Tudi butasto je precej relativen pojem. V bistvu, če pogledaš bolj ozko in samo dve slabi stvari, potem pač ni prav butasto, če izbereš manj slabo. Konkretno pri "odmetavanju" odvečnih živali, mislim da ni za gledat samo dve slabi stvari (torej nekoga, ki bo mladiče zabrisal v gozd ali pa nekam, kjer jih bo vseeno kdo lahko porihtal), ampak širše, med drugim tudi zato, ker te reči urejuje tudi zakonodaja. Dolžnost vsakega lastnika živali je, da prepreči neželena legla, in če izpolni to svojo moralno in zakonsko dolžnost, ni nobene potrebe po kakršnihkoli odlagališčih sploh.
Ker pa žal tako ne gre vedno pri vseh, pa pravzaprav "odlagališča" imamo, reče pa se jim zavetišče za zapuščene živali.

Kako žival oddat v zavetišče tudi določajo predpisi, postopek pa jasno spremlja še strošek. Se pravi je mogoče svoje odvečne živali nekam "odložit", jasno proti plačilu.
Ker pa je preventiva vedno veliko boljša kot kurativa, se jasno strinjam, da je treba delat na osveščanju, vzgajat otroke in se potrudit, da bojo zrastli v sočutna bitja, ki zavetišč za zapuščene živali ne bodo potrebovala v taki meri, kot jih potrebujemo mi.
Ampak je pa treba k problemu pristopit večplastno in dokler bodo cene sterilizacij mačk tako visoke bo to strašno težko! Minimalna plača v RS je namreč okoli 570 eur neto (za cca 170 ur dela), cena sterilizacije mačke pa okoli 80 eur (za manj kot uro dela), kar je
14% minimalne plače... S takim razmerjem bo kljub vsem prednostim, ki jih sterilizacija prinaša in kljub vsemu osveščanju težko prav hitro omejit preštevilčnost mačje populacije.