V središču

Epilepsija


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 127

Pridružen: Pe okt 15, 2010 5:53 am

Odgovor Sr apr 06, 2011 9:08 pm

Epilepsija

Pravkar sem se vrnila od veterinarja. Mojamuca ima epilepsijo. Kakor, da bi se svet ustavil.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2001

Pridružen: Pe sep 10, 2010 6:20 pm

Odgovor Sr apr 06, 2011 9:14 pm

Re: Epilepsija

tudi ena znanka ima muco z epilepsijo, sicer naj bi bila začasnica ampak je bolj ko ne neoddaljiva. Napade ima večkrat dnevno ampak se ne da pomagat :(
Dogs have owners, cats have staff
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2315

Pridružen: To jan 11, 2011 8:45 pm

Kraj: Dravograd

Odgovor Sr apr 06, 2011 9:42 pm

Re: Epilepsija

Kako to izgleda? Kaj narediš ob napadu?
You will always be lucky if you know how to make friends with strange cats.

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 127

Pridružen: Pe okt 15, 2010 5:53 am

Odgovor Če apr 07, 2011 6:04 am

Re: Epilepsija

Glede na to, da se prvič srečujem s tem, še sama nevem kaj mi je storiti. Danes odhaja nazaj k veterinarju, da vidimo, če obstaja kakšna pot iz tega.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2062

Pridružen: Ne dec 26, 2010 7:37 pm

Kraj: Prebold

Odgovor Če apr 07, 2011 6:18 am

Re: Epilepsija

Leta nazaj sem imela psa z epilepsijo. Kako je izgledalo? Ko je imel napad prvič, sem mislila, da se mu tako blato zapira, da revež postane čisto trd (prejšnji dan je pa kot zanalašč dobil nekaj koščkov čokolade..) - začel se je napenjati, hitro dihati in otrdel, zaradi tega padel na bok in ga je metalo, ker je skušal vstat in začel se je slinit. Čez nekaj minut je popustilo, vendar je bil še nekaj časa po napadu ves omotičen. S starostjo se je to dogajalo pogosteje. danes obstajajo tablete ta to.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Če apr 07, 2011 6:42 am

Re: Epilepsija

Moji starši imajo mucka z zelo hudo obliko epilepsije. Dvakrat dnevno dobiva precej močne tablete, po katerih je kakšno uro čisto omotičen. Napade ima kljub terapiji, samo precej manj in manj močne, vedno pa v spanju. Včasih se med napadom polula. Če ga imaš takrat v naročju te ugrizne in ne more razkleniti čeljusti...Obrne učke, se trese in postane čisto trd. Ni lepo za videt.
Tega ne pišem zato, da bi te strašila, niti slučajno. Rada bi ti povedala, da kljub hudi obliki epilepsije živi kvalitetno in je velik, velik sonček. Je pa od začetka velik šok, seveda, pa hudo ti je, ko mu ne moreš pomagat. Naši so se s tem navadili živet. Pa saj je enako, kot pri ljudeh.
Če pa gre za bolj blago obliko, pa ob primerni terapiji ne bi smelo biti večjih problemov. Samo najti morajo pravo dozo zdravil, pa se zadeve stabilizirajo. Pri našem Filipu je to trajalo kar nekaj časa.
Res vam želim, da gre za blago obliko in da se čim prej prilagodite tako, da bo za muco in za vas najmanj stresno.
Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 113

Pridružen: Pe jan 28, 2011 3:49 pm

Odgovor Če apr 07, 2011 11:36 am

Re: Epilepsija

Tudi jaz upam, da se bo z zdravili dalo vsaj malo pomagati. Poznam namreč psa, ki ima napade pa ni prijetno takega revčka gledati med tem. Je pa res, da so mu zdravila precej pomagala. Upam, da bo tudi pri vaši muci tako :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Pe apr 08, 2011 6:11 pm

Re: Epilepsija

Nimam sicer živali z epilepsijo, imam pa epilepsijo jaz. Tako da lahko iz prve roke kaj svetujem.
Vse je odvisno od tega kako močni in kako pogosti so napadi. V veliki večini se jih da z zdravili zelo nadzorovati ali popolnoma preprečiti. Vsak primer je seveda čisto drugačen.
Je pa res da jaz ne zaupam najbolj moderni medicini, zlasti ko delam poskuse na sebi - in sem ugotovila da določena hrana ful vpliva na pogostost napadov. Pri meni konkretno kava in vsa poživila, koruza, čokolada, rdeče meso. Če ne jem nič od tega, nimam napadov - sploh nič - in to z najmanjšo možno dozo zdravil ali celo brez njih.
Ne vem sicer kako je to pri mačkah, mogoče bi bilo za preizkusit če pri njih tudi kakšna vrsta hrane bolj vpliva na to kot druge? Zelo pomemben je tudi reden ustaljen način življenja - vstajanje vsak dan ob isti uri, hranjenje vsak dan ob isti uri, čim bolj ustaljen ritem, nobenih velikih pretresov kot so na primer selitve, potovanja, hrupni obiski, premikanje pohištva itd. Stres je lahko tudi povzročitelj napada.

Drugače epilepsija ni nič tako groznega. Napad ne pomeni konca sveta. Treba je pač paziti da si muc kaj je naredi - na primer da ne pade z visokega, da ne pade v banjo polno vode, na vroč štedilnik ali kaj podobnega, ampak vse to spada že h "cat proofing" stanovanja. Napad zgleda FUL grozno, ampak samo za tiste ki ga opazujejo - tisti ki ima napad itak ne ve zase :)

Če imaš kakršna koli vprašanja glede epilepsije, da ti lako pomagam iz mojih izkušej, ti kar vprašaj.

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 127

Pridružen: Pe okt 15, 2010 5:53 am

Odgovor So apr 09, 2011 5:11 am

Re: Epilepsija

Ti lahko pošljem zs?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor So apr 09, 2011 9:03 am

Re: Epilepsija

Seveda :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Pe sep 23, 2011 8:26 am

Re: Epilepsija

vladek je napisal/-a:Vedno znova opažam, da je te bolezni med našimi mucami vedno več. In me seveda zanima zakaj je temu tako. Ali je mogoče, da obstaja kaj kar povzroča tako hude nevrološke motnje, da imajo za posledico epilepsijo(bolhe, klopi, virusi..)


Določene kemikalije imajo lahko za posledico mikroskopske možganske poškodbe, ki lahko dolgoročno vodijo v epilepsijo. Bolj ko je onesnaženo okolje, več bo nevroloških bolezni, alergij, mrtvorojenih mladičev itd. Enako kot pri ljudeh, skratka.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor To nov 15, 2011 2:14 pm

Re: Epilepsija

V sredo sem Vis in Nox (naši mačji primadoni) peljala k vetki, ker ju bolijo ušesa. Imeli sta ušesne garje in dobili Stronghold. V petek so se Nox pričeli dogajati epileptični napadi. Sumim, da je Stronghold vsaj povod, če ne vzrok zanje. Do danes jih je bilo že vsaj 10, očitno pa malo pomaga Apaurin, ker se je po njem pogostost in jakost zmanjšala, zdaj pa se spet povečuje. Čakam, da vetka pove, kaj bi.

Napad zgleda takole: Nox se hudo prestraši, hoče zbežati, pade na tla (na hrbet), se polula, ima krče (otepa s tačkami), pena na gobčku, razširjene prestrašene oči (ni nezavestna), milo mijavka. Po nekaj sekundah je konec, oziroma, ko jo vzameš v naročje. Potem je strašno lačna, gre takoj na brikete. In kot da ni nič, čisto normalna je, morda bolj crkljiva, se sprehaja okoli. Skušamo jo držati v eni sobi, sicer, da ne bi nerodno padla in se poškodovala.

Gre lahko za kake druge napade, povezane z zastrupitvijo?

Vetka pravi, da če je vzrok Stronghold, bo imela napade, dokler bo v krvi, torej 1 mesec.

Sem brala, da so napadi zelo obremenilni za telo, posebej srce, vetka pravi, da ne, da so nevarni za možgane. Jaz nimam občutka, da bi Nox telesno zelo prizadeli. Brcanje je dokaj zmerno in po tem ni videti utrujena, je pa lačna.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor To nov 15, 2011 2:26 pm

Re: Epilepsija

Iz mojih osebnih izkušenj: edina telesna posledica je slabost (mogoče pri tvoji muci "luknja" v želodcu udari na lakoto), možgani so pa še par dni potem čist sfu**ni. Zmedenost, luknje v spominu, čudni občutki.. mogoče je muco malo strah, pa se zato bolj carta. Obstaja tudi možnost trajne možganske poškodbe, kar pri meni konkretno pomeni da imam, odkar imam epilepsijo, spomin ko zlata ribica na spidu.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor To nov 15, 2011 2:59 pm

Re: Epilepsija

Tudi moji mami je bilo rečeno, da je pri napadih največje tveganje možganskih poškodb. Naš Filip ima kljub redni terapiji (2x na dan dobi tableto) zmerno močne napade še vedno večkrat dnevno. Zgledajo tako, kot opisuješ. Opažajo, da ima največkrat napad med trdnim spancem. Če ga ima takrat kdo v naročju zna prav grdo ugriznit in ne more razklenit čeljusti :O . Pa polula se tudi običajno. Bi pa rekla, da so njegovi možgani dejansko že deloma okvarjeni, ker tudi njegovo obnašenje in koordinacija gibov ni ok.
Visova, upam, da je pri vas to res samo posledica Strongholda in bo minilo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor So dec 10, 2011 8:07 am

Re: Epilepsija

Pri nas smo zaključili z Apaurinom, mesec je že od doze Strongholda in naša Nox je na videz popolnoma zdrava. Napadov ni bilo, odkar smo začeli redno, na 8 ur, dajati po 3 mg Apaurina. Po tednu smo začeli postopno zmanjševati in zdaj je že dva dni brez zdravil.

Tu lahko z gotovostjo trdimo, da je Stronghold povzročil "epileptične" napade. Ga je pa verjetno tudi polizala z glave.

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 734

Pridružen: Po jan 26, 2015 5:12 pm

Odgovor Pe feb 05, 2016 2:23 pm

Re: Epilepsija

Pozdravljeni,
tudi sama sem doživela neke vrste čudno situacijo glede mojega mucka. Ne vem ali gre za epilepsijo.Veterinar ni žal nič ugotovil, čeprav so mu naredili vse teste. Situacija je bila sledeča; sredi noči je nekaj grozno počilo, kot da bi padel stol ali kaj podobnega, nato pa naenkrat strašni kriki mojega mucka. Našla sem ga pod stolom,vendar stol ni bil prevržen, strašno težko je dihal, ležal na boku in je zgledalo kot, da se bo zadušil,nogice so mu "trzale" in je bil v nekem čudnem transu. Nekaj časa sem ga mirila, vendar sem imela občutek, da bo "umrl". Žal sem se prvič srečala s takšno situacijo in si nisem mogla predstavljat, da obstaja možnost epilepsije. Čez nekaj časa je muc mirno obležal na tleh in plitko dihal. Še vedno sem bila v šoku in sem samo opazovala ali je še živ. Vsedla sem se k njemu, občutki zame so bili zelo zelo žalostni, ker nisem vedela kaj mu je. Naenkrat je dvignil glavico. Čez nekaj časa je mirno ležal z dvignjeno glavico. Videla sem, da se je polulal. Nisem mogla verjet moj muc je ŽIV :angel: . Čez 10 minut je bil že popolnoma vredu. Zdaj me zanima ali kdo ve na koliko časa se pojavijo epileptični napadi, ker ponoči skoraj nič ne spim. Poslušam vsak šum in upam, da se ne bi ponovilo. Od napada je zdaj minilo točno 15 dni.Skrbi me edino, da ne bi napada doživel na kakšni bolj višji točki.npr.mačjem drevesu in bi se lahko poškodoval.Prosim za kakšno informacijo, ki bi mi lahko kakorkoli pomagala.Nekaj nasvetov in prijaznih besed mi je že ponudila Renata, Meta, pa dežurni telefon Mačje hiše.
Hvala vsem
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Pe feb 05, 2016 2:26 pm

Re: Epilepsija

Pri naši Nox je bilo podobno, pomagal je Apaurin 2mg na vsakih 8 ur.

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 53 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.