Odgovor Po jul 02, 2012 3:58 pm

Mačke, psi, dojenčki in bakterije

Živjo,

nisem točno vedela, kam bi to napisala, upam da sem izbrala pravi forum.

Torej, rada bi zgolj opozorila (definitivno pa ne prestrašila) vse mamice dojenčkov in zelo majhnih otrok, ki imate doma muco, kužka ali več njih, da je pri tesnih stikih predvsem dojenčkov, pa tudi zelo majhnih otrok s psi ali mačkami možna kar resna okužba z bakterijo Pasteurella multocida.

Dobila sem namreč nalogo, da za eno strokovno srečanje pripravim prispevek o okužbah s to bakterijo, zato zdaj pregledujem gore strokovnih člankov na to temo. Ker je opisanih kar nekaj hujših okužb dojenčkov, sem se odločila, da opozorim tudi tukaj. Še vedno so ti primeri zelo redki, pa vendar.

Na kratko: Pasteurella je bakterija, ki je sicer normalen prebivalec ustne votline mačk in psov. Pri ljudeh najpogosteje povzroča okužbe ugriznih ran, opraskanin, ali ran, ki jih živali ližejo, pri imunsko oslabljenih ljudeh (dojenčkih, ki še nimajo razvitega imunskega sistema, pri starejših ter pri ljudeh, ki jemljejo zdravila za zaviranje imunskega sistema,...) pa lahko povzroča tudi resnejše okužbe, kot so: pljučnica, meningitis, sepsa, septični šok.

Pri dojenčkih je večkrat opisan meningitis in pri njih zvečina ne najdejo znakov direktnega kontakta z živaljo v smislu rane ali opraskanine, zato je najverjetnejši način okužbe preko aerosola (kapljic oz. sline ) domačega ljubljenčka, ki ga otrok vdihne, ali pa preko kakih predmetov, ki jih otrok nosi v usta in je na njih ostanek živalske sline.

Vsi, ki me poznajo, vedo, da sem absolutna zagovornica skupnega življenja otrok in živali, zato tudi ne bi rada pretirano strašila in delala panike, da zdaj pa obvezno ločiti dojenčke in majhne otroke od živali, bog ne daj! Ampak malo pa le imejte to v mislih in pazite na higieno, da si ne bodo ravno podajali igračk iz ust v usta, da jih živali npr. ne ližejo po obrazu in podobno.

Upam, da opozorilo klub vsemu ni odveč...
Dogs have Masters. Cats have staff.