V središču

kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Ne nov 07, 2010 11:54 am

kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

Rabim nasvete, ideje in mnenja, ker nimam pojma, kako postopat. :girlblush:

Nekateri že veste za kalvarije z našim feliksom Tobyjem, ampak vseeno na kratko:

Dve leti nazaj je bil najden še kot mladič z mikrosporijo. K meni je prišel na začasno in na cajtanje in ostal. :D FIV in FELV je negativen, seveda kastriran in notranji.
Letos enkrat maja ali junija je nehal jest, celo poletje je živel od par briketov na dan, ravno toliko, da je težo držal za mišjo dlako nad 3kg. Problem so bila jetra. Postavljen je bil sum na FIP, ampak smo ga vseeno zdravili in upali, da ni.
No, prve dni septembra je pokazal (prvič po več kot dveh mesecih!) zanimanje za surovega piščanca in v nekaj dneh je začel jest kar krepke količine (do četrt kg na dan). Potem smo šaltali na surovo govedino v enakih količinah.
14 dni nazaj pa spet ni jedel in začel je lulat na posteljice, urin pa je bil krvav. Sva letela na 300k, dobil je AB, ki sem mu jih dajala pod kožo 14 dni + podkožne infuzije, takoj je tudi spet začel jesti.

No, po 14 dneh je bil urin še vedno krvav. Ker so s 300k pobegnili skoraj vsi veterinarji, sva letela na kliniko v Mestni log. UZ je po pričakovanjih pokazal cel kamnolom v mehurju.

Zdaj je pa stvar taka: mačka bo treba itak celo življenje imet na vet. hrani, ki topi kristale. Če bo zdaj začel to normalno jesti in če bo protivnetno zdravilo, ki ga dobiva, prijelo, bomo čakali, da se kamni sami raztopijo (blokade ni, lula normalno, samo ne več v WC - ker ga je očitno povezal z bolečino). V nasprotnem primeru je v petek naročen na operacijo, po kateri pa ga bo ravno tako treba dat na dietno hrano. :O

Stradat ga ne morem, ker je zaradi tistega sranja z jetri še vedno precej suh (3,5kg), poleg tega stradanje slabo vpliva na jetra, ki se verjetno tudi še niso čisto obnovila. Aja, smo pa zdaj naredili krvne teste in jetrni encimi so se vrnili na normalo. :yahoo:

Na kliniki so mi dali vse možne oblike dietne hrane - paštetke, konzerve, vrečke in brikete. K mokri hrani ga tudi pod razno ne spravim, pojedel je samo par briketov predvčerajšnjim in nekaj malega včeraj.

Naj poskušam dajat konzervo po brizgi? Ali naj še malo počakam in vztrajam z briketi? Če zdaj popustim in mu dam malo mesa, tudi če ga s čim mešam, se bojim, da mu bo jasno, da če dan ali dva zavrača hrano, bom obupala in mu dala kaj dobrega. :dash:

Malo na dolgo sicer, ampak res ne vem, kaj bi - celo življenje ga pač ne morem po brizgi futrat, pa bojim se, da mu bom konzervice še bolj zagnusila, če ga bom preveč mučila z njimi.

Petra

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 917

Pridružen: Sr okt 27, 2010 7:12 pm

Odgovor Ne nov 07, 2010 12:16 pm

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

Vixen,
tudi jaz sem z mojim mačakom imela probleme glede neješčnosti teh briketov in vrečk urinary S/O. Ampak o.k, moj mačkonček je konkreten in se dva dni pač nisem preveč sekirala če je pojedel sam "ene par" briketov, od vrečke pa je itak polizal samo omako :fool: . Ker pa ima rad priboljške od Thrive-100% piščanec sem dva koščka zdrobila povrh briketov. Eeee, pol je pa pametnjakovič začel konkretno jesti brikete. Vrečk s koški mesa in zosom pa še vedno ne mara (jih tudi ni nikoli maral-tud nedietnih ne). Po treh mesecih samo dietnih briketov pa sem začela mešati v dvokilsko vrečo, 400 g nedietnih briketov. :) Zdaj pridno je briketirano hrano, pa dvakrat do trikrat na teden dobi vrečko od Alma natur Jelly-tuna (to je edino kar on sploh je od "mesnih" proizvodov).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne nov 07, 2010 12:31 pm

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

Kaj pa rad je?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Ne nov 07, 2010 12:42 pm

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

helena, odkar je na surovem mesu, samo in izključno surovo meso. :devil: Poskusila vse vrečke in konzerve, tudi tiste, ki zgledajo kot narezan file... Nič. Tudi blizu ne gre.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Ne nov 07, 2010 12:44 pm

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

Aja, še to - pred boleznijo je bil na AG briketih, za občasne konzervice ali vrečke bi ubijal - znamka ni bila pomembna. Odkar je začel jesti meso, je pa konec.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Ne nov 07, 2010 1:06 pm

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

Tudi naša Vis že kak mesec je izključno surovo mleto govedino. Pred tem je popolnoma prenehala jesti, smo jo imeli že pri veterinarju, pa je zdrava. Upam, da si še kdaj premisli.

Vsa predavanja o zdravi raznovrstni prehrani gladko ignorira! :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne nov 07, 2010 1:33 pm

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

In kaj pravi vet na to, da bi jedli izključno tisto, kar ima rad? Ker stalni stres s siljenjem s hrano ali pa stradanje tudi ni ok. sama vedno prisluhnem naravni želji muce, sploh pri bolanih. Se sicer z vetko včasih tudi spričkava, ampak ponavadi je potem tako na sredini rešitev. Pri mojem Videku, ki ima tudi takšne težave, palijo RC Urinary koščki zaliti z vodo. Sicer večinoma samo popije vodo, ampak smo pa od takrat naprej veliko bolje.
Sveže meso pa je tako ali tako najbolj naravna in primerna hrana. :P Joj, bi me zdajle naša veti za uh. :rolleyes:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Ne nov 07, 2010 1:41 pm

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

Jah, problem je v tem, da se tile kamni v mehurju baje ponavljajo, če je maček nagnjen k temu, kar lahko preprečiš samo s stalno dietno prehrano. V nasprotnem primeru lahko računam, da ga bo treba enkrat na leto odpret in pobrat kamne ven. :negative:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne nov 07, 2010 1:45 pm

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

Bom malo povprašala, ti sporočim.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Ne nov 07, 2010 2:09 pm

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

Super, hvala. :)

Aja, Tina s 300k je omenjala Uropet pasto, ampak je niso imeli, pa sem na kliniki pozabila vprašat.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Ne nov 07, 2010 2:10 pm

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

U, ravnokar ugotovila, da jo Čombe ima. :) Super, bom še danes sestavila naročilo. 8)

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 917

Pridružen: Sr okt 27, 2010 7:12 pm

Odgovor Ne nov 07, 2010 3:31 pm

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

Vixen, a ti si dobila moj ZS? :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Ne nov 07, 2010 3:37 pm

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

Tukaj ne, tja pa ne hodim več. :P

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 917

Pridružen: Sr okt 27, 2010 7:12 pm

Odgovor Ne nov 07, 2010 3:41 pm

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

Vixen je napisal/-a:Tukaj ne, tja pa ne hodim več. :P


Se mi je zdelo, da ni prišel do tebe. Grem napisat še enkrat. Tam pa jaz sploh nisem registrirana. Kje pa je sploh tam? :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Ne nov 07, 2010 7:52 pm

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

Hja, pri nas imamo srečo, da Sonček skoraj vse "požre". :nyam:

Pri uroinfektu baje ful pomaga paradižnikov sok (ki se ga naš na daleeeeeeč ogne). :bad:

A si poskusila tudi RC Urinary S/O vrečke in Hill's S/D liver konzerve?
Pa zaliješ z malce piščančje ali goveje juhice/vode? Ali pa zmešaš zraven mal' koščkov surovega piščanca?
Pri nas gre to RES za med!

Druge ideje žal nimam...
So pa mene takrat pri uroinfektu opozorili, da je stroga dieta vsaj 2 meseca... :(
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Po nov 08, 2010 9:24 am

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

Toby se je očitno odločil, da so S/D briketi vseeno boljša opcija kot biti lačen, tako da bomo očitno speljali. :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16500

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Po nov 08, 2010 9:38 am

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

Daj, Toby, kva ga spet ***** a se nisva lepo zmenila, da boš pridno jedel? ;)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1477

Pridružen: Ne okt 10, 2010 11:28 pm

Odgovor Po nov 08, 2010 11:24 am

Re: kako prepričat mačka, da bo jedel dietno hrano

Sej on bi FUUUL pridno jedel. Kilo govedine v treh, največ štirih dneh. Ampak iz meseka nazaj na brikete šaltat... :bad:

Ampak bo, očitno, itak nema pravo glasanja. 8)

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.