Priporočam/odsvetujem


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor To nov 16, 2010 9:19 am

Re: Priporočam/odsvetujem

Če misliš uporabljati recimo za v avto ali kako podobno njej res stresno stvar, je dobro začeti že kak dan ali dva prej dajati, da se ustvari "podlaga" potem pa tistega dne dvojno dozo ;). Nič zaspanni ali zadeti niso potem, samo bolj umirjeni, manj jih "vržejo" stvari.

Aja pa nikar tablet na pol dajat :)
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor To nov 16, 2010 9:32 am

Re: Priporočam/odsvetujem

Pozabila prej dodat. Trde podloge s posodicami ima včasih tudi Kik, še bolj poceni pa ravno tako učinkovite :) ... samo tam je potrebno spremljat ponudbe in ujet trgovino takrat, ko imajo
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 444

Pridružen: Sr okt 06, 2010 8:48 am

Odgovor To nov 16, 2010 11:44 am

Re: Priporočam/odsvetujem

Hvala Houdini 8)

V kratkem ni sicer nič stresnega na sporedu, ampak za v naprej je dobro vedeti.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor To nov 16, 2010 12:04 pm

Re: Priporočam/odsvetujem

Houdini je napisal/-a:Pozabila prej dodat. Trde podloge s posodicami ima včasih tudi Kik, še bolj poceni pa ravno tako učinkovite :) ... samo tam je potrebno spremljat ponudbe in ujet trgovino takrat, ko imajo

Koliko pa so te zadeve kvalitetne? Ne mislim, ker je poceni, da ne bo pomote, ampak ker imajo hudo veliko odpoklicev zaradi nevarnih sestavin in strupenih zadev in tako naprej.

Itak ... Koliko se sploh kontrolira kvaliteto izdelkov za živali? Precej prepričana sem, da so že sestavine v prehrani podvržene manjši kontroli, kako je pa s snovmi v različni opremi?
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 142

Pridružen: Če sep 09, 2010 8:56 pm

Odgovor To nov 16, 2010 5:45 pm

Re: Priporočam/odsvetujem

Točno na to sem jaz pomislila, ker odpoklicev iz Kik-a je res ogromno. Jaz sicer ne uporabljam plastičnih posodic, sem pa že razmišljala o njihovi kvaliteti, ker se zadnje čase ogromno govori o škodljivih sestavinah plastike - bisfenolu A ipd. Pri človeških izdelkih sem že velikokrat videla napis, da le-tega ne vsebujejo, pri živalskih pa še nikoli.
Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 142

Pridružen: Če sep 09, 2010 8:56 pm

Odgovor To nov 16, 2010 5:48 pm

Re: Priporočam/odsvetujem

Eh sem šele zdaj videla kako sem napisala... mislila sem izdelke za ljudi in tiste za živali, ne pa človeških in živalskih. :O
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2001

Pridružen: Pe sep 10, 2010 6:20 pm

Odgovor Sr nov 17, 2010 11:14 am

Re: Priporočam/odsvetujem

Penny a to govoriš o temle Mr.Petu v BTC-ju?
Mi smo zadnjič pri njih akvarij kupovali pa smo bli res zadovoljni, je pa res da nimamo muc tako, da če kupujemo kupujemo samo za pesjankota to pa imajo kar precej. :)
Dogs have owners, cats have staff
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr nov 17, 2010 11:23 am

Re: Priporočam/odsvetujem

Itak je odvisno od trgovine. Meni je všeč osebje v kranjskem, ker so zelo prijazni in so mi vse stvari pripravljeni tudi naročiti, če kaj takega sprašujem. Pa všeč mi je, da imajo vso tisto hrano, ki jo pri nas uporabljamo - in to vedno na zalogi, ker jaz itak vedno pozabim pravočasno nakupiti zalogo :girlblush:
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16508

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Sr nov 17, 2010 11:25 am

Re: Priporočam/odsvetujem

Sem zelo skeptična pri uporabi plastične posode, sploh pa ne maram plastičnih krožnikov in kozarcev, razen v skrajnji sili. Zato tudi moji mački dobijo vodo, brikete in meso v steklenih, porcelanastih ali keramičnih posodicah narejenih za ljudi. Nikoli jima pa ne bi dala vodo v plastično posodo, da potem buhvekaj iz posode leze v tisto vodo po cele dneve. Brrrr.

Tudi rostfraja ne maram, me na kakšne slabe menze spominja :rolleyes: Zbirčna in muhasta, kaj čem :girlblush:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6229

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Sr nov 17, 2010 11:41 am

Re: Priporočam/odsvetujem

Obstajajo tudi keramične posodice prav za živali. Imajo jih recimo v Mr Pet. Jaz sem takšno kupila za vodo zato, ker je precej težka. Talahke plastične (moji) mački vozijo okrog in vse polijejo. :fool: Tudi v pomivalcu se fajn opere. :good:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr nov 17, 2010 12:04 pm

Re: Priporočam/odsvetujem

Cats je napisal/-a:Sem zelo skeptična pri uporabi plastične posode, sploh pa ne maram plastičnih krožnikov in kozarcev, razen v skrajnji sili. Zato tudi moji mački dobijo vodo, brikete in meso v steklenih, porcelanastih ali keramičnih posodicah narejenih za ljudi. Nikoli jima pa ne bi dala vodo v plastično posodo, da potem buhvekaj iz posode leze v tisto vodo po cele dneve. Brrrr.

Tudi rostfraja ne maram, me na kakšne slabe menze spominja :rolleyes: Zbirčna in muhasta, kaj čem :girlblush:

Ma, zdaj si mi pa dala mislit :girlblush:

taperverčki je napisal/-a:Obstajajo tudi keramične posodice prav za živali. Imajo jih recimo v Mr Pet. Jaz sem takšno kupila za vodo zato, ker je precej težka. Talahke plastične (moji) mački vozijo okrog in vse polijejo. :fool: Tudi v pomivalcu se fajn opere. :good:


Po moje je Cats hotela povedati, da uporablja človeške, ker so te dosti bolj podvržene nadzoru ...
Jaz sem kar zaupala zadevam, ki jih prodajajo v specializiranih trgovinah ... Pa se je izkazalo, da prodajajo hrano, ki sta ji dodana sladkor ali sol, da marsikdaj ne razumejo, da - recimo - meni prav nič ne pomeni parfum za dišavljenje stranišča, če oni nimajo peska, ki ustreza meni in mačkom itd. itd.

Skratka, sem se naučila, da nekaterim prdajalcem in nekaterim trgovinam zaupam malo bolj, vendar pa vseeno sama preverjam sestavine ;)
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6229

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Sr nov 17, 2010 1:30 pm

Re: Priporočam/odsvetujem

Jaz tok stabilne skodelice nisem nikjer drugje našla - ne med živalskimi ne med človeškimi posodami. Zato pač pohvalim.

Če vam povem čisto po pravici, nisem nikoli prej slišala, da bi lahko bila plastika škodljiva in pomojem se s tem tudi v prihodnje ne bom kaj dosti obremenjevala. Kaj pa na tem svetu ni škodljivo? Zrak? Ta je pomojem najbolj strupen od vsega, pa še kar dihamo. ;)
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16508

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Sr nov 17, 2010 1:35 pm

Re: Priporočam/odsvetujem

Moj oče je imel raka na želodcu in takrat sem prebrala res ogromno literature na temo škodljivih vplivov. Presenetilo me je predvsem to s plastiko - vedno sem mislila, da je pijača iz plastenk enakovredna tisti iz steklenic, toda veliko proizvajalcev pijač ne pazi na kvaliteto plastike, iz katere dela flaše, in potem prihaja do različnih nezaželenih reakcij. Od takrat sem res pozorna na mnoge stvari - ne zahteva veliko naporov, daje mi pa vsaj občutek, da živim bolj zdravo.

Obstaja tudi kvalitetna plastika, ki na sebi mora imeti ustrezne oznake in se lahko uporablja v prehrani. Toda bistveno lažje mi je uporabiti material, za katerega vem, da je nesporen, kot premišljevati, če je res vse tako, kot bi moralo biti.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr nov 17, 2010 1:41 pm

Re: Priporočam/odsvetujem

:lol:

Mah, tako je to s to plastiko - ene ne preveč fajn zadeve lahko pronicajo v hrano in vodo. Zato se odsvetuje uporabo plastenke, v kateri kupiš vodo, za shranjevanje olja, recimo. Ker je menda vsaka prilagojena točno tisti snovi, ki jo vsebuje. Pa predolgotrajno shranjevanje tudi ni fajn pa tko naprej. Saj ne vem, če greš potem brskat po netu, je tam toliko enih nakladanj in raznih zlonamernih "resnic", da je težko presejati, kaj drži in kaj ne ...

Pripis, ko sem prebrala Catsin odgovor:
Še vedno sem mnenja, da bi se enake oznake morale uporabljati tudi za produkte za živali, pa se mi zdi, da se samo za ljudi. Tudi za razna čistila me moti, da je gor toliko opozoril, pa vendar ni nikoli opisan morebiten vpliv na živali (ker so njihova telesa pač drugačna kot naša).
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6229

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Sr nov 17, 2010 1:50 pm

Re: Priporočam/odsvetujem

Spomnim se, da so starejše posode, v katerih je imela vodo psička mojih staršev, pogosto kar razžrte. Površina rata taka hrapava, porozna. Tako da za vodo se tudi meni gnusi, ker očitno nekaj sigurno se raztaplja in najbrž res ni prav zdravo. :bad: Za brikete se mi zdijo pa plastične čisto ok - itak notri leži suha hrana (pa še ta ne dolgo) in jih vsak dan operem v pomivalcu. Ne verjamem, da to mucam kakorkoli škodi.
Za rostfrejaste se pa strinjam s Cats. Tudi meni delujejo nekako na nivoju menze/zapora in mi jih je že prijemat neprijetno, zato jih pač nimamo. :(


Cats, saj to ni bila nobena kritika, če si slučajno tako razumela. Meni se zdi zelo važno, da si mnenj (in strahov) ne ustvarim na podlagi vaških govoric. Vsak teden mi nekdo pove za nekaj novega, da mi bo škodilo in da bom najbrž kar umrla, če bom npr. še naprej prala lase s šamponom namesto s sodo bikarbono. Veliko je nekih teorij zarote in podobnih zgodb po načelu baba čula - baba rekla, redko pa gre za dejansko podkrepljene dokaze, da je kakšna stvar zares škodljiva. Zato pač takšna opozorila jemljem bolj z rezervo, če ne vem pravega ozadnja, od kje informacija zares izvira. ;)
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16508

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Sr nov 17, 2010 1:55 pm

Re: Priporočam/odsvetujem

Nisem mislila, da kritiziraš, nikakor ne. Tudi jaz sem nasprotnik teh "pošlji naprej resnic", ki se razširjajo po mailih. Takrat sem brala predvsem literaturo, ki so jo pripravila razna društva bolnikov, večinoma v tujini, ali študije, ki so mi jih priporočili zdravniki. Imela sem zbran cel kup gradiva, ampak ti ne morem povedat naslovov, ker sem po očetovi smrti cel komplet podarila naprej.
Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 142

Pridružen: Če sep 09, 2010 8:56 pm

Odgovor Sr nov 17, 2010 5:16 pm

Re: Priporočam/odsvetujem

Seveda je treba biti kritičen in ne vsega verjeti. Glede škodljivih snovi, ki prehajajo iz plastike je bilo narejenih že ogromno študij. Sama vem malo več o bisfenolu A, ker bo moja sodelavka delala doktorat na to temo in sva se že precej pogovarjale o tem. Med zadnjimi je bila opravljena raziskava na kanadskem statističnem uradu in Kanada je kasneje razglasila bisfenol a za toksično snov.
Glede plastenk iz katerih pijemo sem že večkrat prebrala, da se iz tistih, ki imajo oznako 2,4, ali 5 ne sproščajo škodljive snovi. Izogibati pa se je dobro oznakam 1,3,6 in 7. Zdaj, koliko je resnice v tem ne vem. Nekaj časa nazaj sem malo gledala plastenke in so imele večinoma oznako 1. :negative:
Jaz sem si nabavila kar steklenico iz nerjavečega jekla. Bolj zdravo, pa še odpadkov ne proizvajam. ;)

Skledice iz nerjavečega jekla uporabljam tudi za muco. Saj rosfrai in nerjaveče jeklo je eno in isto ali ne? :girlblush: Meni so fajn, sem pa že razmišljala o keramičnih.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2001

Pridružen: Pe sep 10, 2010 6:20 pm

Odgovor Če nov 18, 2010 2:01 pm

Re: Priporočam/odsvetujem

Mi mamo tudi rosfraj skodelice na tistem podstavku z nogicami, da se ne pelje okoli. So kr ok ampak se začne gor vodni kamen nabirat, še posebej v tisti z vodo, tako da mi jih bomo zamenjali za keramične :)
Dogs have owners, cats have staff
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Če nov 18, 2010 2:32 pm

Re: Priporočam/odsvetujem

Pravzaprav bi moral prav vsak plastičen izdelek imet "štempl" iz katerega se razbere kaj je noter in kaj ne.
Če se naprimer obrne navadno plasteno je v večini primerov spodaj takle znak Slika, kar pa ni najboljša stvar. Če je trikotniku 1, 3, 6 ali 7 gre za plastične mase, ki "spuščajo" strupene snovi (predvsem težke kovine, BPA, antimon, acetaldehid, DEHA, DEHP (di-2-etilheksil ftalat), bisfenol-A, stiren....) Večinoma so to "motilci hormonov. Plastika brez oznake je skoraj zagotovo narejena iz BPA, ki se potem sprošča v vodo, tekočino ...

Trikotniki, v katerih so oznake 2,4 in 5 oziroma če je plastika označena z okrajšavami HDP ali HPDE, LDPE ali PP, nam sporočajo da gre gre za plastične mase, ki ne izpuščajo kemikalij v vodo.

Je pa to uporabno samo, če izdelek/posodica... tako oznako ima. V naprotnem primeru se pomoje smatra, da spada med tiste brez oznake, ki so najbolj škodljivi?

Ali mogoče kdo ve kako je z melaminom (ki se ga uporablja za človeške posode)?
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Če nov 18, 2010 2:40 pm

Re: Priporočam/odsvetujem

Hm, mogoče bolje, da tole glede melamina malo razširim... Vem, da je bil oz. je dodajan v nekatere hrane za živali, celo za ljudi, v mleku je bil najden ... in kot tak je strupen, torej če se ga zaužije.
Zanima me pa kako je s posodo, ki je narejena iz melamina (če se recimo upošteva navodila, se jih ne segreva...)?
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.