mačje vedenje, psihologija


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 46

Pridružen: So jan 22, 2011 4:59 pm

Kraj: okolica Lj.

Odgovor Pe jan 20, 2012 5:17 pm

mačje vedenje, psihologija

Živjo!
mene pa zanima, ali ima katera kaj znanja iz mačjega obnašanja oz. mačje psihologije? ali pa če katera pozna kakšno dobro literaturo na to temo?
namreč, moj razvajeni maček, se že dober mesec obnaša drugače. v prvi vrsti moram povedati, da se okolje ni čisto nič spremenilo, vse je tako kot pred tem... zdi se, da je zeloo navezan name, saj mi sledi kot pes, išče pozornost,(v družbi partnerja je isto, samo ko pa jaz pridem, da pa njega kar na -ignore-) če pa pozornosti oz. tistega kar se takrat zapiči ne dobi ali pa če mu je dovolj čohanja, pa zarenči ali spusti tak specifičen nelagoden mjavk, potem pa skoči in ti zagrabi roko s šapami in ugrizne (ne ornk, ampak ugrizne pa). včasih to naredi tudi kar tako... od nič... in ga res ne razumem več

zanima me, zakaj je kar naenkrat začel s takim obnašanjem?!? kje bi lahko tičal vzrok? kako to popraviti, da ne bo "nasilen", saj je bil prej vedno miren, nikomur nič ni hotel, zdaj pa me je npr. strah, da ko ga bo nečak (2 leti star) božal, pa se mu bo zazdelo, kar ugriznil :S :girlsad:

ima kdo izkušnje s takšnim obnašanjem? kako ste reagirali? :truce:

mačji pozdrav :)
Ali smo mi lastniki mačk, ali mačke lastnice nas, to je zdaj vprašanje... :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6229

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Pe jan 20, 2012 5:30 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Če ni nobenih razlik v življenjskem okolju, potem bi jaz najprej izključila spremembe v njegoven zdravju. Če prej ni bil takole muhast, potem probaj ugotovit, če ga kaj boli/srbi/moti. Skoraj ne verjamem, da se je obnašanje spremenilo kar samo od sebe, najbrž samo niste še našli razloga.
Drugo kar je, se je pa treba naučit mačjega "body language-a" in se mu prilagoditi. Moja prejšnja muca je bila podobna, samo sem znala iz njenega obnašanja razbrati, kdaj bo eksplodirala in sem roko vedno umaknila, preden se je razjezila name. Je pa ta moja razdražljivka bila fejst bolna, zato sem prepričana, da je bila razdražljivost povezana s slabim počutjem.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Pe jan 20, 2012 5:59 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Grickanje ni nujno zmeraj znak agresije ali nejevolje, nekateri mački nežno grickajo lastnika tudi v znak naklonjenosti.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6229

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Pe jan 20, 2012 6:01 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Ja vem, ljubeče gricka moja Čupa. Ampak glede na zgornji opis to ni to, temveč gre za nekakšno nejevoljo.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Pe jan 20, 2012 6:13 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Dobra knjiga o mačji psihologiji je RAZUMETI MAČKE - Roger Tabor, ali pa
MUC, KI JE MIJAVKAL NA POMOč - PSIHOLOGIJA MAčK - Nicholas H. Dodman. Tam avtor zelo v redu opiše težave, ki jih imajo notranje mačke, edino kar mi ni všeč je da čisto preveč poudarja farmakološko zdravljenje proti vedenjski terapiji...

Drugače je pa na spletni strani www.psi-ha.si "Psi-in-muci-hiatrična svetovalnica". :)
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 46

Pridružen: So jan 22, 2011 4:59 pm

Kraj: okolica Lj.

Odgovor So jan 21, 2012 9:49 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

hvala za vse odgovore (mi je všeč, da vedno pomagate oz. se odzovete na vprašanja, res krasno!)!
bom prebrala čtivo, da ne bom samo o človeški psihologiji izobražena :)

sva bila pred kratkim pri veterinarju zaradi čohanja po ušesih, pa je rekel, da ima zelo lepa, čista ušesa, tako da...
razmišljam, da je možno, da ma mal ego poteptan, saj mi je pred par mesci ponoči ven ušel in ga je en bolj divji maček napadel,
moj mačo pa revež komunicira bolj nenasilno (kastrat) in jih je ene par dobil "po buči"...

bom spremljala njegovo vedenje in upam, da se uredi. zdaj tudi sama že vidim, kdaj bolj tako gleda, pa uheke ma našpičene pa rep miga, da vem, da bolje, da mu dam mir, al pa mal mačje mete pod nos :nyam:
Ali smo mi lastniki mačk, ali mačke lastnice nas, to je zdaj vprašanje... :)

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 20

Pridružen: To nov 02, 2010 10:11 pm

Odgovor Ne jan 22, 2012 9:45 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Moj najstarejši je to počel skoraj devet let. Grizel in praskal je mene in tudi obiske. Vedno je bilo treba biti previdem in hitro umakniti roko, da nisi fasal. Bil je sam, brez mačje družbe. Potem pa je dobil družbo - enoletnega ex-zunanjega muca, s katerim se zelo razumeta in podita.
Od takrat ni tega enkrat storil niti enkrat. Sprememba je prišla takoj. Bilo je prav neverjetno. Očitno je pogrešal nekoga svoje vrste, da se z njim malo prijateljsko stepe.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16184

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Ne jan 22, 2012 10:01 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Jaz sem prišla po veliko letih sobivanja z mucami do spoznanja: razumeti mačke = misija nemogoče. :D Mi je pa jasno, da so lahko neverjetno ljubosumne in veliko nenavadnih vedenj ima vzrok prav v tem.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Ne jan 22, 2012 8:28 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Meni je že več ljudi reklo, da se jim je pri težavnih mačkah dobro obnesel Feliway. Mogoče ne bi bilo slabo poskusit.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Ne jan 22, 2012 8:29 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

savski je napisal/-a:Moj najstarejši je to počel skoraj devet let. Grizel in praskal je mene in tudi obiske. Vedno je bilo treba biti previdem in hitro umakniti roko, da nisi fasal. Bil je sam, brez mačje družbe. Potem pa je dobil družbo - enoletnega ex-zunanjega muca, s katerim se zelo razumeta in podita.
Od takrat ni tega enkrat storil niti enkrat. Sprememba je prišla takoj. Bilo je prav neverjetno. Očitno je pogrešal nekoga svoje vrste, da se z njim malo prijateljsko stepe.


Pri nas je bilo točno kontra. Ta stari maček je bil čisto normalen dokler nisem prinesla še ene mačke, od takrat je tečen, zamerljiv in ugrizne za vsako malenkost.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16508

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Ne jan 22, 2012 8:39 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

modrozelena je napisal/-a:Meni je že več ljudi reklo, da se jim je pri težavnih mačkah dobro obnesel Feliway. Mogoče ne bi bilo slabo poskusit.


Moja dva sta se najbolj inspirativno garbala ravno takrat, ko smo imeli Feliway priklopljen :lol:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Ne jan 22, 2012 9:00 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Jaz smatram moje mačke za problematične in sem s Feliwayem zadovoljna. Ker je ena mačka občutljiva celo na vremenske spremembe, polno luno itn., v problematičnem obdobju vklapljam feromone - ampak ne za več kot teden, dva (tudi v navodilih piše, da deluje do 1 meseca, potem pa se navadijo). Je pa res, da se moja depresivka ni izživljala nad obiski, ampak nad kavčem in pasjimi blazinami. :rolleyes:
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 46

Pridružen: So jan 22, 2011 4:59 pm

Kraj: okolica Lj.

Odgovor Ne jan 22, 2012 9:58 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

hmm, bo treba res v nabavo feromonov, pa bomo sprobali, če se je gospodič mačji kaj umiril...
počasi zori tudi ideja po povečanju družine (zaenkat samo mačje) :blush:
Ali smo mi lastniki mačk, ali mačke lastnice nas, to je zdaj vprašanje... :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Po jan 23, 2012 7:14 am

Re: mačje vedenje, psihologija

gipsy je napisal/-a:Jaz sem prišla po veliko letih sobivanja z mucami do spoznanja: razumeti mačke = misija nemogoče. :D

Mi se tukaj najdemo... :girltruce:
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16184

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Po jan 23, 2012 7:44 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Tasha, glede na opisane reakcije ti svetujem pazljivo izbiro novega muca. Glede na to, da v skrbništvu občasno združujem moje muce s prišleki (varovančki), med mojimi mucami pa je vsaj ena (Gipsy) precej neprijateljsko razpoložena do novosti, je bolje, da bi bil nov muc mladič (ne predstavlja grožnje), igriv (vzbuja zanimanje pri starejšemu), predvsem pa po značaju pogumen oziroma skuliran (se ne bo prestrašil, če ga starejši na začetku ne bo najbolj lepo sprejel). :)
Aja, pa pri meni se Feliway ni obnesel.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6229

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Po jan 23, 2012 7:49 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Pa sej ni nobene znanosti tle. Če je muc jezen, to pomeni, da je suženj premalo ustrežljiv. :lol: joke
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 46

Pridružen: So jan 22, 2011 4:59 pm

Kraj: okolica Lj.

Odgovor Po jan 23, 2012 6:37 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

aha, to je dober napotek, saj sem razmišljala, da bomo za novega člana vzeli malo mačkico (a ni tko, da samičke nosmo hlače v bajt :P ), da bo našga narcisa razvajenga mal na realna tla spravla :) heheh

sem ravno prišla iz mini oddiha za dva dni in naju je ves slinast pričaku, hop takoj v naročje, pa pocuzat majčko ko kašn dojenčk :D jao... takle mamo, ne morš se puhastemu lepotcu upret, da ti ne bi izkazoval ljubezni na malo bolj slinasto moker način :girlblush: hih
Ali smo mi lastniki mačk, ali mačke lastnice nas, to je zdaj vprašanje... :)
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 310

Pridružen: So maj 21, 2011 5:44 pm

Odgovor Sr jan 25, 2012 10:21 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Bom kar v tej temi vprašala, ker nisem našla primerne.

A je mogoče naučiti mačko, da je nek prostor off limit četudi so vrata odprta? Npr. kuhinja :D Oz. kakšne metode učenja so najbolj efektivne...ker kakšno dretje pa to vemo da itak ne hasne nič.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr jan 25, 2012 10:55 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Pri nas deluje na eni mački natanko to: glasno rečem "Ne!" in se umakne, obrne. Deluje tudi kakšen plosk ali kakšen drug glasen zvok.
Naš muc pa ... bi znalo biti, da smo zafrknili z imenom (Yoda), pa ne razume navadnega besednega reda :lol: Čeprav pri "Ne!" že skoraj nimam idej, kaj sčarat :D
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Sr jan 25, 2012 11:02 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Baje naj bi delalo če jih pošpricaš z vodo (z vodno pištolico ali razpršilko kot npr za rože) vsakokrat ko se približajo "prepovedanemu" območju.
Veliko ljudi zelo hvali to tehniko, čeprav pri nas ni delalo.
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.