Na netu vedno kaj piše, tale vir spodaj pa je zanesljiv, ker so pri raziskavi, ki je potekala pod okriljem Evropske Komisije (Direktorata za zdravje in varstvo potrošnikov) sodelovale neodvisne organizacije. Raziskava je sicer iz leta 2005, bistvene ugotovitve pa so še aktualne.
http://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/04_scher/docs/scher_o_026.pdfGlavne ugotovitve raziskave, na kateri so bili izdelki uveljavljenih blagovnih znamk, lahko povzamem nekako tako:
- izdelki vsebujejo številne zdravju škodljive/nevarne kemikalije. V prodaji so lahko, ker je v posameznem izdelku količina vsake posamezne kemikalije v okviru mejnih, torej z zakonom še dovoljenih vrednosti. Proizvajalci to seveda nadzorujejo, kako pa je z vplivom teh izdelkov na človeka (in živali), je nekaj drugega.
-v raziskavi so zato (prvič) ugotavljali koncentracijo kemikalij v zraku, do katere pride v stanovanju ob običajni uporabi teh izdelkov (npr. imaš onega s tekočino v vtičnici, gel na wc-ju..., pogosto prižigaš dišeče svečke). Meritve so pokazale, da je te zadeve varneje kar takoj vreči v smeti (med nevarne odpadke).
-V čem je glavni problem? Mejne vrednosti so kot rečeno določene za vsako posamezno kemikalijo, kako pa je s skupnim učinkom vseh kemikalij v izdelku(ih), kako je z medsebojnimi učinki teh kemikalij v organizmu in kaj pomenijo količine, ki se v organizmu nakopičijo tekom življenja, ne ve živ krst. Te dišave so tipičen izdelek, kjer velja uporabiti previdnostno načelo "manj je bolje, nič je najbolje".
-za bolj tvegane so se izkazali izdelki z daljšim sproščanjem kemikalij v zrak, torej s počasnim delovanjem (tekočine, geli, razne dišeče sveče, palčke), spreji, kjer samo na kratko pritisneš, pa manj.
Sicer pa poskusite politi nekaj dišave za avto (tekočina) po armaturi. Bo vse jasno, samo drago.

Aja, pa potem, ko so bili objavljeni rezultati te raziskave v večini evropskih revij za potrošnike, je znani proizvajalec vložil tožbo (in jo izgubil). So se mu tresle hlače, da bo konec z dobrim biznisom.