V središču

Ali ni nehumano?


Moderatorji: andreja, helena

Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 562

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:09 pm

Odgovor To jun 28, 2011 10:18 pm

Re: Daj si duška

Pa da čip kdaj crkne, označitev ušesa pa ne ;)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor To jun 28, 2011 10:18 pm

Re: Daj si duška

Zame označevanje ušes proti čipiranju ni samo vprašanje praktičnosti, ampak tudi humanosti. Odlov, transport in prestavljanje iz živolovke so za mačko stres, ki se mu je bolje izogniti, če ni nujen. In nekako ne verjamem, da bi bilo odčitavanje čipa iz mačke, ki nori po živolovki, kaj prida uspešno (lahko pa, da se motim). Da o stroških čitalcev sploh ne govorimo.

Označevanje ušes je prepoznavno, o njem se hitro lahko poduči tudi mimoidoče, stanovalce itd. Tako na kolonijo takoj "pazi" več ljudi, ki pokličejo, če pride neoznačena mačka med označene.

Pri prostoživečkah zame ni niti enega argumenta, ki bi govoril v prid čipu pred označevanjem uhlja.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor To jun 28, 2011 10:27 pm

Re: Daj si duška

No, tole s kontrolo stanovalcev nad kolonijo je res dober argument, na kirega niti pomislila nisem. :good: Nima pa čip prav dosti smisla, če moraš mačka prej ujet, pa pol še na veterino peljat, da mu odčitaš čip. Al lahko to nardiš predno ga greš lovit, al je pa brez veze.
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr jun 29, 2011 4:32 am

Re: Daj si duška

ne poznam čitalca, ki bi odčital drugače kot skoraj ob koži in ne poznam resne živalovarstvene org., ki deluje v dobrobit mačk, ki bi delala drugače kot z označevanjem ušesa, pa mislim, da jih poznam kar precej. Veterinar, ki kapira zakaj se gre, pa bo tudi odščipnil uho brez pomislekov. Smo poznali enega takšnega, ki je imel pomisleke, po drugi strani pa je mimogrede v skrinjo pospravil mikrosporične mačke.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1144

Pridružen: Sr okt 13, 2010 5:57 pm

Odgovor Sr jun 29, 2011 5:29 am

Re: Daj si duška

sleepy je napisal/-a:samo za totalnega bedaka ne bi ravno označla tistega, ki raje čipira kot reže.

Jaz pa bi... če govorimo o prostoživečkah. Ker je več kot očitno, da temu totalnemu bedaku ni jasno, kako stvari v praksi potekajo.
Vsem tem teoretikom ne bi škodilo nekaj ur terenskega dela, predno začnejo raznorazne teorije zagovarjat.

sleepy je napisal/-a:Al lahko to nardiš predno ga greš lovit, al je pa brez veze.

Kako pa lahko to narediš pri prostoživečki? Se ji najaviš?
Mačica, počakaj me, prihajam s čitalcem... :)

mateja je napisal/-a:Zame označevanje ušes proti čipiranju ni samo vprašanje praktičnosti, ampak tudi humanosti. Odlov, transport in prestavljanje iz živolovke so za mačko stres, ki se mu je bolje izogniti, če ni nujen. In nekako ne verjamem, da bi bilo odčitavanje čipa iz mačke, ki nori po živolovki, kaj prida uspešno (lahko pa, da se motim). Da o stroških čitalcev sploh ne govorimo.

Označevanje ušes je prepoznavno, o njem se hitro lahko poduči tudi mimoidoče, stanovalce itd. Tako na kolonijo takoj "pazi" več ljudi, ki pokličejo, če pride neoznačena mačka med označene.

Pri prostoživečkah zame ni niti enega argumenta, ki bi govoril v prid čipu pred označevanjem uhlja.

Se popolnoma strinjam s tabo!
In s tabo, Helena!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Sr jun 29, 2011 1:29 pm

Re: Daj si duška

Račka je napisal/-a:Jaz pa bi... če govorimo o prostoživečkah. Ker je več kot očitno, da temu totalnemu bedaku ni jasno, kako stvari v praksi potekajo.


Sej ti mu lahko rečeš :)

Račka je napisal/-a:
sleepy je napisal/-a:Al lahko to nardiš predno ga greš lovit, al je pa brez veze.

Kako pa lahko to narediš pri prostoživečki? Se ji najaviš?
Mačica, počakaj me, prihajam s čitalcem... :)


Ne vem, mogoče lahko probaš tudi tako :P

Če govorimo o prednostih enega ali drugega, bi se dalo kar nekaj časa debatirat. Tehnologija omogoča marsikaj in pri čipirani mački si lahko prepričan, da je ista, če recimo 2x zboli, pri 27 črnih pa težje. Za čipirano mačko lahko vodiš njeno zdravstveno stanje pa še kaj. Take podatke se da pač obdelovat. Čitalci znajo danes brat z razdalje slabih 30 centimetrov, z razvojem tehnologije se bo verjetno precej hitro še podaljševala ali pa bi se že, če bi bil interes tak. Ker pa je to vse povezano s stroški, nima dosti smisla razmišljat o teh prednostih, ker jih pač ni mogoče uresničit.

Torej ostane iz praktičnega in cenovnega vidika rezanje ušesa. In čeprav je to ugodneje, in čeprav je to splošna praksa, še ne pomeni, da je ali pa se mi mora zdet da je to mački prijaznejši način.

:truce:
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 29

Pridružen: So jun 25, 2011 9:40 am

Odgovor Sr jun 29, 2011 9:39 pm

Re: Ali ni nehumano?

V kolikor ne bi poznal problematike prostoživečk, bi morebiti imel dvome v rezanje zg.dela uhlja...glede na sitiuacijo, pa argument s čitalcem nikakor ne zmaga. Teoretiziranje in idealiziranje terenskega dela, zagotovo v tem kontekstu ni na mestu.
Knof.
Prejšnja

Vrni se na Vprašanja

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.