V središču

Skrb za prostoživečke


Moderatorji: andreja, helena

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Pe okt 12, 2012 7:14 am

Skrb za prostoživečke

Kot kaže, se v našem starem delu mesta začenja oblikovat nekakšna kolonija prostoživečk. Preko zadnjih dveh let sem polovila in s/k vse kar je lezlo in šlo (oziroma vse kar se mi je pustilo prijet ali je zlezlo v živolovko), zdaj pa opažam da se je okrog moje mestne četrti vzpostavila kar neka določena stalna populacija, celo do te mere da prepoznam določene mačke. Nekatere so se me celo toliko navadile da me spustijo na par korakov in vzamejo hrano od mene.

Imam par vprašanj kar se tiče hranjenja prostoživečk:

-koliko jih še lahko hraniš, da po zakonu ne postaneš njihov lastnik?
-kako jim lahko v hrano zmešam/podtaknem kakšen antiparazitik? Postane potem hrana grenka in je nočejo jesti? Cepljene so večinoma bile ko so bile s/k.
-kako uloviti tiste ta najbolj plašne, ki so prišle na novo in se vedno skrivajo nekje v ozadju, nikoli ne pridejo blizu in se seveda držijo daleč stran od živolovke? Če nastavim hrano v živolovko je seveda takoj noter najpogumnejši mačkon in me butasto gleda ker ne more več ven.

Če se katera od vas ukvarja s hranjenjem prostoživečk: kakšno hrano kupujete? Zdi se mi malo nefer kupovat glih tanajbolj poceni sr*nje iz supermarketa, ne bom pa za klateške mačke tudi naročala konzervic ki stanejo po evro in pol vsaka... kakšen predlog?

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 5409

Pridružen: So apr 30, 2011 6:51 am

Odgovor Pe okt 12, 2012 8:18 am

Re: Skrb za prostoživečke

glede hrane - moje so razvajene (so rekli nekateri :P :D ) in običajno dobivajo isto kot notranje, dodajam tudi Dental brikete.
Če sem fejst slabo z denarjem (kar je kar pogosto zadnje cajte :girlblush: ), dobijo Bosch, ki je še sprejemljive kvalitete in ni draga,
je pa ne marajo preveč. Konzervice dam res na svete cajte, ker mi finančno ne znese. Jim pa večkrat skuham piščanca in dolijem
vodo, v kateri se je kuhal, da použijejo več tekočine. Je pa to seveda meni lažje, saj se gibljejo okoli bajte in ne letam z lonci po svetu,
pa hitro lahko pospravim morebitne ostanke.

Glede ostalega žal ne znam pomagati, ker so moje vse že tako udomačene, da jih komot primem z roko in lahko dobijo antiparazitike.
Vem, da imajo nekatere dobre izkušnje z Milbemaxom, ki ga dajo med hrano, menda nima tako slabega okusa, kot imajo druge tablete.
Meni ni uspelo, so pomalicali vse, razen tablete :rolleyes:

Kakšni bolj uporabni nasveti od katere druge, bi tudi jaz bila hvaležna, za morebitne "padalce" :angel: ?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Pe okt 12, 2012 9:00 am

Re: Skrb za prostoživečke

MM, pod katero zavetišče pa spada tvoja lokacija?

V zakonu ni nobenega člena, ki bi definiral, kako postane prostoživeča mačka lastniška. Te pa seveda lahko "lovijo" na lastništvo, če mačke najprej veselo hraniš na svojem vrtu, potem se pa nekega dne spomniš, da bi bila občina dolžna kriti S/K kolonije, ki se je v zadnjih letih razrasla.

Če lokacijo prijaviš zavetišču in občini v pisni obliki, potem sploh ne bi smela imeti nobenih problemov.

Glede tablet: odvisno od mačke do mačke, od tega kako požrešno je (golta hrano) in kako blizu si pusti priti. Pri takšnih, ki se jim lahko približaš in se jih celo na hitro dotakneš, se je meni do sedaj najbolje obnesla ampula. Moraš pa biti hiter, ker v naslednji sekundi oddrvijo stran, ko začutijo mrzel preparat na svoji koži. Seveda je pa drag hec.

Skrite tablete (v sir ali v kocko posebne) pa delujejo predvsem pri tistih, ki hrano goltajo in je ne pregriznejo, da bi tableta ven padla. Takim lahko daš celo Zantel in to vsako četrtinko v svojem koščku salame.

Za res boječe, ki se jim ne moreš približati in so še previdni pri jemaju hrane pa ne znam dati nobega delujočega nasveta. :blush:

Mešanje v hrano v kakršnikoli obliki se po mojih izkušnjah ne obnese :truce:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Pe okt 12, 2012 9:05 am

Re: Skrb za prostoživečke

Če se ne izrečeš za lastnika mačke, ti noben zakon ne more določiti lastništva živali (in seveda, če mačka ni npr. čipirana na tvoje ime). To s hranjenjem in avtomatičnim lastništvom forsirajo občine in ta zanikrna zavetišča (da, tudi fantastični), ker se jim ne ljubi skidati svojih riti na teren in občinam plačati računov. Načeloma moraš najdbo živali v roku 3 dni prijaviti vet. org. ali zavetišču. Če tega ne narediš, kazni ni. Kar pa tudi ne pomeni, da bi žival tako postala tvoja.

Poskusi loviti tako, da živolovke nastaviš dlje od hranišča, na bolj skrita mesta, kjer videvaš ta plahe, ti pa stoj na hranišču in hrani ostale,. Če pridejo na daleč, pa si ne upajo bliže, jim poskusi še pred priklicom mačk nastaviti živolovke tako, da bo vonj v njih privabil plahe. Upam, da se vsaj približno razume, kaj sem hotela povedati. :scratch: Mi smo včasih ta nadležne padalce v živolovke tudi polovili in zaprli v transporterje za par ur, da smo lahko polovili ostale. Je pa več dela s takim odlovom.

slavica, a si poskusila milbemax skriti v kakšno pašteto, ki ima močan vonj? Naši pritepenčki namreč kar pogoltnejo pašteto s tableto vred.
Ne vem, če je še kakšen drug učinkovit antiparazitik. Meni je milbemax všeč, ker je majhen, ne morem pa reči, da so ga mački samoiniciativno hoteli žreti, običajno sem ga zakamuflirala. Je pa precej manjši od npr. pol zantela.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Pe okt 12, 2012 9:35 am

Re: Skrb za prostoživečke

Skuiki je napisal/-a:..........., se je meni do sedaj najbolje obnesla ampula. Moraš pa biti hiter, ker v naslednji sekundi oddrvijo stran, ko začutijo mrzel preparat na svoji koži. Seveda je pa drag hec....


Tale drag hec se da precej pocenit tko, da kupiš npr Stronghold za največje pse, kar ga imajo, pa z iglo in brizgo nadoziraš prave doze za mačke. Jst tko tudi za svoje posvojence (in moževo in sinovo posvojenko ;) ) počnem.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor To okt 16, 2012 11:07 am

Re: Skrb za prostoživečke

slavica je napisal/-a:Če sem fejst slabo z denarjem (kar je kar pogosto zadnje cajte :girlblush: ), dobijo Bosch, ki je še sprejemljive kvalitete in ni draga,


Čombe nima tega Boscha?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor To okt 16, 2012 11:09 am

Re: Skrb za prostoživečke

Ne, ga naročimo za prostoživečkec po potrebi.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Sr okt 08, 2014 9:04 am

Re: Skrb za prostoživečke

:girlsad: Gospe pri Združenju Kara, ki še mnogo let aktivno delujejo pri skrbi za prostoživečke po Ljubljani, imajo velike skrbi. Kdo bo skrbel za vse te muce, ko one ne bodo mogle oz. že ne morejo?
Ga. Vida je že hospitalizirana, ga. Lidija bo hospitalizirana v petek in sploh ne ve, kdaj bo uspela prit domov.
Za en teden je uspela dobit eno zlato dušo, ki bo pomagal hranit nikogaršnje muce.
Kaj pa potem, jim lahko kdo pomaga? :angel:

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Sr okt 08, 2014 9:59 am

Re: Skrb za prostoživečke

Trixi, kje se te muce nahajajo?

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Sr okt 08, 2014 10:03 am

Re: Skrb za prostoživečke

Ne vem, bom gospo vprašala.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Sr okt 08, 2014 11:13 am

Re: Skrb za prostoživečke

Jah, najbrž je to bistveno, a ne ...

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Če okt 09, 2014 1:02 pm

Re: Skrb za prostoživečke

Ena lokacija je Tabor, za druge nimam podatka.
Kdorkoli je v tej bližini doma in bi pomagal pri hranjenju prostoživečk, naj se obrne kar direktno na Združenje Kara, bodo veseli.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor So okt 11, 2014 10:29 pm

Re: Skrb za prostoživečke

Oh, Maribor. :S Žal, ne bo šlo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor So okt 11, 2014 10:37 pm

Re: Skrb za prostoživečke

če prav razumem, je mišljen ljubljanski Tabor (čisto točno ne znam opredelit, je pa bolj v centru kot ne :) )
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Ne okt 12, 2014 8:37 am

Re: Skrb za prostoživečke

Ja, to je v Ljubljani. Združenje Kara skrbi za muce po Ljubljani. Prevzeli so v oskrbo tudi prostoživečke od pokojnega gospoda Vita, o katerem smo že pisali in iskali dom za njegove ostarele muce, ki so živele v stanovanju.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2967

Pridružen: Pe okt 15, 2010 2:07 pm

Odgovor So jan 05, 2019 3:37 pm

Re: Skrb za prostoživečke

Hoj. Kakšen trik kako preprečiti da nastavljena voda takoj zamrzne?

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor So jan 05, 2019 6:23 pm

Re: Skrb za prostoživečke

Uporabi globlje posodice, po možnosti ne kovinske. Poskusi uporabiti kozje mleko, morda težje zmrzne.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins

Vrni se na Vprašanja

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 23 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.