mačje vedenje, psihologija


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Ne feb 12, 2012 9:10 am

Re: mačje vedenje, psihologija

No bom še jaz zastavila eno vprašanje v tej temi.
Moj največji, najstarejši mačkon je bil dolgo let edini maček. Odkar je dobil družbo (mačjo in pasjo) grejo stvari samo na slabše.
Zmeraj bolj je tečen, piha na vse kar se premika, če ga primem me napade, nič več se ne crklja, napada obe drugi mački in psa, sitnari, se dere...
Res imam občutek kot da se počuti ogroženega in da zelo trpi. Zgleda je tak tip da bi moral ostati edini maček v hiši, ampak tega se pač ni dalo ugotoviti dokler ni prišla družba, takrat je bilo pa že prepozno.
Kaj narediti? Srce se mi trga ob misli da bi mu morala iskati drug dom kjer bi bil edini, ampak če bi tam manj trpel...? :'(
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16184

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Ne feb 12, 2012 9:53 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Po mojih izkušnjah ne moreš storiti nič, pač ne mara drugih muc. Naša Gipsy je tudi jezna na ves svet, k sreči pa je ohranila ljubeč odnos do mene in ostalih članov družine. Ko so prihajali drugi muci, sem ji posvečala še več pozornosti, ampak ona je do njih izredno ljubosumna. Je veliko pihanja, ampak smo se navadili. Glede na to, da je tvoj muc sovražen tudi do tebe, bi bila morda selitev drugam dobra rešitev, če seveda imaš kakšno ustrezno varianto.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor Po feb 13, 2012 10:02 am

Re: mačje vedenje, psihologija

Na žalost mi je tole poznano...
Pri nas je četrti :devil: sprožil manjšo "revolucijo" (pa ne takoj na začetku, šele kasneje, ko je odrasel).
Rešujem pa tako, da ima Gospa Mačka svojo "varno" sobo, ko naju ni doma...
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3216

Pridružen: Pe jun 10, 2011 7:43 am

Odgovor Če mar 08, 2012 1:57 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Od prijateljice babica je imela podobno težavo, ko sta k mačji kraljici prišla še dva kužka (oz. na začetku celo trije ker se je tja zatekla breja pasja mamica)...nekako so to rešili s tem, da jo je imela v enem delu stanovanja kjer je imela bolj mir in ji majhni pasji divjaki niso po živcih skakal.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Če mar 08, 2012 2:25 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Mačja mama je napisal/-a:.....Res imam občutek kot da se počuti ogroženega in da zelo trpi. Zgleda je tak tip da bi moral ostati edini maček v hiši, ampak tega se pač ni dalo ugotoviti dokler ni prišla družba, takrat je bilo pa že prepozno.
Kaj narediti? Srce se mi trga ob misli da bi mu morala iskati drug dom kjer bi bil edini, ampak če bi tam manj trpel...? :'(


jaz mislim, da moraš gledat na mačka, ne nase in če je res tko hudo, kot se bere, potem je zanj veliko bolje, da mu najdeš dom, kjer bo edini muc.
Santana je bila sicer moja začasnica in bi slej ko prej šla - ampak ko mi pravijo, kako se je sprostila, razživela, pomladila, odkar je v domu, kjer je edina muca, sem prav zares presrečna. Najbrž je fuuul težje, če gre za tvojega lastnega mačka - ampak lih tko moraš gledat na mačkovo dobro, tko da ne bi smelo bit tolk ful težje... Ne vem no, tko mislim - pa iskreno upam, da se ne bom nikoli sama znašla v taki situaciji.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16508

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Če mar 08, 2012 2:37 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

oaza88 je napisal/-a:Santana je bila sicer moja začasnica in bi slej ko prej šla - ampak ko mi pravijo, kako se je sprostila, razživela, pomladila, odkar je v domu, kjer je edina muca,

Če se spomniš, tako je bilo tudi z Milo, ko je prišla k meni. Preveč družbe ji nikakor ni pasalo in je prav uživala v tem, da je edina.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Če mar 08, 2012 3:13 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Mačja mama je napisal/-a:No bom še jaz zastavila eno vprašanje v tej temi.
Moj največji, najstarejši mačkon je bil dolgo let edini maček. Odkar je dobil družbo (mačjo in pasjo) grejo stvari samo na slabše.
Zmeraj bolj je tečen, piha na vse kar se premika, če ga primem me napade, nič več se ne crklja, napada obe drugi mački in psa, sitnari, se dere...
Res imam občutek kot da se počuti ogroženega in da zelo trpi. Zgleda je tak tip da bi moral ostati edini maček v hiši, ampak tega se pač ni dalo ugotoviti dokler ni prišla družba, takrat je bilo pa že prepozno.
Kaj narediti? Srce se mi trga ob misli da bi mu morala iskati drug dom kjer bi bil edini, ampak če bi tam manj trpel...? :'(


Mačja mama, koliko mačkov pa imaš?

A je možno, da bi vsaj del dneva preživljal stran od drugih živali, se pravi da bi imel svoj "apartma" v stanovanju?

Moji predlogi bi bili:
- najprej prostorske spremembe, če imaš za to možnost,
- nato posebej odmerjen čas samo zanj, ki vključuje njemu ljube aktivnosti,
- nato skupne aktivnosti z ostalimi mački (npr. perolov, priboljški ...),
...

Oddaja bi bila po moje zadnja možnost, ker tudi to ni nekaj, kar mačku ne bi bilo že v osnovi stresno.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Če mar 08, 2012 3:15 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Eh, sem komaj potem videla, da imaš skupaj tri mačke in enega psa :rolleyes:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1171

Pridružen: Če mar 17, 2011 6:56 pm

Odgovor Če mar 08, 2012 6:11 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Res upam, da se bo našla kakšna možnost za sobivanje, saj je že samo misel na to, da bi dal stran najstarejšo žival, ki je bila prva pri hiši, prava nočna mora :girlsad:
:dash:
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 98

Pridružen: Ne jan 22, 2012 6:43 pm

Odgovor Pe nov 09, 2012 3:41 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Pozdrav!

Da ne odpiram nove teme, bom kar semle napisala par vprašanj...

Približno teden nazaj smo v hišo dobili mucka, starega okoli 10 tednov - najdenčka. Na začetku je bil zelo prijazen, stalno v naročju, lizal roke, po obrazu, predel... zdaj pa je vsak dan bolj satanski. Vsi imamo popraskane in pogrizene noge in roke, katere uporablja namesto praskalnika, igrače niso več v redu za igranje, so človeške roke boljše. Zanima me, kako bi se dalo mačka prepričati, da naj za vraga neha grist, pa čeprav v igri, brez da bi to narobe razumel? Kolikor vem, mački kazni ne razumejo, zato nočem tvegat, ker bi rada, da se muc navadi božanja in človeške bližine.

Ali je možno, da je to grizenje samo faza? Ker meni se čisto zdi, da nas je tamali dobil na finto; na začetku je bil sladek za znoret, zdaj, ko pa vidi, da mu strežemo spredaj in zadaj (madonca da res), pa se je začel kazati v pravi luči :devil: :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Pe nov 09, 2012 3:45 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Po mojih izkušnjah grejo vse male živali - psi, mucki, tudi druge živali - skozi fazo, ko se igrajo, pretepajo in razvijajo kremplje in zobke. Pri kužku deluje če mu s strogim glasom poveš "fuj", grob pa ne smeš biti z njim. Pri mucku... kaj pa vem, jaz sem bila krvava in popraskana. Mogoče bi pomagalo če mu malo postrižeš konice krempeljčkov, da ne bojo tako ostre? Samo pazi da ne postrižeš preveč in ga raniš.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor Pe nov 09, 2012 3:53 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

mogoče družba iste starosti? se potem med sabo ravsajo...

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Pe nov 09, 2012 4:02 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Ko ugrizne reci ne in ga daj stran. In vsakič, ko ugrizne, to naredi. Ni nujno, da bo nehal grist, če mu boste to dovolili počet v tej starosti. Je pa še ena stvar - koliko ga dajete po rokah? Če ga imate skoraj non stop po naročju in v rokah, pa vsak malo, in tako naprej... mu gre to lahko že na živce in vas grize zato. Mora imet malo svobode. Kakšnega brckota naj ima za natepst, lahko se s perotom igrate z njim, ... družba še ene mačke je pa itak tudi dobrodošla.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 98

Pridružen: Ne jan 22, 2012 6:43 pm

Odgovor Pe nov 09, 2012 4:08 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Načeloma ga mamo po rokah samo takrat, ko je miren. Danes zjutraj sem sedela zunaj na kavi, roka mi je visela čez rob stola - uganite, kam je skočil?

Pa ko se sedi na postelji, pridivja, in začne grizt. Bomo poskusili z odmikanjem pa te fore, krempljev pa si ne upam strižt :/

Hvala za odgovore!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6229

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Pe nov 09, 2012 5:35 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Odločen ne in prekinit z igro/božanjem, ko napade. Medtem, ko grize, mu lahko pihnete proti smrčku, da spusti. Potem ga pa nekaj časa ignorirajte ("time-out"), da bo povezal, da napad povzroči konec heca. Jasno mora vedet, da roka ni igrača. Seveda pa ne morete pričakovati uspeha čez noč, pri mačkah se največ doseže z doslednostjo.
Pri takem divjačku se bi najbrž krasno obneslo tudi igranje s kakšno igračo na vrvici. Večkrat na dan se igrajte z njim, da bo fejst zmatran in ne bo več tak hiperaktivček.

Ko boste šli na veterino na generalni servis, prosi, da te naučijo postrižt krempeljčke.

Seveda ni fino, da ste vsi popraskani, ampak živahen razigran mladič vam daje vedeti, da je zdrav in se dobro počuti. Meni je grozno hudo, če vidim mladička, ki je ves apatičen in samo čepi pri miru, ker je bolan ali tok preplašen, da se ne upa igrati.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Pe nov 09, 2012 5:38 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

No no, čaki, če ti roka visi iz stola je to odlična vaba! :D Ravno tako kot premikajoča se stopala pod kovtrom, ali pa zunaj kovtra in vse take podobne stvaru... to je čist normalno da bo ugriznil/napadel. V takem primeru pač umakneš roko in zamenjaš z igračo recimo. Mačke vse ful zanima, sploh če se premika, je v njihovi naravi da to pogledajo. Mladiči so pa sploh ful igrivi. :) Pač tako situacijo ko maček napade plen (kar njemu viseča roka je) ni za enačit s tistim, ko recimo mačka pobožaš pa te že grize.

Vsekakor vam svetujem igranje z igračami in z njim, ali pa da bi imel igrače s katerimi se lahko igra tudi sam - kakšni tuneli z žogico, ali pa tisti podstavki iz katerih miška na fedru ven štrli, ... treba ga je zaposlit.

Jaz mu krempljev ne bi strigla, razen če bi bilo to njemu v dobro (recimo da bi se povsod zatikal, pa se ne bi znal sam odpet, ali pa če bi imeli še enega mucka in bi se pregrobo igrala). Sicer se mi to ne zdi potrebno. ČE se pa odločite za striženje, pa ne pozabit to redno počet potem.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6229

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Pe nov 09, 2012 5:59 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Vem, da je mucku zanimivo vse, kar miga. Sej zato pravim, da fejst zmatrat z igračami. Pol verjetno roka ne bo več tolk zanimiva. Ampak kar se mene tiče, ni razlike. Roka NI igrača, ne glede na to, zakaj se je nanjo obesil. Saj nisem rekla, da je treba zganjat teror (temu vedno ostro nasprotujem), temveč samo mucu pokazat, da se tega ne dela.

Krempljev jaz mojim nisem nikoli strigla, ker ni bilo potrebe. Prav pred kratkim sem jih prvič postrigla Nežki, ker si jih je na zadnjih tacah prenehala sama manikirat in si je uspela spraskat vrat, ki je bil pobrit zaradi preiskav. Ampak če bi bili z mano grobi, bi pa jim jih pa verjetno strigla vsaj tisti čas, dokler se jih ne naučijo pospravit.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Pe nov 09, 2012 6:25 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

evik je napisal/-a:Pozdrav!

Da ne odpiram nove teme, bom kar semle napisala par vprašanj...

Približno teden nazaj smo v hišo dobili mucka, starega okoli 10 tednov - najdenčka. Na začetku je bil zelo prijazen, stalno v naročju, lizal roke, po obrazu, predel... zdaj pa je vsak dan bolj satanski. Vsi imamo popraskane in pogrizene noge in roke, katere uporablja namesto praskalnika, igrače niso več v redu za igranje, so človeške roke boljše. Zanima me, kako bi se dalo mačka prepričati, da naj za vraga neha grist, pa čeprav v igri, brez da bi to narobe razumel? Kolikor vem, mački kazni ne razumejo, zato nočem tvegat, ker bi rada, da se muc navadi božanja in človeške bližine.

Ali je možno, da je to grizenje samo faza? Ker meni se čisto zdi, da nas je tamali dobil na finto; na začetku je bil sladek za znoret, zdaj, ko pa vidi, da mu strežemo spredaj in zadaj (madonca da res), pa se je začel kazati v pravi luči :devil: :D


To je razvojna faza. Je pa potrebno vedenje pravilno korigirati, sicer bo ostalo in ne bo nič zabavno, ko se vam bo parkilski maček obešal po rokah.

Najprej je potrebno poskrbeti, da se mladiča dovolj animira in angažira pri igri in porabi energije. Nabavite palčke s peresi in miškami, mecite mu žogico in miške, sam od sebe se ne bo dovolj angažiral in bo potem presežek energije porabil na vas.

Nujno mu nabavite igračke za grobo igro. T.i. brckote (če so polnjeni z mačjo meto, zvončki ...) toliko boljše. Primerno plišasto igračo približno enake velikosti kot je sam, da se bo z njo "tepel".

Njegov problem je namreč tudi ta, da nima legla in da se nima s kom grobo igrati in na ta način samo-vzgajati o tem, kaj je pregrobo.
Če pogledaš male mačke, si ti veliko "tolčejo", "kotalijo" in "grizejo", sploh v določenim stopnjah odraščanja.

Takoj recite strogo NE in prekinite igro, ko postane grob do vas. Preusmerjajte pozornost na igrače.

Morda tudi ne bi bilo slabo razmisliti in posvojiti še enega približno enako starega mucka, da bi si bila za družbo in igro :)

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Pe nov 09, 2012 7:33 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

taperverčki je napisal/-a:Vem, da je mucku zanimivo vse, kar miga. Sej zato pravim, da fejst zmatrat z igračami. Pol verjetno roka ne bo več tolk zanimiva. Ampak kar se mene tiče, ni razlike. Roka NI igrača, ne glede na to, zakaj se je nanjo obesil. Saj nisem rekla, da je treba zganjat teror (temu vedno ostro nasprotujem), temveč samo mucu pokazat, da se tega ne dela.


Tist moje je bilo spisano sicer predno si ti objavila svoj post, samo sem tolk mečkala s potrditvijo komentarja, da se je tvoj vmes pojavil. Pa nisem nič spreminjala potem. :girlblush:

Se seveda strinjam, da se ne sme tolerirat ugrizov v visečo roko npr., četudi zgolj napada plen. Samo sem to napisala zato, da bodo vedli, da mali to ne počne zanalašč, ampak ker mu je pač zanimivo. Je pa zato treba preusmerit njegovo pozornost drugam.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Pe nov 09, 2012 7:35 pm

Re: mačje vedenje, psihologija

Aja - še vedno pa ugriz v visečo roko ni isto, kot ugriz recimo ko ga samo pobožaš. Vsaj meni ne. Pa je dobro vedt zakaj maček ugrizne, da veš na čem delat.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.