V središču

Sluz v blatu


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 186

Pridružen: So nov 20, 2010 10:28 pm

Odgovor Ne dec 27, 2015 1:36 pm

Sluz v blatu

Imamo težavo, na katero ne pozna odgovora ne internet, ne veterinarka, ne nekaj medicinskih knjig, specializiranih za mačke. Bibi ima normalno oblikovan kakec, ki je obdan s tanko plastjo sluzi, kot da bi se ji ves čas luščila črevesna sluznica. Na zunaj ni nič vidno, nima rdeče ritke, tudi umiva se ne pogosteje kot npr. Gigi. Najprej se nisem sekirala, ker smo zamenjali hrano (postopno v nekaj dneh). Ko sem našla na vrhu kakca malo sled sveže krvi, pa sem jo takoj peljala na pregled. Prvi pregled pri vetu je rezultiral v sklepu, da ima zadebeljene črevesne stene in najverjetneje zajedalce. Ostalo je bilo b.p. Najprej smo šli čez razparazitenje kot v primeru giardie, ker ni bilo v blatu nič vidnega (5 dni Zantela in ponovitev čez 14 dni) z vsem razkuževanjem itd. itd. Test blata je bil pri obeh mucah po enem mesecu negativen. V hrano sem ji nato dodajala Sanofor (šota za uravnavanje prebave s podobnim delovanjem kot aktivno oglje) pa ni kakšne spremembe. Po mesecu in pol sem jo peljala spet, tokrat nima zadebeljenega črevesja. Bibi je živahna, bistra, deluje mi vesela in skače po Gigi. Je normalno, 3 obroke/dan, 2 mehka hrana, zalita z vodo (do sedaj Grau, Mac's za mladiče), 1 briketov (do sedaj Orijen). Vetka je predlagala, da poskusimo z dieto (Hills i/d suha in Royal intestinal vrečke), zadnje ji dajem 10 dni. Kakec je še vedno normalen oz. brez sluzi le v 1/10 primerov. Vetka predlaga, da bi jo za kakšen teden ločili od Gigi (jo dali k nekomu brez muc), ker je Gigka ne sprejema pri igri, in je morda vse skupaj posledica stresa. Tamala je namreč kar gajstna in ni preveč nežna, Gigi pa je taka... princeska atekova. Sicer se vsak dan malo povohata, ležita pa ravno ne skupaj in Gigi jo napiha in gode, če se je tamala dotika. Nobena pa se mi ne zdi ravno pod stresom, čeprav vem, da muce slabo počutje skrivajo. Obe se igrata, tudi tečeta ena za drugo, brez preganjanja in zalezovanja ipd, samo igrivega garbanja ni - torej pri Gigi je vse dovoljeno, razen dotikanja s strani tamale. Ne morem si predstavljati, da bi jo dala nekam stran, čeprav le za en teden :O

Ima kdo podobne izkušnje ali kakšen nasvet, mnenje, kaj bi lahko bil razlog oziroma kaj narediti?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14891

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Ne dec 27, 2015 3:02 pm

Re: Sluz v blatu

Razlogov za kakec, obdan s sluzjo, je lahko veliko. Vzrok so lahko zajedavci (kar ste porihtali), reakcija ne menjavo hrane, zaprtost (sploh, če je sluz občasno tudi kravava), vnetje črevesja. Vzrok je lahko tudi prehlad, ko se tvori večja količina sluzi v dihalih, ki jo muc pogoltne in ni prebavljiva, tako kot tudi črevesna ni in je zato vidna v drekcu oz je navadno drekec z njo obdan. Glede na to, da ste menjali hrano, bi skoraj stavila na reakcijo na menjavo in morda rahlo zaprtost. Glede na to, da je drugače OK, da nima driske, da je živahna, ješča itd, se jaz ne bi šla več česa posebnega, vsaj nekaj časa ne. Še najmanj pa bi ji spreminjala življenjski prostor in jo ločevala od njene družine. Bibi je že od nekdaj vajena muc, ki ji ne dovoljujejo bližnjih stikov :rolleyes: in je zelo frajerska muca in ne verjamem, da je v stresu. Tudi ne verjamem, da bi se stres, če bi bil ta prisoten, kazal zgolj in samo v obliki sluzi na kakcu. Vsekakor pa je popolna menjava okolja za katerokoli muco veliko večji stres, kot ena občutljiva princeskasta mačja sestrica.
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 186

Pridružen: So nov 20, 2010 10:28 pm

Odgovor Ne dec 27, 2015 4:19 pm

Re: Sluz v blatu

Hvala za mnenje :) Tudi meni se zdi čudno, da bi se samo tako kazal stres... Ker je zelo pridna, vse jo zanima in rada se crklja, spi na hrbtu, se prevaža na rami, ki pride v ključnem trenutku mimo mačjega drevesa :mocking: ipd. Pomoje tudi ne bi hodili izmenično spat v isto posteljico ali istočasno na isti stol (brez dotikanja, itak ;)), če bi bila kriza. Si mislim. Vsak dan gre 1-2 x na wc in ni videti, da bi se dolgo motovilila ali kaj napenjala, hitro opravi. Ker nismo ugotovili drugih težav, se tudi nisem preveč sekirala, seveda pa si ne bi odpustila, če bi kaj pomembnega spregledala.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Po dec 28, 2015 1:34 pm

Re: Sluz v blatu

Mojemu Pikiju se pojavi kri v blatu takrat ko je zelo zaprt
Če ima kakec zelo trd, bi bilo morda smiselno, da se ji v prehrano dodajo vlaknine ali kako zadevo, ki vlaži kakec
Za lažje primere zaprtja so fajn luščine indijskega trpotca, ki se zmešajo v mokro hrano
Ni lih neka strašna eksotika, dobi se v eko štacunah
Fajn bi bilo tudi, če bi veliko pila - mogoče bi imela rada kozje mleko pomešano z vodo
Mogoče bi bilo fajn dat tudi kake probiotike
Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 186

Pridružen: So nov 20, 2010 10:28 pm

Odgovor To dec 29, 2015 9:14 am

Re: Sluz v blatu

Hvala za idejo. Probiotiki bi bili mogoče res v redu, sicer pa ima blato prej mehko kot trdo, vedno pa oblikovano. Pa kar precej pije in mehko hrano ji z vodo zalivam že od začetka, tako da pomoje zaprtost ne bi smela biti razlog. Zaenkrat sva se tudi z vetko zmenili, da spremljamo stanje in počakamo.

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 23 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.