V središču

mačje vedenje, psihologija


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Sr apr 17, 2013 8:23 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Zamoti ga, ko začne težit - zvabi ga vstran od vrat z igračo, priboljški, bo pozabil.
Kastrirat čimprej, če še ni.
Najbolj bistveno pa je preprečiti ponovitev (ostali ljudje v hiši),saj naslednjič mogoče zunaj ne bo imel take sreče :girlsad:
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 98

Pridružen: Ne jan 22, 2012 6:43 pm

Odgovor Pe apr 19, 2013 12:08 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Hvala za odgovor. Muc je kastriran, z ostalimi pa smo se nekako uspel dogovoriti, da se mačka ne spušča ven. Sem pa opazila, da nasploh rad leži pred katerimikoli vrati in mjavka kot nor, samo da bi nekam šel. :D
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 486

Pridružen: Po mar 04, 2013 5:25 pm

Odgovor So apr 20, 2013 9:41 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Nimam časa pisat pod našo temo, sem našla zlati rudnik... Sem na strani 2 tega zanimivega branja, internetno stran, ki jo je priporočala Mačja Mama sem našla, Vonova mi bo knjige naročila... Tukaj je povsem na mestu izraz - sem not padla.
Lep vikend,
Marlenka :angel: .

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor So apr 20, 2013 9:57 am

Re: mačje vedenje, psihologija

evik je napisal/-a:Hvala za odgovor. Muc je kastriran, z ostalimi pa smo se nekako uspel dogovoriti, da se mačka ne spušča ven. Sem pa opazila, da nasploh rad leži pred katerimikoli vrati in mjavka kot nor, samo da bi nekam šel. :D


Eni mački res raje vidijo vrata odprta in težijo, če so katera zaprta. Pomoje zaradi radovednosti. Če pa maček ve, da so v drugem prostoru njegovi ljudje, pa ne more zraven, se pa sploh potrudi. Če jih vidi čez okno/steklena vrata in ne samo sliši, je še huje se mi zdi. In imaš potem dve opciji - ignorirati, dokler ni pravi čas za odpret vrata (če so v notranjosti, ne da se mačka ven spušča), ali pa pač takoj odpret. :D

Samo pač naj se ga ne spušča ven. Saj potem ve katera vrata so vedno zaprta, za katera je pa čudno da so (v prostoru notr), pa za ta bolj teži.
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 970

Pridružen: Sr sep 22, 2010 2:29 pm

Odgovor So apr 20, 2013 10:36 am

Re: mačje vedenje, psihologija

evik je napisal/-a:Pozdrav,

mam en velik problem. Namreč, naš mačkur je star okoli 10 mesecev in notranji. Razen balkona do zdaj ni imel izhoda ven. Med vikendom pa so ga določeni ljudje v hiši, ki menijo, da vedo vse o mačkah, spustili ven, in od takrat naprej muc teži in teži, da bi ga spustili. Ker se je navadil čakat pri vratih, je možno, da bo ušel, ko kdo nalašč ne bo pazil. Zanima me, kako naj mačka 'prepričam', oz. navadim nazaj na noter. Nočem ga praskat s ceste in ga gledat bolnega...



Pri mojem, ki se je enkrat uspel izmuzniti mimo nog, je tako "teženje" pred vrati trajalo kar nekaj časa, a se je naveličal. Še vedno pa je tik pri vratih, ko jih odklepam in vstopam.
Ena od bivših muc pa je imela nadzorovane izhode (na povodcu) v svoji mladosti in je zato včasih silila ven, a jo je z leti vse minilo, tako da smo tudi izhode popolnoma ukinili. Enostavno se ji ni več dalo bit zunaj, je šla sama nazaj v hišo in tudi mijavkanja pred vrati ni bilo več. :)

Najbrž (upam) bo tudi pri vas minilo. :D
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 98

Pridružen: Ne jan 22, 2012 6:43 pm

Odgovor So apr 20, 2013 7:25 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

No, zdaj je začel čakat pri vhodnih vratih in se kot strela požene ven takoj, ko se odprejo. Čudno mi je, da se nič ne boji, nočem ga pa tudi nadzorovano ven spuščat, da se ne bo navadil bit zunaj. Valda se potem dere kot jesihar, meni pa se trga srce zraven.

A bi pomagalo, če ga poškropim z vodo? :/
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16134

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor So apr 20, 2013 8:02 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Mogoče pomaga, če pošpricaš spodnji del vrat z limono ali grenivko. Eterično olje citrusov mačkam smrdi.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 334

Pridružen: Sr jan 30, 2013 12:06 pm

Kraj: Okl.Ljubljane

Odgovor Ne apr 21, 2013 6:56 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Izpostavila bi dilemo, za katero potrebujem nasvet, če ne vsaj tolažbe... :praising:

Naše mače še vedno stresa z glavo, se čoha, na zunanjem uhlju se vidi rjava umazanija (maslo?). Obisk pri vetu mi je povedal le, da niso garje, in pa to, da ga bom menjala (veta, ne garij). Ampak to trenutno ni važno...
Težava je sledeča: Ejti je totalno napsihirana, ko se začne dogajat okrog njenih ušes.
Ušesa namreč redno čistimo in vedno so poleg borbe. Na koncu dobi TAKOJ priboljšek, najljubšo igračo, ampak... tako menda ne more it naprej?
Pomislili smo, da je težava v naši nestrokovnosti, ampak je tako počela tudi pri vetki (le-ta je bila čisto okocinjena). :negative:

Na človeško psiho se že spoznam, pri mačji pa znanje šepa.
Prosim za nasvet, spodbudo, usmeritev na nadaljnje branje, ker ne želim, da se naše mače počuti ogroženega na lastem teritoriju. :shout:
... ko si rečeš: ''vem in smem''.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1034

Pridružen: Po mar 12, 2012 6:36 pm

Kraj: Ravne na Koroškem

Odgovor Ne apr 21, 2013 7:55 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Mi tudi imamo nekaj za vprašat...namreč Pasha, ki že od malega mesi s tačkami (oz. dela zvezdice) in zraven sesa, kadar pride na posteljo spat/počivat/, to dela sedaj, ko je velik, precej intenzivno...kovter je včasih čisto moker, meni pa zapikuje kremplje v kožo in sem čisto pikasta :blush: Sicer mu takrat pač prestavim tačke na posteljnino, ampak mu hitro spet uidejo na mene, tudi z glavo tišči čim bolj proti moji (glavi).

Kolikor razumem, to dela, ker je bil prehitro ločen od mame, ne? A pa mu predstavlja kak stres, ''živčnost'', ali mu je ob tem prijetno? Naj ignoriram, da se čimprej umiri? Ker sedaj ga pač nekaj časa božam, potem dam pa roko ob njega...vem, da ga s tem še spodbujam :(

SIcer mesi tudi Val, ampak ne tako močno, niti ne sesa zraven, in samo takrat, ko sem pokrita s točno določeno kocno :rolleyes:

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne apr 21, 2013 10:28 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Bridge - pri nas se Fergie praska po ušesih takrat, ko se ji že malo masla nabere, ko očistim, se ne praska več. Pa je maslo tudi rjavo. Sicer se tudi ona ne mara čistit, ampak jaz jo dam v ležeč položaj, da je na vse tačke naslonjena in ji obrišem uhlje. Ji pa ne dajem tekočine v uho, ker to bi jo pa ful motilo in bi potem res imela problem očistit uho.

Kami - za sesanje nimam nobene ideje. Če te preveč boli, ko dela zvezdice, ga pač umakni stran. Jaz sem tega pikanja več ali manj navajena, :D , tako da Peggy, ki se je sprostila in hodi k meni na cartanje, dovolim da dela zvezdice na meni in se mi trka v brado zraven. Jaz sem vseh bucov ful vesela. Če pa ležim, in gre katera od drugih k meni v naročje, pa na meni dolgo stoji, jih pa kar sama porinem v ležeč položaj. Ker tisto me pa res ful boli ponavadi, če mi na prsnem košu prav trdo z vsemi 4 tacami pritiskajo. Je ful odvisno od vsake mačke, vsaka ima drugačne tačke in drugače težo prenaša. Najbolj me recimo boli pri Fergie, ki ima drobne tačke in bolj točkasto pritiska, Kim sama pritiska kakor se zmisli - ne boli vedno, pri Peggy me pa to, da na meni stoji, nikoli ne boli, ker ful nežno stopa. (Sicer hodi v naročje samo ko sedim, pa vseeno.)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne apr 21, 2013 10:34 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Skrajšaj krempeljce, pa bo manj pikalo. Ko nas muce ekstatično gnetejo, nikakor nimam srca, da bi jih spodila, ker se mi zdi, da takrat tkejo tisto najglobjo vez z nami. <3 Njemu je prijetno, počuti se "varnega kot pri mamici". :)
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Ne apr 21, 2013 11:16 am

Re: mačje vedenje, psihologija

evik je napisal/-a:No, zdaj je začel čakat pri vhodnih vratih in se kot strela požene ven takoj, ko se odprejo. Čudno mi je, da se nič ne boji, nočem ga pa tudi nadzorovano ven spuščat, da se ne bo navadil bit zunaj. Valda se potem dere kot jesihar, meni pa se trga srce zraven.

A bi pomagalo, če ga poškropim z vodo? :/


Kakšna je možnost, da prostor, ki je pred temi vrati ven, postane "no go" prostor?
Če je to predsoba, maček torej sploh ne sme več v predsobo, njegova "zadnja" vrata
so tista, ki tja vodijo, na primer. Seveda bo najprej nekaj časa čakal in čuval pri teh
vratih, ampak bo pa manj zanimivo, prav tako ga boste lahko pa takoj ujeli, če
se vam v predsobo izmuzne.

Glej na vse skupaj takole: bi dal dvoletniku bombon, ker joka in se meče po
tleh, da ga hoče? Ne, a ne. Skušal boš preusmeriti njegovo pozornost,
ga ignorirati ali bombon zamenjati za kaj primernejšega. Po isti
logiki bi jaz delovala pri mačku, ki se "meče po tleh", da hoče
za tabo ven.

Še vedno pa imaš možnost, da mačka navadiš na nadzorovane izhode
na povodcu, ki pa se nikoli ne smejo zgoditi kot posledica njegovega
teženja, ker potem boste šele imeli težavo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1034

Pridružen: Po mar 12, 2012 6:36 pm

Kraj: Ravne na Koroškem

Odgovor Ne apr 21, 2013 11:58 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Hvala za odgovore. Krajšali krempljev pa res že nekaj časa nismo :dash: :blush: Jao..forumi so me toliko razvadili, da ne znam več sama mislit :D

Saj jaz ga tudi ne bi stran podila, skrbelo me je bolj to, da ga ne bi slučajno v stres spravljala, če ga božam in še spodbujam to zraven...tačke mu itak prestavim, če me začne preveč po koži. No, potem jih sicer začne stegovati nazaj proti meni in po obrazu, ampak takrat nima krempeljcev zunaj in zgleda, kot bi me hotel božat <3


All, pri nas je tako, da Pasha zelo nežno hodi, Val pa točno tako, kot ti opisuješ za Fergie. Ampak tam pa moram potrpeti, ker če se kakorkoli premaknem, preden se namesti...gre takoj stran :rolleyes:
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 334

Pridružen: Sr jan 30, 2013 12:06 pm

Kraj: Okl.Ljubljane

Odgovor Po apr 22, 2013 6:25 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

all je napisal/-a:Bridge - pri nas se Fergie praska po ušesih takrat, ko se ji že malo masla nabere, ko očistim, se ne praska več. Pa je maslo tudi rjavo. Sicer se tudi ona ne mara čistit, ampak jaz jo dam v ležeč položaj, da je na vse tačke naslonjena in ji obrišem uhlje. Ji pa ne dajem tekočine v uho, ker to bi jo pa ful motilo in bi potem res imela problem očistit uho.
(...)


Me potolaži, hvala! :)
S tekočino smo za nekaj časa zaključili, najbrž res ni "prijeten" občutek morja v ušesu...
... ko si rečeš: ''vem in smem''.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Po apr 22, 2013 7:46 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Za lažje brisanje, daš lahko nekaj kapljic tekočine na vatko, pa ji z mokro vato potem obrišeš ušeska. Tudi jaz večinoma delam tako. :)
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 334

Pridružen: Sr jan 30, 2013 12:06 pm

Kraj: Okl.Ljubljane

Odgovor Po apr 22, 2013 8:40 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Niti nevem, če je vredno posta, ker je težava taka kot pri mnogih drugih, ko se lotijo higiene ušes. :rolleyes:
En vet pravi, da je treba temeljito očistiti ušesa in to tako, da z ovitim mezinčkom bezaš po ušesnem kanalu, drugi vet, na isti vetrini pa pravi, da je to napaka.

Začeli bomo misliti s svojo glavo in čistili ušesa po srednji poti. :dash: Da ne bo tako trgalo psihe, kot jo do sedaj. :truce:

Ps.: v uporbi je Epiotic + zaščita za zunanje/notranje zajedalce.
... ko si rečeš: ''vem in smem''.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To apr 23, 2013 10:11 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Jaz čistim tisto, kar vidim sama ko ji pogledam v uhelj. Vatko ovijem okoli kazalca, pa obrišem. Kar je globje in ne vidim, pustim na miru. Včasih si pomagam z vatirano palčko, ker pri določenih pregibih vatka ne pride fajn zraven - ampak spet brišem samo dele ki jih vidim in nič ne drezam v uho, ker je to nevarno.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Če jun 13, 2013 12:36 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

kako hitro "prime" Feliway? :)
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Če jun 13, 2013 1:02 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Pri mojih dveh ni nikoli prijel - cufata se z in brez njega, sitna sta z njim in brez njega. Ga imam močno na sumu , da je namenjen predvsem ljudem oz. našim nakupovalnim vzgibom in ne mačkam :rolleyes:
Mogoče pa imam čudna mačka (dvomim)...
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Če jun 13, 2013 1:24 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

:lol:
sej zato pa mal sprašujem, ker je Cats nekaj strani nazaj napisala nekaj o posebej navdahnjenem pretepanju, ko so ga pri njih vklopili :)
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 52 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.