V središču

Cepljenja, testiranja, s/k, ..


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14891

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Po feb 13, 2012 6:46 pm

Re: Postopek in pogoji posvojitve

Iz teme Mačja kuga:

helena je napisal/-a:...Mačja kuga se prenaša z vsemi izločki bolne živali, vendar se okužba lahko širi tudi z okuženo hrano, vodo, posodo za hranjenje, skratka z vsem s čimer je prišla okužena žival v stik. Lahko jo v stanovanje prinesemo tudi ljudje sami, na čevljih ali obleki. Virus je zelo odporen in lahko v okolici pri sobni temperaturi preživi več let, dobro prenaša tudi nižje temperature in preživi delovanje mnogih razkužil. Virus v okolju uničijo le določena razkužila, ki jih dobite pri veterinarju....


Cepimo torej zato, ker lahko mi sami prinesemo domov virus.

Drugače pa smo o cepljenju nekaj več pisali tukaj: http://www.pomagamo-zivalim.si/viewtopic.php?f=39&t=1348&hilit=cepljenje
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor To feb 14, 2012 11:36 am

Re: Postopek in pogoji posvojitve

natasha je napisal/-a:Tudi mene nekaj zanima in sicer glede cepljenja proti kužnim boleznim: zakaj je potrebno vsakoletno cepljenje glede na to da je mačka izključno v stanovanju? Sej verjetno je za poznavalce in izkušene mačje lastnike vprašanje neumno, ampak jaz nimam izkušenj z mački in sem vedno mislila, da kužne bolezni staknejo predvsem, če živijo zunaj. Če je mačka ena sama ali pa dve in živita v stanovanju je verjetnost za kužne bolezni verjetno bistveno manjša.


Ni potrebno letno cepljenje, če so mačke izključno notranje.

Meni je bilo s strani večih veterinarjev, ki se spoznajo na mačke, svetovano tako:
mladiče se cepi po programu (dvakrat - 8. in 14. teden), nato se cepljenje obnovi
čez eno leto, kasneje se cepi nekaj let na dve leti.

Koliko stare mačke pa imaš in kolikorat so bile do sedaj cepljene?

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To feb 14, 2012 6:40 pm

Re: Postopek in pogoji posvojitve

Skuiki je napisal/-a:[

Ni potrebno letno cepljenje, če so mačke izključno notranje.

Meni je bilo s strani večih veterinarjev, ki se spoznajo na mačke, svetovano tako:
mladiče se cepi po programu (dvakrat - 8. in 14. teden), nato se cepljenje obnovi
čez eno leto, kasneje se cepi nekaj let na dve leti.


Koliko stare mačke pa imaš in kolikorat so bile do sedaj cepljene?


A bi to držalo tudi za starejše muce najdene zunaj? Če se predvideva, da niso bile cepljene prej in so prvič v oskrbi.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 7

Pridružen: Pe feb 10, 2012 6:07 pm

Odgovor Pe feb 17, 2012 7:44 am

Re: Postopek in pogoji posvojitve

Skuiki je napisal/-a:Koliko stare mačke pa imaš in kolikorat so bile do sedaj cepljene?


trenutno nimam nobene mačke, si jo pa zelo želim imeti ;) ... ampak kot je pri meni v navadi najprej po dolgem in počez vse premislim, predvidim morebitne stroške pa ono in tretje... ne bi oklevala, če bi imela svoje stanovanje/hišo, tako pa živim v podnajemniškem stanovanju (kjer sicer verjetno ne bi imeli nič proti, da imam živali) in ne vem kaj bo s službo čez 1 leto... in ne bi prenesla, da ne bi zmogla zanjo ali več njih skrbeti kot si zaslužijo... ampak, nazaj na temo, to nima več veze s cepljenjem :S

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Pe feb 17, 2012 8:25 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Res nima veze s temo, je pa lepo prebrati post odgovornih in skrbnih bodočih posvojiteljev :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr jan 30, 2013 7:56 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Je imel kdo kdaj izkusnje z izgubo dlake na mestu, kamor ste nanesli Profender? Izguba dlake je opisana kot mozen stranski ucinek, ki naj bi izginil brez zdravljenja, vendar pa me vseeno malo skrbi, ker se do zdaj se nikoli ni pojavila taksna reakcija.
Kako hitro po nanosu je dlaka odpadla, ce je? Je bilo mesto nanosa povsem brez dlake ali je bila dlaka le zredcena?
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Sr jan 30, 2013 8:24 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Ja, to je zagotovo ta razlog za izgubo dlake. Pri nas je že pred časom odpadla dlaka enemu mucu po nanosu strongholda in sem tudi naredila paniko, ker nisem pomislila na to. Lahko, da je bila skupna doza premočna ali pa, da bi bilo bolje, če bi se ob vratu - na kožo doziralo na npr. 2 ali celo 3 mesta - v bližini in ne celotno ampulo na samo 1 mesto.
Vse bo OK!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Sr jan 30, 2013 10:28 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Jaz sem se odločila, da svoje cepim na 2 leti, ker je bilo to priporočilo treh različnih veterinarjev, sploh zato ker imata Jack in Nežica reakcijo na cepljenje. Prvič nista jedla kakšnih 14 dni po cepljenju, zdaj tadrugič je pa Jack nekaj dni bruhal. Nežke zdaj sploh ne upam cepit, vsaj dokler ne spravimo njene bolezni še bolj zadovoljivo pod kontrolo. Čupko pa samo par dni boli mesto vboda, zato je tam par dni ne smem božat.

Zanima pa me, kako kaj mački prenašajo cepljenje proti steklini. Glede na to, da je to pogoj za kakršenkoli premik čez mejo, me zelo zanima, kolk je kaj reakcij in še posebej kok bi bilo to tvegano za epileptično muco.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr jan 30, 2013 10:46 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Trixi je napisal/-a:Ja, to je zagotovo ta razlog za izgubo dlake. Pri nas je že pred časom odpadla dlaka enemu mucu po nanosu strongholda in sem tudi naredila paniko, ker nisem pomislila na to. Lahko, da je bila skupna doza premočna ali pa, da bi bilo bolje, če bi se ob vratu - na kožo doziralo na npr. 2 ali celo 3 mesta - v bližini in ne celotno ampulo na samo 1 mesto.
Vse bo OK!

Mah, skrbi me, ker sem tole opazila šele včeraj zvečer, Profender pa je bil nanešen v nedeljo. Poleg tega so imeli včeraj zjutraj (vsaj) en večji pretep, pri katerem je Leia celo aktivno sodelovala (po navadi se samo nekam skrije, tokrat pa je Yodija precej mlatila) in ne morem izključiti niti tega, da mu je ona izpulila šop dlake. Zato me v bistvu zanima, po koliko časa se opazi ta zredčena dlaka ...
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29952

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Sr jan 30, 2013 2:49 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Izguba dlake po nanosu antiparazitika zagotovo ni takojšnja, ampak z vsaj 2 dnevnim zamikom in je to ravno to. Tudi pri nas je bilo tako.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Sr jan 30, 2013 4:16 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

taperverčki je napisal/-a:Zanima pa me, kako kaj mački prenašajo cepljenje proti steklini. Glede na to, da je to pogoj za kakršenkoli premik čez mejo, me zelo zanima, kolk je kaj reakcij in še posebej kok bi bilo to tvegano za epileptično muco.


Ko sem se jaz zanimala o tem, mi je bilo rečeno, da so reakcije pri cepljenju proti steklini pri mačkih izredno redke.
Glede epileptične muce pa bi se jaz pozanimala tako pri VURS kot pri veterinarjih, če je mogoče tudi pri mačkah vnesti
zaznamek v CRP, zakaj žival ni cepljena in če lahko ob tem vseeno prečka mejo.

Moja dva sta bila do sedaj enkrat cepljena, zaradi prehoda čez mejo, sicer ju seveda ne bi.
Zoprno se mi pa zdi, da je potrebno cepiti vsako leto, ne zaradi stroška, ampak preobremenjevanja s cepivi.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Sr jan 30, 2013 4:55 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Na spletni strani "vursa" potencialne destinacije piše, da je pogoj za vstop v državo mikročip in cepljenje proti steklini - brez izjem. Tudi meni je naša veterinarka rekla, da v vseh letih ni videla še nobene reakcije na cepljenje proti steklini, medtem ko so (praviloma blage) reakcije na cepljenje proti kužnim boleznim kar pogoste. Vseeno pa še tukaj vprašam, ker nas je le dosti na kupu in imate res ogromno izkušenj. :girlblush:

Je bilo pri tvojih dveh karkoli, kar bi lahko pripisala cepivu ali čisto bp?
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Sr jan 30, 2013 4:56 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

taperverčki je napisal/-a:Jaz sem se odločila, da svoje cepim na 2 leti, ker je bilo to priporočilo treh različnih veterinarjev


Tudi jaz tako delam pri psu od četrtega leta naprej ko naj bi bil že dobro precepljen, koliko cepljenj je pa pri mački dobro da jih da čez?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Pe feb 01, 2013 9:51 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

taperverčki je napisal/-a:Na spletni strani "vursa" potencialne destinacije piše, da je pogoj za vstop v državo mikročip in cepljenje proti steklini - brez izjem. Tudi meni je naša veterinarka rekla, da v vseh letih ni videla še nobene reakcije na cepljenje proti steklini, medtem ko so (praviloma blage) reakcije na cepljenje proti kužnim boleznim kar pogoste. Vseeno pa še tukaj vprašam, ker nas je le dosti na kupu in imate res ogromno izkušenj. :girlblush:

Je bilo pri tvojih dveh karkoli, kar bi lahko pripisala cepivu ali čisto bp?


Ne, nobene posebnosti nisem opazila. Opozorili so me, da bo mesto vboda morda boleče, vendar nisem imela občutka, da je do tega prišlo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Pe feb 01, 2013 9:54 am

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Nika je napisal/-a:
taperverčki je napisal/-a:Jaz sem se odločila, da svoje cepim na 2 leti, ker je bilo to priporočilo treh različnih veterinarjev


Tudi jaz tako delam pri psu od četrtega leta naprej ko naj bi bil že dobro precepljen, koliko cepljenj je pa pri mački dobro da jih da čez?


Odvisno od splošnega zdravstvenega stanja mačke in pa, seveda, okolja v katerem živi (fluktuacija različnih mačk in potencialni vnos povzročiteljev bolezni v okolje).

Praviloma pa se priporoča, da je maček najprej cepljen vsaj dve leti zaporedoma (torej, če gre za mladiča, prvo leto dvakrat, nato ponovitveno cepljenje, nato pa na dve leti), da se ustvari primerna zaščita.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 7

Pridružen: To feb 12, 2013 8:06 pm

Odgovor Sr feb 13, 2013 5:52 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Pozdravljeni, imam 7 mesečno mačko, sterilizirana je bila pri približno 4 mesecih in še ni bila na testiranju za FIV in FeLV ali pa kakorkoli cepljena. Preden smo jo prevzeli, je bila zunanja mačka, sedaj pa je že 5 mesecev notranja. Zanima me vaše mnenje in izkušnje s cepljenjem in temi testiranji itd. ... Hvala vsem za pomoč :)
Vse živali so enakopravne, toda nekatere živali so enakopravnejše od drugih.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Sr feb 13, 2013 6:17 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

Ja, tko kot je Skuiki rekla. 2x cepljene sem jih že dobila, pol smo ponovili po enem letu, naprej pa na dve do starosti 7.

Moje mnenje: kot so že predhodnice napisale, kugo lahko prinesete domov s čevlji in je pogosto usodna. Se splača cepit. Ostala cepiva niso tolk važna oz. potrebna za notranjo muco. Testirat se pa tudi splača že zato, ker imajo pozitivni mucki slabši imunski sistem in je zato potrebno na vsako infekcijo hitreje in bolj agresivno reagirat z zdravili kot pri negativnih. :)
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 652

Pridružen: Pe maj 27, 2011 11:36 am

Odgovor Sr feb 13, 2013 8:27 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

taperverčki je napisal/-a: Zanima pa me, kako kaj mački prenašajo cepljenje proti steklini.

Naša je cepljenje proti steklini prenesla brez kakršnihkoli problemov.
Cats are my favorite people.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 7

Pridružen: To feb 12, 2013 8:06 pm

Odgovor Sr feb 13, 2013 9:15 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

taperverčki je napisal/-a:Moje mnenje: kot so že predhodnice napisale, kugo lahko prinesete domov s čevlji in je pogosto usodna. Se splača cepit. Ostala cepiva niso tolk važna oz. potrebna za notranjo muco. Testirat se pa tudi splača že zato, ker imajo pozitivni mucki slabši imunski sistem in je zato potrebno na vsako infekcijo hitreje in bolj agresivno reagirat z zdravili kot pri negativnih. :)


Hvala za vašo pomoč, sem se odločil, da jo peljem čimprej na cepljenje proti mačji kugi ter na testiranji za FIV in FeLV. Še enkrat hvala :)
Vse živali so enakopravne, toda nekatere živali so enakopravnejše od drugih.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr feb 13, 2013 9:21 pm

Re: Cepljenja, testiranja, s/k, ..

pa razglistit jo bo tudi redno treba ;) kar preveri pri veterinarju, kako in kaj ;)
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 32 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.