V središču

Dieta


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor To mar 31, 2015 5:54 pm

Re: Dieta

Juhu, še eden več na mokri hrani, happy, happy, happy! In ja, mokra hrana ima same pozitivne učinke. :clap: :clap: :clap:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Sr apr 01, 2015 6:06 am

Re: Dieta

uf....zanimivo je tole brat. Pri nas imamo Michelle, ki bi rabila malo shujšat, no mogoče malenkost tudi Minimuc, ampak Tasha in Srečko sta pa suhca in bi ju rada malo zredila, za kar se sicer trudim že žnj let, pa ne gre, s tem, da Tasha pač malo je, Srečko pa ogromno (in se tudi največ giba, ker ima dovoljenje letat iz enega štuka v drugega) in posledično največkrat bruha (ne tako pogosto, da bi me skrbelo - prenažre se in prehitro golta, ni drugega).
Kaj predlagate za takole situacijo? Torej dva bajska in dva suhca. Hranimo se pretežno s suho hrano, glede na prebrano razmišljam o prehodu na mokro, ampak kaj bi to pomenilo za moja dva suhca?

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Sr apr 01, 2015 6:20 am

Re: Dieta

Poskusi, pa boš videla :) Glede na to, da sta "suhca" zagotovo povsem zdrava, ne bi smela ob primernih dozah kvalitetne mokre hrane shujšati, mogoče prej obratno, če jima bo papca fina. Jaz sem pri izbiri mokre hrane pazila na to, da nima dodatkov zelenjave ali sadja, oz. da so te minimalne (roko na srce - muce jih ne potrebujejo), pa da ima visoko vsebnost mesa. Če nista pristaša mokre hrane, jima lahko na vrh dodaš malo olja iz tunine konzerve, ali pa žlico mesne kašice za človeške dojenčke - to imajo ponavadi res radi :nyam:
Sicer pa - mislim da je boljše biti suhec kot debelinko, za zdravje prav gotovo ;) Je žal čisto preveč bolezni, ki jih povzroča ali pomaga povzročiti debelost.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Sr apr 01, 2015 8:36 am

Re: Dieta

A prav res si jim čisto brikete ukinila? Ufff, bravo (pri nas še "korajžo" zbiramo). :rolleyes:
Super za hujšanje in super za mamino muco! :good:

Pri nas smo pa spet na urinary dieti... :ireful: Mogoče bi vsaj Sončku lahko končno brikete ukinila?! V bistvu res ne vem več zakaj jih ne? Zato ker je ob 6h zjutraj pač najlažje brikete nasuti? Hja ...

A niso nič kaj bolj lačni po mokri hrani? Pa a se je ne naveličajo? Mojim je treba skoz' nekaj menjat ... :rolleyes:
Za katero mokro hrano si se pa ti odločila - a lahko poimensko? Ker predvidevam, da si "doktorat" že naredila ... ;)
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Sr apr 01, 2015 8:51 am

Re: Dieta

Moji nad mokro hrano sploh niso nekaj navdušeni, pa jim ponudim ni-da-ni. Niti, večinoma, nad kuhanim piščančkom ne (razen, kadar ga dobi kakšen bolančkan začasnik, takrat bi pa ubijali zanj, mrhe grde :kiss: ). Tko da bom tudi jaz vesela seznama najbolj ješče mokre hrane po vaših izkušnjah, pa da zašibamo s preizkušenimi zadevami. Ja, vem, okusi so različni - pa vseeno.
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 997

Pridružen: To nov 27, 2012 10:37 am

Odgovor Sr apr 01, 2015 8:57 am

Re: Dieta

Midva s Tilkcem sva tudi prvič od kar je pri nas pod 7 kg. :yahoo:
In to že z večanjem razmerja briketi:mokra hrana. Naju je vetka prov pohvalila. :good:

Gospod Muc sicer ni tolk zadovoljen 8) kot njegova cvilibaba, ampak... :P
No, ampak to itak tut prej ni bil (mauuuu-mauuuu si mi spet dala :D ;) ).
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Sr apr 01, 2015 8:59 am

Re: Dieta

Kaj je pa z zobmi pri mokri dieti?
Pri nas imamo probleme z vnetjem dlesni in cel kup znalcev pravi, da je to zato, ker jih preveč futram s konzervicami. :(
Dobijo jih za večerjo.
Najbolj priljubljene pri nas so Schesir s tuno in govedino, probavamo tudi druge, pa vihajo nosove razvajene.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Sr apr 01, 2015 9:08 am

Re: Dieta

Ja, nobenega briketka več od 1.1.2015 :P
Pot do odločitve je bila dolga, ker sem nekatere čisto amaterske dvome o briketih že imela, sem pa vztrajala na njih zaradi Sinija (jih je oboževal). In tudi zato, ker je bolj komot natrositi briketke v posodico, kot pripraviti papco. Pa nič ne smrdijo, če ostanejo tudi cel dan v posodici in tako dalje :rolleyes: Pri odločitvi mi je ogromno pomagala knjiga, ki jo omenjam v mojem podpisu, predvsem pa že prej omenjena diabetičarka.

Dodo in Lilli sta na najvišjem rangu nemške hrane, ki ima ime kot artilerijski naboj (ali pa granatno jabolko 8) ), brez dodatkov žitaric, krompirja, sadja, zelenjave. Zadnja dva meseca sta na enem in istem okusu in se ga nikakor ne naveličata (divjačina in perutnina), vsake toliko sta nagrajena še s kakšnim drugim okusom. Heinz je izjema - ona dobiva tudi junk food, ko ima svoje slabe dneve, ker nekaj mora pač dati vase.
Hranim ju praviloma trikrat na dan (cca 100 g/vsak): takoj zjutraj, nato ko pridem na kosilo in še enkrat zvečer, oz. se količinsko tudi prilagajam, če vidim, da res zahtevata več (ko sta npr res hudo aktivna, jima dam malo več).

[quote="Alexx"
Pri nas smo pa spet na urinary dieti... :ireful: Mogoče bi vsaj Sončku lahko končno brikete ukinila?! V bistvu res ne vem več zakaj jih ne? Zato ker je ob 6h zjutraj pač najlažje brikete nasuti? Hja ...
[/quote]
Med nama: če ima muc kakršnekoli težave s sečili, bi jaz takoj in brez odlašanja najprej vrgla stran brikete in jih zamenjala z mokro hrano, v katero primešaš vsakič še jušno žlico vode ;) Tudi moji dobivajo vodo v hrano, primešam pa tudi tavrin.
Na brikete se ne vrnem niti slučajno, čeprav so res hudo komot. Razlika pri Dodotu je tako zelo očitna in velika, da ni za povedati. V vsem, ne samo v izgubi telesne teže. Obnašanje, igrivost, dlaka... :good: Pa pozabila sem omeniti še muce pri mojem bratu, kjer poteka enako eksperimentiranje in kjer so tudi končno dosegli, da imajo težo pod kontrolo. Skratka, there's no way back.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Sr apr 01, 2015 9:14 am

Re: Dieta

rava je napisal/-a:Kaj je pa z zobmi pri mokri dieti?
Pri nas imamo probleme z vnetjem dlesni in cel kup znalcev pravi, da je to zato, ker jih preveč futram s konzervicami. :(
Dobijo jih za večerjo.
Najbolj priljubljene pri nas so Schesir s tuno in govedino, probavamo tudi druge, pa vihajo nosove razvajene.


Če ti dovolijo, si oglej zobke muc po hranjenju z briketirano hrano, sploh tisti zadaj so zagotovo obloženi z ostanki briketkov, vsaj tako je bilo pri mojem Siniju. Ki sicer ni imel težav z dlesni. Osebno menim, da se mokra hrana veliko težje zalepi na obzobno tkivo, kot pa briketirana, ker jo slina veliko prej spere.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Sr apr 01, 2015 9:24 am

Re: Dieta

Tist škrob, brez katerega briketov ni možno naredit, po moje dela rastur na zobeh.
Pri Gusarju imamo pa avtoimuno, močan gingivitis, ostali pa zelo blagega.
Zdajle mu še enkrat pucamo kamen, naslednjič pa zmečemo zobe ven.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Sr apr 01, 2015 9:45 am

Re: Dieta

"Dry food, however, leaves a starchy residue in the mouth and on the teeth. This substance sticks to teeth contributing to tooth decay and gum disease. Cats, unlike omnivores, do not have the enzyme, amylase, in their saliva which begins the breakdown of carbohydrates in the mouth. Many of the “tartar control ” formulas of dry kibble contain indigestible fiber which puts a strain on the cat's gastrointestinal tract, as well."

http://fnae.org/diseases.html
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Sr apr 01, 2015 10:04 am

Re: Dieta

Od briketov so mačke dobesedno odvisne, zato ponavadi mokre hrane ne šmirglajo preveč. Tega jih je treba pač odvaditi, pri nekaterih lahko traja leta dolgo. Načeloma naj bi mokro hrano ponujal tako dolgo, da bi se mačke zanjo odločile same, in jih v spremembo ne bi silil. Pri nas to zaradi hude kristalurije pri Jalli žal ni bilo mogoče in smo brikete tiktak ukinili. Od takrat nismo imeli težav s kristali.

Jaz bi poudarila samo nekaj zadev:
- ne, mačke od primerni količini/energijskem vnosu niso lačne (kvečjemu obratno, ker ima mokra hrana večji volumen),
- ogromno mačk na primerni mokri hrani shujša oz. drži idealno težo,
- zaprtje se redkeje pojavlja na mokri hrani (tu imajo mačke malo dedne smole glede tega),
- kristalurije so redkeje problem pri mokri kot pri suhi hrani,
- zobne obloge (njihovo nalaganje) in posledično vnetje dlesni je pri mačkah največkrat gensko pogojeno. Kot vrsta imajo pač smolo in pride v paketu,
- paziti je treba, da hranite popolne konzerve. Ti luškani (in dragi) piškini in tunini filejčki v juhicah so preprosto premalo. Takšen tip konzerv je mišljen kot dodatek k briketirani prehrani, sicer pa ne nudijo pravega razmerja hranil,
- pri mačkah, ki morajo shujšati, se ne bojte maščobe, ogljikovi hidrati so tisti, ki delajo zdraho,
- zbirčnost se redkeje pojavlja, če hrana ni ponujena 24/7 ampak jo razdelimo v obroke.

Nihče več me ne prepriča v brikete, nikoli in nikdar. Za mojo Jallo je bil to strup, čeprav sem kupovala "vrhunske" firme. Zelo, zelo priporočam tudi ščetkanje zob, ne glede na to kateri tip hrane jedo mačke. Mi čistimo zobke vsak dan in se trud res pozna.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Sr apr 01, 2015 11:45 am

Re: Dieta

Du tel mor PLIS. Kaj je to popolna konzerva? Primer?
Sama ušesa so me :)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Sr apr 01, 2015 12:18 pm

Re: Dieta

Po moksino ima popolna konzerva cca 10% proteinov, 5% maščobe, 2% pepela, čim manj vlaknin (0,3%). Ja, sem prepisala iz moje naljubše :) Izogibam se vsaki omembi sadja, zelenjave, krompirja - mački tega ne potrebujejo, je pa fensi za nas potrošnike ;) Nekateri proizvajalci imajo na svojih proizvodih napisano, ali gre za complete ali pa za supplementary food (Schesir zagotovo).
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Sr apr 01, 2015 12:33 pm

Re: Dieta

Ja, dopolnilne hrane (torej tiste brez dodanih vitaminov, mineralov in tavrina) naj bi hranili nekje med 10 - 20 % maksimalno. Teorije se tu sicer razlikujejo.

Pa vseeno so že med popolnimi hranami pomembne razlike.

Hrana A:
piščančji file (51%), riž (1,5%)
Vitamin A (1,325 IE/kg), vitamin D3 (110 IE/kg), vitamin E [alfa-tokoferol] (15 mg/kg), tavrin (160 mg/kg)
Beljakovine 10,5 %, maščobe 1,0 %, vlaknine 0,1 %, pepel 1,0 % , vlaga 86,5 %

Hrana B:
Meso mišic piščanca & piščančja jetrca (55% sestoji iz 49,5% piščančjega mesa in 5,5% piščančjih jetrc), mesna juha, lososovo olje (1%), pečke granatnih jabolk (1%), mineralne snovi (1%).
Delež mesa mišic: 90% piščanec
vitamin D3 (200 IE/kg), vitamin E (30 mg/kg), biotin (300 mcg/kg), tavrin (1.500 mg/kg), cink [kot cinkov sulfat, monohidratal] (15 mg/kg), mangan [kot manganov-(II)-sulfat, monohidrat] (3 mg/kg), jod [kot kalcijev jodat, brezvodni] (0,75 mg/kg), selen [kot natrijev selenit] (0,03 mg/kg)
Beljakovine 10 %, maščobe 4,6 %, vlaknine 0,4 %, pepel 2,0 % kalcij 0,22 %, fosfor 0,17 %, vlaga 82 %


Jaz sem mnenja, da maček od kurjega belega fileja ne more dobro živet ne glede na to katere vitamine naknadno notri nasujejo. Za začetek manjka v hrani A, ki je sicer deklarirana kot popolna hrana, bistveni delež maščobe, ki je nadvse pomembna sestavina mačje prehrane. Manjka tudi en kup drugih vitaminov/mineralov in na dolgi rok hranjenje izključno s tako hrano ne bi prineslo uspeha. Zdi se mi tudi pametno, da hrana vsebuje delež drobovine oz. vse tiste raznolike "sestavine", ki jih tudi sicer vsebuje mačji plen. Mene manjši delež (ampak res majhen) ogljikovega hidrata ali zelenjave/sadja sicer ne moti toliko. Mačke ne potrebujejo tega, to je res, ampak škoduje jim pa tudi ne (vsaj večini ne). Je pa žal danes hrana res tako pripravljena, da je všečna ljudem, zato notri pristane vse mogoče, od super živil do ne vem kako nepomembnih dodatkov.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Sr apr 01, 2015 1:42 pm

Re: Dieta

bohloni punce :kiss:
imam spet domačo nalogo. :P
to, tadrugo hrano smo probali, ja, ker mi je bila všeč tako po sestavi, kot po ceni.
živali so jo sumničavo in prezirljivo povohale in mi očitajoče začele težiti, wtf si nam to dala, a si ti normalna. :rolleyes:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Sr apr 01, 2015 2:02 pm

Re: Dieta

Zbirčnost?? ZBIRČNOST?!?! Ma kakšna zbirčnost, drage moje, ni problema, samo dajte mi enega zbirčnega mačka, ga zamenjam takoj!!!
Moj hlod črni hudobni bo žrl VSE, kakršnekoli konzervice in brikete sploh brez vsake debate, seveda tudi pasje če jih bogi revež pusti 15 sekund predolgo v skledi.. Žre mojo hrano in to iz krožnikov na mizi ali iz posod na štedilniku, tut opeku se je že.. Žre suh kruh, čokolado, zelenjavo, travo, odpadke iz komposta - večkrat je že razfršolal posodo za organske odpadke, raznesel vso tisto svinjarijo čez celo kuhinjo in je polovico pojedel... Krade stvari iz hladilnika - mleko, maslo, sir... Stvari iz omare - moje kosmiče za zajtrk, prepečenec, palčke... Naučil se je celo odpirat ta veliko kovinsko stoječo posodo s pasjimi briketi in samo da za 30 sekund obrnem hrbet, je že z glavo tam noter in krade.

Prosim, PROSIM dajte mi enega zbirčnega mačka!! Zamenjam takoj!! :dash:
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Sr apr 01, 2015 2:50 pm

Re: Dieta

Tistim vedozeljnim priporocam v branje nekaj tujega ctiva:

ena zelo dobra stran, se posebej prehranski oddelek je tale: http://www.katzen-fieber.de Ustvarjalec pise tudi blog. Za nas, ki nismo nemsko prevec navdahnjeni je sicer zoprno, ampak se splaca vsaj z google translate prevesti v anglescino (v slovenscini nastane celo skropucalo)

Zelo fajn intervju z veterinarko govori v prvi vrsti o kakanju in tezavah z zaprtjem, ampak pove marsikaj tudi o hranah, wcjih, zobeh ... http://www.floppycats.com/cat-constipat ... hofve.html

Znotraj zgornjega linka najdete se povezave do drugih clankov o pomembnosti mokre hrane in o procesu menjave hrane. Bi dala linke, pa sem na telefonu in ne znam copy-pastat, pisanje celih linkov je pa tezavno. Na splosno sta obe strani http://www.floppycats.com in www.littlebigcat.com zelo poucni in zelo zelo mocno priporocam, da malo pobrskate. ;)

Jalla je drugace tudi taksna macka, pozrla bi vse, tudi ce je samo na pol uzitno. Razen macja hrana, to je pa tezava dol spravit. :P

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Sr apr 01, 2015 3:51 pm

Re: Dieta

Modrozelena, hvala za linke. Jaz se bom ponavljala in torej še naprej priporočala branje mačje biblije iz mojega podpisa.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Če apr 02, 2015 9:57 am

Re: Dieta

Ok, razumem, da ne linkamo na konkurenčne trgovine ... ampak da pa tudi imena hrane ne smemo/moremo omeniti, mi je pa že malo ... no, mimo! :S

Pa vseeno hvala vsem za nasvete. :)
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 59 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.