V središču

Skrb za šibkega mucka


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 59

Pridružen: Ne jan 22, 2012 8:34 pm

Odgovor Sr okt 10, 2012 8:23 am

Skrb za šibkega mucka

Živjo! Sem kar novo temo odprlo, upam da punce ne bodo jezne. Preveč vprašanj imam pa premalo tem na forumu :)

Leta nazaj sem imela dva dudarčka, ki sta seveda ostala pri nas, pa pred 3 leti tole svojo prestradanko, ampak se mi zdi, da sem z vsakim novim mladičkom zopet na začetku. Tale moj pikec je še večji dahhavec kot je bila moja Pici, pri svojih 3 mesecih tehta 880 gramov :(

Zajedalci bodo menda kmali pocrkali (v blatu vidim mrtve gliste), samo uši še občasno lezejo. Garje iz ušes smo spucali. zanima me, koliko hrane količinsko naj mu dajem. prvi dan ko je prišel k meni, je jedel celo uro (briketke in Cosma konzervico piščanček - isto kot Applaws ali Schessir), potem mu dajem smao še konzervice: Sheba ta boljša konzerva, včeraj sem kupila še Schessir vrečke 100g. Menda ga ne smem preveč nafutrat, da ne bo poču, še vedno ima kar zajeten trebušček, zato se veselim vsakega kakca, ki ga sproducira. No, včeraj zvečer je še imel drisko oz. pač ful mehko blato. Mora še junk futer od prej ven spravit, vsaj klokota mu več ne po črevah.

Kaj mi priporočate, da še lahko naredim? Po vsakem kakanju mu z vlažno blazinico obrišem ritko pa rep, če je kaj pokakan. Za jest dobi zjutraj, po službi in zvečer. Cunje (svoje) in njegove brisačke dnevno perem, prostor razkužujem z raztopino varekine.

Ko se cartava, pustim, da ga Pici ovoha (sicer piha nanj, a vseeno), a naj ji dam preventivno ampulo strongholda (ta je bolj za notranje zajedalce?)?

Hvala za odgovore pa upam da nisem preveč tečna (saj tudi vetko redno kličem :D pa je nočem za vsako figo).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Sr okt 10, 2012 9:33 am

Re: Skrb za šibkega mucka

Stronghold pokriva bolhe, uši, ušesne garje in nekaj glist, trakulje pa ne.

S čim si ga tretirala proti zunanjim zajedavcem, glede na to da še vedno lezejo bolhe / uši po njem?

Svojo drugo notranjo mačko bi jaz nujno preventivno tretirala proti zunanjim zajedavcem, sploh
če sta prišla v direkten kontakt.

Pa seveda pranje vsega perila na 60 stopinj Celzija, dnevno sesanje (vrečko je potrebno potem čimprej zavreči,
jaz jo od notri poškropim z Biokillom).

WCje imata ločene? Predlagam da ju na splošno čimbolj ločiš, dokler ne urediš osnovnega servisa - zunanji in notranji
zajedavci, cepljenje, FIV/FeLv test.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16134

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr okt 10, 2012 9:38 am

Re: Skrb za šibkega mucka

Mladički morajo imeti hrano (in seveda vodo) ves čas na razpolago. Kadar imajo muce redko blato, jih z mehko hrano ne hranimo, ampak samo z briketi. Ti so tudi mnogo bolj hranljivi, saj je tudi v najbolj kakovostni mehki hrani vsaj 80% vode. Jaz jim dajem 1 do 2-krat na dan tudi malo probiotika (v pasti), ki večkrat pomaga urediti prebavo. Ker je šibka, ji čez brikete potresi malo lizina (kupi se pri veterinarju, kot tudi probiotik za živali). Lahko ji daješ tudi vitaminsko pasto, vendar nekateri nanjo reagirajo z drisko. Če bi se tako zgodilo, s pasto počakaj, da se prebava uredi.
Glede Strongholda: če ni nujno, raje počakaj, sicer pa se glede na stanje muce in že prejeta sredstva proti zajedalcem o tem posvetuj z veterinarko.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr okt 10, 2012 9:45 am

Re: Skrb za šibkega mucka

Test ste opravili? Pod Woodom so ga pogledali?
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 59

Pridružen: Ne jan 22, 2012 8:34 pm

Odgovor Sr okt 10, 2012 1:32 pm

Re: Skrb za šibkega mucka

Hvala za odgovore. naj povem, da je muc pri meni šele 2. dan oz. 3. dan, če štejem pol urce v nedeljo zvečer.

Takoj je šel v Gmajnice na K, kjer so mu tudi dali inekcijo (iveral? nekaj takega) proti vsem zajedalcem (je kolegica prav poklicala dežurno, da so pogledali v knjigo). Žal si ni zapomnila imena. V poned. zjutraj je dobil še biovermin pasto (to je proti glistam). Menda da tisto cepivo (v inekciji) prime v 2-3 dneh. Se pravi ga moram malo počesat, da odmrle parazite izčešem? A lahko kar s furminatorjem? A je dovolj, če furminator po uporabi pošpricam s spitadermom ali je bolje z raztopino varekine?

Pod woodovo lučko menda pogledajo vse mucke v Gmajnicah. Menda ni bilo opomb. Testa še ni opravil (okno?). Cepit ga nameravam takoj, ko odpraviva zajedalce.

Problem pri njem je bil, ker do poned. pop. ni kakal, imel pa je nabit trebušček, zato je Selanova (300 kosmatih) rekla, naj nima hrane vedno na voljo, vsaj dokler ne začne iztrebljat normalno.

Zdaj sem prestavila eno obveznost in grem prej iz službe, da grem, še domov preverit situacijo.

@gipsy: nazadnje ko sem spraševala za probiotike, sem dobila odgovor, da se jih več ne da dobit, razen tiste za konje (?). Torej, kje se da dobit lizin in probiotik? A lahko vsaj ime poveš? Hvala.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16134

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr okt 10, 2012 2:24 pm

Re: Skrb za šibkega mucka

Na veterini MH imajo oboje. Nasvet glede hrane se mi zdi milo rečeno čuden.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr okt 10, 2012 4:57 pm

Re: Skrb za šibkega mucka

Ne ga s furminatorjem. Furminator je kakor vem tip krtače za en poteg in se običajno mačke ne češe na istem mestu znova in znova. To se mi pa zdi važno zato, ker za uši izčesat velikokrat po istem mesto potegneš, nasploh bi bilo to lažje z manjšim glavničkom - takim za bolhe. Jaz osebno bi samo s takim česala, ker je najbolj učinkovit.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Sr okt 10, 2012 8:38 pm

Re: Skrb za šibkega mucka

Obstaja glavniček za uši izčesavat, pa vem, da kljub pogostemu izčesavanju ene gnide (menda da tudi crknjene) še vedno vztrajajo na dlakah. Je treba vztrajati.
Pa nikar še združevat z vašo muco. Tudi z Gmajnic lahko prinese muc kugo (v tem obdobju je precej kuge), kar pa se pokaže z zamikom.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr okt 10, 2012 9:36 pm

Re: Skrb za šibkega mucka

Hrana mora bit mladiču, ki je ravno s ceste prišel itak vedno na voljo, vsaj kakšni briketki. Je pa treba poskrbet, da se pokaka, če je vidno napet in če več kot dva dni ne kaka. Kakšno blažje odvajalo v pravilni dozi je običajno dovolj. Portalak recimo.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 59

Pridružen: Ne jan 22, 2012 8:34 pm

Odgovor Če okt 11, 2012 12:05 am

Re: Skrb za šibkega mucka

gipsy je napisal/-a:Na veterini MH imajo oboje. Nasvet glede hrane se mi zdi milo rečeno čuden.


Meni pa ni čuden. Če bi tvoj maček samo jedel in jedel pa 1,5 dni ne bi šel kakat, kaj bi naredila? Bi ga še futrala?

No, zdaj že 2x dnevno iztrebljamo mehko blato (zjutraj in zvečer)

malo sem se zatipkala. k meni je iz Gmajnic prišel v poned. zvečer, v torek je dobil biovermin. No, jutri grem kar sama k vetu po probiotik in vprašanje glede še živih uši (ja, še vedno so žive :threaten: ).

Glavniček za izčesavanje uši moram še kupiti, torej. Danes sem s spitadermom pošpricala tepih in oblazinjene stole, kletko in ostale površine pa z varekino, joj, kok to smrdi! Še to me zanima, ali mu lahko kot probiotik dam jogurt s temi kulturami lactobacilus?

Moram pa povedat, da je bil danes zvečer ko sem prišla iz službe, zelooo živahen, pojedel 3/4 vrečke Scesirja, potem pol ure crkljanja in nato raziskovanje kuhinje (sem potem razkužila z varekino). Potem mi je pa še raztur delal v kletki nekaj časa :lol:

Ne vem pa, zakaj smrdi. Ne po kakanju, ampak ne vem, po kemiji morda? Kot bi bil nastanjen v kakem prašnatem starem prostoru.

Cepljenje kdaj svetujete? Ko bomo zajedalce uničili? Kako bom pa vedla, da jih več nima?

Še to: koliko g na dan naj bi pridobil? Ali pa na teden?

Hvala ful!
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 59

Pridružen: Ne jan 22, 2012 8:34 pm

Odgovor Če okt 11, 2012 12:07 am

Re: Skrb za šibkega mucka

Aja pa pretaka se mu v črevah, je to normalno? Se mi zdi, da bi lahko več kakal, glede na obseg trebuha. Blato je temno rjave barve - bi me moralo skrbet?
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 59

Pridružen: Ne jan 22, 2012 8:34 pm

Odgovor Če okt 11, 2012 12:14 am

Re: Skrb za šibkega mucka

gipsy je napisal/-a:Kadar imajo muce redko blato, jih z mehko hrano ne hranimo, ampak samo z briketi.


Zakaj to? Zaradi same hranljivosti al ker mehka hrana lahko deluje odvajalno? Od briketov imam Orijen in Taste of the Wild (po katerih se rahlo davi, ker jih prehitro je, Orijen pa je kul, ker so briketki v obliki Y).

A je mehko blato/driska normalno za tako stanje mladiča? Vem, veliko sprašujem, ampak me res skrbi, da bi kaj spregledala. :'(
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16134

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Če okt 11, 2012 4:36 am

Re: Skrb za šibkega mucka

Meni pa ni čuden. Če bi tvoj maček samo jedel in jedel pa 1,5 dni ne bi šel kakat, kaj bi naredila? Bi ga še futrala?


Ja, hrane mu ne bi umikala, pač pa bi mu pri zaprtju dala portalak. Ker greš k veterinarju, boš odgovore na ostala vprašanja lahko pridobila tam.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 59

Pridružen: Ne jan 22, 2012 8:34 pm

Odgovor Če okt 11, 2012 6:10 am

Re: Skrb za šibkega mucka

Ja, samo vseeno lahko še katera kaj napiše, ane, ker imate ziher več izkušenj s parazitnimi mladiči. Vet tud nima časa odgovarjat pol ure na moja vprašanja.

Poleg vsega sem zdaj vidla, da se ji spet garje delajo, kar je definitivno slabo in Stronghold nujen. Kako se lahko po 3 dneh garje naredijo? Zmenjene sva ble za čiščenje čez 2 tedna, tole pa je kr too much.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Če okt 11, 2012 9:27 am

Re: Skrb za šibkega mucka

Garje iz ušes čistiš sama vsak dan, ker Stronghold deluje samo, če so ušesa čista. Sicer se garje sprehajajo po ušesnem maslu, odmaknjeno od sluznice in zdravilo jih ne doseže. Čistiš tako, da kupiš čistilo za ušesa (npr. Dermanorm oto), naliješ v uho kar obilno, temeljito pomencaš uhelj in pustiš, da maček stresa z glavo. Potem s kosmom vate očistiš, kar pride iz sluhovoda. Če je garij veliko, se dela tudi veliko ušesnega masla (črno je maslo, garje so beli črvički, ki jih ne vidiš). Vsakodnevno čiščenje je pogosto potrebno tudi 14 dni.

Če dobi mali Stronghold, mu ne dajaj ničesar drugega za razparazitenje vsaj kak teden (moje mnenje). Cepiš ga šele, ko kar poka od zdravja, raje pozno kot prezgodaj.

Glede zaprtja uporabi Portalak, ampak pazi na količino. Če je zdravilo za ljudi, jaz preračunam glede na količino, ki je primerna za 1 leto starega otroka. Tak otrok ima cca 10 kg, potem glede na težo mačka razdeliš odmerek. Brikete mora imeti ves čas, prav tako svežo vodo...

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Če okt 11, 2012 11:36 am

Re: Skrb za šibkega mucka

crno-bela cokolada je napisal/-a:
gipsy je napisal/-a:Kadar imajo muce redko blato, jih z mehko hrano ne hranimo, ampak samo z briketi.


Zakaj to? Zaradi same hranljivosti al ker mehka hrana lahko deluje odvajalno? Od briketov imam Orijen in Taste of the Wild (po katerih se rahlo davi, ker jih prehitro je, Orijen pa je kul, ker so briketki v obliki Y).

A je mehko blato/driska normalno za tako stanje mladiča? Vem, veliko sprašujem, ampak me res skrbi, da bi kaj spregledala. :'(


Kaj pa kakšni RC babycat briketi? Saj te ki jih imaš so super, samo za takega mini mucka bi jaz raje res brikete za mini mucke dala...

Kar se kakanja tiče mislim, da je cilj normalno blato... preveč driske ni fajn.

Kar se tiče pa tistega, da veterinarka ne bo pol ure odgovarjala na tvoja vprašanja... jaz mislim, da bi morala če ji plačaš za zdravljenje mucka. In jaz osebno bi šla na Veterino MH (že zato ker ne vem kako ti je tista vetka lahko rekla, da pridi čez 2 tedna garje spucat ven??), ker imajo toliko dela vsak dan z mačjimi mladiči, da mislim da čisto vse informacije lahko tam dobiš. Zraven je pa še trgovina, pa tam poglej za glavnik za bolhe/uši.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 59

Pridružen: Ne jan 22, 2012 8:34 pm

Odgovor Če okt 11, 2012 11:52 am

Re: Skrb za šibkega mucka

Ej, hvala obema! :good: Vet sem klicala 2x, nakar me je ona nazaj klicala. Narobe smo se razumeli (jaz in ona), ona je mislila, da sem mačku že dala Stronghold, zato je rekla, naj rpidem na pucanje ušes čez 2 tedna in naj ponovim Stronghold čez 1 mesec. Torej sem mu danes stisnila za vrat. Pol sem mu ša še ušesa spucala z vatiranimi palčkami in koskoovim oljem (drugega nimam) in je šlo kar fajn ven. Na začetku se je upiral kot strela, pol se je poklapano umiril. Nisem vedla, da moram dnevno pucat, hvala, vissinox! Ne vem, kako globoko it not, recimo da sem šla dost globoko, tam v neke zavoje, da se je kar zgrbil skup. Je bilo kar črno, bom probala še s tem, da not zlijem olje (menda je dovolj, le je navadno olje?), moram kolegici Zlati rečt, da mi pride pomagat, sama si ne bom upala kar not zlivat.

Proti driski je dobil uno pasto (pozabla ime, ste tule že omenjale neki floor), namesto vebaca, in me je skor kap, ko sem mu not stisnila in je začel pljuvat, to je črna brozga! Tega tudi jaz ne bi jedla. Je precej trmast vrag, stiskal je gobček in divje otresal z njim, sploh ga nisem mogla umirit, tud iz brisače se je takoj izmotal, bom probala zvečer, ko se vrnem iz službe. Naj bi mu dajala 3x dnevno po 2 cm paste.

Nočem mu preveč menjat hrane, da ne bi še do večje driske prišlo. Bom kupila še RC baby briketke. Se mi zdi, da je skoz lačen in bi skoz jedu pa raziskoval, torej že ne more bit okužen s kugo, ane? (ponižno upam) Mi je pa smešno, ker najprej kaka, potem šele dobi za jest in isto zvečer. Drisko ima menda lahko zaradi glist, čeprav nisem nič vidla, ker je pač naredu pašteto :S

A se bolhe lahko naselijo tudi na človeka? Recimo da bi mi šle v lase? Imam precej goste. A so kakšni paraziti tudi zoonoze (razen trakulj)?
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 59

Pridružen: Ne jan 22, 2012 8:34 pm

Odgovor Če okt 11, 2012 12:04 pm

Re: Skrb za šibkega mucka

Aja, pa glavnik za bolhe sem tudi že kupila. Ful je fleten, vse pobere ven, une črne pikice pa tud eno odraslo mrtvo bolho in eno živo, ki mi je pol skakala po nogi, predno sem jo uspela fentat.

Obvezno bom kupila Stronghold še za svojo, ker sta v stiku, se ovohavata, čeprav skoz z uno šprico z varekino okol letam, da mi že cel flet smrdi.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Če okt 11, 2012 12:07 pm

Re: Skrb za šibkega mucka

Meni iz zapisanega še vedno ni jasno ali je tale malček dobil kaj proti zunanjim zajedavcem ali ne.
Ker če ni, potem ni čudno če še vedno skačejo živi zajedavci po njem.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Če okt 11, 2012 12:13 pm

Re: Skrb za šibkega mucka

Ne, ne smeš pucat kar z enim oljem. Pucat je treba s čistilom za ušesa, če ne mu boš zalila sluhovode in bo revež otresal z glavo in se slabo počutil še dolgo časa.
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 68 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.