V središču

Fotoaparat


Moderator: andreja

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor To mar 15, 2011 3:13 pm

Fotoaparat

Ne vem, kam ta tema spada... v zabavo ali debate, če je narobe, me prestavite, prosim.

Skratka, kje bi se dalo ugodno dobiti npr. Nikon D3000 z 18-105 mm ? In kakšna je razlika če nabaviš D3000 z 18-55 mm ali 18-105 mm?

Dajte me prosim malo podučiti o teh objektivih... :girlblush:
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5155

Pridružen: Pe okt 01, 2010 7:07 am

Odgovor To mar 15, 2011 3:41 pm

Re: Fotoaparat

cene pri nas so tam tam, razlike med trgovci so majhne. o objektivih si lahko prebereš na guglu po moje lih kar češ, na kratko in po domače pa to kar sprašuješ, 105 ima več zooma, kar pomeni da lahko slikano malo bolj približaš. smo pa o teh kompletih tudi nekje že nekaj pisale se mi zdi, da je za začetek ok, za kaj več, bo pa treba posebi kupit objektiv pa malo bolj globoko pogledat v tošl 8)
“Dogs come when they're called; cats take a message and get back to you later.” Mary Bly
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor To mar 15, 2011 7:41 pm

Re: Fotoaparat

Torej 18-55 mm odpade.. Ne razumem pa tega.. pri isto imenovanem fotoaparatu piše npr. Nikon D3000+ DX 18-55 VR, pri drugem pa DX 18-55 II VR.. Kaj sploh tale II je?

Pa dobro, se že sramotim. Se na fotoaparate res poznam, samo pri objektivih sem pa malo še blond.. :girlblush:
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5155

Pridružen: Pe okt 01, 2010 7:07 am

Odgovor Sr mar 16, 2011 8:25 am

Re: Fotoaparat

“Dogs come when they're called; cats take a message and get back to you later.” Mary Bly
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor Sr mar 16, 2011 9:31 am

Re: Fotoaparat

Kaj pa želiš fotografirati AjBeLePu?

V bistvu te milimetri pomenijo, koliko lahko približaš - 18mm je široki kot, ki je precej uporaben za slikanje visokih stavb na primer, pri približavi 55mm se boš morala pa zadevi, ki jo boš slikala, kar precej približat. Ne bo torej toliko primeren za fotografiranje v npr. živalskem vrtu ipd, če bodo živali daleč, bo pa primeren za slikanje tvojih muc doma.
S 105 boš pa lahko približala bolj oddaljene stvari, s tem, da ti jaz priporočam, da kupiš objektiv s stabilizacijo, ker če tega ne bo imel, boš imela težave z ostrenjem. Jaz sem se že kar nekaj časa nazaj odločila za zelo zgrešen nakup nekega makro objektiva brez stabilizacije in v manualnem načinu je praktično skoraj neuporaben. res sicer, da ga z bliskavico še nisem sprobala.
Dobro je, da je 'številka f' čimmanjša (npr. jaz sem kupila nikkor 50mm f1.8, ki je super objektiv po nizki ceni, odlično se obnese, če še nimaš namena kupovati bliskavice, ker zajame veliko svetlobe - manjša ko je številka f, bolj se objektiv dobro obnese v slabi svetlobi. Npr. če boš slikala stvari v zaprtih prostorih, ki ponavadi niso toliko razsvetljeni, je to zelo dobro. Tudi zunaj se ta objektiv odlično obnese, je pa to fiksen closeup objektiv. Ampak je vseeno super, odlična je globinska ostrina in ti ga sigurno v vsakem primeru priporočam. :) Imam tudi 18-55mm 3.5-5.6, ampak imam ves čas tega prej omenjenega gor.
Če boš fotografirala športne dogodke in stvari, kjer se motiv hitro premika, je dobro mogoče tudi to, da imaš možnost avtomatskega ostrenja. Pri d3000 nekateri objektivi nimajo avtomatskega ostrenja in boš morala sama vrteti obroček. To drugače sploh ni tak problem, ker se itak navadiš. :)
Pa bliskavico ti tudi zelo priporočam, jaz se zdaj ko jo imam, po glavi tolčem, zakaj je nisem že takoj na začetku kupila, ker je res kot noč pa dan brez nje in z njo.

No, upam, da sem malo pomagala, sicer pa je najboljše, da malo prebereš razne debate na Slofoto, Flickr ipd.
Jaz sem ti čisto po kmečko razložila, ker tudi jaz na začetku nisem razumela nobenih izrazov (saj jih še zdaj zdaleč ne vseh). :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5155

Pridružen: Pe okt 01, 2010 7:07 am

Odgovor Sr mar 16, 2011 9:50 am

Re: Fotoaparat

super penny :good: , mislim da je dobro razloženo. jaz sem objektive tud postopoma kupovala, pač glede na to, kaj rabim za to kar slikam. najprej je bil 16-105mm, potem zoom 70-300, zadnji nakup je bil makro leča. ko bo kej dinarčkov, bi rada še kako prime lečo ene 50mm da še probam portrete slikat. potem bo pa tako treba zamenjat vsaj kako lečo, ker bo moj naslednji fotkič ful frame in stare leče ne delajo gor najboljš. seveda pa brez dobrga fleša res ne gre. tako kot potem ugotoviš, da rabiš še en kup dodatne opreme. polarizacijski filter, uv filter, zatemnitveni filter...da o stojalih ne govorimo. jaz sem za svojega odkašljala mislim da okoli 200€. tako ali tako je pa bolše, da pri tem hobiju ne delaš računice, ker se boš samo slabo počutila. pač kupiš in pozabiš. imaš pa svoj užitek seveda. aja, pa seveda program za obdelavo slik, brez tega jaz tudi ne znam.
“Dogs come when they're called; cats take a message and get back to you later.” Mary Bly
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Sr mar 16, 2011 10:18 am

Re: Fotoaparat

V bistvu želim delati dobre slike mojega sina in muc.. Tudi na športnem področju - nogomet in odbojka.. Prej sem imela Nikon Coolpix P100 in moram reči, da je za približat delal lepe slike - kolikor je lahko sploh, ampak notri in na športnem področju pa katastrofa. Zato sem ga zdaj prodala in iščem dober fotoaparat predvsem za ljudi, živali in šport... vsaj zaenkrat.

Torej bi bilo smiselno nabaviti še eno bliskavico?

No, zaenkrat bo ta fotoaparat dovolj, če bom želela še kaj več, pa bodo seveda dodatni nakupi kot so bliskavica, objektiv, itd...

Hvala obema za odgovor in že grem raziskovati :)
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor Sr mar 16, 2011 10:31 am

Re: Fotoaparat

Za šport sigurno hitro ostrenje in bliskavica, sploh pri dvoranskem športu bodo slike zmazane brez bliskavice.
Poglej tukaj sem ti slikala eno stran v knjižici od moje bliskavice - kakšna je razlika brez bliskavice in z bliskavico - skok muce je z bliskavico lepo detajliran, brez bliskavice pa zamazan :)

http://www.shrani.si/f/1K/Xi/1HRwvNNm/dsc0459.jpg
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Sr mar 16, 2011 11:54 am

Re: Fotoaparat

Uh, torej bo treba še treba šparati za opremo.. :P

Pa glede opreme se bolj splača kupovati v tujini, a ne?

In kolikor mi je jasno, četudi kupim bliskavico, objektiv in tako dalje za Nikona, je potem fino tudi, če čez nekaj let kupim samo body kakšnega boljšega Nikona in bodo vsa ta oprema pasala tudi na drug foto, a ne? :girlblush:

ah, koliko vprašanj...
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Sr mar 16, 2011 11:55 am

Re: Fotoaparat

Nikon CoolPix P100 ne dela dobrih slik? Jaz sem pa lih razmišljala, da bi si omislila (ko bojo finance) naslednika P500. :girlsad:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Sr mar 16, 2011 12:08 pm

Re: Fotoaparat

Hmm, odvisno..

Za približanje je samo + lahko rečem.. Na moji FB strani imaš album, kjer sem slikala s P100..

http://www.facebook.com/album.php?aid=5 ... 2295&saved

Kar se pa tiče notranjosti/živali/otrok, pa mi je delal velike pregnjavice, saj je ob vsakem zelo majhnem premiku sliko zameglil..
In če se kaj dogaja, ko se npr. mačke igrajo, slikam s flešom pa vseeno ne zajame lepe slike ampak pride ena čudna barva ven in zamegljenost.. kakor za koga.. :)
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr mar 16, 2011 12:39 pm

Re: Fotoaparat

AjBeLePu, za začetek bi si jaz kupila katerega od kompletov, ki jih ponujajo precej ugodno in dobiš zraven dva različna objektiva (vsaj zdi se mi, da ima nikon po navadi kakšne take komplete). Tako se boš lahko učila delat z različnimi objektivi in boš ugotovila, kaj rabiš in česa ne. Kot smo že pisale, so kit objektivi "krneki", ampak na začetku ti tudi boljši objektiv ne bo prav dosti koristil, ker je pač način dela pri takem fotoaparatu drugačen kot pri kompaktih in se boš itak še lovila. Kasneje boš kupovala kvalitetnejše objektive, ugotovila boš, da so eni super za ene zadeve, drugi za druge ...
V bliskavico se ti splača investirat - pobrskaj malo po bolhi ali ebayu, se da dobiti kar fajn zadeve po ugodnih cenah (tudi rabljene so lahko čisto super, sploh za začetek). Pri nas imamo še stojalo in oddajnik za bliskavico (to pomeni, da bliskavico postaviš nekam stran od fotoaparata, tako da osvetli pod drugačnim kotom), samega stojala za fotoaparat pa večinoma ne uporabljamo, ker se ga nikomur ne da nosit s sabo :P
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Sr mar 16, 2011 1:38 pm

Re: Fotoaparat

Jaz bi imela en kompaktni (o refleksno-zrcalnih trenutno ne razmišljam) predvsem za običajno "domačo" rabo: živalce, slavja, pikniki, dopusti... Ne rabim goro fancy featurjev, želim pa, da so slike lepe pri različni svetlobi, da se da lepo slikat tudi blizu, lepe barve pa vsaj približno hitro odzivnost, da ne zamudim vsega. Aha, pa želim, da zna delat filmčke (vsaj 720p). :)
AjBeLePu, tvoje slike so lepe, ampak večinoma na dobri (naravni) svetlobi. :scratch:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 351

Pridružen: Če sep 09, 2010 8:18 am

Odgovor Sr mar 16, 2011 1:50 pm

Re: Fotoaparat

Jaz imam za vsakdanjo rabo star model Panasonic Lumix TZ3 in sem izredno zadovoljna. Sedaj je na trgu že TZ10, z 12x optičnim zumom, filmčke baje snema v HD (nisem šla preverjat).
ti priporočam, da ga vzameš vsaj v ožji izbor ob nakupu.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr mar 16, 2011 2:19 pm

Re: Fotoaparat

http://www.slo-foto.net/recenzije-2.html :)

Mene so že okužili in bi tudi pri kompaktih izbrala canona, najbrž powershot (model je pač odvisen od zneska, ki bi ga bila pripravljena plačati), ker imam doma svojo staro škljoco, ki je še vedno dokaj kvalitetna (pa je eden od osnovnih powershotov, trenutni ekvivalent stane okrog 100, 120 evrov) in še vedno kljub tehničnim omejitvam dela krasne fotke :)
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Sr mar 16, 2011 2:57 pm

Re: Fotoaparat

Prastarega Canona Powershot serije A (una tanajcenejša) sem tudi jaz mela in je delal lepše fotografije kot marsikateri dosti dražji kompakt mojih prijateljev. Jeseni pa je po mnogo mnogo letih uporabe :devil: prišel po svoje. Zdaj bi vseeno rada kaj z malo boljšim objektivom. Za Canona SX30IS, ki je cenovno in po specifikacijah primerljiv z P500 pa berem precej negativne kritike o počasnosti - dolg startup čas, počasno ostrenje, veliki časi med dvema posameznima fotkama... Skratka glede na reviewe se zanj ne bi odločila.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Sr mar 16, 2011 3:49 pm

Re: Fotoaparat

Pa tudi P500 ni na boljšem, po mojem. Zunaj se da ustvariti lepo fotografijo, ampak notri, s flešom je pa vse fuč.. Sama vem, koliko sem preslikala s flešom muce, ko so bile v akciji, če verjameš ali ne, slike so bile vse meglene. Tako, da je bil P100 moj najbolj zgrešen nakup. Če je pa P500 kaj drugačen, pa malo dvomim.. Pa slike, ki so objavljene v temi od mojih treh, ja.. tu so pa morale biti res pri miru, da je bila slika sploh normalna.. da ne rečem, koliko meglenih slik je bilo v enem dnevu fotografiranja. :lol: Kaj pa vem, tega fotoaparata ti res ne priporočam.. Lahko pa na internetu naročiš ta fotoaparat, ena stran ima celo, da če nisi zadovoljna, lahko v 45 dneh prejetja to vrneš.. mogoče bi se to izplačalo, boš vsaj ugotovila, če je to pravi fotoaparat zate in tvoje "zahteve". Samo kako je pa potem z vračilom denarja, pa nimam pojma..

Leia, ja saj to si želim ja, ampak cenovno ne gre skozi. Imam določeno ceno, do koliko lahko grem. :negative: :girlsad:
Kako pa veš, katera bliskavica je primerna za ta in ta foto? :girlblush:
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5155

Pridružen: Pe okt 01, 2010 7:07 am

Odgovor Sr mar 16, 2011 3:55 pm

Re: Fotoaparat

pogledaš kaj je na voljo, potem pa bereš ocene. pa ne samo na naših straneh. vsaj na tak način pri nas kupujemo zadevščine. no, pa naročena sem na digital camera, kjer je v vsaki tud precej primerjav in ocen.
“Dogs come when they're called; cats take a message and get back to you later.” Mary Bly
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr mar 16, 2011 4:11 pm

Re: Fotoaparat

AjBeLePu, najbolj enostavno je poguglat - vpišeš model fotoaparata in poleg še bliskavica (v jeziku, ki ti je najbolj domač ;) ) in dobiš ogromno rezultatov. Potem pa pregledaš na dolgo in široko vse recenzije, ugotoviš, kaj je najbolje ocenjeno, nato pa poiščeš najbolj ugodno možnost :)
Pri bolj razširjenih znamkah fotoaparatov (kar nikon vsekakor je) boš gotovo našla tudi precej firm, ki delajo opremo za te fotoaparate - s temi se da marsikdaj prihraniti, sploh na začetku :)

Pa ti kar preveri tiste komplete, ki sem jih omenila - se jih da dobiti zelo ugodno, marsikdaj celo ugodneje kot kakšno zadevo z enim objektivom ;) V te komplete dajo po navadi starejši model objektiva ali pa kaj podobnega (pač zadeve z zaloge)

Lahko pa nam zaupaš, kakšen je budget, pa ti bomo kaj izbrskale ;)
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Sr mar 16, 2011 4:30 pm

Re: Fotoaparat

Zdajle brskam po ebay-u.. Nikon D3000 s kompletom 18 -55 in 55-200 mm.. In D5000 18-55mm + 55-200mm.. D3000 ima trenutno ceno 171 €, do konca je še 4 dni.. D5000 pa ima 1,88 € do konca prav tako 4 dni.. A se sploh da zaupati Ebayu? Ker če ja, potem nabavim raje D5000, doplačam 300-400 €, mi je vseeno, samo da dobim to.. Problem je, da nisem prijavljena gor in nikjer ne vidim/ali ne znam, če sploh dostavljajo k nam ali pa v Avstrijo.. Bi mi lahko katera pomagala preko ebay-a?

Pa še link :

Nikon D5000

Nikon D3000
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Naslednja

Vrni se na Zabava, čvekanje, šale

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 65 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.