V središču

Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.


Moderator: renata

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Če maj 10, 2012 9:12 pm

Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

Imam muca starega 1leto, pri meni pa je bil on in njegovi bratci in sestrice od starosti desetih dni. Hranjeni so bili po flaški ker so bili najdeni v smetnjaku, o starših pa ne vemo ničesar. Vsi so rasli mnogo hitreje od njihovih vrstnikov. Vsi so macrell tabiji, torej tigrasti z oznako M na čelu. Bili so zelo slabega zdravja, in dva izmed leglov štirih nista preživela kljub trudu veterinarjev, mladič ki pa je ostal pri meni pa ima telesno hibo ki ga sicer ne moti ampak jo bo imel doživljensko.
Moj muc zdaj tehta že dobrih 5 kg pa je bil skoten šele junija 2011, temperament ima plašen do ljudi, do glasnih zvorov pa je neustrašen. Precej pogosto pa je do tujcev celo divji. No ja - recimo da je muhast. Na tujce piha, do tistih ki pa smo z njim od majhnega pa je prijazen, kljub temu da hoče da je vse po njegovo. Ko je bil majhen je redno grizel in praskal, in potrebno je bilo veliko truda da sem ga primerno socjalizirala, kljb temu da je odraščal z bratci in mano, brez odraslega mačjega vzora.
Stvar pa je v tem da je velik maček, njegove telesne značilnosti pa so ZELO podobne hibridom z divjimi mačkami. Na boku ima črte, ne pike, med ušesi ima 4 debele vijugaste črne črte, kot jih ima evropska divja mačka, in ne štirih tankih ravnih kot je to običajno pri domači mački. Med lopaticami ima dve precej vidni črni črti, njegovo telo pa je čokato, brez da bi bil bajsek.
Ali je možno da ima v sebi kakšen procent hibrida z evropsko divjo mačko? Izgled in temperament skupaj mi porajata dvome da sta bila oba starša prava 100%domača mačka.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Če maj 10, 2012 9:34 pm

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

hibridi obstajajo, tako da teoretično je možno. Jaz sem enkrat ujela enega takega in je bil neverjeten: enemu kmetu je podavil zajce, drugi ženski je napadel mačke in celo na psa v velikosti španjela se je spravil. Po dimenzijah je bil nadpovprečno velik, moral je imeti tam okrog 7-8 kg, kar je za prostoživečko ogromno.

Zanesljiv odgovor pa ti lahko da samo DNA test. Mislim, da so test opravili v Lj.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Če maj 10, 2012 11:12 pm

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

No ja, moj mačo je že pri teži slabe kilce neustrašno letel h precej "nevarnemu" yorkshirskemu terierju. Itak je bil kuža tako šokiran ob prihodu te neustrašne kepce da je bil takoj mir.
Pri teži treh kilc pa sva mela krepko rekreacijo ko se je snel iz povodca in tekel direkt proti labradorcu, jst pa za njim. Neustrašen je do psov. Prvotno se mi zdi da je samo zanimanje, v trenutku ko pa psi pokažejo kakršno koli pravo zanimanje zanjga pa se napne, piha, in s pripravljenimi kremplji proti nim. Kar niti pribljižno ni varno zanjga. Pri kolegici se ga skoraj vsi mački izognejo zaradi njegovega odnosa, pa so notranje-zunanji, in vajeni drugih mačkov (ona jih ima 4, občasno pa še kakšnega dodatnega obiskovalca samo za noč ali dve).
Lovski nagon ma neverjetno močen. že pri majhni starosti mi je nosil muhe in komarje ki jih je ujel, ko pa vidi ptiča pa kar da šipe ne sname. Čisti lovec. Še dobro da je notranji, zunaj pa le na povodcu. Ptiči ob njemu nebi bili varni.
Ali razen DNK testa ni druge opcije? Na netu sem našla nek videoposnetek kako prepoznati razlike med škotsko divjo mačko, hibridom in domačo mačko. A je slučajno kdo zasledil kak članek za evropske divje mačke?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Pe maj 11, 2012 6:28 am

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

Ne bi rekla.
Moj Monster ima vse vedenjske lastnosti ki jih opisuješ
Sorcerer je napisal/-a:temperament ima plašen do ljudi, do glasnih zvorov pa je neustrašen. Precej pogosto pa je do tujcev celo divji. No ja - recimo da je muhast. Na tujce piha, do tistih ki pa smo z njim od majhnega pa je prijazen, kljub temu da hoče da je vse po njegovo. Ko je bil majhen je redno grizel in praskal, in potrebno je bilo veliko truda da sem ga primerno socjalizirala, kljb temu da je odraščal z bratci in mano, brez odraslega mačjega vzora.


Pa tudi ogromen maček je, zelo velik in čokat, ima najmanj 8 kil pa ni niti zdaleč debel, niti povešenega trebuščka nima.
Je pa črn kot smola.
To, da so mačke velike in divje, zlasti če izvirajo od zunaj, ni nič posebnega. Mackerel tabby je pa itak daleč najpogostejši vzorec in obstaja v 1001 variaciji.
Možnosti sicer obstajajo, ampak zelo zelo majhne, in te lastnosti ki jih naštevaš jih niti pod razno ne dokazujejo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Pe maj 11, 2012 6:56 am

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

:)
Tudi naša Leia ima zelo veliko teh lastnosti, ki jih opisuješ, s tem, da je imela pri približno enem letu okrog 5 kg in je bila kar velika in čokata :D Samo potem ni več kaj dosti rasla ;) Končno velikost/težo boš itak ugotovila šele pri približno letu in pol do dveh, ampak ni nujno, da bo res še veliko pridobil na velikosti. Leia je po dopolnjenem enem letu še največ rasla v tačke (pa trebušček, ampak to je za kakšno drugo temo :P ). Že konstrukcijo ima fajn čokato in je nasploh velika v primerjavi z našim tadrugim muckom, ki je ves tanek :D (očitno večja glava, debelejše tace)
Edino, česar ne morem reči, je to, da bi bila napadalna do psov, ker je imela priložnost srečati samo enega, pa še tega v družbi "neznanih ljudi", tako da se je skrila že zaradi "neznancev" (njene skrbnice do posvojitve :) )

Če te res zanima, potem pojdi na test, ker tile opisi razlik so po moje taki, da nas velika večina pozna vsaj kakšnega mačka, ki sodi v te okvire ;)
Aja, sicer je pa tudi težko reči, kaj je še 100 % prava domača mačka, ker so tudi te že namiksane z raznimi "upsi" pasemskih mačk.
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Pe maj 11, 2012 5:41 pm

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

No ja, upam da se bo rast hmalu ustavila ker je že tako zelo velik, glede mešanosti krvi pa kaže da bo ostalo nedorečeno.
V vsakem primeru je moja "mala" kepca k sm jo dobila pri teži 100g, pa futrala s flaško na dve urce. Vesela sem da je vsaj do družine prijazen, samo crkljat v naročju pa se pusti samo meni. A ima kdo kak dober nasvet kako ga prepričat v crkljivost do ostalih družinskih članov, ali pa vsaj do tega da ne bo več pihal na ljudi in ostale živali? Mogoče kak nasvet kako ga prepričat v to da se ne bo več spuščal v pse?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Pe maj 11, 2012 5:54 pm

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

Za crkljivost je pri nas delovalo, da smo dobili eno mucko na začasno, in je potem ljubosumje opravilo svoje ;) Pa v bistvu smo pri nas muce po navadi navajali na božanje s "prisilnim" božanjem. Po navadi imajo kakšno lokacijo, kjer se počutijo sproščene in ne pobegnejo. No, tam sem se jim počasi in previdno približala in jih božala. Sčasoma ugotovijo, da ni tako slabo. Aha, pa s česanjem je šlo pri nas tudi :D
Samo ne vem, če je to pri vas res izvedljivo.

Glede napadalnosti pa nimam nobene ideje.
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14875

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Pe maj 11, 2012 5:59 pm

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

Sorcerer je napisal/-a: Mogoče kak nasvet kako ga prepričat v to da se ne bo več spuščal v pse?


Vsekakor izberi preprEčiti, namesto prepričati. :good:
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Pe maj 11, 2012 9:51 pm

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

Preprečevanje je ena stvar. Glede na to da je notranji muc bo šlo. Ampak v primeru če pride kdo na obisk s kužkom pa res nočem da bi jih mogla ločevat, al pa da bi mi napadel pasje obiske. Pa še 15 let sem bila pasja lastnica kužka ki je popolnoma dobro sprejemal mačjo družbo, in se nikoli ne ve če se odločimo še kdaj imeti psa. Če se le da bi ga rada naučila tolerance do psov. Je kdo poskusil navajat mogoče s pasjim mladičem? Ali pa mogoče s psom podobne velikosti kot je muc?

Glede crkljanja je pa pri meni v naročju zelo rad. Tudi vsako jutro me pusti v miru spat, ko pa vidi da se prebujam pa pride ležat na moj trebuh in na veliko prede. Seveda je crkljanje pod njegovimi pogoji, takrat ko se njemu da. Do ostalih v družini se pride mogoče malo posmukat ob noge za minuto ali dve, naročja pa pri nikomur drugemu ne prenese. Za prventivo ma postrižene konice krempljev ker so že bile "žrtve". Ali se ta odpor do ostalih ljudi s časom pa ustrajnostjo popravi? Pač pokrajšat kremplje, pa mogoče da jst mirim njega med tem ko ga kdo drug crklja? bojim se da bi potem še do mene osebno dobil odpor če bi ga v ljudi silila.

Celotna zadeva z lubosumjem se mi pa koristna zdi, ker je ob svojem bratcu ki ga še vedno pogosto obiščeva čisto sproščen. Lažje prenaša ljudi če je bratec zraven. Samo imamo pa tudi težave z obnašanjem ob tujih mucih. Pihanje, napihovanje,... Tako da bi bila poskusna posvojitev obvezna. Pač par dni poskusa, da bi videla če se bo pomiril. Nočem takoj posvojiti drugega muca, če bi blo možno da ga bo moj mačo dolgoročno ustrahoval. Če že bosta dva, naj se razumeta med sabo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor So maj 12, 2012 7:27 am

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

jaz bi pa rada kakšno sliko tegale tvojega mušnisa... :girlblush: ;)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor So maj 12, 2012 7:52 am

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

Sorcerer, mačke niso nujno naročne ;) Naša Leia zdaj po skoraj dveh letih vztrajanja zdrži v naročju že nekaj minut - tako, da jo dvignem in jo spustim čisto malo po tem, ko začne težiti, da bi šla iz naročja. Ko pa se ona odloči in jaz sedim, pa lahko zdrži v naročju po več ur - ampak tudi tega ni marala, ko je bila majhna :)
No, če se ostalim članom družine približa, potem naj ga takrat enostavno božajo. Seveda previdno in tako, da muca ne bo zgrabila panika, ker bi ga ful presenetili. Če ne bo naročen, ne bo konec sveta, bo pa na ta način najbrž vendarle bolj priljuden in crkljiv ;)

Glede morebitne posvojitve drugega mucka pa ti bodo zagotovo znali svetovati začasni namestitelji, saj dobro poznajo svoje muce :good: Ne boj se vprašati, pojasniti vseh okoliščin itd.

Ja, jaz bi tudi fotke! ;)
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor So maj 12, 2012 10:25 am

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

A bi vam bolj odgovarjale fotke celega legla ko so bli še miiiiiicceeennniiiii, al bi rajš zdej fotke moje 5kilske marcine zdej? Al lepo vse po vrsti od začetka? Recimo album odraščanja?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor So maj 12, 2012 10:27 am

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

Vseeee :good:
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor So maj 12, 2012 10:39 am

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

Kakšno vprašanje, jasno da bi radi album odraščanja :rolleyes: :D

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor So maj 12, 2012 10:42 am

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

Hmmmm, glavni album je na facebooku, sam je samo za prijatelje. Bom naštimala drug online album dostopen vsem, do takrat se pa lahko zabavate z mojimi LOLi da vam ne bo dolgčas. Isto leglo mladičev, samo pač s smešnim tekstom: http://profile.cheezburger.com/sorcerer/lolz
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor So maj 12, 2012 10:47 am

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

Sem končno uspela naložiti sliko: tole je bil križanec z divjo mačko.

Slika

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor So maj 12, 2012 11:24 am

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

O matr je mojem mačotiu podobn. Ajde, moj nima zimske dlake tok k je pač notranji, pa mal more še moj mačo odrast, drugač je pa faca čist ornk podobna. Album se zdle nalaga na internet pa dobite link. Fotk je ogromno, pa že to je selekcija. Mam jih še ene 10x več. Najprej so fotke treh mladičev iz legla ko so bli stari par tednov, potem fotke dveh bratov ki bi mogla ostat moja, pol je par fotk sivega tigrčka z veterinarskim ovratnikom k smo se borili za njegovo življenje (na žalost neuspešno), od tam naprej so pa fotke mojga cimeta, pa občasno njegovega bratca ki ga je posvojila moja babica.
Mi je pa zelo žal da nisem začela s slikanjem takoj ko sem jih dobila. Pri desetih dneh starosti so vsi prvotno štirje člani legla pasali na eno mojo dlan. Samo je blo takrat tok dela z njimi da tudi pomislila nisem na fotoaparat.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Ne maj 13, 2012 1:01 am

Re: Morebitni hibridi z evropsko divjo mačko.

No ja, tu je album slikc. Na žalost z rahlo zamudo ker je služba žal neizogibna. To so slikce of julija lani do začetka aprila letos. Novejše fotke prispejo ko jih posnamem. http://www.flickr.com/photos/37203941@N ... 98964812/#

Vrni se na Debate

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.