
udomačen tiger
Prispevkov: 15017
Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm
IBD
Za IBD je predvsem značilno, da pravih značilnosti pravzaprav ni. Ne gre za enotno bolezen, pač pa za skupek resnih vnetnih kroničnih težav s prebavnim sistemom, ki se pri različnih mačkah kažejo na različne načine in tudi pri isti mački se pojavnost sčasoma spreminja. Največkrat prizadene mačke v zrelih letih in starejše mačke, ni pa nujno. Vzroki za nastanek niso znani, največji pomen se pripisuje prehrani (enolična, pretežno briketirana, prehrana s preveliko vsebnostjo OH, dolgotrajno hranjenje z veterinarskimi dietami...).
Najpogostejši simptomi so dolgotrajne izcrpljujoče driske, bruhanje, hujšanje, spremenljiv apetit, klokotanje v črevesju, boleč trebuh, zaprtje. Posamezen bolnik ima lahko enega ali več simptomov, sčasoma se lahko spremenijo, npr. driska izgine in se pojavi bruhanje. Posledično prihaja do slabe absorpcije hranilnih snovi, slabokrvnosti, pomanjkanja vitaminov (B12). Diagnozo se postavi težko, ker so običajno vsi izvidi v mejah normale (razen morda rahle slabokrvnosti, ki se pripiše driski ali bruhanju), kar je ena od značilnosti bolezni.
IBD je kronična bolezen, možnost ozdravitve je neznatna, se pa da stanje z različnimi ukrepi do določene mere kontrolirati in lajšati simptome. Značilno je izmenjavanje boljših in slabših obdobij, ključnega pomena je stalna pozornost skrbnika, spremljanje počutja in hitra reakcija.
IBD-ju se mnogokrat sčasoma pridružijo posledično druge bolezni, najpogosteje jetrna lipidoze (bolezen zamaščenih jeter), pankreatitis (vnetje trebušne slinavke), hipertiroidizem (pretirano delovanje ščitnice), kronična ledvična odpoved ali rak, najpogosteje limfom.
Diagnoza
Najprej je potrebno izločiti ostale možne vzroke simptomov. Bolezen se ne kaže na krvni sliki. Edini vsaj pogojno zanesljiv način za postavitev diagnoze je biopsija. Ker gre navadno (ni pa nujno) za muce v zrelih letih in so mnogokrat do takrat, ko se predlaga ta opcija že precej shujšane, se veliko lastnikov za biopsijo ne odloči. Dodaten razlog proti je pri mnogih tudi ta, da sama diagnoza ne pomeni poti k ozdravljenju, saj zdravila ni. Zato se mnogi veterinarji in lastniki odločijo za terapijo brez opravljene biopsije.
Včasih so spremembe vidne tudi z ultrazvokom, ponekod opravijo namesto biopsije neke vrste kolonoskopijo za mačke, ki je manj invazivna, ker ni reza v telo, a ni tako zanesljiva. Spremenjene celice so namreč lahko kjerkoli v gastrointestinalnem traktu in jih na ta način preiskava ne doseže.
Po postavitvi diagnoze:
Hrana
Zamenjava hrane je pri bolezni ključnega pomena in je nekaj, kar naredimo prvo.
Za muce z IBD naj bi bila primerna hrana Hillsov Z/D. Ta določenim res pomaga. Je pa hranjenje s to hrano problematično vsaj z dveh vidikov. Prva težava je, da se je mnogi še pritakniti nočejo in pri shiranemu mačku se pač ne moreš iti tehnike "ko bo lačen bo že jedel". Drugi problem je, da je na ta način maček zopet omejen zgolj na en okus in eno vrsto hrane, kar se dolgoročno nikakor ne izide. IBD-jevci so namreč še bolj kot zdravi mački nagnjeni k temu, da kar je bilo včeraj dobro, danes še za povohat ni več. Vzrok seveda ni izbirčnost ali razvajenost, pač pa obramba telesa pred vnosom nečesa, kar nam povzroča slabost, bolečino, driske, bruhanje.
Veterinarji pogosto priporočijo tudi hipoalergenske veterinarske diete. Izkušnje lastnikov kažejo, da te navadno niso uspešne ali pa pomagajo le krajše obdobje.
Po izkušnjah lastnikov in priporočilih nekaterih veterinarjev je zato najprimernejše hraniti z visokokvalitetno mokro hrano (brikete pozabimo), ki je obvezno brez žitaric. Hrana torej ne sme vsebovati koruze, pšenice, pšeničnih kalčkov, pšeničnega glutena, ječmena, soje, pa tudi špinače in umetnih dodatkov. Oznake, ki jih iščemo na konzervah so high quality protein, low carb, grain free. Priporočljivo je, da hranimo vsaj s tremi različnimi vrstami mesa (zajec, jagnje, raca, divjačina...), med katerimi kolobarimo. Značilno za lastnike z IBDjevci je, da imajo (smo imeli) polne omare različnih grain-free konzervic, ker je vzdrževanje teže ključnega pomena, hkrati pa je apetit tako zelo spremenljiv, da ob slabih dneh odpreš tudi pet različnih konzerv, preden najdeš eno, ki ta dan mucu ne povzroča slabosti in jo je pripravljen pojesti.
Nekateri priporočajo prehod na izključno surovo hrano, pred takšno odločitvijo se je seveda potrebno izobraziti o pravilni pripravi in potrebnih dodatkih.
IBD-jevci naj bi jedli večkrat po malem. Priporoča se tudi, da je skleda nekoliko dvignjena, da telo ob jedi ni sključeno. Nekateri priporočajo uporabo zgolj filtrirane vode za pitje. K hrani se lahko doda kuhana bio bučka, ki ugodno vpliva na prebavila.
Probiotiki
Priporoča se, pravzaprav je skorajda nujno, dodajanje probiotikov. Predvsem so pomembni probiotiki vrste S.boulardi in L.acidophilus.
Terapija
Če sprememba hrane in probiotiki ne pomagajo oz. ko to več ne zadošča, kar je pri vseh slej ko prej, so na vrsti kortikosteroidi. Za muce z IBD sta najbolj primerna predvsem dva, in sicer Prednisolone ( ne Prednisone) in Budesonide. Pri uporabi kortikosteroidov začnemo navadno z višjo dozo, ki jo postopno manjšamo do takšne, ki še omogoča vzdrževanje.
Del terapije IBD-jevcev, ki nikakor ne bi smela manjkati, je dodajanje vitamina B12, navadno 1x tedensko.
Za lajšanje težav se po potrebi uporabljajo zdravila proti slabosti (najpogosteje Cerenia) in Ranital.
Dodatki
Poleg probiotikov priporočajo nekateri tudi dodajanje omega3 maščobnih kislin (npr. lososovo olje). Slabosti naj bi lajšal tudi dodatek iz brestovega lubja (slippery elm bark).
viri oz. koristne povezave:
http://www.vet.cornell.edu/fhc/Health_Information/brochure_ibd.cfm
http://feline-nutrition.org/health/feline-inflammatory-bowel-disease-nature-and-treatment
http://www.ibdkitties.net/index.html
http://pets.webmd.com/cats/inflammatory-bowel-disease-cats
http://www.manhattancats.com/Articles/IBD.htm
http://www.optimumchoices.com/Inflammatory_Bowel_Disease_Holistic_Perspective.htm
http://www.vcahospitals.com/main/pet-health-information/article/animal-health/inflammatory-bowel-disease-in-cats/291
http://www.2ndchance.info/inflambowelcat.htm
http://www.halopets.com/pet-education/pet-articles/Inflammatory-Bowel-Disease-in-Cats.html