V središču

Teža mačke


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor To sep 21, 2010 11:11 am

Teža mačke

Verjetno trapasto vprašanje za poznavalce, ampak vseeno: kako presodiš, če je mačka predebela? Sploh če je še mladič? Obstajajo kakšna priporočila, kakšno težo naj bi imel muc pri določeni starosti?
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor To sep 21, 2010 1:18 pm

Re: Teža mačke

Mački s primerno telesno težo brez težav otipaš rebra. Če težko otipaš rebra in je trebuh opazno širši od bokov, je sigurno predebela. Ob naslednjem obisku vprašaj veterinarja za mnenje.

Jaz moje striktno hranim po merilnem lončku. Po mojem mnenju je veliko lažje sproti pazit kot hujšat debelo mačko.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor To sep 21, 2010 2:30 pm

Re: Teža mačke

Hvala. Rebra se lepo otipajo :)
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 440

Pridružen: Po sep 13, 2010 12:02 pm

Odgovor To sep 21, 2010 2:51 pm

Re: Teža mačke

taperverčki je napisal/-a:Mački s primerno telesno težo brez težav otipaš rebra. Če težko otipaš rebra in je trebuh opazno širši od bokov, je sigurno predebela. Ob naslednjem obisku vprašaj veterinarja za mnenje.

Jaz moje striktno hranim po merilnem lončku. Po mojem mnenju je veliko lažje sproti pazit kot hujšat debelo mačko.


Kako pa v primeru dveh mačk? Tudi če bi vsakemu dala z merilnim lončkom v svojo posodico (kupujem hrano "Indoor", "Sterilised & Overweight") bi eden od njiju potem kradel drugemu, ki ne bi pojedel do konca. Najbrž je potem najbolje počakati da pojesta in potem nepojedeno odstraniti. Imam izkušnje, da eden izmed mačkov preprosto začne divjati če nima hrane v posodici ko postane lačen (nekajkrat je maček razmetal skoraj celo stanovanje).
Začuda veterinar na lanskoletnem rednem pregledu ni nič komentiral teže, zato bomo letos bolj samoiniciativni.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor To sep 21, 2010 3:45 pm

Re: Teža mačke

Natančno odmerjanje seveda nima smisla, če tisti najbolj požrešni poje hrano še ostalim. Moji so se zelo lepo navadili na urnik, kdaj bo hrana in se takrat dovolj najejo, da potem do naslednjega obroka nič ne sitnarijo.

Pomojem se vsak maček navadi na urnik, če si dosledna. Se bo že navadil, kdaj je čas za hrano in da se je treba takrat dovolj najesti, ker potem hrane nekaj časa ne bo na voljo. Samo ne popuščat sitnarjenju in razgrajanju, pa se bo sčasoma sigurno navadil. :good:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 440

Pridružen: Po sep 13, 2010 12:02 pm

Odgovor Sr sep 22, 2010 8:12 am

Re: Teža mačke

Vztrajnost je lepa čednost, ja. :)
Hvala za odgovor.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr sep 22, 2010 12:10 pm

Re: Teža mačke

Kakšno pa je "primerno rejenje" pri mladiču? Torej, koliko je (še?) primerno, da se zredi in zraste (na mesec/teden)?
Yoda pridobi približno 900 g na mesec, medtem ko jih Leia 500 - 600 (ni dvoma: Leia poje manj - enostavno neha, ko ima dovolj, čeprav se trudimo, da bi oba dobivala približno enako). Kot pravim, se pri obeh lepo otipajo rebra, tudi vidno rasteta - torej se teža kar lepo razporeja :D Stara sta pa oba približno pol leta.
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 139

Pridružen: Če sep 16, 2010 6:32 am

Odgovor Če okt 28, 2010 8:46 am

Re: Teža mačke

:clap: Pri nama se dogaja ravno to.. ta naša nova lepa kosmata miša je dokaj požrešna muca. Ker dobiva brikete za malo muco in stari mačon dobiva za odraslega, sva mislila da je zaradi briket, pa sma dala obema brikete za malega muca. še zmeraj je šla tamala prvo njemu pojest. pol sma lokacije menjala briket en dobi na eni strani drugi na drugi.. in še zmeraj se ona k njemu stisne...

meni je sicer všeč da je muc tak previden pa počasi je pa to.. ampak žal se bo moral drugače navaditi ker tamala kar golta hrano.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Če okt 28, 2010 9:03 am

Re: Teža mačke

gjural, to nima nobenega smisla, da se bo moral mačkon naučiti goltat hrano, da mu je novinka ne poje. vsakega v svojo sobo ali pa vsaj vsakega na svoj konec sobe, ti si pa policaj, ki stoji vmes.

moja nežka je bila kot mladička pravi požerušček (in žogica), zato sem pri hranjenju pazila, da ni kradla ostalim (poleg odmerjenih količin je dobivala drugo hrano kot ostala dva, ki sta bila suhca). v začetku sem jo ob premiku k tuji skledi opozorila z "ne" in jo postavila nazaj k svoji skledi. prav hitro je bilo dovolj, da sem bila samo v isti sobi in jo opozarjala, če ji je pogled uhajal. po kakšnem mesecu sem pa upala tudi že stopit iz sobe, ko so jedli. muce se da lepo naučit, kaj se sme in kaj ne. :good:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Če okt 28, 2010 12:24 pm

Re: Teža mačke

Gjural, tudi pri nam je bilo tako.

Tudi jaz sem bila mnenja, da bi se fantič moral naučiti bolj hitreje goltati. Potem sem pa poizkusila varianto : čuvajka :lol: Ko je mala vse pojedla, je vedno šla k bratu, da bi še tam jedla. Pa sem jo vsakič znova vzela, ji rekla odločen ne in jo dala k briketkom. En teden zatem je dovolj, da samo njeno ime izrečem in se drži nazaj in do zdaj mala še ni pokazala interesa, da bi šla k njemu krast. Tako, da bi bilo fajn poizkusiti še to varianto. :)
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5155

Pridružen: Pe okt 01, 2010 7:07 am

Odgovor Če okt 28, 2010 12:38 pm

Re: Teža mačke

Ko smo dobili Nikija požeruhca je bil pri MOJEM kosilu prej v MOJEM krožniku kot jaz :D . Pa je prvih par dni vztrajno na mizo lezu in smo ga znova in znova dol dajali, dokler se ni naveliču. Treba je samo ponovit kar nekajkrat, potem si pa že zapomnejo.
“Dogs come when they're called; cats take a message and get back to you later.” Mary Bly
Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 139

Pridružen: Če sep 16, 2010 6:32 am

Odgovor Če okt 28, 2010 12:48 pm

Re: Teža mačke

saj ona ve da ne sme.. pa dokler poleg stojiš je vse ok... ko pa obrneš hrbet pa gre tja.. jo primem prestavim k svoji posodici pa ko greš stran bo šla k njemu jest. prejšnji muc je bil tak navajen, da dobi 3x na dan za jest ampak posodico je imel večinoma polno.. pač ko je šel mimo je pojel par briketov... zdaj pa pač če ga ni nekaj časa, pride tamala pa se ona naje... nemogoče pa je davat mucu po 10x za jest da bi vsakič malo, prav tako jih ni mogoče imeti ločene. pač govorim glede navade, da je prejšnji lepo počasi jel... po 10x na dan čeprav je dobil brikete le 3x si jih je puščal za več obrokov, kar pa sedaj več ne more.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Če okt 28, 2010 1:36 pm

Re: Teža mačke

stresi vsakemu v posodico njegovo dnevno dozo hrane in stoj zraven. vsak naj je samo svoje, nima kaj gledat v tujo posodo! ko nehata jesti, posodice pospravi. posodice postavi prednje 2-3x na dan, vsak dan vsaj ob približno isti uri. nobene potrebe ni, da je skleda ves čas polna oz. pri debeluščkih to niti ni izvedljivo. še manj pa je potrebno, da zmišljevanje razvajene mačje gospode podpiraš. :)

nekatere muce pač imajo velik apetit in so nagnjene k temu, da se redijo. če ne bo reda pri prehrani, ne boste nikakor uspeli ohranit zdrave teže. tako kot pri ljudeh tudi pri mačkah prevelika teža je zdravstveni problem!
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16500

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Če okt 28, 2010 1:45 pm

Re: Teža mačke

Ja, samo klele je tisti, ki je jedel večkrat po malem, tavelik maček, ki ni debel, če sem prav razumela. Zdaj on revež ne more jest, kako je navajen, ker mala avša zganja teror.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Če okt 28, 2010 2:17 pm

Re: Teža mačke

Cats je napisal/-a:Ja, samo klele je tisti, ki je jedel večkrat po malem, tavelik maček, ki ni debel, če sem prav razumela. Zdaj on revež ne more jest, kako je navajen, ker mala avša zganja teror.


sem razumela, da je treba režim spremeniti zaradi male, ampak druge rešitve tukaj ne vidim. sej v nobenem primeru ne more jest tako kot prej, če mu sitnica ves čas v posodo leze. :lol: pa itak ni druge variante - če bo njegova posodica skoz na voljo, bo mala itak vse pojedla (in se razlezla). pol je pa že manj stresno jest 3x na dan in imet pri tem mir (za kar poskrbi policaj). ;)
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor Sr nov 10, 2010 12:54 pm

Re: Teža mačke

A vi mucam date dnevno dozo hrane naenkrat ali v več obrokih? Jaz naši dajem v več obrokih, ampak ona se tako hitro nasiti, da ves čas nekaj mijavka in gleda proti omari s hrano in samo čaka na to, kdaj bo spet kaj dobila :rolleyes:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1337

Pridružen: Če sep 09, 2010 4:40 pm

Odgovor Sr nov 10, 2010 7:22 pm

Re: Teža mačke

Jaz dnevno dozo razdelim na tri obroke, ki so vedno ob isti uri. Se je pa mjavkalo tudi pri nas, ko sem mačkonoma dajala light brikete. Tako, da imamo sedaj že nekaj časa navadne brikete, samo malo manjšo dozico jima dajem, kot je pa priporočena na embalaži in se ne fehta več. Valda pa to velja za kvalitetne brikete RC, Hills, itd.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1079

Pridružen: Pe sep 10, 2010 5:59 pm

Odgovor Sr nov 10, 2010 8:23 pm

Re: Teža mačke

Jaz se nikoli ne držim navodil , ki so navedena na vrečah mačje hrane. Ker so zelo relativna, saj so mačke različnih velikosti in konstrukcije. Ene torej potrebujejo večje količine, kot druge, ki so manjše in bolj drobne. Brikete imajo moji ves dan na razpolago. Mladičev itak ni dobro omejevati pri hrani , pri odraslih pa kmalu vidim ali se katera od njih preveč redi. Njej hrano potem počasi zmanjšam na količino, ki zadostuje njenim potrebam in počasi shujša na primerno težo.
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor Sr nov 10, 2010 10:00 pm

Re: Teža mačke

Dobi tam 4 ali 5 obrokov - v bistvu ima obrok takrat ko jeva tudi midva z mojim. Prej je dobivala Hills indoor, zdaj dobiva pa Royal Canin indoor. Mogoče je ta nova hrana manj kalorična? Ima cca 4kg, dajeva ji pa tam med 50 in 60g, to je malce manj kot prej, zato ker sva opazila, da postaja prava mala hruškica :rolleyes: Imava pa kar slabo vest, ko tako milo mijavka in proseče gleda proti omari s hrano, da imava včasih res občutek kot da jo stradava :blush:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Če nov 11, 2010 9:49 am

Re: Teža mačke

Patricija je napisal/-a:Jaz se nikoli ne držim navodil , ki so navedena na vrečah mačje hrane. Ker so zelo relativna, saj so mačke različnih velikosti in konstrukcije. Ene torej potrebujejo večje količine, kot druge, ki so manjše in bolj drobne. Brikete imajo moji ves dan na razpolago. Mladičev itak ni dobro omejevati pri hrani , pri odraslih pa kmalu vidim ali se katera od njih preveč redi. Njej hrano potem počasi zmanjšam na količino, ki zadostuje njenim potrebam in počasi shujša na primerno težo.


Kako je pa to izvedljivo, če je hrana ves čas na razpolago? Kako dosežeš, da debelušček ne poje hrano ostalim? :O
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 70 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.