V središču

Prevoz z letalom


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 40

Pridružen: Po nov 01, 2010 1:38 pm

Odgovor To avg 12, 2014 3:50 pm

Prevoz z letalom

Pozdravljeni!

Služba me je odnesla v tujino in brez Fane in Lize ne bo šlo :)

Zanima me kako naj preselitev izpeljem s čimmanj stresa za njiju. Let bo trajal približno uro in pol, vožnja do in in z letališča cca po uro in pol. Računam, da bo vse skupaj trajalo največ 6 ur. Nisem še prepričan, če bosta lahko zraven na letalu ali bosta morali bit v prtljažnem prostoru. Citiram Adrio: "prtljažni prostor je ogrevan in pod pritiskom." (https://www.adria.si/sl/informacije/prevoz-zivali/) - Adria bo prevoznik.

Edino kar že imam sta transporterja. Dovolj velika, da se obe mački brez problema premikata.
1. Kaj še nujno potrebujem?
2. Obstaja kakšno pomirjevalo, ki je varno in dovolj blago? Čeprav bi se rad izognil temu, nočem da sta preveč pod stresom.
3. Ju naj spuščam iz transporterja, ko je možno?
4. Kako je s hrano - kdaj ju nazadnje hranim? Kako montirat vodo v transporterju, da imata dostop?

Edina ideja, ki jo zaenkrat imam je trening - transporterja bosta imeli zadnji mesec vedno odprtega s svojo odejico, tako da ga bosta navajeni.

Do selitve je še več kot mesec dni, tako da upam da imam dovolj časa, da ju pripravim.

Hvala za kakršnikoli nasvet...

PS:
Mačja hiša bo o naslovu seveda obveščena! Tudi kasneje s slikami ;)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14891

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor To avg 12, 2014 4:02 pm

Re: Prevoz z letalom

Nekaj nasvetov in izkušenj o potovanju muc z letalom najdeš v tej temi: http://www.pomagamo-zivalim.si/viewtopic.php?f=39&t=3178&hilit=letalom
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor To avg 12, 2014 5:33 pm

Re: Prevoz z letalom

Poglejna teli strani http://www.mojpes.net/forum/index.php/t ... #msg952809 post od Pepsi, da se zazihraš.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor To avg 12, 2014 7:33 pm

Re: Nudim / iščem / kupim / podarim

Koliko sta mačka težka? Če nista pretežka za prevoz v kabini, kar ne bi smela biti (omejitev je večinoma 10 kg), bi ju jaz vzela s sabo
v kabino. Ne vem sicer, kako je če letiš slučajno sam, če sploh lahko vzameš dva boksa z živalmi na enega potnika.

Meni se zdi prevoz v prtljažnem prostoru problematičen, ker živali nimaš pod nadzorom, ne veš, kako rokujejo z njimi in ne veš,
koliko jih je strah (mojadva znata hiperventilirati od strahu, če se ne vidita in če ne vidita/slišita mene).

Sama sem že vozila mačke na daljše poti (3, 4, 6 ur v transporterju) v kombinacijah vlakov, taksijev, avtomobilov in trajektov, nikoli pa
še z letalom, zato za ta primer ne znam točno svetovati. Piti in jesti po poti skoraj gotovo ne bodo želele, enkrat je bilo res vroče in sem ju vmes hidrirala z brizgo, sicer pa ju pustim na miru. WC uporabita pred odhodom in takrat, ko prispemo, še nikoli ni prišlo do nesreče vmes. Iz boksa ju med potjo ne bi dajala, ker je to dodaten stres (boks je le znano zatočišče, če jih tako navadiš), prav tako je prevelika možnost, da ti pobegneta.

S seboj bi nujno vzela dovolj velike rjuhe/brisače, da je bokse mogoče med transportom (na letališču, na primer) dodatno pokriti in
živalim zmanjšati stres zaradi vseh ljudi naokoli.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor To avg 12, 2014 7:41 pm

Re: Prevoz z letalom

Ja, na letalo, ne med prtljago. Za pomiritev so dobi tudi v homeopatski obliki (calming, rescue, mogoče še kaj). Nekateri pomirjajo živali v času novega leta, ko pokajo petarde - mogoče je še kaj drugega.
Vmes, med potjo ne rabijo jest, ko imaš postanek, lahko ponudiš vodo. V transportno torbo daš plenično (pa še kakšno za rezervo vzameš s seboj), običajno nič ne naredijo, eni pa vedno, že pri vsakem prevozu z avtom. Mucki so si različni.
Kaj pa cepljenja - steklina, vsaj 21dni prej. ?
Odvisno je tudi kam greste, ene države imajo svoja pravila za "uvoz" živali, je treba preverit za konkretno državo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor To avg 12, 2014 8:45 pm

Re: Prevoz z letalom

Glede na to, da bo let kratek, domnevam, da se seliš v EU. V nasprotnem primeru preveri, kako je z morebitno karanteno in podobnim (cepljenja itd.).

Vso srečo :good:
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 652

Pridružen: Pe maj 27, 2011 11:36 am

Odgovor To avg 12, 2014 9:44 pm

Re: Prevoz z letalom

Potuješ znotraj EU? Če ne, potem potrebuješ ustrezno dokumentacijo, cepljenja proti steklini, titer itd. Tudi otoki imajo posebne zahteve. Npr. Velika Britanija. Pozanimaj se, kakšne zahteve ima država glede uvoza hišnih živali. Dobiš na interentu.
Muca do 8 kg teže (vključno s torbo) lahko vzameš na letalo. Rabiš mehek transportni box, da ga lahko daš pod sedež. So omejitve glede števila muc na letalu, odvisno od velikosti letala. Tu je pravi naslov za vprašanja letalska družba, s katero letiš.
Cats are my favorite people.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 40

Pridružen: Po nov 01, 2010 1:38 pm

Odgovor To avg 12, 2014 10:04 pm

Re: Prevoz z letalom

Uuu, hvala za hitre odgovore.

Nika, hvala za post od Pepsi. Sem ugotovil, da to letalo ima prtljažni prostor urejen za živali. Dobra informacija!

Teža muc (transport se šteje v to težo) je na meji. Zato upam, da bodo malo pogledali skoz prste :) Sem pa nekje zasledil, da lahko včasih živali pospremiš v ta prtljažni prostor.
Sta pa muci dve, potnik pa eden. Kako je s tem, bom se pozanimal kar na Adriji. Če ne, bom pač nekomu plačal povratno karto in počitnice, samo da spravimo obe sem :) Na njihovi strani (v mojem prvem postu) pa je slika ženske, ki drži trd transporter - skoraj enak, kot ga imam jaz.

Skuiki, hvala za namig o rjuhah. Res pametno.

Dobro je prebrat, da 6 ur ni (prevelik) problem za mace v transporterju. Za črno tak vem, da bo skozi spala, druga "siamka" pa lahko spravi celo letalo ob živce :)

Trixi, lahko poveš kaj več o teh homeopatskih pomirjevalih - katere lahko muca dobi in kje jih lahko sploh kupim? Če veš seveda...

Ja, ne gremo zelo daleč - v Francijo. Hvala za ta opomnik, to pa res morem preverit, če potrebujem kake ekstra dokumente (imam "samo" tisti potni list, ki sta ga dobili ob posvojitvi, s zapisi o rednem cepljenju, nima pa slike - je to slučajno nujno? :D). In ja - cepljenje proti steklini je potrebno povsod v EU, glede na napisano tukaj: http://www.arhiv.vurs.gov.si/si/za_preb ... i_zivalmi/

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To avg 12, 2014 10:24 pm

Re: Prevoz z letalom

Ko sem jaz glede potovanja z letalom spraševala, so mi bile tele kapljice svetovane - http://www.bachflower.com/rescue-remedy-pet/ Baje naj bi bile res ok, pa seveda so naravne. Da se jih pa lahko v vodo, ali pa kar namaže po smrčku ali ušeskih. Se dobijo tudi preko Amazona.

Če vam rata iti vsem 3 na letalo, kar je pomoje boljša opcija, bi si v torbo sigurno dala ene 2 plenični podlogi. Zdaj a se rabijo ali ne, je odvisno od mačk. Kakšni sta kaj pri prevozih z avtom?

Pri nas se ena polula takoj, ampak takoj. V roku 10 minut v avtu. Enkrat, ko sem prekinila njen običajni urnik, se je pa še pokakala.

Če bo treba menjat podlogo to naredite nekje na varnem, kakšen wc ali kaj podobnega, sigurno ne sredi hale za čakanje.


Ob posvojitvi ste dobili prav potni list ali samo karton s podatki o živali in cepljenji?
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 652

Pridružen: Pe maj 27, 2011 11:36 am

Odgovor To avg 12, 2014 10:30 pm

Re: Prevoz z letalom

Proti stresu smo mi tole uporabili: http://www.amazon.com/Bach-Rescue-Remed ... y+for+pets Je res super in priporočam. Daš kapljico na prst in razmažeš na notranjo stran uhlja.
Ne ju dajat v prtljažni prostor. Se je že zgodilo, da so pozabili uravnat temperaturo in pritisk.
Cats are my favorite people.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Sr avg 13, 2014 7:43 am

Re: Prevoz z letalom

Trick, v lekarni imajo že veliko homeopatskih pripravkov.
Na letališču v Frankfurtu sem tudi našla Rescue, tako v tekočini, kot v obliki bonbonov - ti pač niso za živali.
Jaz bi te usmerila na Ruby, našo forumašico, zelo veliko ve o tem, prav o Bachovih kapljicah.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Sr avg 13, 2014 7:59 am

Re: Prevoz z letalom

Glede transporterjev imajo različne letalske družbe različne zahteve, tako da nujno preveri pri tvojem letalskem ponudniku.
Večinoma so to, kar lahko vzameš na letalo, mehke transportne torbe in ne plastični boksi.

Slika v potnem listu ni nujna, moji jih nimajo, čeprav sem si že stokrat rekla, da jih bo dodala :rolleyes:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Sr avg 13, 2014 8:01 am

Re: Prevoz z letalom

Sicer pa bi mene tudi zanimalo, če lahko ena oseba vzame s sabo dva boksa z živalmi, tako da napiši prosim še sem, ko izveš :)

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 113

Pridružen: Če maj 30, 2013 5:34 pm

Odgovor Sr avg 13, 2014 3:27 pm

Re: Prevoz z letalom

Trixi me je opozorila na tole temo :) Če kogar koli zanima več o Bachovih cvetnih kapljicah za živali, lahko veliko informacij dobi tu: http://bachovezazivali.wordpress.com/ preko kontaktnega obrazca pa tudi osebno svetovanje ;) Blog sicer še nastaja, vendar so bistvene stvari že objavljene.

Trick, v tvojem primeru bi vsekakor bila dobra Rešilna mešanica, morda v kombinaciji Oreha in še kake druge esence, ki je pisana na kožo karakterju tvojim muckom. Dobro jih je začeti dajati že pred odhodom (kake dva tedna) in potem tudi dati v vodo za pitje za čas prevoza, da jih dobita vsakič ko gresta pit. Morda še kako stekleničko zate, ker je vez skrbnik-žival zelo pomembna in če boš pomirjen ti, bosta tudi mucka lažje prestala vse skupaj.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Sr avg 13, 2014 4:56 pm

Re: Prevoz z letalom

:good: Ja, super podatek, že nekaj dni pred odhodom! :girlyes:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Sr avg 13, 2014 7:56 pm

Re: Prevoz z letalom

Če je zelo huda stiska pri živali, se lahko da za pomiritev tudi malo apaurina. V skladu z navodili veterinarja, ne na lastno pest.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 40

Pridružen: Po nov 01, 2010 1:38 pm

Odgovor Če avg 14, 2014 12:51 pm

Re: Prevoz z letalom

Resnično hvala za te odgovore.

Bodo me pomirili in upam da bodo s tem tudi muce malo bolj pomirjene, kot pravi Ruby :)

Že ta vikend bom poskusil dobit čimveč informacij od Adrie. Za ziher še od Croatia Airlines, ker je Zagreb skoraj isto oddaljen... Javim, kaj zvem (od vrste transporterja, do števila potnikov).

Zaenkrat pa še se nista kaj dosti vozili. Večinoma samo po 10 minut, oziroma dobre pol ure enkrat na leto do veterinarja. Ena včasih ima probleme, tako da bom uporabil plenične podloge. Ziher je ziher.

Ob posvojitvi sta dobili potni list (modra knjižica, piše gor Potni list za hišne živali). Tja not se tudi vpisujejo vsa cepljenja. Mogoče bo ta vikend še na vrsti fotosession, da zapolnimo sliko :yahoo:

Ruby, te Bachove kapljice lahko dobim pri tebi?

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 113

Pridružen: Če maj 30, 2013 5:34 pm

Odgovor Pe avg 15, 2014 8:55 am

Re: Prevoz z letalom

Lahko tudi. Mi piši na ZS in se dogovoriva.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 40

Pridružen: Po nov 01, 2010 1:38 pm

Odgovor Sr okt 01, 2014 9:48 am

Re: Prevoz z letalom

Evo, javljamo se iz Pariza ;)

Pot je potekala brez problemov. Pravzaprav je šlo presenetljivo gladko (pričakoval sem več upora s strani muc).

Adrio morem pa res pohvalit! Zelo zelo prijazno osebje, pomagali na vsakem koraku. Muce so celo bile nadgrajene v poslovni razred, tako da smo potem imeli dve vrsti čisto za sebe! Stevardese so skozi skrbele, da je vse ok. Super, res.

Še enkrat pa se morem zahvalit Ruby in za pomirjevala, ki jih je priporočila. Verjetno je prav zaradi tega šlo tako gladko.

Fani in Liza sta že skoraj čisto privajeni na novo okolje, cartanje bo pa pomagalo, da bosta se privadili še hitreje.

HVALA!!!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16134

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr okt 01, 2014 10:59 am

Re: Prevoz z letalom

:good: :)
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 66 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.