wolfpack, mladiče se proti kužnim boleznim načeloma cepi prvič pri 8ih in drugič pri 12ih tednih starosti, v okoljih, kjer so mladiči močno izpostavljeni okužbam (npr. zavetišča), pa tudi prej (pri 6ih).
A je mama mačka sicer redno cepljena proti kužnim boleznim? V tem primeru nekaj zaščite v prvih tednih mladiči pridobijo že preko nje.
Mladič bi moral imeti pred cepljenjem odpravljene notranje zajedavce. Če si nekako predstavljam, da prideš po "svojega" mladiča in ga odpelješ na cepljenje in nazaj v leglo, se tukaj malo zaplete, saj bi bilo treba razglistiti celotno leglo, da bi vse skupaj imelo kakšen učinek. Če imajo mladiči kakšne druge zajedavce (ušesne garje, bolhe), je potrebno odpraviti tudi te, ponovno s pripravki, ki so za starosti mladičev primerni. Prav tako bi bilo priporočljivo izvesti testiranje za levkozo (FelV) in mačji AIDS (FAIDS), vendar bi bilo pri zgodnji starosti bolj smiselno testirati mamo mačko kot pa mladiče.
Zgodnja kastracija in sterilizacija se lahko opravljata že zelo zgodaj, od takrat ko mladič doseže kilogram teže (na Veterini MH na primer S/K od desetega
tedna starosti naprej), kar je pomembno predvsem v primeru, ko želimo, da gredo 12 tednov stari mladiči polno veterinarsko oskrbljeni v nove domove. Vsekakor pa se opravljanje posega priporoča poseg prej, preden se prične prvi cikel gonitve (kar je lahko že konec četrtega, začetek petega meseca starosti mačke).
Če povzamem, bi morala biti minimalna oskrba tega legla naslednja:
1) Odpravljanje zajedavcev celotnemu leglu (enkrat samkrat ni dovolj, izbrani preparat pa je potrebno prilagoditi starosti živali).
2) Odpravljanje potencialnih zunanjih zajedavcev (ušesne garje, bolhe).
3) Dvakratno cepljenje proti kužnim boleznim.
4) Testiranje mame mačke na FAIDS in levkozo.
5) Sterililizacija mame mačke, preden se ta prične naslednjič goniti.
6) Sterilizacija in kastracija vseh mladičev v leglu pred prvo gonitvijo.
7) Postopno dohranjevanje mladičev od četrtega tedna starosti dalje.
Jah, tu se pa potem zaplete, ker tudi po tem minimalnem scenariju, ki ne vsebuje nobenih zapletov ali bolezni mame in mladičev, primerna oskrba legla ni noben hec. Žal pa se s tem vidikom nihče ne ukvarja, preden si takšno "domače leglo" umisli
