V središču

Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 12

Pridružen: Pe avg 22, 2014 11:27 am

Odgovor Pe avg 22, 2014 12:14 pm

Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Zdravo,
imam en problem z muckom, pa upam da mi bo znal kdo ustrezno svetovati :)
Našla sem mucka v torek, star je cca 2 tedna. Mamica ga je zapustila. Hranim ga z mlekom v prahu za mucke, najprej sem ga na dve uri, zdaj ga nahranim takrat, ko je lačen (ko se torej zbudi, ker je res zaspanček in spi po 6 ur ali več skupaj lahko :) ). Po hranjenju mu zmasiram trebušček, potem pa ga poskušam prepričati v to, da bi odvajal. Lulanje ni problem, ampak v kakanje ga pa nikakor ne prepričam :/ Danes je torej četrti dan, odkar ga imam, pa še vedno nič. Bila sva pri veterinarki v sredo, je rekla da ni videti nič narobe z njim, dala mi je pasto, da bo lažje odvajal in pasto proti notranjim zajedalcem (če bi bil to slučajno problem), kar mu oboje dajem redno po navodilu veterinarke, ampak še vedno nič :/ Vet je sicer rekla, naj nadaljujem tako, kot sem delala zdaj, ampak me vseeno skrbi, da kaj še vedno počnem narobe ali pa sem kaj spregledala. Kakšen nasvet glede tega? Oz. ali kdo ve, kako hudo problematična je zadeva, če ima kdo izkušnje iz prve roke s tem?
Hvala in lp :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16134

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Pe avg 22, 2014 1:48 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Verjetno premalo je, pa nima kaj kakat. Hranjenje na 6 ur, če je res star samo 14 dni, se meni zdi odločno premalo. Jaz bi ga preprosto zbujala bolj na gosto, vsaj čez dan (do poznega večera).

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 12

Pridružen: Pe avg 22, 2014 11:27 am

Odgovor Pe avg 22, 2014 2:00 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Saj meni se tudi zde malo, ampak mi je veterinarka rekla, da če pač spi, naj ga ne zbujam. Ko se pa zbudi, je kakšne dve urci pokonci, pa takrat malo več poje :/
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Pe avg 22, 2014 2:38 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Se strinjam, da ga je treba hraniti malo pogosteje, ampak bi vseeno moral kakat.
Moji so bili tudi prve dni grooozno zaprti...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Pe avg 22, 2014 3:17 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Hranit ga je treba na 3-4 ure. 14 dni star mucek naj ne bi dobival nobenih past, tudi proti parazitom je to še zelo mejna starost. Večina veterinarjev nima o sesnih mačjih mladičih niti najmanjšega pojma, ker tale navodila so kr neki.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Pe avg 22, 2014 3:29 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Da ne bom delala kateremu veterinarju krivice, lahko da se tudi niste dobro razumeli. Mali mora pa kmalu kakat o tem ni dvoma. Če do jutri ne bo mi piši na helena@macjahisa.si

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 12

Pridružen: Pe avg 22, 2014 11:27 am

Odgovor Pe avg 22, 2014 3:40 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Torej bi bilo bolje, da ga zbudim na 3-4 ure? Za parazite ima pasto zato, ker ima grozne bolhice, pa smo se bali, da je mogoče to razlog, zakaj ne odvaja kot bi moral. Tako da je trenutno bolj preventivno, pa v izredno malih količinah (zoper, po navodilu veterinarke). Je pa res, da je videti, da se muc dobro počuti, je primerno ˝igriv˝ za svojo starost, trebušček je pa tudi lepo mehak in ne napihnjen, kot bi pričakovala. Tako da res ne vem :/ Pa še eno vprašanje; kako naj se znebiva bolhic? Videla sem, da se ga lahko okopa v blagem baby šamponu, kar je malo omililo zadevo, njegove brisače in ˝posteljo˝ sem namočila v varekino in oprala v vroči vodi, potem sem pa malemu dlako rahlo namazala z vazelinom, da se bolhe težje premikajo in da pridejo ličinke na površje, da jih lahko s pinceto vzamem ven. Je mogoče še kakšen nasvet, kako bi se lahko pomagalo proti temu?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Pe avg 22, 2014 3:54 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Tudi če pasta pri 14 dni starem, se jo da samo enkrat!!! in to samo pasto banminth za mačke pri 14 dni starem. Ponavlja se šele čez 14 dni in potem na vsake 14 dni.
Bolhe se pri tako majhnih odpravlja s sprayem Frontline ali Fypryst 1x se špricne na hrbtno stran mucka in potem z roko rahlo razmaže po hrbtu. Oba sta popolnoma varna in učinkovita. !4 dni star mora jesti vsaj 6-7x, vmes pa je lahko (ponoči recimo največ 6 ur, ampak to velja le za en obrok) Pri treh tednih je obrokov še vsaj 5-6, potem po četrtem pa vsaj 5, dokler ne začnete uvajati mešane hrane.
Pri zaprtju se najprej poizkuša z bolj intezivno masažo, portalakom (zelo previdno in če res ne gre drugače 0,5-1ml na kilo teže do dvakrat na dan) ali klistirjem prilagojenem tako majhnim.
Največja napaka pri masaži z namenom odvajanja je ta, da ko začnejo malčki tulit in pritiskat, se ljudje ustrašijo in nehajo. Ravno takrat je potrebno pomagat mucku, da se lahko dovolj napne in se iztrebi.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 12

Pridružen: Pe avg 22, 2014 11:27 am

Odgovor Pe avg 22, 2014 4:18 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Vet mi je priporočila pasto za zajedalce Biovermin, pasta za odvajanje je pa Puppyboost (vidim sicer da je bolj kot neke vrste dopolnila pri prehrani, ampak naj bi baje pomagalo da bo lažje odvajal). Protalak lahko kupim kje? Pet shop, lekarna...? Za proti bolham so mi vsi rekli (tako v lekarni, pet shopu in pri veterinarki), da mi ne smejo dati nič za tako majhnega mucka, da je Frontline preveč agresiven za tako majhnega. Vet je rekla, da tukaj pač ni kaj, da naj se ponovno oglasim pri njej čez 3 tedne, da mu damo takrat Frontline. Do takrat pa kaj? Ga naj bolhe živega požrejo?! Zato se zdaj trudim z bolj naravnimi metodami, vsaj dokler ne bo dovolj star, da mu lahko dam Frontline. Mimogrede, ali gredo mačje bolhe tudi na ljudi? In če ja, kako se naj tistih znebim (ker imam občutek, da me vse srbi :/ ). Za odvajanje sem pa poskusila z raznimi metodami masaže, masiram ga tudi po več minut po trebuščku, potem ko ga pa hočem pripravit do tega, da bi kakal, pa kar nič ne pride ven iz njega :/ Pa se bojim, da ga potem že preveč matram, ker je videti, kot da ga to boli. Če ga pa pustim pri miru, je pa videti, da se počuti bolje. Sem slišala za varianto, da bi mu lahko v mleko malo Donata zamešala, da bi ga pognalo, ampak ne vem, kako je to optimalno za tako majhnega mucka, da mu ne bi prej škodilo kot koristilo. Bom poskusila ga pripraviti do odvajanja pa ga zavila v brisačo, da me ne popraska. Če mi še jutri ne uspe ga prepričati, bom pa vsekakor sporočila, kaj lahko naredim.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Pe avg 22, 2014 6:25 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Če prideš k meni, ti pomagam da se reši bolh. Se zmeniva na ZS.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16134

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Pe avg 22, 2014 7:41 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

:good: Zlata naša Trixi. Če rabita pomoč pri masiranju, kar pokliči, ker mi je vseeno, če bom popraskana. :)

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 12

Pridružen: Pe avg 22, 2014 11:27 am

Odgovor Pe avg 22, 2014 7:53 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Super ste punce, hvala :) Če mi ga do jutri ne uspe prepričati, bom vsekakor kontaktirala :) Sem pa iz Ljubljanskega konca sicer :)

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 12

Pridružen: Pe avg 22, 2014 11:27 am

Odgovor Pe avg 22, 2014 8:11 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Punce, tako sem vesela! :) Ravnokar je malemu uspelo narediti kupček! :) Sicer je zdaj grozno nesrečen zaradi vsega tega maltretiranja, ampak uspelo pa je :) Res hvala za nasvete :) Kar se pa bolhic tiče, bom jutri potem res kupila tisti Frontline sprej, pa upala, da naredi svojo čarovnijo :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16134

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Pe avg 22, 2014 8:33 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

:clap: :good:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Pe avg 22, 2014 9:19 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Najprej bi se bolh lotila na moj način, še ne kupuj spreja. Si meni blizu, pa se vidiva. Lahko tudi jaz uletim.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 12

Pridružen: Pe avg 22, 2014 11:27 am

Odgovor So avg 23, 2014 9:39 am

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Se oproščam, ker spet težim, ampak ponovno problem, in sicer še z enim drugim muckom. Ne vem namreč, ali naj posredujem ali ne. Za tegale revčka smo vedeli, da ga je mamica zapustila, ker je druga dva odnesla drugam, tega pa skoraj dva dni pustila v starem gnezdu, zanemarjenega pa podhlajen je že bil, tako da se ni blo težko odločiti, ali naj posredujem ali ne. Zdaj je pa problem sledeč. Mačka je novo gnezdo naredila v garaži, 10 metrov stran od prejšnjega gneza. Mucka je imela skrita v škatli z odpadnim papirjem na mizi. Nosila sem ji hrano in vodo, sicer sem jo puščala pri miru. Od včeraj je pa en muc padel iz tiste škatle na mizo (nič mu ni sicer, hvala bogu), in kljub temu, da ima mačka ogromno manevrirnega prostora in je mali samo 10 cm stran od nje, ga je od včeraj pustila tam, da revček tuli. Dotikala se ga sicer nisem, ker ne želim biti vsiljiva. Zato me zanima mnenje bolj izkušenih mačkaric, kdaj naj vskočim, če sploh? Še enkrat, se opravičjem ker težim, pa hvala za mnenja :)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor So avg 23, 2014 10:25 am

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Takoj ji ga daj zraven in opazuj.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor So avg 23, 2014 11:36 am

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Čigava pa je ta muca - v vaši garaži in zakaj ni bila pravočasno sterilizirana?
Ko bodo mucki stari 9 tednov je obvezna sterilizacija te muce. Ko bodo pa mladički stari 12 tednov in težji od 1 kg pa obvezna sterilizacija in kastracija vseh teh mladičev.
Verjetno veš, čemu je namenjen ta forum in zakaj je bil ustanovljen Zavod Mačja hiša?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor So avg 23, 2014 11:52 am

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

5 tednov, ne 9.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor So avg 23, 2014 5:14 pm

Re: Dvotedenski mačji mladiček - odvajanje

Ja, Helena ima prav, itak. Pri 9ih tednih od kotitve je že alarm, ker se bo ponovno ženila, kar pa sigurno ni OK.
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 38 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.