V središču

Kri v mačjem blatu


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Pe jan 13, 2012 7:43 am

Re: Kri v mačjem blatu

Če je kri svetla, sveža, gre ponavadi za ranico na koncu prebavil, ki jo povzroči trd kakec, napenjanje in ni panike .

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Pe jan 13, 2012 8:38 am

Re: Kri v mačjem blatu

Tudi jaz sem se ful ustrašla, ko sem enkrat vidla precej sluzi in malo krvi pri Fergie, sicer se je kri opazila nekajkrat. Pa je veterinar izključil vse možnosti in sem zdaj že navajena, da je Fergie bolj občutljiva. Sicer sem potem zamenjala brikete, pa ji novejši zgleda malo bolj ustrezajo, ker se to že dolgo ni naredilo, pa tudi ritke nima več ranjene. Še vedno pa pazim in ji recimo tudi mokre hrane ne dajem vsak dan. Ker njen kakec bi potem še bolj mehak postal, ona gre večkrat na wc in ima potem vso rdečo rit, naslednja stopnja je pa kri.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 474

Pridružen: Ne mar 13, 2011 9:23 pm

Odgovor Pe jan 13, 2012 8:21 pm

Re: Kri v mačjem blatu

Hvala za mnenja :) Bom na stand-by, če se bo to nadaljevalo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 11175

Pridružen: Pe mar 22, 2013 10:02 pm

Odgovor To jan 28, 2014 1:47 pm

Re: Kri v mačjem blatu

Da malo obudimo temo :)

Mojidve muci sta imeli že od vsega začetka občasne driske s kako kapljico krvi, predvsem Ula (zunaj wc-ja kakšna kapljica), po nekaj mesecih pa se je kri pojavila tudi pri Matejki, v blatu. Ker je jokala, preden je šla v wc in se je prevečkrat ponavljalo smo se odločili in dali blato na analizo.
Pozitivni smo na Giardio - parazit, ki se naseli v tanko črevo in dela probleme. Je nalezljiv, tudi za ljudi, a jaz se nisem nalezla, pa se skoz lupčkamo ;)
V glavnem, doletelo nas je 5 dni Zantela, prvi dan sem vse razkužila in oprala, vmes sem razkužila le tla, jutri pa ponovno razkuževanje vsega in dodatno pranje.
Držite pesti, da smo se rešile nadloge, ker ta hudič preživi 3-6 mesecev v okolju. :angel:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor To jan 28, 2014 2:42 pm

Re: Kri v mačjem blatu

Držimo pesti! :good:
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To jan 28, 2014 3:17 pm

Re: Kri v mačjem blatu

Kje si pa dala blato na analizo? In a moraš to takoj svež pridelek nest? :girlblush:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 11175

Pridružen: Pe mar 22, 2013 10:02 pm

Odgovor To jan 28, 2014 3:20 pm

Re: Kri v mačjem blatu

Blato se zbira 3 dni, potem pa se vse naenkrat nese na veterino. Jaz sem nesla na veterino MH, oni pa so to poslali na preiskave. V parih dneh so pa izvidi.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 11175

Pridružen: Pe mar 22, 2013 10:02 pm

Odgovor Sr jan 29, 2014 10:18 pm

Re: Kri v mačjem blatu

Alexx, švoh si držala pesti :girlsad: še 5 dni Zantela :S ...ah ja, boge srčice, ko jima nagravžne tablete tlačim v gobčke :(
Ampak upam, da bo vsaj tokrat uredu!!! :angel:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr jan 29, 2014 10:22 pm

Re: Kri v mačjem blatu

Ohjoj, držite se :angel:
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 11175

Pridružen: Pe mar 22, 2013 10:02 pm

Odgovor Sr jan 29, 2014 11:40 pm

Re: Kri v mačjem blatu

Hvala, Leia <3
Mi se bomo držale, upam pa, da se Giardia ne obdrži :S :negative: :fool: Ne rabim parazitov, bom kar pri mačkih ostala :P
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Če jan 30, 2014 12:18 pm

Re: Kri v mačjem blatu

No, pol še mal' bolj pesti stiskam... :good: :good:
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 11175

Pridružen: Pe mar 22, 2013 10:02 pm

Odgovor Pe jan 31, 2014 11:33 am

Re: Kri v mačjem blatu

hvala <3

Sej če ne bomo od giardije "preč pršle" , bomo pa od razkužil (vsaj jaz) :dash:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 26232

Pridružen: Ne jan 27, 2013 5:26 am

Odgovor Pe jan 31, 2014 2:37 pm

Re: Kri v mačjem blatu

Sam meni se zdi, da giardie razkužila ne ganejo kej dosti, uniči jo vročina (para). Vam želim uspešen boj s to mrcino :devil: .
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Pe jan 31, 2014 3:56 pm

Re: Kri v mačjem blatu

modrozelena je nekaj svojih izkušenj delila tule:
viewtopic.php?p=214688#p214688
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1034

Pridružen: Po mar 12, 2012 6:36 pm

Kraj: Ravne na Koroškem

Odgovor Pe jan 31, 2014 6:10 pm

Re: Kri v mačjem blatu

Kje pa se lahko Giardia ''stakne''? Je smiselna kakšna preventiva? Me je kar strah, ko berem temo Jalle in Čemažke pa tule Loti Pupo :scare:

Držim pesti, da boste čim prej zdravi.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Pe jan 31, 2014 6:48 pm

Re: Kri v mačjem blatu

Giardia je vsepovsod kjer je voda. Resnejše težave imajo sicer tam kjer nimajo urejene pitne vode, ali pa je vse skupaj slabo urejeno. Je (baje) najpogostejši parazit, ki zajeda pri ljudeh, vendar ga pogosto ne odkrijejo, saj simptomi niso značilni in se ne pojavljajo konstantno. Jaz se ne bojim več, da bi se nalezla, sem se pa tega zaradi svojih zdravstvenih težav najprej hudo ustrašila. Ko smo nadaljevali z diagnostiko pri meni, sem si pa premislila in bi res raje imela Giardio, ki je bila v mojem primeru negativna, pa se pri nas veliko lupčkamo, mečkamo in imamo mačke vsepovsod.

V teroiji je možen prenos iz živali na ljudi in obratno a kolikor sem brala, ni bil prav eksplicitno dokazan. Predvsem zaradi tega, ker so ponavadi pri obolelih živalih in ljudeh iz istega gospodinjstva odkrili težavo v okuženi pitni vodi. Potem pač ne morejo rečt, kdo jo je komu "podal", saj imajo skupen vir okužbe. Tudi v praksi niso našli zmeraj istih vrst Giardie pri ljudeh in mačkah, a v teoriji je možno zajedanje ene vrste parazita (G. Lambia) pri obeh gostiteljih.

Zdravljenje pri ljudeh ni nič strašnega. Zaostrena higiena (pa jo ziher civilizirani ljudje že tako izvajamo) in metronidazol, ki je zoprn za prenašat. Lahko v več ponovitvah, nekateri se je pač ne znebijo.

Preventini pregledi blata se pri živalih definitivno priporočajo. Kar se recimo ZDA tiče (pa ne, da bi se blazno radi zgledovali) pregled blata opravljajo že rutinsko, pri nas je to še znanstvena fantastika. Tako odkrijejo zelo veliko okuženih živali brez kliničnih znakov, ki so potem ustrezno tretirane in zlobca ne širijo v okolje. Težava pri zdravljenju je večinoma v reinfekcijah, saj je tako težko prekiniti življenjski krog parazita, če le-ta ostaja v okolici in ga žival vsakič znova pobere.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1034

Pridružen: Po mar 12, 2012 6:36 pm

Kraj: Ravne na Koroškem

Odgovor Pe jan 31, 2014 8:48 pm

Re: Kri v mačjem blatu

Hvala za odgovor. :) Čeprav bi bilo včasih bolje ne vedet, kakšen :devil: vse obstaja...
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Pe jan 31, 2014 9:29 pm

Re: Kri v mačjem blatu

Ja res je ... Ko človek malo pobrska in razišče o teh stvareh ugotovi, da je čisto čudno, da nismo vsi polni parazitov. Ti lumpi imajo res nadnaravne sposobnosti preživetja v najbolj nemogočih pogojih. Ravno tako pa ni za zanemarit, da je naš imunski sistem totalna faca, marsikaj opravi tudi brez naše zavestne pomoči. :D :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 11175

Pridružen: Pe mar 22, 2013 10:02 pm

Odgovor Pe jan 31, 2014 9:51 pm

Re: Kri v mačjem blatu

metina je napisal/-a: uniči jo vročina (para). Vam želim uspešen boj s to mrcino :devil: .


Hvala, Metina ;) Tudi to sem že vpeljala, najprej razkuževanje, čez pa s parnim čistilcem.
Ma moramo se pozdravit, no! Čeprav ko berem Modrozeleno, me malo stiska pri srcu... :girlblush: Peska pa res ne menjam 5x na dan :blush:
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Pe jan 31, 2014 10:27 pm

Re: Kri v mačjem blatu

Paro res zelo priporočajo, jaz na žalost nimam parnega čistilca.

Pesek je kar zalogaj. Dokler se kakci niso vsaj približno izboljšali smo uporabljali eno številko manj kvaliteten pesek (DM), ker ga je šlo v kanto min 6kg dnevno. Verjetno pri manj zahtevnih mačkah ni tak problem, če lahko uproabiš kaj cenejšega. Jalla pa ne gre na wc, če ni dovolj peska zanjo, če ni taprav ali je že kdo pred njo uporabil wc. In če to zamenjaš ene 3-4x dnevno ne prideš nikamor. Jaz sem celo ukinila en wc in sta imeli na razpolago samo enega, ampak se je to izkazalo za napako. Jalla je zavrnila wc in najprej ni hotela kakat, potem se je 1x polulala v pokrov ukinjenega wcja in tako mi je dala vedet, da ta sistem nima smisla. Sem morala nemudoma pripravit še drugi wc in naš stalen pesek (GG), ampak več kot mesec takole ni šlo, ker je denarnica doživela hud šok.

Je pa res zelo, zelo, če ne celo najbolj pomembno, da se iztrebki čimprej odstranijo in se wc razkuži in pripravi nov posip/podlaga. Vsaj med zdravljenjem. Za obdobje po tem ima pa vsak veterinar neka svoja priporočila. Nisem še slišala dveh, ki bi se strinjala med sabo.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 47 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.