V središču

Lulanje in kakanje na posteljo


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 21

Pridružen: Pe apr 20, 2012 7:38 pm

Odgovor Sr maj 02, 2012 9:10 am

Lulanje in kakanje na posteljo

Naša Heidi se je že kar lepo uvedla. Ven pride tudi že čez dan, spi pod posteljo, normalno hodi jest in pit, igra se... skratka deluje popolnoma zadovoljna in tudi sama išče fizični stik z nami.
Dva dni nazaj je hči spala pri babici. Načeloma so vrata njene sobe zaprta, zlasti ponoči. Ta sistem smo uvedli že pred prihodom Heidi. Če so bila vrata odprta, je Maks ponoči dirkal po njeni postelji, jo zbujal, prevračal je razne lončke, da je prišel do elastik, špangic... Najlažja rešitev je bila, da se vrata zapirajo. Da se vrnem nazaj. Ker Lane ni bilo doma so bila vrata odprta. Zjutraj sem ugotovila, da je na njeni postelji mačji kakec. Domnevala sem, da je bila Heidi saj se Maks še nikoli ni pokakal ali polulal izven mačjega stranišča. Včeraj preden je šla Lana spat so bila vrata ponovno odprta. Maks je spal na stolu, Heidi pa se je sprehajala po stanovanju, videla sem jo, da je šla tudi v Lanino sobo. Nekaj minut kasneje, ko sem šla pogledat v sobo sem ugotovila, da je postelja tokrat polulana. 100% se, da je bila Heidi saj Maks ves čas spal na stolu.
Stranišče imata skupno, do sedaj ni bilo nobenih težav, oba uporabljata isto stranišče, čistim jima ga vsak dan. Kaj mislite? Bi mogoče morala kupiti še eno stranišče? Zanimivo mi ja, da je to naredila samo na Lanini postelji. Kakšen nasvet, predlog bi bil dobrodošel.
Če ne veš, kam hoceš priti, se ti ni treba bati, da bi kdaj prispel. (Pfeiffer – Schauppa)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Sr maj 02, 2012 9:27 am

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Pravilo glede stranišč je čez palec takole: eno stranišče več, kot imaš mačk.
Se pravi če imaš dve mački, potrebujejo tri različna stranišča. Mačke zelo nerade hodijo v stranišče ki že "diši" po drugi mački.
Jaz imam 3 mačke (in torej 4 stranišča) in se tako zmenijo med sabo, da ni nobenih problemov tudi če kak dan ali dva ne očistim vseh WCjev.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Sr maj 02, 2012 9:40 am

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Jaz bi ti priporočila, da takoj uvedeš vsaj še eno stranišče (tisto pravilo z n+1 stranišči je ok, ampak je običajno težko dosegljivo). Fajn bi bilo tudi, če za kakšen mesec priskrbiš tudi Felliway, ker očitno odnosi med mačkoma še niso porihtani.

Saj zadeve se počasi umirijo, samo pri enih muckih traja pač malo dalj časa. Pa kakšno folijo daj čez posteljo, dokler občutek ogroženosti mačke ne mine.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2617

Pridružen: Ne jan 22, 2012 12:56 pm

Odgovor Sr maj 02, 2012 9:49 am

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Pravilo je res tako kot pravi Mačja mama, ampak pri nas se ga tudi ne držimo. Imamo štiri mačke in tri stranišča, ki pa jih čistim trikrat na dan (zjutraj, preden grem v službo, ko pridem iz službe in zvečer preden gremo spat). Res je, da vsa vedno niso potrebna čiščenja, prekontroliram pač vsa.
“Cats were put into the world to disprove the dogma that all things were created to serve man.” - Paul Gray
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Sr maj 02, 2012 9:59 am

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Tudi jaz bi ti svetovala takojšnjo uvedbo še enega stranišča.

Ob tem pa striktno zapiranje vrat v sobo, kjer je prišlo do incidenta,
in Feliway, kot so priporočili že pred mano.

Za odstranjevanje posledic uriniranja pa Urine Off, ki ga kupiš v trgovini
za živali.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor Sr maj 02, 2012 10:05 am

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

pomaga tudi občasno ločevanje. včasih je katera od mačk preveč vsiljiva in drugi ne pusti v miru na wc. predlagam, da nabavite še en wc, ga postavite v drug prostor in nato vsak dan za nekaj časa mačka ločite, vsakega v prostor s svojim wc-jem. tako da lahko v miru opravita vsak svoje. ponavadi se take neprijetnosti ne zgodijo takoj ampak nekaj dni/tednov po spremembi (lahko tudi kasneje :rolleyes: ), ko že mislimo, da je že vse mimo :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Sr maj 02, 2012 10:21 am

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Še en predlog: preverite tudi dinamiko med mačkama.

A drugi maček novo mačko zalezuje ali napada iz zasede? A je možno, da si ne upa na WC? Ali imata na voljo dovolj mest (npr. mačja drevesa), da se umakneta en pred drugim?

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr maj 02, 2012 11:35 am

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Tudi jaz se tega pravila glede stranišč ne držim, imamo 3 mačke, pa 2 wc-ja. Sta pa vsaj 2x na dan spucana, ker kako drugače tako ne bi funkcioniralo.

Se sicer vse 3 dobro razumejo, pa vseeno pazim na stvari, ki jih Skuiki omenja. Da en ne napada drugega iz zasede, da gre lahko vsaka v miru na wc... človek to hitro zgreši, mačka pa itak ne. Ker imamo eno bolj občutljivo mačko, moram itak pazit na te stvari.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 21

Pridružen: Pe apr 20, 2012 7:38 pm

Odgovor Po maj 07, 2012 8:19 pm

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Kupili smo še eno stranišče. Zadeva je sedaj taka, Heidi lula in kaka v stranišču, ki je od prej. Maks pa na novem samo lula in občasno v njem tudi spi :D Ah, kdo bi razumel naše kosmatince.

Zaenkrat novih "nesreč" še ni bilo je pa res, da skrbno zapiramo vrata sobe.
Če ne veš, kam hoceš priti, se ti ni treba bati, da bi kdaj prispel. (Pfeiffer – Schauppa)

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 266

Pridružen: So feb 26, 2011 9:44 am

Odgovor Po maj 07, 2012 9:20 pm

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Mateja pri nas smo imeli enake težave, ko je k hiši pršel naš Črnc. Liza je prej nadpridno uporabljala WC, mali gospodič je pa raje uporabljal postejo :S .
Nabavili še en WC in moram reči, da je skoraj OK. Skoraj zato, ker se tamali se vedno sem pa tja otrokom na postejo polula :dash: ...ne vem kaj nardit...ampak je zelo zelo rednko...tko da malo več peremo :( .

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 16

Pridružen: Sr nov 03, 2010 9:09 am

Odgovor Sr avg 08, 2012 9:54 am

Lulanje na posteljo

Živjo.

Utrgalo se mi bo.
Tisti, ki me poznate, veste, da imam 2 ex mačjehišarja že več kot 2 leti: muc Mango + muca Pici.
Pred dobrim mesecem smo se preselili in od takrat težava. Zaradi različnih razlogov sta bila muca nekaj tednov sama v novem stanovanju in smo ju hodili večkrat dnevno hraniti, cartati,.... Očitno se Mangu zato zdi, da mu je vse dovoljeno. Ne vem. Kljub očiščenemu stranišču, kamor je v prejšnjem stanovanju brez problema hodil opravljati potrebe, lula sedaj na mojo posteljo. Posteljnino neprestano perem. Skoraj se ne uspe posušiti. Včeraj sem jo zjutraj oprala, ponoči uporabila in zdajle jo ponovno perem!!!! :dash: :dash:
Kaj mu je? Zakaj moja postelja? Naj povem še to, da imam posteljo v dnevni sobi, vrat ne morem zapreti. Sploh se mi pa zdi neizvedljivo, da bi Manga zapirala v drug prostor med tem, ko sem jaz doma, samo zato, ker me ne šmirgla pet posto in se v moji prisotnosti mirno uščije na posteljo.
Kako mu naj dopovem, da postelja ni njegovo stranišče? Kako naj odstranim vonj, da ga ne bi privlačilo lulati na posteljo? Kaj naj naredim????
Pravkar leži na moji postelji in me gleda kot da ni nič kriv. :angel:
Verjamem pa, da bo že naslednjo sekundo, ko ga ne bom gledala, dvignil rit in mi polulal še preostalo posteljnino (tudi ta se je včeraj prala!!!!!).
NA POMOČ!!!!!!!

Barbara

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Sr avg 08, 2012 10:25 am

Re: Lulanje na posteljo

tukaj je že bilo govora o tem
viewtopic.php?f=39&t=5161
A ste izločili fizični razlog, bili pri vetu?
En moj začasnik je začel lulati izven WCja, najrajši na mehke površine, ko je imel vnetje urinskega trakta.
Drugih znakov ni bilo nobenih, tudi normalno je jedel in bil živahen, šele preiskava urina je pokazala vnetje.
Po nekaj dneh antibiotikov spet lula samo v WC
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Sr avg 08, 2012 11:31 am

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Če je prec po selitvi, pol verjetno ni fizičen razlog. Kot prvo prekrij posteljo z nečem nepremočjivim, da šparaš svoje živčke. ;) Pol vštekaj feliway, da pomiriš še mačje živčke. Pa vsaj začasno postavi dodatna stranišča predvsem v bližino postelje. No vsaj jaz bi najprej takole probala. :)
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Sr avg 08, 2012 11:33 am

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Aja, za odstranit vonj po urinu pa obstaja prav namensko čistilo Urine off. Mislim, da ima encimsko delovanje. Dobiš pri Čombetu.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14891

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Sr avg 08, 2012 11:55 am

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Lahko je neposredno zaradi selitve, lahko pa je stres zaradi selitve povzročitelj fizičnega razloga. Je vseeno za preverit.
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16133

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr avg 08, 2012 2:03 pm

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Za prvo pomoč, dokler ne preizkusiš drugih variant, pogrni čez posteljo folijo, ki jo uporabljamo za zaščito pri beljenju, nanjo pa našpricaj mešanico vode in limone (več limone, bolje je).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Če avg 09, 2012 5:15 pm

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Če pogrneš čez posteljo nepremočljivo prevleko ali najlon, daj nanjo nekaj mokrega - na primer brisače, namočene v vodo in močno dišeče po limoni, tako kot je rekla gipsy. Redko katera mačka rada hodi po mokri podlagi.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 16

Pridružen: Sr nov 03, 2010 9:09 am

Odgovor Po avg 13, 2012 9:18 am

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Punce, hvala. Bom preizkusila vse naštete variante in upam, da ga mine prede mine mene :S
Sem pa že celo posteljo ponovno preprala in našpricala z limoninim eteričnim oljem, ki naj bi ga mačke ne marale :cat: ampak je meni bolj smrdelo kot Mangu :fool:
Prvo bitko je dobil Mango, vendar bo zmaga v tej vojni moja :devil:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14891

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Po avg 13, 2012 9:37 am

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Ste bili pri veterinarju?
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 36

Pridružen: Ne avg 05, 2012 8:38 pm

Odgovor To avg 14, 2012 10:03 pm

Re: Lulanje in kakanje na posteljo

Mogoče ti bo kaj moja zgodba pomagala razumet kaj muči mačka.
Pred kakima dvema letoma sem domov prinesla leto in pol staro muco. Moj dragi mi je kar hitro razložil da mačko sicer lahko imam v stanovanju ampak da se bo on že na grobo zmenil z njo kako se mora obnašat. No in potem sta začela- on se je drl na mačko in jo preganjal z zlobnim izrazom na obrazu ona pa je lepo veselo delala točno tisto, kar njemu ni bilo všeč. Prvi dan opazujem situacijo in mu zvečer lepo mirno razložim, da se z mačkami sicer da čisto vse zmenit ampak s pogajanji nikakor pa ne na silo in da bi mi bilo zelo všeč če neha s tem njegovim paradiranjem še preden ga bo mačka imela poln kufer in se bo zbudil z njenim kakcem na pojštru. Seveda mi ni verjel in je vztrajal pri tem da kot pravi dedc bo pa že znal eno mačko porihtat. No pa pride en dan čist mirn do mene, v roki prinese krpanko, ki jo imava na hodniku pa me lepo prosi, če bi jo lahko dala prat. Jaz ga seveda čudno pogledam ker sem jo oprala ravno dva dni nazaj. No in kaj je blo: mačka mu je eno lepo razmazno mino nastavila pod njo in to jo je tako strokovno zapakirala da je še z roko za kakec zagrabil, ko je hotel krpanko poravnat. :good:
No in od takrat naprej se moj dragi še samo lepo pogovarja z našo mačko :)

Muce imajo to navado, da gredo, če človeku kaj zamerijo, vedno kakat tam , kjer ta oseba spi ali pa se najraje zadržuje. Glede na to da zgleda da ti je zamerila selitev v drugo stanovanje, ne moreš kaj dost nardit da bi zakopala bojno sekiro. Se pa baje na netu dobi neka plahta, ki deluje na principu statične elektrike in se uporablja za to, da jo daš na površine, kjer ne želiš da se muca giba, žal pa ne vem, kdo jo prodaja.
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.