V središču

Teža mačke


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Pe jun 20, 2014 10:32 am

Re: Teža mačke

Pri naših "revežih", ki so non-stop na dieti, ena 100g konzervica/vrečka zamenja en "briketi" obrok... so pa 4je, hranjeni 3x dnevno (no, saj to že veš) ;)
Sem nekoč davno neki računala, pa se ne spomnim več kako sem do tega prišla... :blush:
(briketi po navodilu proizvajalca - čisto spodnja vrednost + 25 g mokre dnevno / na mačkonarja + vsa mokra hrana je konkretno "zalita")

Drug problem so pa vikendi, ko so na surovem/kuhanem... to pa priznam, da jim doziram čisto po občutku... :girlblush:
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Pe jun 20, 2014 11:11 am

Re: Teža mačke

Kadar proizvajalci ne navajajo kalorične vrednosti hrane, si pomagam s tem: http://www.scheyderweb.com/cats/catfood.html ;) Ni najbolj natančno, ampak za občutek je ok. Po mojih dognanjih (tudi ugotovitve v službi kažejo enako) proizvajalci pretiravajo s količinami, ki jih navajajo na tabelah. Mogoče bolje rečeno, ustrezajo zelo aktivnim mačkam, mogoče zunanjim, mojima pa zagotovo ne. :)

Jaz hranim dejansko po kalorijah, za občutek 1 200g kvalitetna konzerva vsebuje cca 200 kalorij. To običajno zadosti potrebe odrasle notranje 4kg mačke, ki ni najbolj lene sorte. Jalla ima recimo 4,4kg in jo hranim okrog 180kcal + kakšen priboljšek. Čemža poje več, tudi 250kcal, pa se ji nikjer ne pozna, je tudi na splošno manj ješča in ima hitrejšo prebavo.
Suhe hrane so si pa med sabo tako različne (vsebnost OH, beljakovin ...), da bo treba za vsako preračunati koliko bi bilo potrebno zmanjšati količino na račun konzervic. Običajno se hranijo med 40 in 70g dnevno na 1 4kg mačko. Prevelik razpon, da bi človek lahko kar na pamet rekel koliko je treba zmanjšat porcije.

Surove uravnotežene hrane potrebujejo mačke ponavadi količinsko še manj kot konzervirane hrane. Hrani se po procentih telesne teže od 2-4%. Za primerjavo, Jalla dobi 120g surove hrane dnevno. Obrok surovega pa pri njej ne preseže 40g. Pojedla bi pa slona, se razume. :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Pe jun 20, 2014 11:21 am

Re: Teža mačke

modrozelena je napisal/-a: 1 200g kvalitetna konzerva vsebuje cca 200 kalorij.

Hahaha, kolk sem pa tole narobe prebrala :mocking: Ni mi bilo jasno, kako lahko dobra kila mesa (in ostalega) vsebuje samo 200 kalorij :lol: :lol:

Ampak suuupeeer napotki in link :good:
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Pe jun 20, 2014 11:47 am

Re: Teža mačke

:lol: To bi bilo res malo.

Vsekakor pri hujšanju ne smemo pozabiti, da je treba težo zmanjševati res počasi, četudi je muc grozljivo predebel. Čeprav na začetku izgleda, da teža nikamor ne gane, je treba količino hrane zmanjševati postopoma. Nikakor ne mački zmanjšati porcije kar na polovico iz danes na jutri, ker je to prehud šok za organizem, sploh jetra so pri mačkah kar občutljiva. Dobra tehtnica ne uide nobeni shujševalni kuri, spet pa ni treba tehtati kar naprej. Recimo 1x tedensko, približno ob istem času. Na uč se pri ocenjevanju teže ponavadi kar uštejemo, vsaj pri tistih živalcah, ki jih vsak dan vidimo. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor Pe jun 20, 2014 12:29 pm

Re: Teža mačke

ma ja, mi smo pri briketih kar malo eksperimentirali, preden smo našli količino, po kateri se niso še redili :rolleyes:
ja, seveda, prilagajanje je količine je bilo postopno, stroga je s tega vidika, da pred pol leta je bila hrana kar vedno na voljo, zdaj pa pač dobivajo 2 obroka na dan...zdaj bomo začeli uvajati reden obrok mokre hrane in pomoje je res ful težko reči, koliko je dat, ker imamo 101 vrsto le-te (pač, kar Bučka zavrne) in imajo res različno vsebnost tekočine v sebi, ki pa konec koncev tudi prispeva k teži posameznega obroka na tehtnici...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1337

Pridružen: Če sep 09, 2010 4:40 pm

Odgovor Pe jun 20, 2014 2:08 pm

Re: Teža mačke

Pri nas redko jemo mokro hrano, ker je itak noben pretirano ne mara, ampak ko jo jemo, vsi pojejo eno kozervico, ampak tezijo potem se za dozo briketov, ki jim pripada :)
Sem pa opazila, da se tudi redijo, ce jim redno dajes kaksen priboljsek.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Pe jun 20, 2014 2:38 pm

Re: Teža mačke

Več obrokov dnevno in ukinitev hranjenja po volji je en velik plus. :good: Tako človek nadzoruje koliko žival poje, one ne jedo iz dolgčasa in med obroki razvijejo povsem naravno lakoto, kar dobro preprečuje (pretirano) izbirčnost. Tudi mokra hrana je super, saj muce ne razvijejo take žeje, da bi zaužile dovolj tekočine ob suhi prehrani. Sem totalen nasprotnik briketirane hrane, ampak to je že druga zgodba. :rolleyes:

Brikete uporabljam samo kot eno izmed nagrad, drugače hranim konzervirano in surovo/doma pripravljeno hrano. Iz lastnih izkušenj lahko povem, da je bil boj kar hud, da je Jalla odvisnica od briketov prešla izključno na mokro hrano, a se težav z mehurjem drugače nismo znebili. Čemža pa briektov sploh ne prepoznava (več) kot hrano, njej se zdi to nekaj za astronavte. Obe sta normalno lačni pred obrokom in siti po njem, ker sta vajeni urnika hranjenja pa nikoli, ampak res nikoli ne težita za repete. Ok, točno vesta kdaj se ura bliža in seveda jima zadiši tudi kaj kar jima ne pripada. Ampak tu je pomembna disciplina pa se vse reši.

Lahko še omenim, da smo se futrali 2x dnevno, kar je bilo premalo. Jalla ne zmore pojesti toliko naenkrat (Čemža pa sploh ne, ampak je takrat še ni bilo pri nas), oz. se preveč napoka, kar se je poznalo na počutju, ph urina nam je pa še vedno preveč nihal. Poskusila sem hraniti tudi 4x dnevno, res majhne količine, ampak se prav tako ni obneslo. Lakota ni bila dovoljšnja, da bi bile porcije pomljaskane do konca in tudi zame je bilo "tumač" zaradi usklajevanja obveznosti, službe ... Tako smo pristali na 3 obrokih, kar zaenkrat super funkcionira. :) So si pa mačke tako različne med sabo kot ljudje in ne ustreza vsak režim vsaki mački, pa kakšen kompromis je kdaj tudi treba sklenit. :P
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor Pe jun 20, 2014 3:14 pm

Re: Teža mačke

pri nas je ravno obratno, vsi so odvisniki od mokre hrane (prisežem, pončo jo pomoje že skozi kožo vpija :D), zato smo jo pred časom tudi ukinili z jedilnika, ker so potem non stop težili zanjo. zdaj pa se trudimo bolj zdravo jest in se mokra vrača nazaj na jedilnik...
offtopic ampak kako pa skrbite za zobe, če ste pretežno na mokri hrani?
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Pe jun 20, 2014 4:38 pm

Re: Teža mačke

Če bi samo mokro jedli, bi se pa ob briketih tresli. :D

Kar se pa zob tiče ... Jalla je imela od začetka kombinirano hrano (briketi + mokro) in pri starosti 10 mesecev močno vnetje dlesni. Diagnosticirali so kar hudo paradontalno in 17 zob je maširalo ven. Na izključno mokri hrani je že več kot eno leto in paradontalna ni napredovala. Čemža zaenkrat še nima težav znotraj gobčka. Muc moje mame (kvalitetno oskrbovan) je v 80% briketirano hrano, ima 5 let in zaradi paradontalne mu je ostalo 5 spodobnih zob + tisti čisto mičkeni sekalci spredaj.

Po preučevanju literature in spremljanja prakse sem na strani tistih, ki menijo da tip prehrane ne vpliva na stanje zob in obzobnih tkiv. Po mojem mnenju je to, da briketi čistijo zobe in se konzerve prijemajo nanje samo mit iz preteklosti. Briketi se mi po kmečki logiki zdijo še najbolj popasti, kot piškoti ali suh kruh in mislim, da se znajo še bolj zabasat tja ob kočnike. Je pa res da precej mačk briketov ne grize temveč pogoltnejo cele, kar za mesojede živali ni nič nenavadnega ali napačnega. Nekateri so mnenja, da se žvečenje večjih surovih kosov mesa še najbolj približa ščetkanim zobkom, vendar bistveno ne preprečuje razvoja bolezni, če je predispozicija njim naklonjena.

Nagnjenost k razvoju bolezni ustne votline je povečini genetska (imam sama paradontalno pri 25ih, pa fejst pucam zobke), nalaganje zobnih oblog pa zavisi od mnogih faktorjev, recimo ph in sestave sline ... Menim tudi, da je faaaantastično, če lahko mucku poščetkamo zobke, ker samo sprotno odstranjevanje zobnih oblog ohranja zdravo ustno votlino.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor Pe jun 20, 2014 5:20 pm

Re: Teža mačke

ok, hvala za info :)

pa da se vrnem nazaj na temo :) jaz bi samo opozorila, da če imate več mačkov naenkrat na dieti, pazite, da bojo vsi pojedli točno tisto, kar je namenjeno njim ;) pri nas sta 2 požeruha tretjemu (ki je fuuul počasi) pojedla vse, tako da sta se kljub dieti redila, un revež, ki je pa že tako suhec, je bil pa še bolj shiran.... pri nas imamo zdaj strogo ločeno hranjenje in nam končno ratuje hujšat debeluhe in redit suhce :D

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor So jun 21, 2014 9:31 am

Re: Teža mačke

modrozelena, kaj daješ v doma pripravljeno hrano? Samo meso ali še kaj zelenjave (katero?), OH verjetno ne? Kosti jim pustiš grizt oz. kako nadomeščaš kalcij, z jajčnimi lupinami, kakimi kupljenimi pripravki? Še daješ morda kake druge dodatke?
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor So jun 21, 2014 10:55 am

Re: Teža mačke

Trenutno uporabljam kar v tujini kupljen Felini complete, ki ga dodajam samo v mišično meso. To mi ustreza, ker futranju kosti nisem naklonjena, Jalla pa ima samo pol zob in ji žvečenje predstavlja problem. Dodajam še omega 3, omega 6, probiotike, Jalli pa tudi vitamin C, ki prispeva k zniževanju ph urina, kar je zanjo res pomembno. S Felini complete v bistvu nisem zadovoljna, ker ga nobena ne mara in ga je kar izziv zakamuflirat. Pri Jalli zna tudi samo na mišičnem mesu priti do zaprtosti (previsok kalcij?), kar spet ni ok, pa še glede na zgodovino FLUTD bi lahko fosfor in magnezij bila nižja. Tako, da kombiniram s konzervirano hrano, malo se še lovim v vlakninah oz. količini maščobe. OH ne dodajam.

Prvi poskus hranjenja s surovo hrano mi je pred časom spodletel in Jalla se je čisto uprla. Sem odnehala, ampak Čemži pa nobena industrijsko pripravljena hrana ne odgovarja. Pravzaprav je pri obeh šlo vse po zlu po giardiji, ves prebavni sistem se je zrušil in veti nimajo pojma kaj naredit, razen predpisat dieto. Da bi izločili vse možne alergije pri Čemži je bilo vseeno treba nekaj ukrenit, vet. diete niso bile uspešne, zato sem se odločila za doma pripravljeno hrano. Uvajanje gre res počasi, tudi pri Jalli, ki je spet pokazala interes po surovi hrani. Opažam izboljšanje pri prebavi.

Ni mi v interesu hranit samo surovo, ker imam zaenkrat premajhne kapacitete shranjevanja mesa, tempo življenja pa včasih ne prizanaša, je treba imet nekaj za "na hitro" pojest, ali pa nekaj nezakompliciranega za mačjo varuško. Konzerve mi tako pridejo kar prav, poskrbijo za večjo raznolikost, so uravnotežene in ublažijo kakšno morebitno mojo napako. Ravno tako nameravam zamenjati Felini complete s kakšnim drugim nadomestkom, ta je bil bolj za uvod, da bi ugotovila ali bi surov tip prehrane mački sploh sprejeli ali ne.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Ne jun 22, 2014 9:19 am

Re: Teža mačke

Zakaj pa omega 6? Namreč, pomembno je razmerje omega 3:omega 6 in v mesu je to porušeno. Pašne živali (meso) imajo perfektno razmerje, medtem ko imajo intenzivno rejene živali, meso katerih predvidevam da kupuješ, veliko večji delež omega 6 in se ravno zaradi tega živalim, hranjenim s surovim mesom dodaja omega 3.

Glede zaprtosti bi prej rekla da je premalo maščob (ki gredo pri karnivorih v energijo in ne v špeh, oz. maščobe najlažje izkoristijo), je pa tudi odvisno kako pripravljaš drobovino, če jo daješ - kuhana zapira, surova odpira. In pa, kar verjetno že delaš, v konzervo/k mesu dodaj še čimveč vode.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Ne jun 22, 2014 10:54 am

Re: Teža mačke

Omega 3 in omega 6 v razmerju seveda, odvisno od mesa. Ponavadi sem sicer 1x tedensko futrala nekaj ribjega in se nisem sekirala okrog tega, zdaj pa zaradi diete ne in si pomagam z oljem.

Maščobo kot pravim dodajam, se je nič ne bojim, vem, da ne bodo kar vzhajale po njej. Drobovine zaenkrat ne dodajam, ker moram res počasi uvajat, poleg tega je pri FC prašku ni smiselno dodajat. Za vnos vode pa tudi skrbim, ker moram že zaradi mehurja. Je pa res, da je pri surovem mesu ješčnost takoj spremenjena, čim je nekaj zraven, tudi voda.

Ne verjamem v enoznačen recept, nekaj odgovarja eni, nekaj drugi. Nekateri imajo neproblematične mačke in jim hitro podtaknejo vse živo, nekateri pa gremo tudi dva koraka naprej in enega nazaj. Glede Čemže imam itak try and fail situacijo, ribe žal ne sme niti grižljaja, v igri je še IBS/IBD in ne smem prehitevat. Sem pa prepričana, da sta prehransko oskrbljeni precej nadpovprečno in nadstandardno, kar se pozna tudi na vseh ostalih področjih.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr jun 25, 2014 11:56 am

Re: Teža mačke

modrozelena je napisal/-a:Če bi samo mokro jedli, bi se pa ob briketih tresli. :D

Kar se pa zob tiče ... Jalla je imela od začetka kombinirano hrano (briketi + mokro) in pri starosti 10 mesecev močno vnetje dlesni. Diagnosticirali so kar hudo paradontalno in 17 zob je maširalo ven. Na izključno mokri hrani je že več kot eno leto in paradontalna ni napredovala. Čemža zaenkrat še nima težav znotraj gobčka. Muc moje mame (kvalitetno oskrbovan) je v 80% briketirano hrano, ima 5 let in zaradi paradontalne mu je ostalo 5 spodobnih zob + tisti čisto mičkeni sekalci spredaj.

Po preučevanju literature in spremljanja prakse sem na strani tistih, ki menijo da tip prehrane ne vpliva na stanje zob in obzobnih tkiv. Po mojem mnenju je to, da briketi čistijo zobe in se konzerve prijemajo nanje samo mit iz preteklosti. Briketi se mi po kmečki logiki zdijo še najbolj popasti, kot piškoti ali suh kruh in mislim, da se znajo še bolj zabasat tja ob kočnike. Je pa res da precej mačk briketov ne grize temveč pogoltnejo cele, kar za mesojede živali ni nič nenavadnega ali napačnega. Nekateri so mnenja, da se žvečenje večjih surovih kosov mesa še najbolj približa ščetkanim zobkom, vendar bistveno ne preprečuje razvoja bolezni, če je predispozicija njim naklonjena.

Nagnjenost k razvoju bolezni ustne votline je povečini genetska (imam sama paradontalno pri 25ih, pa fejst pucam zobke), nalaganje zobnih oblog pa zavisi od mnogih faktorjev, recimo ph in sestave sline ... Menim tudi, da je faaaantastično, če lahko mucku poščetkamo zobke, ker samo sprotno odstranjevanje zobnih oblog ohranja zdravo ustno votlino.


Hvala za tale zapis! Se čist strinjam s tem. Brala sama nisem veliko o vsem, glede na moje mačke in njihove zobe pa res vidim, da je pri vsaki drugače, ne glede na hrano. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Po jun 30, 2014 1:09 pm

Re: Teža mačke

modrozelena je napisal/-a:... Jalli pa tudi vitamin C, ki prispeva k zniževanju ph urina, kar je zanjo res pomembno.

Sem končno vse v miru prebrala, pa me še tole zanima: Kako pa dodajaš/doziraš vitamin C?
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Po jun 30, 2014 4:06 pm

Re: Teža mačke

Kupim askorbinsko kislino in jo dodajam v mokro hrano in res fejst zmešam. Nekateri dodajajo tudi v vodo, jaz ne, ker ne pijeta. Informacije o doziranju so sicer precej višje na internetu kot mi je svetoval veterinar. Kakšne škode pa z vitamiom C sicer ne more biti, ob res velikih količinah povzroča drisko, pa tudi mačke ga ne bodo kar prostovoljno toliko pojedle, je ekstra kisel. Ph urina potem nadzorujem z lističi.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor To jul 01, 2014 9:07 am

Re: Teža mačke

Ful ti hvala! :rose: Bom še to probala...

(BTW: meni je veterinar pred leti pri FLUTD-u svetoval paradižnikov sok... :rolleyes: In, jst koza, sem ga šla kupit, celo takega bio... zdaj si pa probaj predstavljati, kako naštimaš mačka, da to pije?! Seveda, da NE! :bye: )
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16501

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor To jul 01, 2014 9:11 am

Re: Teža mačke

Tako, da poliješ po konzervi :D meni se je polila ječmenova kava čez Muševo večerjo, bil je navdušen :D :D
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor To jul 01, 2014 11:27 am

Re: Teža mačke

Jalla ima sicer ph povezanega samo s stresom. Ona je imela na dietni urinarni hrani, na dodanem DL-metioninu konstantno previsok pH. C vitamin ji še edino malo zbije pH, ni pa idealno. Odkar je na mokri hrani kljub temu ni imela niti ene epizode. :good:
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.