V središču

Cepljenje ter kastracija


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 95

Pridružen: Ne okt 13, 2013 11:38 am

Odgovor Ne apr 13, 2014 1:29 am

Cepljenje ter kastracija

Zdravo, imam rezerviranega mucka, skotil se je par dni nazaj. Sedaj pa me zanima, kdaj se ga lahko cepi proti kužnim boleznim ter kdaj se ga lahko kastrira? Mucek je notranji in bo navajen notranjega življenja, k meni bo prišel pri starosti 12 tednov kot nam veleva zakon ;) LP :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne apr 13, 2014 4:50 am

Re: Cepljenje ter kastracija

A mamica tega rezerviranega bo sterilizirana?

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 95

Pridružen: Ne okt 13, 2013 11:38 am

Odgovor Ne apr 13, 2014 9:20 am

Re: Cepljenje ter kastracija

ja jih poskušam prepričat da jo dajo, se bojo doma pogovorili in upam da bo mamica pršla s tem tamalim na S/K :) sm se ponudila da peljem.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne apr 13, 2014 9:29 am

Re: Cepljenje ter kastracija

aha :rolleyes: posvajaš torej doma naštepanega, ki morebiti sploh ne bo zadnji naštepani. In celo takoj po rojstvu so sprejemali rezervacije, lepo da podpiraš to vse skupaj.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Ne apr 13, 2014 12:29 pm

Re: Cepljenje ter kastracija

Ko bo ta mladič dovolj star za poseg, bo mačka lahko že v drugo breja, če je notranje/zunanja. Po dveh mesecih so že pripravljene za novo akcijo, se lahko ponovno ženijo, četudi še imajo mladiče.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne apr 13, 2014 12:37 pm

Re: Cepljenje ter kastracija

Za akcijo so pripravljene teden, dva po kotitvi, ne rabijo čakat dva meseca.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 95

Pridružen: Ne okt 13, 2013 11:38 am

Odgovor Po apr 14, 2014 8:31 pm

Re: Cepljenje ter kastracija

Trixi je napisal/-a:Ko bo ta mladič dovolj star za poseg, bo mačka lahko že v drugo breja, če je notranje/zunanja. Po dveh mesecih so že pripravljene za novo akcijo, se lahko ponovno ženijo, četudi še imajo mladiče.


Aja, nisem tega vedela, sem mislila da majo mačke posebno obdobje ko se ženijo :O

lahko samo še dobim odgovor na moje vprašanje da znam naprej povedat pa se zmenit za s/k? muca je zdaj notri ker ima mladičke, seveda sem rekla naj jo pazijo in upam da sm bila dovolj prepričljiva....


LP :)


P.S: pridemo seveda v MH :P
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1337

Pridružen: Če sep 09, 2010 4:40 pm

Odgovor Po apr 14, 2014 9:13 pm

Re: Cepljenje ter kastracija

Ah :(
Le s tezavo spet odpiram bolho...ze oglasi z malimi macjimi mladicki....vse informacije tako lahko dostopne, pa ljudje se vedno ne razumejo, kar na jok mi gre....cele dneve se trudimo za te macke, ki jih je cisto prevec in zaradi tega marsikatera ostane tudi na cesti, ampak ljudje se vedno s svojimi lastniskimi macki veselo producirajo mladice in svoji macki omogocajo tisti materinski cut ali karkoli ze pac to naj bi bilo :( boga macka in bogi mladici, ki bojo sli v ne vem kaksne domove....ampak seveda, dokler bojo vse mladicke brez problema oddali, bo pac tako :(
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor To apr 15, 2014 6:15 am

Re: Cepljenje ter kastracija

ja, wolfpack, mačke res imajo posebno obdobje, ko se ženijo. Skoraj non-stop! :dash: :girlsad:

wolfpack, zdaj si del zgodbe, ki je ne bi smelo bit - rotim te, napni vse moči, naredi vse, kar bo treba, da bo pravočasno sterilizirana tako mama mačka kot vsi mladiči pred oddajo. Sicer se bo zgodba čez par mesecev ponovila....pa si zračunaj, kaj to pomeni v enem letu, ko bojo že tile mačji otroci imeli lahko že dve legli. Ni fer, res ni fer - do vseh, ki se trudimo na vseh koncih, pa do njih samih, ki nimajo takega življenja, kot si ga zaslužijo.... :girlsad:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor To apr 15, 2014 10:11 am

Re: Cepljenje ter kastracija

wolfpack, mladiče se proti kužnim boleznim načeloma cepi prvič pri 8ih in drugič pri 12ih tednih starosti, v okoljih, kjer so mladiči močno izpostavljeni okužbam (npr. zavetišča), pa tudi prej (pri 6ih).

A je mama mačka sicer redno cepljena proti kužnim boleznim? V tem primeru nekaj zaščite v prvih tednih mladiči pridobijo že preko nje.

Mladič bi moral imeti pred cepljenjem odpravljene notranje zajedavce. Če si nekako predstavljam, da prideš po "svojega" mladiča in ga odpelješ na cepljenje in nazaj v leglo, se tukaj malo zaplete, saj bi bilo treba razglistiti celotno leglo, da bi vse skupaj imelo kakšen učinek. Če imajo mladiči kakšne druge zajedavce (ušesne garje, bolhe), je potrebno odpraviti tudi te, ponovno s pripravki, ki so za starosti mladičev primerni. Prav tako bi bilo priporočljivo izvesti testiranje za levkozo (FelV) in mačji AIDS (FAIDS), vendar bi bilo pri zgodnji starosti bolj smiselno testirati mamo mačko kot pa mladiče.

Zgodnja kastracija in sterilizacija se lahko opravljata že zelo zgodaj, od takrat ko mladič doseže kilogram teže (na Veterini MH na primer S/K od desetega
tedna starosti naprej), kar je pomembno predvsem v primeru, ko želimo, da gredo 12 tednov stari mladiči polno veterinarsko oskrbljeni v nove domove. Vsekakor pa se opravljanje posega priporoča poseg prej, preden se prične prvi cikel gonitve (kar je lahko že konec četrtega, začetek petega meseca starosti mačke).

Če povzamem, bi morala biti minimalna oskrba tega legla naslednja:
1) Odpravljanje zajedavcev celotnemu leglu (enkrat samkrat ni dovolj, izbrani preparat pa je potrebno prilagoditi starosti živali).
2) Odpravljanje potencialnih zunanjih zajedavcev (ušesne garje, bolhe).
3) Dvakratno cepljenje proti kužnim boleznim.
4) Testiranje mame mačke na FAIDS in levkozo.
5) Sterililizacija mame mačke, preden se ta prične naslednjič goniti.
6) Sterilizacija in kastracija vseh mladičev v leglu pred prvo gonitvijo.
7) Postopno dohranjevanje mladičev od četrtega tedna starosti dalje.

Jah, tu se pa potem zaplete, ker tudi po tem minimalnem scenariju, ki ne vsebuje nobenih zapletov ali bolezni mame in mladičev, primerna oskrba legla ni noben hec. Žal pa se s tem vidikom nihče ne ukvarja, preden si takšno "domače leglo" umisli :(

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 95

Pridružen: Ne okt 13, 2013 11:38 am

Odgovor To apr 15, 2014 1:14 pm

Re: Cepljenje ter kastracija

wwaw, hvala za podroben odgovor.

Malce sem v dvomih kako bi se drugače mucek navadil psov, imam 3, eno v začasnem domu.... so mi svetovali mladička....drugače bi preko zavetišča vzela odraslega, starejšega, takega ki težje najde dom...

Glede mame muce se pa trudim da jih prepričam za sterilizacijo, nad vašo ceno so navdušeni samo ne vem kaj še tuhtajo :girlsad:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor To apr 15, 2014 2:02 pm

Re: Cepljenje ter kastracija

Očitno pa bolj poredko spremljaš teme Mačje hiše in DZZŽ Kranj na tem forumu, ker tukaj vsako leto mrgoli mladičev iz tako zelo zaželenih "domačih legel", ki so bili zavrženi in iščejo dom. Nekateri izmed teh mladičev bivajo v začasnem domu s psi.

Če si vzameš 10 minut in prebereš aktualne teme pa zlahka ugotoviš, da je prav ta trenutek pri začasnih skrbnikih samo na tem forumu več deset odraslih mačk, ki so na pse že navajene, saj bivajo z njimi.

Sicer pa tudi odraslega mačka, ki s psom še ni bival, ni tako nemogoče navaditi na pse, predvsem je odvisen postopek navajanja od vzgojenosti psov, s katerimi izvajaš združevanje. Če imaš psa, ki bi mačka kar mimogrede zagrabil, ti namreč kaj malo pomaga, če je maček mladič.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor To apr 15, 2014 2:05 pm

Re: Cepljenje ter kastracija

wolfpack je napisal/-a:Glede mame muce se pa trudim da jih prepričam za sterilizacijo, nad vašo ceno so navdušeni samo ne vem kaj še tuhtajo :girlsad:


A je to njihovo prvo leglo? (Upam da.) Morda potrebujejo za vzpodbudo (tipa: tecimo na veterino takoj jutri) še preračun, koliko stane oskrba mačjega legla v primerjavi s ceno sterilizacije, hm.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 95

Pridružen: Ne okt 13, 2013 11:38 am

Odgovor To apr 15, 2014 3:13 pm

Re: Cepljenje ter kastracija

Bolj so mi problem psi, ki ne vem kako bodo reagirali na kosmato kepico, ponavadi so živali do mladičkov bolj nežne..... ali se motim? Teme sicer spremljam ampak redko od začetka, tako da nenamerno zgrešim informacijo, da mucki bivajo s psi....

Hm mislim da je to njihovo prvo leglo, no pa tudi če ima ''samo'' enkrat mladiče je preveč, se čisto strinjam :(

Bi tudi sama rajši iz zavetišča vzela, ker so že S/K, cepljeni, čipirani .....
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor To apr 15, 2014 4:20 pm

Re: Cepljenje ter kastracija

Pa niste že imeli mačkov in to večih? Kako je šlo pa združevanje takrat?

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 95

Pridružen: Ne okt 13, 2013 11:38 am

Odgovor To apr 15, 2014 6:46 pm

Re: Cepljenje ter kastracija

vsi muci so bli mladiči, je šlo nekak skozi, celo tako daleč da so se skup igrali.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Sr apr 16, 2014 8:28 am

Re: Cepljenje ter kastracija

Glede na to da ste očitno imeli pred nekaj meseci pri vas kugo, bi na vašem mestu poskrbela predvsem, da pride naslednji maček
dobro precepljen proti kužnim boleznim, še boljše bi bilo, da to ne bi bil povsem majhen mladič, saj imate po vsej verjetnosti kugo
v okolju (virus je namreč zelo obstojen in v okolju ostane tudi do deset let). Naslednje pa je, da ga zadržite notri + pravočasno
kastrirate/sterilizirate.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Sr apr 16, 2014 1:33 pm

Re: Cepljenje ter kastracija

wolfpack je napisal/-a:Bolj so mi problem psi, ki ne vem kako bodo reagirali na kosmato kepico, ponavadi so živali do mladičkov bolj nežne..... ali se motim? Teme sicer spremljam ampak redko od začetka, tako da nenamerno zgrešim informacijo, da mucki bivajo s psi....

Hm mislim da je to njihovo prvo leglo, no pa tudi če ima ''samo'' enkrat mladiče je preveč, se čisto strinjam :(

Bi tudi sama rajši iz zavetišča vzela, ker so že S/K, cepljeni, čipirani .....


Prvič: ni res, da so vse živali do mladičev "bolj nežne". Moja psica ne trpi mladičev-ne pasjih, ne mačjih. Odraslega muca je sprejela takoj.
Drugič: posvajanje/kupovanje od znancev/sosedov/oglaševalcev je enako aktivnemu sodelovanju pri polnjenju tega sveta z nezaželjenimi, zapuščenimi, maltretiranimi živalmi. Že obstoj zavoda MH in vseh ostalih zavetišč in posameznih prostovoljcev je živ dokaz za to - neprestano polnjenje njihovih kapacitet z nezaželjenimi in nikogaršnjimi živalmi je žal tudi rezultat "rezervacij xyz" legel.

Zaključek: ne počni več tega. Je na tem svetu veliko preveč zapuščenih živali, ki čakajo na svoj dom, zato se drugič raje obrni na MH ali kakšno zavetišče.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 95

Pridružen: Ne okt 13, 2013 11:38 am

Odgovor Sr apr 16, 2014 1:56 pm

Re: Cepljenje ter kastracija

Skuiki je napisal/-a:Glede na to da ste očitno imeli pred nekaj meseci pri vas kugo, bi na vašem mestu poskrbela predvsem, da pride naslednji maček
dobro precepljen proti kužnim boleznim, še boljše bi bilo, da to ne bi bil povsem majhen mladič, saj imate po vsej verjetnosti kugo
v okolju (virus je namreč zelo obstojen in v okolju ostane tudi do deset let). Naslednje pa je, da ga zadržite notri + pravočasno
kastrirate/sterilizirate.



Dobila sem en sprej, ki ga uporabljajo tudi v MH, in ta naj bi uničil kugo. Vse sem preškropila z njim, mucek bo pa obvezno cepljen, zato sem tudi odprla to temo...

Moram rečt, dobro da sem se obrnila na tale forum, ker ste mi odprli oči. Bom prebrala vse teme pa bom videla, mogoče mi bo kak muc všeč(bolj gledam karakter, da je miren, naročen, da se ''pogovarja'' z mano), itak vse kar je kosmato je za prelubčkat pa za prečohat :girlblush: :D

@moksa, hvala ... sm se zamislila... že brskam po spletki od MH :yahoo:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr apr 16, 2014 2:00 pm

Re: Cepljenje ter kastracija

Mi ne uporabljamo nobenega spraya za razkuževanje proti virusu mačje kuge, mikre,...ipd. Uporabljamo že tri leta Trigene (prej Anigene), dobi pa se ga v UK.
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 49 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.