V središču

Pritepeni muc


Moderator: renata

Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 29

Pridružen: So jun 25, 2011 9:40 am

Odgovor Ne jun 26, 2011 6:42 pm

Re: Pritepeni muc

@visinnox:

"Če ni plačila za oskrbo živali po 30 dneh, potem jo mora zavetišče usmrtiti, ker sicer si znižuje profit."
> nimaš prav!
občina mora povrniti oskrbo 30tih dni zavetišču, kasneje se oskrba financira iz donatorskih in sponzorskih sredstev...zato imajo nas, ki nam ni vseeno. Država na marsikaterem področju ne dela kot bi mogla, tu pa sploh ne...no takšna je zakonodaja, ampak to je druga tema.

Res je da so zavetišča podjetja/s.p., ampak, dvomim, da se jim gre za profit...ne vem iz česa bi delal profit?? Ko pa jim primankuje sredstev...

Ne vem no...
Knof.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne jun 26, 2011 6:47 pm

Re: Pritepeni muc

Tista zavetišča, ki pri nas delujejo kot profitna (torej vsi s.p., d.o.o., k.d, d.n.o) imajo po objavljenih bilancah visok profit, sploh določena. Dve zavetišči v Sloveniji imata celo izjemno visok profit glede na prihodke.
To o pomanjkanju sredstev je rekla kazala, od primera do primera različno.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Ne jun 26, 2011 6:53 pm

Re: Pritepeni muc

In če zavetišču nihče nič ne donira? In če zavetišče nima prostora, da bi žival lahko nameščal dlje kot 30 dni?

Tudi za organizacijo donacij je potrebna reklama, osveščanje, za katere moraš imeti prostovoljce, sicer to stane.

Zavetišča so pogosto prepolna, ker nerada usmrtijo žival. Pride uradni veterinar v kontrolo in zahteva (!) usmrtitev določenega števila živali! To je dejstvo! Kaj v takem primeru? Zavetišče išče možnost nastanitve v drugem zavetišču, pa so v določenih terminih vsa prepolna. Vem, da je tako lansko leto bilo usmrčenih kar nekaj pasjih mladičev, ker uradni veterinar ni dovolil, da bi bivali v premajhnem prostoru. Tu bi potem morali zavetiščem donirati dodatne bivalne kapacitete, kjer bi bivali tisti nad 30 dni. Pa seveda dodatne zaposlene itd.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Ne jun 26, 2011 7:00 pm

Re: Pritepeni muc

Predvidevam, da zavetišče ustanovi tisti, ki pričakuje profit. Mislim, da tisti, ki bi moral svoj denar vlagati v zavetišče, zavetišča dolgo ne bi imel.

Spet je tu kriv zakonodajalec-naj zahteva, da je zavetišče javno podjetje in neprofitno. Naj omeji plače tam zaposlenim. Po tem bomo videli ljubitelje živali, ki bodo ustanavljali zavetišča.

Vemo, da določene ustanove morajo biti javne, pa naj bodo še zavetišča.

Še vedno sem mnenja, da krivda ni na zavetiščih, ampak je družbena. (Saj če bi bila družba zdrava, zavetišč ne bi rabili (kot ne zaporov, ha, ha).)
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 29

Pridružen: So jun 25, 2011 9:40 am

Odgovor Ne jun 26, 2011 7:13 pm

Re: Pritepeni muc

vidim, da sem imel malce izkrivljeno predstavo o vsem skupaj...no, saj zato sem se odločil biti bolj "aktiven" tudi na tem forumu...kot prvo kot ljubitelj muc, kot drugo, ker sem opazil projekt ambulante in zanj doniral in ker ste tu dobri in strpni ljudje.

Zagotovo pa je to en od problemov družbe in če smo iskreni vedno bo..a v kolikor bo več takšnih kot ste na tem forumu, bo tudi svet prostoživečk, zapuščenih itd lepši, prav tako pa bo vsak od nas vsaj malce pripomogel k "promociji" pravilnega ali vsaj bolj pravega odnosa do živali...
Knof.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Ne jun 26, 2011 7:41 pm

Re: Pritepeni muc

visinnox je napisal/-a:... In če zavetišče nima prostora, da bi žival lahko nameščal dlje kot 30 dni?

Zavetišča so pogosto prepolna, ker nerada usmrtijo žival. Pride uradni veterinar v kontrolo in zahteva (!) usmrtitev določenega števila živali! To je dejstvo! Kaj v takem primeru? Zavetišče išče možnost nastanitve v drugem zavetišču, pa so v določenih terminih vsa prepolna. Vem, da je tako lansko leto bilo usmrčenih kar nekaj pasjih mladičev, ker uradni veterinar ni dovolil, da bi bivali v premajhnem prostoru. Tu bi potem morali zavetiščem donirati dodatne bivalne kapacitete, kjer bi bivali tisti nad 30 dni. Pa seveda dodatne zaposlene itd.


Dajmo najprej razčistiti, a govorimo o mačkah ali o psih. Ker za mačke je vedno možnost, da se jo vrne v okolje po posegu. Do zdaj smo prišli tako daleč, da so tudi v bolj "konservativnih" območnih uradih VURSa dopustili možnost, da se mačka vrne v okolje, ne pa drži 30 dni v zavetišču. Seveda to zavetiščem ne odgovarja, predvsem tistim ne, ki jim dol visi za mačka. Več se zasluži na 30-dnevni namestitvi, kot pa na s/k in takojšnji vrnitvi v okolje. Kar se mene tiče, je nedopustna evtanazija zdrave mačke po 30ih dneh, pogin ob prihodu zdrave mačke v zavetišču ali zadrževanje prostoživečke 14 ali pa 30 dni (pa tudi o kotitvah mačk v zavetišču bi se dalo kaj reči).

Če bi bilo zavetišču v interesu korist mačke, bi odlov opravljali prostovoljci, posege izvajala lokalna ambulanta, vse mačke, ki so ok, pa vračali na lokacijo. Ambulanta bi morala opravljati zgodnje s/k (na mladičih) in pozne sterilizacije (brejih samic). Zavetišča, ki imajo rekordne stopnje smrtnosti mačk, na nivoju koncentracijskih taborišč, jih dosegajo zaradi nepravilnih protokolov, t.j. nepravilnih postopkov ravnanja z mački.

Potem je pa še druga stvar: zavetišče, ki dela dobro, dela sebi v škodo. Če se polovi cela lokacija, mladičev ni več, posledično manj €. Zato je profitnemu zavetišču v interesu: a) odloviti lokacijo, ko se mladiči že skotijo b) ne zaključiti lokacije, da se znova pojavljajo mladiči in predvsem preprečiti prostovoljcem, da lovijo, saj jim zmanjšujejo prihodke zavetišča.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Ne jun 26, 2011 9:45 pm

Re: Pritepeni muc

No, torej problem prostora pri mačkih torej ni tako pereč - če ni prostora ->TNR :good:

visinnox je napisal/-a:Predvidevam, da zavetišče ustanovi tisti, ki pričakuje profit. Mislim, da tisti, ki bi moral svoj denar vlagati v zavetišče, zavetišča dolgo ne bi imel.


Meni je pa tole malo (no, ne malo) zgrešeno pričakovanje. Kdor pričakuje profit, naj si najde kakšno drugo tržno nišo in ne katero od družbenokoristnih dejavnosti.

visinnox je napisal/-a:Spet je tu kriv zakonodajalec-naj zahteva, da je zavetišče javno podjetje in neprofitno. Naj omeji plače tam zaposlenim. Po tem bomo videli ljubitelje živali, ki bodo ustanavljali zavetišča.

:good: Tole bi jaz tudi rada videla.

visinnox je napisal/-a:In če zavetišču nihče nič ne donira? In če zavetišče nima prostora, da bi žival lahko nameščal dlje kot 30 dni?

Tudi za organizacijo donacij je potrebna reklama, osveščanje, za katere moraš imeti prostovoljce, sicer to stane.


Občinam (in mislim, da tudi vursu) ni v interesu, da bi se plačevalo minimalne stroške za oskrbovalni dan pa zato za daljše obdobje - do oddaje živali. Ne vem, mogoče je pa kakšen zasebni lobij premočen Slika Pojma nimam, mi ni razumljivo to.

Prostor je pa tudi relativna stvar. Naročeni odlovi večjega števila ciganskih psov niso ravno stalna praksa in mimo tega se s prostorom da, kadar je kriza, če se pač hoče. Se da to dokazat s primerom dobre prakse recimo obalnega zavetišča. Se število boksov ne povečuje, tudi število posvojitev nima nekih drastičnih odmikov, psov se ne evtanazira, tudi od starosti (razen Ree) psi ne umirajo, pa vseeno nekako gre, je pa treba delat in se malo potrudit. Če pa delaš za profit, potem pa zna bit, da pridejo res v ospredje kakšni drugi interesi.

Sicer pa kdo sem jaz (in vi vsi ostali tudi, pravzaprav :P ), da govorim, ko pa nisem profesionalec, nimam zavetišča in ne vem od kdaj in zakaj, ampak po nekem meni povsem neznanem ključu je zgleda to dvoje pogoj za bit sposoben uporabljat pamet, znanje in izkušnje, kakršnekoli že. :rolleyes:

Knof je napisal/-a:vidim, da sem imel malce izkrivljeno predstavo o vsem skupaj...no, saj zato sem se odločil biti bolj "aktiven" tudi na tem forumu...kot prvo kot ljubitelj muc, kot drugo, ker sem opazil projekt ambulante in zanj doniral in ker ste tu dobri in strpni ljudje.

Zagotovo pa je to en od problemov družbe in če smo iskreni vedno bo..a v kolikor bo več takšnih kot ste na tem forumu, bo tudi svet prostoživečk, zapuščenih itd lepši, prav tako pa bo vsak od nas vsaj malce pripomogel k "promociji" pravilnega ali vsaj bolj pravega odnosa do živali...


Ni nujno izkrivljena, mogoče samo idealistična, al pa z njo sploh ni nič narobe, pa je s čim drugim ;)

JP, vsi (skupaj) lahko naredimo vse :good:

Jao ubogi muc, tako micen še, pa mu že temo morimo s takimi zoprnijami :rolleyes:
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 971

Pridružen: Ne okt 24, 2010 11:19 am

Odgovor Po jun 27, 2011 7:14 am

Re: Pritepeni muc

Ja kaj pa recimo da bi od obcine zrihtal tisto potrdilo da je muca najdena in sli direktno do veterinarja z njim? a to pa ne gre? a ni konec koncev vseeno kdo pelje macko k vetu- zavetisce ali posameznik?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Po jun 27, 2011 7:26 am

Re: Pritepeni muc

ne, ne gre, na našem koncu te prakse sploh ni. In ne, kar se tiče pravilnika, ni vseeno kdo vozi mačke naokrog, če gredo s/k preko zavetišča, mora vse prevoze opravit zavetišče, ne posamezniki. To je pravilnik, v praksi je večinoma drugače.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 29

Pridružen: So jun 25, 2011 9:40 am

Odgovor Po jun 27, 2011 7:36 am

Re: Pritepeni muc

sleepy je napisal/-a:Ni nujno izkrivljena, mogoče samo idealistična, al pa z njo sploh ni nič narobe, pa je s čim drugim ;)

JP, vsi (skupaj) lahko naredimo vse :good:



Lepo si tole spisala, mi je vlilo malce upanja. :)
Knof.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 29

Pridružen: So jun 25, 2011 9:40 am

Odgovor Po jun 27, 2011 7:38 am

Re: Pritepeni muc

Penny je napisal/-a:Ja kaj pa recimo da bi od obcine zrihtal tisto potrdilo da je muca najdena in sli direktno do veterinarja z njim? a to pa ne gre? a ni konec koncev vseeno kdo pelje macko k vetu- zavetisce ali posameznik?


Jah to bi slej ko prej privedlo do izkoriščanja občine...že tako težko iz sebe dajo finance ki so namenjene K/S, ljudje bi pa to kmalu izkoristili za lastniške mačke.
Knof.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Po jun 27, 2011 8:26 am

Re: Pritepeni muc

Knof je napisal/-a:Lepo si tole spisala, mi je vlilo malce upanja. :)


Samo zmanjka naj ti ga ne, kar je sicer žal kar periodična stalnica pri vseh, se mi zdi. :good:

Knof je napisal/-a:
Penny je napisal/-a:Ja kaj pa recimo da bi od obcine zrihtal tisto potrdilo da je muca najdena in sli direktno do veterinarja z njim? a to pa ne gre? a ni konec koncev vseeno kdo pelje macko k vetu- zavetisce ali posameznik?


Jah to bi slej ko prej privedlo do izkoriščanja občine...že tako težko iz sebe dajo finance ki so namenjene K/S, ljudje bi pa to kmalu izkoristili za lastniške mačke.


Tole je en tak začaran krog... Ni prav, da se občinam poturi svoje mačke, ni pa tudi prav, da se za lastnike mačk kr določi hranitelje. Še manj je prav, da se v bližino hiš odmetava svoje mačke, pa niti da se na pleča tistih, ki jim ni vseeno, prelaga breme skrbi za brezdomne, ki se k hišam zatečejo same. In glede na povprečno plačo, število mačk v slo, otepanje občin plačevanja stroškov, so s/k po moje predrage. In pol je jasno da težko met user friendly sistem, ki ga kdo ne bi poskušal zlorabit, še sploh, če se zaveda kaj se zgodi v enem letu zaradi ene nesterilizirane mačke.
You dont know me, you just wish you did. :playboy:

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Po jun 27, 2011 9:04 am

Re: Pritepeni muc

Ne poznam čist detajlov, sam ko smo mi našli mačka ga je zavetišče Zonzani kastriranega vrnilo na lokacijo tretji dan po odvzemu. Po njega so prišli popoldne, naslednji dan so ga zrihtali, tretji dan vrnili. Z zavetiščem sem "poslovala" trikrat in se je vedno dalo lepo zmenit, z občino pa res znajo bit problemi če nisi fejst tečen.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Po jun 27, 2011 9:58 am

Re: Pritepeni muc

z občino Braslovče ponavadi ni problemov.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Po jun 27, 2011 10:33 am

Re: Pritepeni muc

Super da imate take izkušnje, jaz sem se mogla prav potrudit da sem mačka v zavetišče spravla.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Po jun 27, 2011 1:45 pm

Re: Pritepeni muc

No sej... narobe svet... :fool:
You dont know me, you just wish you did. :playboy:

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 87

Pridružen: Ne jun 26, 2011 11:01 am

Odgovor Po jun 27, 2011 1:51 pm

Re: Pritepeni muc

No, da poročam.

Na občini so kr neki mutili, da če sem mačko ulovila, bom težko dokazala da je prostoživeča in da naj jo spustim nazaj in pokličem zavetišče, da jo pridejo ulovit, potem pa naj me ne briga več in da nazaj je nihče ne bo vozil, ker če jo hočem nazaj, potem je mačka moja in bla bla bla :dash:
Sem jim povedala par krepkih, ne šparam nobenga zadnje čase, znam biti pasja :blush: ampak se ne mislim več z njimi ukvarjat. Kar mogoče ni prav, kaj pa vem.
v glavnem :yahoo: mucka bo vzela ena gospa, enega že ima, prej je imela dva, pa je morala enega usmrtit zaradi neke genske bolezni, nekaj takega. Muc bo pri meni približmno kak teden, da se gospa preseli, potem ga bo vzela. Jaz mu bom dala proti notranjim zajedalcem in ampulo proti zunanjim in plačala cepljenje, ona pa potem čipiranje in sterilizacijo :good: Mislim da sva se vredu zmenili, upam da si ne bo premislila, no.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 29

Pridružen: So jun 25, 2011 9:40 am

Odgovor Po jun 27, 2011 2:03 pm

Re: Pritepeni muc

Ker je to moja prva tema na forumu, katero spremljam od začetka (sem se namreč pred kratkim registriral) sem o poteku zadovoljen, predvsem, ker bo muc dobil skrbnika.

Mi gredo pa občinarji kar malce na živce. Sam sicer nisem imel nekega problema s pridobitvijo potrdila, ampak je gospa vseeno povedala, da je to ogromen strošek občini bla bla bla, pa sem ji samo namignil, kaj veleva zakonodaja in da govoriva o živem bitju in da razprava v tistem trenutku ni na mestu.

Pa je podpisala in žigosala, jaz pa sem odšel :)
Knof.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 87

Pridružen: Ne jun 26, 2011 11:01 am

Odgovor Po jun 27, 2011 2:12 pm

Re: Pritepeni muc

Jaz sem tudi zadovoljna, z malo grenkim priokusom sicer, samo kaj čmo. Važno da je macica ok, pa da tako ostane. Je bila pridna dop. v kopalnici :rolleyes: in kakat je šla v škatlo, sem ji kar zemljo nasula notri, nimam drugega pri roki...sem dvomila, pa je šla, kar samo dokazuje da je hišna maca...taka lubika, čupava :) Jo peljem zdajle do veta, pa da vidimo, če je vse ok z njo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21708

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Po jun 27, 2011 2:18 pm

Re: Pritepeni muc

Dajte čimprej muco sterilizirat, da ni slučajno breja in si boste naredili še +3,4,5,....problemov. In ne dajaj je iz rok, dokler ni porihtana.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Debate

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 22 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.