V središču

Čuden muckov odziv


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Sr jul 22, 2015 9:46 pm

Čuden muckov odziv

Živjo! S fantom imava tri muce; muc in muca, ki ju imava že dalj časa, sta pogosto hodila z nama na obiske k staršem za dva, tri dni in nikoli ni bilo kake panike; mucka sta se okolju privadila skoraj ''instant'' ... nobene panike, skratka. Zdaj pa sva prvič peljala s seboj mucka, ki ga imava eno leto (v tem času nisva odhajala ''za čez noč'') ... mucek je sicer skrajno priljuden, nobenih strahov posebnih nima, ljudi preprosto obožuje ... no, zdaj pa sva ga pripeljala v hišo fantovih staršev, kjer sva trenutno s fantom sama (staršev ni doma), v hiši ni in nikoli ni bilo kakih drugih živali ... muc je totalno živčen, se skriva, zdaj se plazi po stanovanju in mijavka, naju s fantom se kot da boji, noče v naročje, čeprav je sicer ''megacartljiv'' ... je pa prvič takole ''od doma''. Zdaj me skrbi, da bi mu lahko to povzročilo hujši stres, travmo, ne vem ... ni se mu dogajalo pa res nič hudega. Bil je v transporterju, samo midva v avtu, potem je tu prišel v hišo ... nič takega. Kaj naredit? Ne moreva ga peljat nazaj domov trenutno ... mu lahko situacijo kako olajšava? :( Grozno mi je hudo zanj.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Sr jul 22, 2015 10:22 pm

Re: Čuden muckov odziv

Očitno gre za muca, ki ne prenese najbolje menjave okolja, gre za povsem običajno in kar pogosto reakcijo. Če se le da, mu omogočita, da ostane v svojem primarnem okolju. Če je to res neizvedljivo (ponavadi se sicer najde rešitev s pomočjo znancev, prijateljev, sorodnikov), poskusita s kakšnimi Bachovimi kapljicami, npr Rescue Remedy. V vsakem primeru pa skrbno pazita, da so vsa okna in vrata 100 % zaprta. Paničen, prestrašen muc je namreč popolnoma nepredvidljiv.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Sr jul 22, 2015 10:48 pm

Re: Čuden muckov odziv

Za v prihodnje vemo. Ali je mogoče, da mu ostanejo kake ''trajne'' spremembe? Se pravi, da bi bil bolj plašen, živčen, manj cartljiv tudi doma? :( Me je pa že kar zdaj strah selitve ... očitno bo tisto tudi groza zanj. (Bo pa nujna, vsaj dvakrat se bo še moral selit verjetno tokom življenja ... ) Je pa zdaj že malo boljši, vsaj mijavka ne več tako in hodi malo okoli ...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 11175

Pridružen: Pe mar 22, 2013 10:02 pm

Odgovor Sr jul 22, 2015 10:58 pm

Re: Čuden muckov odziv

Revčki mačji :(
Trajno verjetno ne bo, no. Saj so vsi pod stresom, tudi pri posvojitvi večina njih...pa se potem lepo navadijo. Moji so pri selitvi rabili par dni - no, trije so jih rabili, 2 sta bili pa takoj ok ;)
Upam, da se bo sprostil, revček :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14891

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Če jul 23, 2015 5:23 am

Re: Čuden muckov odziv

Za začetek bi ga morali omejiti na en manjši prostor. Šele ko bi se tam početil varnega, bi mu počasi omogočali dostop še v druge prostore..
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Če jul 23, 2015 8:28 am

Re: Čuden muckov odziv

Danes je že bolje. Sicer še vedno precej mijavka, ampak se hodi že cartat in prede. Jedel je tudi ...

Smo ga včeraj dali namenoma v manjši prostor in več ur se ni premaknil iz skrivališča. Šele, ko sva s fantom odprla vsa vrata in je bil lahko tudi zraven naju, se je pomiril.

Naslednjič bo ostal doma.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Če jul 23, 2015 5:47 pm

Re: Čuden muckov odziv

Jaz mislim, da bo čisto normalen ko bo nazaj v svoje okolje prišel, če ne prej pa po enem dnevu.

Očitno ni za take spremembe, v bistvu imata srečo, da sta druga dva mucka taki flegmi, da ju selitev čisto nič ne moti.

Pri selitvi v novo stanovanje se mora vsak mucek navadit novega okolje. Pri nas imamo tudi 3, ena je flegma in je nič ne moti, ostali dve pa potem njej sledita počasi, rabita kak dan.

V naslednjo pa mogoče res najboljš da najdete varstvo za vse tri doma. (Če en ostane doma, je najbolj smiselno da vsi 3 ostanejo, ker je tako tudi za tistega enega vse bolj enako.)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Če jul 23, 2015 8:42 pm

Re: Čuden muckov odziv

Vzemita ga s sabo v velikem transporterju, kjer mu uredita eno "mini-domače-okolje" - naj ima noter eno blazinico, eno majhno igračko pa kakšne cunje ki FAJN dišijo po domu. Tisti transporter naj ima odprt in na razpolago vsaj kakšen dan pred selitvijo, da ga fajn prevoha in gre noter. Takoj po selitvi ga nekaj časa ne spuščat iz transporterja, šele ko se malček umiri, odprite vratca - ampak NE ga vzet ven. vrata naj ima odprta, ven bo pa prišel, ko se ne bo več bal. Pustita ga, naj raziskuje v svojem tempu in zmeraj naj ima na razpolago svojo "varno hišo", kamor se lahko umakne, če ga kaj prestraši.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Pe jul 24, 2015 11:30 am

Re: Čuden muckov odziv

Če je prvič, odkar je pri vama, v novem okolju, je to povsem normalna reakcija.

Postopati je treba tako, kot da je maček šele prišel k nam. Se pravi: majhen prostor, skrivališče, to da hodimo mi k njemu v sobo, da je hrana, voda in WC v istem prostoru in na dosegu. Prilagajanje je podobno, kot da bi šel v nov dom, bi se preselili ali kaj podobnega.

Če prav razumem, je z vama sam in ni drugih mačk, s katerimi sicer živi. To gotovo dodatno vpliva na nivo stresa.

Moja mačka sta "navajena" (kolikor se maček tega navadi) seljenja in menjave prostorov, vendar grem v novem okolju skozi vedno enak postopek prilagajanja, ki se po dolžini seveda prilagodi njunemu odzivu. Zanimivo je, da so mačkom različna stanovanja različno všeč, kar vpliva na prilagoditev na novo okolje in čas skrivanja v "bazi".

Moja izkušnja s seljenjem mačkov je sicer ta, da prostor in ljudi, kamor se z njimi večkrat vračaš, počasi vzamejo za svoje.

Moji mački tako pri mojih doma, kamor že nekaj let hodimo na podaljšane vikende, za praznike ipd., prikorakajo iz transporterja in se vržejo na preprogo, kot da niso nikoli nikamor šli. Točno vedo, kje imajo WC, svojo hrano, svoj praskalnik. Isto je potem, ko pridejo nazaj domov, čeprav vožnje ne marata. Stopita iz transporterja in sta doma.

Kljub temu da stereotipno mislimo, kako je mačkom največji stres menjava prostora, je mojima dejansko dolgoročnejši stres "menjava ljudi". Če gresta z mano v nepoznano okolje, je sicer stresnih prvih nekaj ur do morda dan ali dva, če pa ju v znanem prostoru pustim v varstvu sicer njima znanim ljudem, se stresno vedenje prične kazati po nekaj dneh moje odsotnosti (živčnost, agresija med njima).

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Pe jul 24, 2015 8:46 pm

Re: Čuden muckov odziv

Kot sem že napisala ... mačka smo dali v majhen prostor skupaj z drugima dvema mucama(!) (ne vem kje je bilo možno razbrat, da je bil sam), pa je švignil iz transporterja (ki ga sovraži), se skril in ni prišel ven iz skrivališča; niti pit, niti jest ... ko sva s fantom prišla k mucam v sobo, se edino on niti slučajno ni odzval na klice. Ko sva ga prestavila v večji prostor in odprla vrata, da je prehajal iz sobe v sobo, se je pomiril v nekaj urah, pomirjalo ga je tudi, da je bil pri nama. Tako da to z majhnim prostorom pri njem ni delovalo ...

Mucek pa ni bil posvojen, ampak dobesedno ''vzet s ceste'' in je začel takoj, ko je prišel v stanovanje prest, se stiskat in se ni ničesar bral. Tudi zato mi je bila ta reakcija čisto nenavadna.

No, za drugič vemo ... (Zdaj je itak vse okej.)

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 41 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.