V središču

10 pravil za hranjenje psa


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderator: andreja

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor To sep 07, 2010 12:44 pm

10 pravil za hranjenje psa

10 pravil za hranjenje psa

1. Hranjenje vedno ob istem času.
Psi se počutijo dobro in varno, če poteka dan vedno enako: če dobijo hrano vedno ob istem času, se temu prilagodijo in ne prosjačijo tako pogosto.

2. Hrano pospraviti po četrt ure.
Ostanki vlažne hrane ne smejo ostati v posodi. Lahko se pokvari in škoduje zdravju psa.

3. Vedno sveža voda.
Vodo zamenjajte najmanj dvakrat na dan in jo dajte v posebno posodo.

4. Posodo oprati po vsakem hranjenju.
Ne pozabite na izpiranje posode med dvema obrokoma: v nasprotnem primeru se ostanki hrane osušijo, se pokvarijo in lahko okužijo žival pri naslednjem hranjenju.

5. Psi hočejo, da jih pri jedi nihče ne moti.
V naravi spravijo zveri svoj plen na varno in ga skrivaj požrejo. Zato bodite tudi doma pozorni na to in pustite psa pri miru.

6. Psi potrebujejo mir po jedi.
Pustite svojega psa, da po obroku lahko zaspi. Dobro ve, kaj je zanj koristno.

7. Nikoli ne hranite psa neposredno iz hladilnika.
Hrana naj ima vedno sobno temperaturo. To ustreza telesni temperaturi. Če je hrana hladnejša, lahko psom to razdraži želodec.

8. Odprte doze zaprite s posebnim plastičnim pokrovom.
Tako ostane hrana sveža. Ustrezni pokrovi so na voljo v trgovinah za male živali.

9. Sladkarije in drugo
Iz jedilnika je potrebno črtati vse, kar je pokvarjeno, odtajano, prekajeno in začinjeno ter sladkarije. Pazite pri kosteh: lahko se drobijo, ranijo žival in povzročijo zaprtje.

10. Najbolje je uporabljati vedno isto znamko hrane.
Znotraj posamezne znamke je praviloma zadostna ponudba različnih okusov, da lahko živali nudimo pestro prehrano. Prehod na povsem drugačno hrano predstavlja stres za organizem živali, ki se mora vsakič prilagajati. Če kljub temu želite zamenjati hrano, potem počasi: več tednov vmešavajte vedno več nove hrane v tisto hrano, na katero je bila žival navajena.

vir:e-dnevnik

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 3

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:07 pm

Kraj: Brisbane, QLD, Avstralija

Odgovor Sr sep 22, 2010 11:56 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Dodajam:
Ne hranite svojih psov s kostmi (predvsem kuhanimi!) in clovesko hrano! Ne dajajte jim: avokada, grozdja in rozin, cokolade, kave in vsega, kar vsebuje kofein, alkohola, delov jabolka (pecelj, musica, peske), zelenih delov paradiznika, cesna, cebule, makadamije, umetnih sladil, soli, kvasa in spinace. Vse nasteto lahko povzroci smrt vasega ljubljencka!
Aussie Animal Rescue :)

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 599

Pridružen: Ne avg 15, 2010 11:14 pm

Odgovor Če sep 23, 2010 9:59 am

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Prvič slišim za kvas in špinačo. :girlsad: Zakaj naj bi bila nevarna?

Odgovor Če sep 23, 2010 11:43 am

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Špinača verjetno zaradi oksalatov, ampak bi jo moral pes pasti redno, da bi mu skodila, za kvas pa ne vem. Morda ker kao napihuje?
Tudi od celega jabolka sem ter tja psa ne bo pobralo (oz. mu ne bo nic), bi moral pojesti najmanj gajbo jabolk, da bi mu tisti cianid notri skodil.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 599

Pridružen: Ne avg 15, 2010 11:14 pm

Odgovor Če sep 23, 2010 11:47 am

Re: 10 pravil za hranjenje psa

maja01 je napisal/-a:za kvas pa ne vem. Morda ker kao napihuje?

Verjetno bo to, tako kot svež kruh. Ampak pivski kvas je pa tudi v (nekaterih) briketih, če se jaz ne motim, zaradi vitamina B > dlaka.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 3

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:07 pm

Kraj: Brisbane, QLD, Avstralija

Odgovor Če sep 23, 2010 12:50 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Pecelj, musica in peske jabolka vsebujejo cianogene glikozide in lahko povzrocijo bruhanje, drisko, pomanjkanje kisika v krvi, upocasnjen srcni utrip, probleme z dihanjem, krce in komo: ce so zauziti v vecjih kolicinah, tudi odpoved dihanja in smrt.

Spinaca vsebuje (kot je omenila Maja) majhno kolicino kalcijevih oksalatov, ki so lahko skodljivi predvsem za macko. Zauzitje vecje kolicine spinace (ne enega ali dveh listov) lahko vodi v tvorbo kristalov v urinarnem traktu (zato naj bi se spinaci izogibale vse tiste macke, ki so v preteklosti imele tezave z urinarnim traktom).

Ko kvas vzhaja v zelodcku, se v njem kopicijo plini, kar lahko povzroci, da zelodec ali crevesje pocita/se raztrgata.
Aussie Animal Rescue :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2001

Pridružen: Pe sep 10, 2010 6:20 pm

Odgovor Če sep 23, 2010 5:27 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

helena je napisal/-a:10 pravil za hranjenje psa


6. Psi potrebujejo mir po jedi.
Pustite svojega psa, da po obroku lahko zaspi. Dobro ve, kaj je zanj koristno.



Am tule nevem kako naj čisto interpretiram si tole. Jaz ne toleriram nobenega renčanja, ko mu vzamem skledo pa naj bo polna prazna ali pa če ga zmotim med jedjo. Jaz sem alfa in sem šef pika konec šlus.
Dogs have owners, cats have staff

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 599

Pridružen: Ne avg 15, 2010 11:14 pm

Odgovor Pe sep 24, 2010 10:44 am

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Renčanje in odvzemanje sklede nima nobene veze s tem "pravilom" ;).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2001

Pridružen: Pe sep 10, 2010 6:20 pm

Odgovor Pe sep 24, 2010 11:47 am

Re: 10 pravil za hranjenje psa

OKEJ :D
Dogs have owners, cats have staff
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Sr okt 13, 2010 11:59 am

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Hmm, sicer poznam nekaj ljudi, ki psom dajejo kvasove tablete zaradi dlake, se pa strinjam, da so v želodcu plini nevarni. Mogoče je še bolj kot razpok želodca dobro pomisliti na zasuk želodca, ki ga pripisujejo tudi plinom ...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor So feb 26, 2011 10:12 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Torej kot lastnik psa ki ima kar naenkrat težave z zdravjem, prosim za par nasvetov glede hranjenja.
Pred tem sploh ni bilo problemov s hrano, bil je "kanta za smeti" - požrl absolutno VSE kar si mu dal, sploh nič izbirčen, nobenih problemov... Vseeno sem pazila da ga nisem hranila s "supermarketsranjem" ampak z vsaj malo bolj kvalitetnimi stvarmi, pač kar je bilo na razpolago v lokalni trgovini za male živali (hills in podobne znamke). Odkar ima težave z zdravjem, je postal tako hudirjevo izbirčen da je kar groza. Shujšal je skoraj 10 kil. (res da je bil prej malo predebel, ampak počasi me začenja skrbeti). Vet je rekel da naj bi se po operaciji apetit počasi normaliziral.
Kar še ni zadosti, naju je vet dal na striktno dieto z malo ogljikovimi hidrati in in malo kalorijami. Kakšne znamke bi mi priporočili? Vet mi je dal vzorček hrane Eukanuba Intestinal. Je to dobra znamka?
Omenil je tudi možnost pripravljanja hrane doma, predvsem pusto meso. Ima kdo kakšen pameten recept?

Pa še tole - potem ko najdem tisto "ta pravo" hrano ki mu ne bo škodila - kako naj ga pripravim do tega, da jo bo dejansko tudi pojedel?

Že vnaprej hvala vsem.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6179

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor So feb 26, 2011 10:27 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Če mu boš kuhala predlagam: konjsko meso, malce ajdove kaše in korenje.

Od briketov jih je kar nekaj brez dodanih ogljikovih hidratov: Applaws, Orijen, Acana. Vse dobiš pri Čombetu. Če želiš psa zrediti, mu daj Orijen 6 rib, zdrava in kalorična hrana. Jaz moje hranim z Acano 6 rib, ker je manj kalorična kot Orijen.

Eucanuba je podobno kot Hills ali RC, se mi zdi.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor To mar 01, 2011 8:47 am

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Hvala za odgovor! :) ima še kdo kakšen predlog?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5300

Pridružen: Sr sep 08, 2010 10:21 pm

Odgovor To mar 01, 2011 9:16 am

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Hja, težko je takole na pamet... vsakemu psu kaj svojega paše. :rolleyes:
Vsekakor brketi z ribo, raco ali jagnetino (pri našem "alergiku" se trenutno obnesejo Arden Grange Lamb and rice, nad ribjimi briketi žal ni navdušen, probavamo še s Fish for Dogs).
Pa kuhanje, ja... ribica, ajdova kaša, riž... včasih tudi jagnetina (kadar kuha tašča) :blush:
Lahko tudi pusta govedina, če jo pes prenaša. Piščanca se izogibamo na ful.

Eukanube pri nas tudi povohajo ne...

Pri hrani boš pa morala vztrajat... (saj jaz tudi ne maram light majoneze) :P
Apetit mu lahko malce spodbudiš s kakšnimi dobrimi priboljški (priporočam Perrito 100% raco!).
»You move to an area and you multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.« Matrix
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor To mar 01, 2011 9:16 am

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Pri pripravi domače hrane je zeeeelo pogosto pomanjkanje kalcija, ker lastniki kar malo pozabijo nanj, zato se mora obvezno k obroku dodajati kakšen mlečni izdelek (npr. skuta), saj pride drugače do hudega pomanjkanja Ca, kar privede do številnih težav (kot so npr napake v krčenju mišič, slabša kvaliteta kosti, težave s ščitnico in obščitnico itd. - mislim, da si lahko predstavljate, da to ni v redu :)). V primeru, da je pes alergičen na ml. izdelke, mu laho dodajaš Ca v obliki prahu, tablet..

Druga stvar.. Kaj je sploh točno narobe s psom in zakaj sta na hrani z malo oh in beljakovin? Je problem v ledvicah ali diabetesu?

Glede eukanube.. To je hrana, ki jo imajo številni veterinarji v svojih trgovinah in se jih ne dobi v nobeni "navadni" trgovini z živalmi (podobno kot hills), vendar zato ni nujno, da je najboljša.. Tvoj veterinar jo pač ima, lahko pa bi imel RC ali pa Hills.

Jaz bi se na tvojem mestu vseeno raje nagbala k briketirani hrani, ker se tako lahko izogneš številnim pomanjkanjem mineralov, vitaminov + zelo težko je ujeti točno razmeje kuhane hrane, pojavljajo se tudi dileme katere surovine uporabljat (kar je seveda tudi odvisno od problemov, ki jih žival ima).

Če te še kaj zanima (in bom slučajno vedela ;)), vprašaj :).
To err is human, but to get even? THAT is divine.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor To mar 01, 2011 10:46 am

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Ful hvala vsem za nasvete. Bom danes magari še 1x poklicala veta in vprašala kaj točno je fora s to dieto in zakaj malo OH in veliko pustih beljakovin. Pa že vidim da me čaka domača naloga in "študij literature" kar se tiče dietne pasje prehrane in raznih znamk.. ojej... :P

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To mar 01, 2011 10:52 am

Re: 10 pravil za hranjenje psa

*šiva* je napisal/-a:Glede eukanube.. To je hrana, ki jo imajo številni veterinarji v svojih trgovinah in se jih ne dobi v nobeni "navadni" trgovini z živalmi (podobno kot hills), vendar zato ni nujno, da je najboljša.. Tvoj veterinar jo pač ima, lahko pa bi imel RC ali pa Hills.


Moj ima pa samo Eukanubo in Hills :D No, so saj glede ostalih stvari boljši. :)

Mačja mama, upam da se psu obrne na bolje. Kaj veliko nasvetov nimam, razen to, da ga malo iz roke hraniš ko dobiš prave brikete. Če mu bo tako morda bolj zanimivo, toliko da se "zaštarta" in začne sam uživat pri hrani.
Jaz sem svoji mački apetit dvignila z AD konzervami od Hillsa, tako da je na 10 dietnih konzerv dobila 2 AD, samo ne vem če bi to pri psu delovalo, pa verjetno ni dobro za to dieto.

Srečno!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor To mar 01, 2011 10:59 am

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Ponavadi ko mu dam brikete (kakršne koli) dobim tisti trpeč pogled, češ, a ti čisto resno misliš da naj bi jaz to jedel?! A me hočeš zastrupit, ženska?!?! :lol:

Kaj pa varianta da brikete malo namočiš v vodi, v kateri se je kuhalo meso (npr pusta govedina), toliko da dobi malo okusa in "žmhota"? Ali to ni priporočljivo?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor To mar 01, 2011 11:10 am

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Mačja mama, poznam eno izbirčno pasjo damo, ki je vsake brikete parkrat jedla z veseljem, potem pa nič več. Jedla je samo, ko je bilo nujno, pa še to s tako muko, da nas je vse bolelo. No, Orijen je zadevo rešil tako zelo, da je bilo treba prvič začeti uporabljati merilni lonček ;)
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6179

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor To mar 01, 2011 1:59 pm

Re: 10 pravil za hranjenje psa

Pri nas ni problem pojesti brikete odkar imamo več psov. Gre za tekmovanje. Poleg tega jih dobijo toliko, da se ne redijo (preveč) in ostanejo še malo lačni. Jedo 1 x dnevno, zjutraj, popoldne pa samo kaki priboljški. Če se kdaj zgodi, da kateri ne je, je šele naslednji dan. Carmen je prišla grozno suha in neješča. Morala sem jo hraniti skrivaj pred drugimi, ker je morala dobivati več obrokov. Na brikete sem jo navadila tako, da sem jo pitala briket za briketom, vsak dan malo več. Zdaj poje vse kar ji dam, moram pa biti zraven, ker edina ne čuva svoje sklede. Olivija svoje brikete dobesedno exa in jih ne grize. Tudi če ji dajem vsakega posebej, ga ne zgrize, ker je tako požrešna. Oba z Miškom potem pridno čakata, če bo kateri pes kaj pustil, da planeta na to. Vendar nikoli nihče nič ne pusti.
Naslednja

Vrni se na Psi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.