mateja je napisal/-a:To je pa problem prehodnega obdobja. Osebno se mi zdi še vedno manjše zlo, da se kakšno mačko več tretira kot prostoživečo, kot pa da "lastniku" nič ne moreš in pobiraš mladiče po naselju, ko jih odmetava naokrog. Takšnim, ki jim "dol visi" za brejo garjavo mačko, zagotovo "dol visi" tudi za njene mladiče.
Ja, kar naj bojo vse nikogaršnje, bo tudi občine zabolela glava, ko bo plačevala s/k in bo hitro dogovor s kmeti, koliko mačk je lahko pri hiši in kaj je to s/k!
Mi pa ni še čisto jasna definicija javnega mesta. Do zdaj sem jo imela v spominu, da je to kraj, kamor lahko pride kdorkoli, zdaj pa je to kraj, kjer je, ali se pričakuje, da je več ljudi. Koliko?
Če greš po poljski poti, ne pričakuješ, da boš srečal veliko ljudi, torej lahko tam psa spustiš s povodca?
Desno od naše hiše je travnik, ki ga dnevno in v lepem vremenu obišče 2-6 ljudi, večinoma s psom. Torej imaš zelo malo možnosti, da koga srečaš, lahko pa ga tudi vidiš na 200 m. Moj sosed trdi, da je to javna površina in mora biti pes na povodcu. Jaz sem se osebno zmenila z lastnikom tega travnika, da se lahko s psom tam sprehajam, ker je travnik kmetov, torej privaten in zame ni javna površina, če ne drugega je premalo obljuden. Ker posledično je potem vsak neograjen vrt javna površina, ker na nobenem ne piše, da je dostop prepovedan. Javna površina je potemtakem tudi zasebna površina, če se tam zadržuje veliko ljudi?
Po drugi strani je npr. Rožnik javna površina, a po samotnih gozdnih potkah ni verjetnosti, da boš sploh koga srečal-mora biti pes tam na povodcu ali ne?
Še tole-pri nas na selu je hud prekršek stopiti na neograjeno sosedovo dvorišče. Če hočeš do soseda, moraš ostati torej na cesti in vpiti na vse grlo, da te sliši, ker nima zvonca že ob cesti. Ponekod so dovozne poti tudi privatne in tudi tja ne smeš, čeprav ni zagrajeno. Poštarji in komunala kar grejo, dosti si upajo!
