
udomačen tiger
Prispevkov: 21871
Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm
Mačja kuga
Najbolj pogosto se okužijo mladički do pol leta starosti. Nevarna je tudi za vse odrasle, necepljene mačke.
Mačji mladiči so za bolezen še posebej občutljivi in lahko kljub simptomatski terapiji hitro poginejo. Pravzaprav preživi le slabih 10% mladičev, okuženih z omenjenim virusom.
Tudi pri odraslih mačkah stopnja preživetja ni bistveno višja, ko so enkrat okužene z virusom. Vse mačke, ki prebolijo bolezen, postanejo dosmrtno imune.
Mačja kuga se prenaša z vsemi izločki bolne živali, vendar se okužba lahko širi tudi z okuženo hrano, vodo, posodo za hranjenje, skratka z vsem s čimer je prišla okužena žival v stik. Lahko jo v stanovanje prinesemo tudi ljudje sami, na čevljih ali obleki. Virus je zelo odporen in lahko v okolici pri sobni temperaturi preživi več let, dobro prenaša tudi nižje temperature in preživi delovanje mnogih razkužil. Virus v okolju uničijo le določena razkužila, ki jih dobite pri veterinarju.
Inkubacijska doba, torej čas od okužbe do izbruha bolezni, je 10 do 14 dni, pri akutnih oblikah tudi le nekaj dni. Znaki so lahko: povišana telesna temperatura, apatičnost, neješčnost, bruhanje, smrdeča driska, ki je lahko tudi krvava, nizko število belih krvničk v krvi, depresija, nazadnje pa tudi kolaps in smrt. Znak je lahko en ali nekaj od naštetih.
Bolezen se zdravi simptomatsko z infuzijo, sredstvi proti driski in bruhanju, vitamini ter antibiotiki za preprečevanje naknadnih bakterijskih okužb.
Večinoma smrti mačke ne moremo preprečiti, je pa vedno vredno poskusiti.