V središču

Muc veliko pije in lula


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1358

Pridružen: Ne dec 12, 2010 9:54 pm

Kraj: Ljubljana/Koroška

Odgovor Po jan 09, 2012 11:53 am

Muc veliko pije in lula

Moj maček, sicer velik maine coon, spije veliko vode. Zdaj, ko o tem razmišljam, ugotavljam, da je včasih ni spil toliko, je pa res, da smo se vmes preselili in mislim, da je v tem stanovanju zrak bolj suh kot prej. Poleg tega jesta (on in še moja druga mačka) pretežno suho hrano, torej kvalitetne brikete, mokro hrano dobita 1-2x na teden, vmes pa še kakšen košček surovega piščanca/purana ali kaj podobnega. Uporabljam zelo vpojen pesek, ki naredi urin v lepo malo kroglico in čeprav so bile razlike v kroglicah že prej razvidne (Loki ima 3 kg več), je zdaj razlika še večja in me je začelo malce skrbeti. Možno je sicer, da več pije, ker mi nagaja, saj mu ne dovolim na pult (največ pije iz umivalnika, kadar notri namakam kakšen krožnik ali posodo) in potem nalašč skače gor, ker hoče pozornost - to je pri njem stalna praksa, iskanje pozornosti, namreč.. in ko dobrikanje ne pomaga, začne nagajati (mi mijavka na uho, kvazi grize kable td.). Če ni razlog v tem, me pa skrbi, da imamo problem :(
Kaj mislite, da bi blo za nardit? Na kaj naj bom še pozorna? Naj ga še nekaj dni opazujem in ne zganjam panike? zadnje tedne me ni toliko doma in ne vem, ali jesta normalno.. Količinsko pojesta dovolj, vendar je Lali, punca, bolj požrešne sorte.. Loki se sicer obnaša normalno, je živahen, veliko se igra (stara sta 2,5 let, izključno notranja, cepljena, razglistena, ni da ni), tudi vidno shujšal ni (po občutku je še isto težak), le to z lulanjem me malce skrbi.

Druga stvar pa je, da zjutraj, ko me hoče spravit iz postelje, liže kovinski okvir od postelje - ker se to sliši zelo glasno, vedno reagiram. Prepričana sem, da to počne nalašč, ker tega ne dela nikoli čez dan ali zvečer, vedno le zjutraj, par minut pred budilko, vseeno pa ne vem, koliko je lizanje kovine dobro za mačko :fool: A mislite, da ima to lahko kakšno povezavo s povečanim pitjem?
You are nothing until you've been ignored by a cat. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor Po jan 09, 2012 12:03 pm

Re: Muc veliko pije in lula

težko rečem za vaš primer. pri nas gre pomoje bolj za ene psihološke finte v smislu: sosedova voda je vedno boljša :D ker so ponoči malo ločeni med sabo, je velikokrat taprva stvar, ki jo naredijo, ko jih zjutraj spustim ta, da grejo vsak pit tam, kjer jih ponoči ni bilo. ker je tista voda seveda neprimerljivo boljša od njihove :fool: potem seveda na veliko pijemo ko se vodo zamenja (ok to zastopim, ker je pač sveža), zelo nam je pa večini zanimiva tudi tekoča voda in se potem napajamo še tam, ko je priložnost. posledično seveda lulamo na veliko.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Po jan 09, 2012 12:08 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Skrbet te mora začet če bo kri v urinu.

Drugi razlog, ki se ga lahko spomnim zakaj bi žival toliko pila, je sladkorna bolezen, ampak če ju hraniš s kvalitetno hrano, je zelo malo možnosti za to.
Če nista predebela jima mogoče lahko daš mokro hrano malo pogosteje (v naravi muce dobijo veliko večino tekočine s hrano).

Je pa čisto mogoče da je to zaradi suhega zraka. A pije več zdaj pozimi, ko kurite? Si probala s kakšnim meglilnikom oziroma vlažilcem zraka?

Seveda ni izključeno da se je baraba naučil manipulirati in izsiljevati za pozornost s pitjem. Ena moja dela podobno - in sicer vsakokrat ko grem na WC in ko ve, da zdaj bom pa tam sedela par minut pri miru in ji ne bom nikamor pobegnila, pride težit. :lol:

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Po jan 09, 2012 12:10 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Lahko več pije zaradi stvari, ki si jih ti naštela (suh zrak...), veliko popite vode, čeprav po drugi strani bi potem tudi poleti moral več pit, ko je vroče? A je zdaj res tako očitna razlika? Mačke velikokrat pijejo iz povsod, samo iz svoje sklede ne oz. probavajo pit drugje. Mojim npr. ne uspe ravno veliko drugje dobit, imajo dost svoje vode in jih dam vedno tja pit. Je pa res da več vode da več lulanja.

Povečano pitje je lahko tudi znak za težave z ledvicami. Sicer se to običajno zgodi pri starejših mucih, tvoj je še mlad, kar sicer ne izključuje nič. Lahko ga pelješ preverit ledvično funkcijo, da ga malo pogledajo. Ker če bi kaj bilo, je čas ključna stvar, prej se najde, boljše je.

Je pa to moje nestrokovno mnenje, mogoče kdo drug kaj več ve. Če te res skrbi, boš pa mirna verjetno šele po pregledu. Če ni to pitje na veliko zgolj začasna stvar.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Po jan 09, 2012 12:23 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Moja muca je ogromno pila in se vec lulala, ko so ji odpovedovale ledvice. Ko je zaradi popolne odpovedi morala zaspanckat, je bila stara samo 3 leta. :girlsad:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1358

Pridružen: Ne dec 12, 2010 9:54 pm

Kraj: Ljubljana/Koroška

Odgovor Po jan 09, 2012 12:27 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Hrana je kvalitetna, absolutno, predebel pa Loki tudi ni - glede na to, da ima od smrčka do konca repa 1m, b lahko bil kvečjemu težji od svojih 7,5 kilc, ampak je tud njegov oče suhcen, tako da me to ne skrbi :) Lali je malce bolj okrogla, ampak vetka se še ne vznemirja, tako da se tudi jaz ne.
Bom probala vlažit zrak in jima dajat mal več mokre hrane par dni, pa da vidimo, če bo kaj spremembe. Predolgo že ne bom čakala, ker bolj kot razmišljam, kake kepe pobiram iz peska, bolj me skrbi. Sicer je res, več kot popije, več bo lulal, ampak zakaj tolk pije, je pa vprašanje in bi rada izklučla zdravstvene razloge. Zarad mene mi lahko po mili volji nagaja, če pije več, ker mora več pit, mi je pa zdaj bedno, ker ga kregam in dajem dol s pulta :girlsad:

taperverčki, tvoj post me je prepričal, že kličem veta.. Better safe than sorry, sploh pri mojih srčkih.
You are nothing until you've been ignored by a cat. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1358

Pridružen: Ne dec 12, 2010 9:54 pm

Kraj: Ljubljana/Koroška

Odgovor Po jan 09, 2012 12:36 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Je že dogovorjeno za pregled.. Kako je pa pri ledvicah? Od česa pride do tega? Ka se da naret?
You are nothing until you've been ignored by a cat. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16132

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Po jan 09, 2012 5:23 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Raje počakaj, kaj bo pokazal pregled krvi. Zakaj bi se ubadala s problemom, ki ga še ni in vsi tu upamo, da ga tudi ne bo. :)

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Po jan 09, 2012 5:34 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Kot je Gipsy rekla, počakaj da bo izvid krvi. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1358

Pridružen: Ne dec 12, 2010 9:54 pm

Kraj: Ljubljana/Koroška

Odgovor Po jan 09, 2012 7:38 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Mata prav obe.. upam, da je kr en banaln vzrok in ni kaj z zdravjem, ker drugač normalno je, je živahn, vlk se hoče igrat, z Lali divjata po stanovanju isto kot prej, sam pije več in lula več. Upam, da bo vse ok. Držite pesti :angel:
You are nothing until you've been ignored by a cat. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14891

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Po jan 09, 2012 9:16 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Držimo. :girlyes:
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Po jan 09, 2012 9:38 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Držimo! :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1358

Pridružen: Ne dec 12, 2010 9:54 pm

Kraj: Ljubljana/Koroška

Odgovor To jan 10, 2012 5:48 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Vnetje pa menda kr neki kristalov :girlsad: Dobla sma antibiotike, Enroxil, za 14 dni, pa upam, da se bo pol porihtalo. Zdaj je pa čist bogi, hodi okrog s spuščenim repom, ker so mu vzeli urin (kateter :O ), pa še pikico je dobil, da mu ne rabim še dans dajat tablete.. Revež mačji :kiss:
Od česa pa pride do vnetja in kristalov? Ker hrano mamo kvalitetno (Sanabelle Grande zanj, Light pa zanjo, ampak jesta tud počez), občasno dobita kako konzervico Schesirja pa mal surovega mesa, in Lali je zdrava oz. vsaj ne opazim simptomov (pije normalno, lula normalno, medtem ko Loki je lulal ful preveč, ker so ledvice tekočino prehitro spravlale naprej in je niso dost zgostile, pravi vetka).. Mama misli, da se je verjetno prehladil in se mu je preneslo - ker je res, da ko zračim, gre rad na balkon, pa tudi drugače je očitno malo bolj občutljive sorte, saj smo imeli iz istega vzroka že parkrat vnete očke.
Kaj pravite? Mi lahko še kdo kaj svetuje? Vetka je rekla, da za zdaj še ne bi menjali hrane, da pa naj skušam ugotoviti, koliko dejansko popije (kar bo pri dveh mucih zabavno..). Kako mu še lahko pomagam? Bi bilo zdaj bolje, da je mokro hrano ali normalno večinoma brikete?
You are nothing until you've been ignored by a cat. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14891

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor To jan 10, 2012 6:11 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Aha, kolk grozno šele zgleda, nam laikom, ko urin jemljejo direktno iz mehurja z injekcijo, ki jo zapičijo v trebuh. :scare:

Jah, možnih vzrokov je pa veliko. Genska nagnjenost, prehlad, stres..., kdo bi ga vedel. Baje so maine cooni in zmešanci s pridihom le-teh še prav posebno nagnjeni k tem uroinfektom.

Priporočljivo je, da maček s kristali in vnetjem čim več pije in lula, če tega ne počne, je hitro na krvavem urinu. Ker je tvoj priden in to počne, jaz še ne bi menjala prehrane. Kadar se je pri mojem Binkotu pojavil urin v krvi, sem takoj ukinila brikete in uvedla izključno mokro hrano, dodatno zalito z vodo. No, zdaj tak režim uvedem že vnaprej, ker je pri Binkotu izbruh skoraj vedno psiha in kar vem, kdaj bo spet hudo (npr. december zaradi petard) in tako uspešno preprečim.
Če se mu bo zadeva ponavljala, priporočam dietno hrano. Binko je že kakih sedem let na RC Urinary briketih in občasno taistih vrečkah. Iste brikete je tudi Drejka, ker so ji boljši od Sanabelle sensitive, ki jih je Miška, pa ji dieta ne škodi, kar sem preverila že pri nekaj veterinarjih. Torej, če boste šli na te brikete in bodo fini tudi Lali, se ne sekiraj.
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1358

Pridružen: Ne dec 12, 2010 9:54 pm

Kraj: Ljubljana/Koroška

Odgovor To jan 10, 2012 6:26 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Ja saj sem že razmišlala, da bi jih kupla in dodala unim, ki jih jesta zdaj. A bi blo pametno postopoma čist preklopit al mešat? Problem je tud v tem, da Loki vse, kar je manjše od Sanabelle Grande (ki so veliki kot noht na palcu, recimo), pogoltne direkt, nič ne grize, in smo meli že mal rdeče dlesni pa grd zadah :negative: Pa ok, bi pač zobke umivali, če bi blo treba sam une brikete jest - sma že prakticirala in je čist pridn :angel:
Ok, bom mu zdaj dajala 1x na dan malo konzervice z vodo zravn, to ne bo prevelka sprememba, ko bom naslednjič naročala hrano, bom pa kr naročla kaj za urinary tract tudi zraven.. Kako se pa vidi kri v urinu? A ne pesek vsega skrije?
Drugače pa hvala tudi za info glede tega, da so briketi kul tudi za druge mačke :good:
You are nothing until you've been ignored by a cat. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14891

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor To jan 10, 2012 6:37 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Ja, goltanje briketov je tudi značilno za tele velike kosmate :fool: No, mi smo zobe že ven metali :girlsad: Kaj češ...

Če maček z uroinfektom premalo pije, postanejo grudice peska majhne, če je zelo hudo, hodi pogosto na wc in lula že po kapljicah, zraven se napenja. Jaz imam to srečo, da se Binko vedno (vedno in samo takrat, zlato mamino :kiss: ), ko ga začne matrat, polula na rob tuš kabine, ki je bel in tako vidim, da je urin pretemen oz. včasih že krvav. Kako to drugače vidiš, pa pojma nimam.
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1358

Pridružen: Ne dec 12, 2010 9:54 pm

Kraj: Ljubljana/Koroška

Odgovor To jan 10, 2012 7:01 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Pridn, da pokaže :kiss: No, js upam, da se nam bo to hitro porihtalo in da v prihodnje ne bo več težav. Z vsako tako stvarjo se neki naučim in če mi uspe ostale stvari uspešno preprečevat (prehlajene očke, zatečene bezgavke, rdeče dlesni), bom tud za to pogruntala pravo rešitev :)
You are nothing until you've been ignored by a cat. :)

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To jan 10, 2012 7:15 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Me veseli, da je "samo" uroinfekt, pa želim uspešno zdravljenje. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1358

Pridružen: Ne dec 12, 2010 9:54 pm

Kraj: Ljubljana/Koroška

Odgovor To jan 10, 2012 7:48 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Js sem si tud oddahnila po svoje, ja. Malo me grize, da nisem že prej opazla oz. si prišla gor, ker se ne spomnim točno, kdaj se je to začelo, ampak včeri sigurno ne.. ampak ok, za bvz ga pa tud ne bi hotla vozit tja. Glavn, da je blo še pravi čas, za naslednjič pa že vem, na kaj bit pozorna.
You are nothing until you've been ignored by a cat. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor To jan 10, 2012 8:29 pm

Re: Muc veliko pije in lula

Uroinfekt se na začetku težko odkrije, pri vas ste ga kar hitro - da te malce potolažim... ;)

Ko ga je imel naš Sonček, je bil 2 meseca na popolni dieti (RC Urinary briketi - veterinarski, ne preventiva + konzervice Urinary).
Ker se mu - na srečo :angel: - ni ponavljalo, je bil potem še nekaj časa na Urinary Preventiva briketih (ca. pol leta).
Začela sem mu tudi dajati več mokre hrane, kvalitetne konzervice močno zalite z vodo, piščančjo in govejo "juho", kozje mleko... ker je vode spil absolutno premalo.
(veterinarka je predlagala tudi paradižnikov sok, pa ga nekako ni spravil dol po grlu) :D

Zdaj dobilo vsi štirje mačkonarji 1 vikend v mesecu 2 dni samo Urinary brikete + ful tekočine.
(pa en obrok na dan je "moker", 2 sta pa "briketna")

Uroinfekt ni nič groznega (čeprav mogoče na začetku tako zgleda), so pa veliki (debeli :rolleyes: ), kastrirani samci bojda kar nagnjeni k tem...
Pa fajn se pocajtajte! :good:
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 57 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.