V središču

Alergija in prehrana


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Po okt 14, 2013 10:43 am

Re: Alergija in prehrana

Nika, hvala. V kolikor bodo kakšne težave z ribami, bomo morda res poskusili še z divjačino. :)

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Če okt 17, 2013 12:58 pm

Re: Alergija in prehrana

Okej ... obupavamo ... na ušesu se dve krastici ponovno vračata, kljub temu, da je samo ribo. Ena kastica je grozna, videt je gnojna ... vse te hipoalergene hrane veterinarskih linij vsebujejo PIŠČANCA! Čisto vse ... jaz sem res malce obupana.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Če okt 17, 2013 1:49 pm

Re: Alergija in prehrana

Prvo in najpomembnejše: ne obupavaj! Toliko imate stvari za poskusit (veterinarske diete, druge vrste mesa, v skrajni sili tudi prednizolon), ti pa zganjaš paniko, ker se riba (ki itak ni dobra za mačke) ni izkazala za čudezno rešitev. :girlsad: Reševanje alergij je doživljenjsko delo, do prvih rezultatov pa traja več mesecev.

Drugo pa še enkrat:
taperverčki je napisal/-a:Da je primeren samo Hills ne drzi. Hidrolizirane beljakovine imajo umetno spremenjeno strukturo in zato niso alergene. Tudi Flatazor in RC Sensitivity Control bi lahko bila ok.


Krastice verjetno spraska, zato pride do sekundarne okužbe in se malo zagnoji. Če še niste, ti svetujem, da mu postrižeš krempeljce, zlasti na zadnjih tačkah, da se ne poškoduje, ko se praska.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Če okt 17, 2013 2:33 pm

Re: Alergija in prehrana

Štorovka je napisal/-a:Okej ... obupavamo ... na ušesu se dve krastici ponovno vračata, kljub temu, da je samo ribo. Ena kastica je grozna, videt je gnojna ... vse te hipoalergene hrane veterinarskih linij vsebujejo PIŠČANCA! Čisto vse ... jaz sem res malce obupana.


Ne vsebujejo beljakovin piščanca (najpogostejši alergen so beljakovine in OH), temveč obdelano maščobo.

Riba mu mu torej ne ustreza. Lahko pa tudi ne gre za ribo, ampak potencialno alergijo na kakšen okoljski vzrok
in riba sploh ni kriva.

Jaz bi mačka poskusno dala na briketirano dieto za alergike vsaj za mesec ali dva, da se organizem očisti
alergenov, če so ti vnešeni s hrano.

Druga možnost je, da poskusite z drugo vrsto mesa (raca, ovca, kunec, konj itd.), vendar je možno,
da boste morali precej eksperimentirati.

Lepo počasi, torej. Če ne bo šlo samo s hrano, se lahko doda za nekaj časa tudi zdravila, ki zavirajo
alergijske reakcije.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Če okt 17, 2013 9:54 pm

Re: Alergija in prehrana

Maček je reagiral z alergijo na hrano, ki je vsebovala zgolj piščančjo maščobo. Na ribah je boljši, ni pa okej, pa jih zdaj že dobre tri mesece je ... Naj poskusimo divjačino&grah Hill's veterinarske prehrane? Mene skrbi tale podatek: Sestava: Ground Yellow Peas, Pea Protein Concentrate, Venison, Ground Green Peas, Pork Fat, Powdered Cellulose, Calcium Sulfate, Chicken Liver Flavor, Fish Oil /.../ Glede na to, da je z alergijo reagiral že na piščančjo maščobo, ki je bila dodana briketom, ki jih je nazadnje jedel. Na veterini so rekli, da so v teh hranah alergeni samo oslabljeni, niso pa povsem izključeni ... nimam pojma, s katero od teh hran naj torej poskusim. Da ne omenjam tega, da mi je sestava veterinarskega RC in druge variante Hill's naravnost odvratna! Sami ''stranski produkti'', ''koruza'', ''soja'', ''meso in stranski produkti'' ... ni mi všeč, niti malo. Jaz sem se hotela izognit temu, da bi moj maček moral kdaj jest takšno s*r*a*n*j*e, zdaj pa očitno nimam izbire. :(

In kako naj bi zamrzovala, če nočem pršic v briketih? Kdaj naj dam brikete odtalit, če dobi muc prvi obrok hrane zjutraj, takoj, ko se zbudimo?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Če okt 17, 2013 10:11 pm

Re: Alergija in prehrana

Katero hrano pa je jedel, ko se je pojavila alergija?

Glede zmrzovanja (jaz brikete sicer prelivam z vročo vodo,
ampak to lahko deluje pri psu, pri mačku težko):
zapakiraj brikete v paketke v velikosti posamičnega obroka
in zmrzni.

Potem zvečer vzemi vrečko iz zmrzovalnika in bo do jutra
ravno za potrežbo. Lahko pa tudi prej, pršice namreč v vrečko
ne bodo prišle, gre za to da moraš uničiti tiste, ki so
se v briketih "naselile" med skladiščenjem
in hrambo hrane.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Pe okt 18, 2013 12:17 pm

Re: Alergija in prehrana

Ko se je alergija pojavila, je jedel tole: http://www.supercombe.si/meowing-heads/ ... oking.html ali pa tole, nisem povsem prepričana: http://www.supercombe.si/acana-grain-fr ... s-cat.html
Sicer je jedel pa še en okus Meowing heads in še en okus Acane in enkrat majhno vrečko Almo nature, ko je bila nuja.

Smo danes kupili Hill's z divjačino. Naj počakamo dva meseca, preden sodimo rezultate? Ali koliko bi bilo primerno?

Zamrznjeno hrano pa lahko potem tudi nekaj dni pustim v vrečkah in se pršice ne bodo pojavile? Recimo zamrznem za 5 dni in potem vse skupaj odmrznem?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Pe okt 18, 2013 1:08 pm

Re: Alergija in prehrana

Z vsako novo hrano se vztraja vsaj dva meseca in v tem casu ne sme biti cisto nobenih "pregreh". Izboljsanje prebave ponavadi nastopi ze v nekaj dneh, znaki na kozi pa izginejo sele po vec tednih.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Pe okt 18, 2013 1:34 pm

Re: Alergija in prehrana

Če bi se stanje na novi hrani poslabšalo (pojav dodatnega prhljaja, srbečica, povečano praskanje,
novi hot spoti, bruhanje ali prebavne težave), potem seveda ni za vztrajati na novi hrani.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Pe okt 18, 2013 3:22 pm

Re: Alergija in prehrana

Evo. Ravnokar smo nazaj od veterinarja ... bili smo na veterinarskem inštitutu, ker je šlo stanje na slabše - nove ranice, slabšanje starih, ponovitev vnetja dlesni. Izrazili so dvom v diagnozo alergije ter postavili sum na avtoimunsko bolezen/virusno obolenje - muc ima namreč zelo poškodovane kremplje, blazinice in tudi zobki so ubogi/vnete dlesni, kakor sem pisala. Naslednji petek smo naročeni k dermatologinji, zaenkrat je samo na Hill's d/d, ampak upam na postavitev pravilne diagnoze. :(
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Pe okt 18, 2013 4:10 pm

Re: Alergija in prehrana

Ajej. :(
Držim pesti, da pridete čimprej do diagnoze in primerne
terapije zanj.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor So okt 19, 2013 12:21 pm

Re: Alergija in prehrana

Vam želim, da se pozdravite :(

Kako pa zgledajo poškodovane blazinice?

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor So okt 19, 2013 2:26 pm

Re: Alergija in prehrana

Hja ... če je avtoimunska, se ne da pozdravit, samo v remisijo se da spravit zadevo - enako kot pri ljudeh. Če imaš srečo, traja remisija leta ... če ne ... potek je lahko, kakor razumem, zelo različen, na srečo tudi v primeru da je to res to, muc trenutno ni v napredovani fazi bolezni.

Blazinice so ranjene/popokane, koža se lušči z njih ... eno tačko ima posebej poškodovano, pri drugih so blazinice samo nekako napete in pordele. Na poškodovani tački je vnet/v rani tudi en predel okoli kremplja, nekateri kremplji so čisto polomljeni, noben ni tako lep kot pri zdravem mucu (npr. muci, ki jo imava s fantom zraven tega muca). Nekako tako ... na ušesih se mu delajo krastasti izrastki, ki potem počijo in teče ven tekočina ... mja. :(

So mu pa d/d briketi všeč, tako da jih je z veseljem. V najboljšem primeru je še vedno lahko alergija, čeprav naj bi bila možnost za to majhna ...

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor So nov 02, 2013 3:10 pm

Re: Alergija in prehrana

Evo, verjetno alergija, povsem izključena še ni avtoimunska bolezen. Dobil je Medrol tabletke, ker bi naj bile manj škodljive in manj močne od injekcije, zdaj je torej na terapiji, plus na dieti (d/d), konec novembra bo kontrola. Zaenkrat še ni bolje, ampak predvidoma je še prezgodaj za karkoli reč.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 474

Pridružen: Ne mar 13, 2011 9:23 pm

Odgovor Če jan 09, 2014 8:53 pm

Re: Alergija in prehrana

Malo prebiram tole temo glede alergij in me tudi zanima, kakšno je sedaj po nekaj mesecih stanje pri Štorovkinem mačkonu? Tudi sama se zdaj prvič soočam z mačjimi alergijami (vsaj zaenkrat je sum, da gre za alergijo). Začasnik Špik ima precej hudo reakcijo, po obrazu ('licih') se je na eni strani spraskal do rane, ki se je potem kljub takojšnjim antibiotikom razširila in poglobila. Ušesa ima vsa pordela (bi rekla, da celo vijolična, posebej na eni strani je hudo), lupijo se mu stalno - koža se mu suši in odpada, so zelo vroča in krvavo hrastava od znotraj. Že dvakrat v dobrem tednu je dobil injekcijo kortizona, zdaj smo šli na tabletke (prednizon). Takoj sem seveda menjala hrano (prej je jedel Taste of the wild - Canyon river, ki vseboje precej ribe). Pa tudi sicer Špik že dolgo nepojasnjeno driska, le da nismo mogli ugotoviti zakaj, ker drugih znakov ni bilo. Zdaj ko so nastali kožni problemi, mislim, da je to vse povezano z neko alergijo ali akergijami (menda je kar velika verjetnost, da je žival alergična na več stvari hkrati). Ko sem začela malo brat o stvareh, sem hitro videla, da je riba zelo pogost alergen pri mačkah, tako da sem iskala hrano, ki ne bi vsebovala ne ribe ne piščanca (piščanca smo sumili že takrat pri driskah). Na hitro v teh dneh na domačih policah sicer nisem našla nič posebej pametnega, s katerim bi ga želela tudi dolgoročno hranit, tako da sem potem vseeno izbrala kar N&D z borovnico (jagnjetina, oves, pira), ki pa vsebuje tudi manjši delež slanika, ampak sem tvegala, da mogoče ni ravno slanik tisti problem. Driska se že po parih dneh nove hrane izboljšuje (ni še čisto ok, je pa boljše), koža pa pač še vedno zelo močno reagira, sploh ko je popustik učinek injekcij (učinek je držal cca 1,5 dneva). Sedaj bom videla, kako bo s tabletkami prednizona, upam, da bo bolje, ker te rane, hraste in vijolična ušesa je kar težko gledati. Še posebej, ker ga vse srbi. Pa itak ima ovratnik, tako da je že tako ali tako ves nesrečen :/ Poleg tega sem opazila, da se mu s predela obraza iritacija širi tudi dol po vratu, kjer se pa lahko praska kljub ovratniku. Seveda sem mu postrigla kremeplje, poskusila sem ga poviti s povojem, da se ne bi praskal, vendar je bil do konca obupan in je samo ždel v kotu. Bom videla, kako močno se bo spraskal, morda ne bo panike, zdaj ko je na tabletkah.

Kakorkoli že, glede na to, da se driska izboljšuje, imam vendarle upanje, da je sprememba hrane dovolj dober približek temu, da bi šle stvari na bolje tudi s kožo, čeprav vem, da moram še kar nekaj tednov počakati. Najprej sem bila malo obupana, ker sem videla da po parih dneh kljub novi hrani koža močno reagira, ker sem mislila, da je to znak, da tudi ta hrana ni ok. Zdaj vem, da pri koži traja dlje ... da se morda pokaže kakšen rezultat. Upam, da bo šlo na bolje. :angel:

Saj kakšnega posebnega vprašanja nimam, samo malo sem hotela obuditi temo, povprašati Štorovko po sedanjem stanju (in ostale, ki imate s tem izkušnje) ter malo potožit v prostrani svet interneta :) Ni namreč prijetno gledati živali, ki jo vse srbi in ki je v ranah in hrastah, hkrati pa imeti občutek, da v bistvu sploh nimaš ideje, kaj točno je problem. Se pa zavedam, da so alergije dolgoročni problem in da je treba biti potrpežljiv. Se bom potrudila v tej smeri, čeprav potrpežljivost ni ravno moja vrlina ;)

Se še kaj oglasim :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2974

Pridružen: Ne apr 10, 2011 5:15 pm

Odgovor Pe jan 10, 2014 1:45 pm

Re: Alergija in prehrana

takoj zamenjaj tudi umetna čistila in probaj preprat vse poslice s kakim bio praškom ali pa s oreščki, izogni se vsem dišavam ali sprejem za dišanje prostorov, predvsem se izogni vsakemu sagrotanu, po tem smo mi imeli celega hudiča.
"Ein Tier zu retten verändert nicht die Welt.
Aber die ganze Welt verändert sich für dieses eine Tier." Tierschutzverein München
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 474

Pridružen: Ne mar 13, 2011 9:23 pm

Odgovor So jan 11, 2014 10:40 am

Re: Alergija in prehrana

Ja, hvala, sem pozorna tudi na to. V bistvu me zanima nekaj drugega. Špik je imel najprej samo rano na licu. Ker smo takoj posumili na alergijo, smo zamenjali hrano. Razmem, da traja dlje časa, da se pokažejo izboljšave, ampak vseeno ne vem, ali je običajno, da so tudi že na novi hrani poslabšanja? Sedaj se Špiku namreč rdečine še vedno širijo, nastajajo nove ranice na vrhu glave (celo brez praskanja, kar same se odpirajo). Tako da v bistvu ne vem, ali je to že znak, da tudi sedanja hrana ni ok in ni smiselno z njo vztrajati (čeprav jo imam šele en teden), ali pa je to običajno, da se reakcija poslabšuje tudi še potem, ko je hrana zamenjana? Sem mislila, da bo zgolj nekaj časa ostalo stanje nespremenjeno in potem čez kakšen mesec počasi šlo na bolje. Zdaj sem pa malo zmedena :) Bom vesela kakšnega mnenja ali izkušnje :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor So jan 11, 2014 11:03 am

Re: Alergija in prehrana

Samo prebava se izboljša takoj po menjavi.Glede praskanja vsaj 14 dni ne bo nič boljše, lahko traja pa tudu do dva meseca. Čudi me, da je tok slabo kljub kortizonu - ta bi moral ful hitro delovat, v nekaj dneh bi moralo biti že bistveni boljše ne glede na hrano. Po mojih izkušnjah je po enem tednu medrola že vse zaceljeno, ker tok učinkovito zaustavi imunski odziv. :scratch:
A gre mogoče še za kakšno sekundarno infekcijo ranic? Mogoče jih ne bi bilo slabo razkužit z jodom in namazat s kakšnim bepantenom ali svetlinovim oljem. Kožo ste dobro pregledali, da ziher ni kaj drugega?
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 474

Pridružen: Ne mar 13, 2011 9:23 pm

Odgovor So jan 11, 2014 11:56 am

Re: Alergija in prehrana

Mislim, da je ta odmerek kortizona, ki ga ima zdaj (tabletke prednidale) morda premajhen, da bi dovolj učinkoval, ne vem. Srbi ga sicer nekoliko manj, ampak ušesa se npr. sploh ne povrnejo v normalno barvo, so še vedno vijolična in se luščijo. Tudi injekcijski odmerek kortizona mu je držal samo en dan in pol, potem je bilo spet vidno poslabšanje. Ušesa mu mažem z bepanthenom, čeprav nimam občutka, da kaj zelo pomaga, razen mogoče pri tem, da koža ni tako izsušena, ker sicer kar leti od njega. Ko se mu krasta počusi, jo odloščim in naslednji dan je spet videti sveža. Tako nekako se ciklamo v tem. In nastajajo novi mehurčki, najprej je čisto majhna pikica, v roku dveh dni pa že nova ranica. Res pa je, da se mu je na licih, kjer je bilo prvo žarišče, lepo zacelilo (čeprav barva ostaja rdeča) in se tam niti ne praska več. Zdi se kot da ga najbolj iritirajo ta nova žarišča (vrh glave, vrat). Sem že razmišljala, da bi ga dala raje na Flatazor allergo (čeprav nikjer ne najdem podatka, kolikšen delež mesa sploh vsebujejo, ali sem pa spregledala ... ampak mislim, da nima smisla tako preskakovat. Nekaj dni moram še vztrajat, če pa bodo vseskozi res poslabševanja, pa ne vem ...

Glede možnosti, da bi bilo kaj drugega pa ne vem ... vetka mu je pogledala notranjost ušes, ker so ušesa pač najbolj opazno na udaru, pa so notri čisto v redu. Tudi mesta, kjer ima te težave, so menda zelo tipična za alergijo. Woodova lučka itak ni svetila, tako da ne vem ... ostružka pa res niso vzeli. Vem pa, da takrat ko se mu je naredila prva rana na licu (pred dobrimi 14 dnevi), da je imel ušesa še čisto lepo bela. In zaradi rane na licih smo menjali hrano, pa se je kljub temu v naslednjih dneh zadeva stopnjevala na ušesa, nastajale so hraste, ranice...in sedaj, kot rečeno, se praska že na drugih mestih (vrat) ... Saj pravim, ne vem, kako ti alergeni delujejo. Verjetno, ko so enkrat v telesu, ki jih ne zmore več nadzorovat oz. 'predelat', telo odreagira in se čisti toliko časa, dokler ne grejo ven. Tako nekako si zelo laično jaz to predstavljam :) Tako da očitno je bila tista rana na licu samo začetek, potem pa je šlo na slabše, čeprav je bila hrana že menjana.

Kakorkoli že, do ponedeljka počakam s to sedanjo hrano. Pa upam, da bom takrat opazila vsaj kakšno malenkost izboljšanja. :angel:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor So jan 11, 2014 1:20 pm

Re: Alergija in prehrana

A ni injekcija depojska? Pomojem bi mogla držat bistveno dlje, tabletke bi pa tudi morale prec prijet. Mesta so res tipična za alergijo. Pomojem bi blo fajn, da v ponedeljek pokličeš vetko in poveš, da se kljub zdravilom stanje slabša. :girlsad:
S temi kortizonskimi zadevami je ponavadi tako, da prve dni daješ veliko dozo, da hitro prime, potem pa postopoma zmanjšuješ do najmanjše še učinkovite. Mogoče boste malo prilagodili odmerek.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 33 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.