Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?
1.) Poglejte, če ima mačka označeno uho. V praksi se uveljavlja označevanje prostoživečih mačk z rezanjem vrha uhlja, pri čemer v večini zavetišč odrežejo vrh levega, v občini Ljubljana pa vrh desnega uhlja. Če ima mačka označen uhelj, pomeni, da je že bila ulovljena in sterilizirana/kastriran. Takšno mačko je najboje pustiti pri miru, razen, če je bolna oz. poškodovana in potrebuje veterinasko pomoč. Žal je v preteklih letih kljub pozitivnem mnenju Vursa glede označevanja prostoživečih, predvsem pa prostoživečih divjih mačk zelo malo zavetišč vršilo označitev v uho, ki je tudi edini smiselen za mačko, ki je z roko ne morete prijeti. Če mačka nima označenega ušesa to pomeni, da še ni sterilizirana/kastriran, ali pa je označena z mikročipom, kar lahko odčitajo v pristojnem zavetišču ali veterinarski ambulanti pred posegom sterilizacije/kastracije.
2.) Obvestite pristojno zavetišče, ki je dolžno poskrbeti za odlov prostoživeče mačke. Zavetišče mora poskrbeti za sterilizacijo/kastracijo mačke ter vrnitev v okolje, v katerem je bila najdena.
______________________________________________
Pravilnik o pogojih za zavetišča za zapuščene živali
12. člen
Če se najde zapuščene prostoživeče domače mačke, imetnik zavetišča te živali sprejme, jim po potrebi zagotovi ustrezno veterinarsko oskrbo, zagotovi sterilizacijo oziroma kastracijo in jih po okrevanju, če ni interesenta, ki bi jih prevzel v skrbništvo, ustrezno označene vrne v okolje, kjer so bile najdene, če je okolje primerno za vrnitev.
______________________________________________
3.)Če ne veste, katero zavetišče je pristojno, kontaktirajte občino, v kateri se žival nahaja. Po zakonu mora sterilizacijo/kastracijo prostoživeče mačke plačati občina. Če občina zavrača svoje obveznosti glede prostoživečih mačk in njihove oskrbe, primer nemudoma prijavite pristojnem uradu Vursa. Za pomoč se lahko obrnite tudi na nas.(http://www.pomagamo-zivalim.si) v podforumu prostoživeče mačke-vprašanja. Ne nasedajte raznim izgovorom občin, zakaj ne morejo poskrbeti za brezdomne in prostoživeče mačke.
______________________________________________
Zakon o zaščiti živali (98/1999), čl. 27
Zagotovitev zavetišča je lokalna zadeva javnega pomena, ki se vrši kot javna služba.
______________________________________________
4.) Odlov prostoživeče mačke opravi zavetišče, če tega ne more storiti najditelj. Ker so prostoživeče mačke večinoma plahe, jih je brez opreme (živolovke) običajno nemogoče uloviti. Za izposojo opreme se obrnite na zavetišče, v tistih zavetiščih, ki tako možnost predvidevajo. Večinoma zavetišča opreme za odlov ne izposojajo in odlov opravijo sama.
______________________________________________
Pravilnik o pogojih za zavetišča za zapuščene živali
III. SPREJEM ŽIVALI
11. člen
Imetnik zavetišča sprejme obvestilo o zapuščeni živali, ga vpiše v evidenco, preveri, ali je žival na seznamu pogrešanih živali in obvesti skrbnika, sicer pa zagotovi ulov in prevoz živali v zavetišče, če najditelj tega ne more storiti sam.
Imetnik zavetišča mora zagotoviti namestitev živali v zavetišče v roku 24 ur po sprejemu obvestila, če gre za poškodovano žival, pa v roku 4 ur.
Če je zavetišče polno, se imetnik zavetišča lahko dogovori z najditeljem ali drugo zainteresirano osebo, da le-ta skrbi za žival v času, dokler je zavetišče polno, oziroma zaprosi za pomoč drugo zavetišče.
Če je žival poškodovana, imetnik zavetišča zagotovi njen prevoz v veterinarsko ambulanto, po veterinarski oskrbi pa prevoz v zavetišče.
V primeru, da je žival agresivna, najditelj ali imetnik zavetišča obvesti pristojno veterinarsko organizacijo. Enako se postopa v primeru, če se pri živali utemeljeno sumi na steklino.
______________________________________________
5.) Mačka mora biti veterinarsko pregledana v roku 24 ur po sprejemu v zavetišče. Mački se odpravi parazite ter se jo sterilizira/kastrira, ter označi. Edina smiselna označitev je v primeru mačke, ki je ne morete prijeti z roko, označitev v uho, v zelo redkih primerih, ko je prostoživeča mačka prijazna je sprejemljiva tudi označitev z mikročipom. Ker je bivanje v zavetišču za prostoživečo mačko velik stres, se priporoča vrnitev mačke v okolje, čim okreva po posegu, to je v dnevu ali dveh, kar se je tudi v praksi izkazalo za najučinkovitejše. Mačke, pri katerih sumimo, da imajo v okolju svoje sesne mladiče, je potrebno vrniti v okolje čimprej, veterinar mora poskrbeti, da se v okolje vrnejo popolnoma zbujene po posegu.
6.) Pravilnik o pogojih za zavetišča za zapuščene živali
15. člen
Vsako novo sprejeto žival je potrebno namestiti v izolatorij tako, da ne more priti v stik z drugimi živalmi. Do izolatorija ima dostop samo osebje zavetišča in doktor veterinarske medicine, ki opravlja dejavnost zdravstvenega varstva živali v zavetišču (v nadaljnjem besedilu: veterinar).
Pred namestitvijo nove živali mora biti izolatorij razkužen.
Vsako sprejeto žival mora pregledati veterinar najkasneje v 24 urah po namestitvi. Živalim je treba odstraniti notranje in zunanje zajedavce in jih preventivno vakcinirati proti kužnim boleznim.
Osebje zavetišča mora v izolatoriju najmanj dvakrat dnevno preveriti splošno stanje in počutje živali ter o tem voditi evidenčni list, kamor vpiše svoja opažanja in po potrebi obvestiti veterinarja. Vse ugotovljene nepravilnosti (neješčnost, neredno iztrebljanje, apatičnost, agresivnost) mora vpisati v kartoteko živali in po potrebi obvestiti veterinarja.