V središču

Hipertiroza ščitnice


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2766

Pridružen: Če sep 09, 2010 5:00 am

Kraj: Celje

Odgovor Sr okt 04, 2017 12:17 pm

Hipertiroza ščitnice

Pri našem 10 letnem Oskarju so odkrili povečano delovanje ščitnice.
Muc je pred odkritjem bolezni v zadnjem letu skujšal cca 0,5 kg. Bolezen je bila odkrita naključno.

Zdravi se z zdravili Felimazole 2,50 mg 2x na dan. Na zadnjem pregledu je bil hormon v mejah normale, vendar maček konstantno hujša.
Od začetka jemanja terapije (to je od junija letos)je shujšal še dodaten 1 kg, tako, da je sedaj že pravi suhec. Ni še alarmantno, vendar je prej vsa leta imel okoli 6,50 kg, sedaj ima še le 5 kg.
Nima apetita in res malo je. Zanima me, če obstajajo še kakšna druga zdravila z manj stranskimi učinki. Felimazole je poleg tega zelo drag, saj škatlica stane 30 €, jaz pa nisem prepričana, da sploh delam v njegovo dobro.
Tableto mu tudi zelo težko dam; ko pride tista ura zjutraj in zvečer, on to točno ve in se gre skrit, da ga komaj najdem in mu jo tudi zelo težko stiščim, medtem ko z dajanjem kakšnih antibiotikov ali drugih zdravil ni bilo nikoli problema.

Ali ima kdo kaj izkušenj s podobnimi problemi s ščitnico in kako ste jih rešili ?

Hval in lp
Ni navadnih mačk

eNa

Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 449

Pridružen: Po sep 13, 2010 6:18 pm

Odgovor So nov 11, 2017 10:19 pm

Re: Hipertiroza ščitnice

Živjo!

Naš 15 letni Šon jo ima tudi. Odkrita pred dobrim letom in pol. Najprej je bil na dieti in je nehal hujšati, vendar, ker je že tako izbirčen :S , mu po dobrega pol leta ni več šla po grlu Hillsova y/d...smo prešli na tablete, najprej 2,5 mg 2x na dan, pa je vrednost preveč padla, tako da dobiva sedaj (od marca) zjutraj celo tabletko in zvečer polovičko. Ker pa se mu je hkrati odkril tudi začetek odpovedi ledvic, je sedaj pač na drugi dieti (RC Renal) in podkožnih infuzijah. Tudi on ni ravno ljubitelj prejemanja tablet, ampak zaenkrat se skriva samo pred infuzijo ;)

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Če feb 08, 2018 12:27 pm

Re: Hipertiroza ščitnice

Upam, da kdo tole vidi.

A so bile pri vas težave odkrite z običajnim testom krvi?
Zanima me zato, ker smo mi nedolgo nazaj dali kri preverit, pa je nazaj prišlo BP. Razen markerja, ki nakazuje na alergije/astmo, kar smo itak že vedeli.

Ker pri ljudeh npr. moraš za ščitnico, če hočeš res vse preverit, prav dodatno naročit / označit, ker ni nujno da bo na običajnem testu krvi kaj vidno.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 526

Pridružen: To jan 28, 2014 1:59 pm

Odgovor Če feb 08, 2018 12:38 pm

Re: Hipertiroza ščitnice

Naša Biba ima težave s ščitnico že slabo leto.

Takrat sem jo naročila na pregled Zlata leta (Vet MH), ker se mi takrat ni zdela takšna kot običajno (bruhanje, driska, prekomerno lizanje dlake, hujšanje...). V tem paketu je tudi test za ščitnico, ki je bil pozitiven. Od takrat je dobila pol tbl Felimazole 5 mg na 12 ur in je popolnoma v redu. Na začetku sem jih tbl skrila v priboljšek. Ko je to pogruntala, ji ga sedaj dajem v kapsulo in potisnem v grlo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14875

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Če feb 08, 2018 1:10 pm

Re: Hipertiroza ščitnice

Kolikor vem, je v gastro paketu test fPLI (Feline Specific Pancreatic Lipasea), to je test za pankreatitis. Ne zajema pa testa TLI (Trypsin-Like Immunoreactivity), s katerim se diagnosticira EPI (Exocrine pancreatic insufficiency). Tega se naroči posebej, IDEXX je nekoč to poslal v ZDA, trajalo je dober teden, da so prišli rezultati. Lahko pa, da je zdaj že kako drugače. Poguglaj "epi cats", "pancreatitis cats".
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Ne feb 11, 2018 7:53 am

Re: Hipertiroza ščitnice

all, ščitnični test ni zajet med splošne krvne teste, naroči se ga posebej in večinoma (vsaj pri naših vetih) pošlje v tujino. Načeloma zadostuje splošni profil T4 + TSH, je pa fajn in tudi dražje razširit še na ostale parametre.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr mar 07, 2018 8:06 pm

Re: Hipertiroza ščitnice

Hvala vsem za odgovore, sem slutila, da je treba delat posebaj.

Smo dali ne dolgo nazaj pomoje ene 120 eur samo za krvne teste, drugače še več, ampak se je šlo za alergije. Ker si na eni strani liže dlako, smo delali tudi ultrazvok, pa tudi urinsko analizo. V bistvu skoraj paket "zlata leta". Žal mi je, da se nisem takrat spomnila na ščitnico, da bi še to delali zraven...

V bistvu o ščitnici razmišljam samo zato, ker je shujšala. Sicer ima še nekaj zaloge in je v resnici dobro, da je shujšala (je bila pretežka). Samo ko maček hujša, brez da bi se moral prav posebaj trudit z njim, je to seveda zaskrbljujoče. Glede na to, da ima astmo, je seveda možno, da zaradi tega hujša. Kadar je kašelj hujši, manj je in nima toliko apetita, kar bi pojasnilo izgubo teže.

Težo ji spremljam, tako da če bo še hujšala, gremo sigurno še za ščitnico preverit. Je hudič ko mačka hujša tako potuhnjeno, počasi... zato je dobro, če je tehtanje del rutine, ker drugače človek sploh ne opazi tega na letni ravni.

---
Kar se tablet tiče, nimam problema dajat, je pri nas to postala čista rutina.

Za vse, ki imate težave, pa lahko priporočam Pill pockets priboljške. So taki kot plastelin, tableto lahko lepo oblečeš in mački porineš v usta, psu pomoje kar vržeš za jest. Meni so všeč za tiste primere, ko je treba tablete rezat na pol in nočeš, da mačka to začuti v grlu.
Tole je uradna stran, pomoje lahko delim: https://www.greenies.com/products/cat/pill-pockets

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 171

Pridružen: Ne jun 07, 2020 4:41 pm

Odgovor Pe jan 05, 2024 9:37 am

Re: Hipertiroza ščitnice

Pozdravljeni,

V kolikor bi kdo potreboval lahko pošljem tablete Felinmazole 2,5mg, ki so mi ostale po pokojni muci, cca. 1 tablica in pol. Vem, da so tablete kar drage pa mogoče pridejo komu prav.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 20804

Pridružen: So sep 17, 2011 5:37 pm

Odgovor Pe jan 05, 2024 9:31 pm

Re: Hipertiroza ščitnice

V zavetišču imamo trenutno tri mucke, ki so na terapiji s Felimazolom - če še niste našli nikogar, ki bi mu prišle prav, z veseljem sprejmemo donacijo :).

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 171

Pridružen: Ne jun 07, 2020 4:41 pm

Odgovor Pe jan 05, 2024 10:21 pm

Re: Hipertiroza ščitnice

Z veseljem vam pošljem. Na kateri naslov?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 20804

Pridružen: So sep 17, 2011 5:37 pm

Odgovor So jan 06, 2024 4:09 pm

Re: Hipertiroza ščitnice

Zavetišče Mačja hiša, Kulturniška ulica 35, 3000 Celje
Hvala <3

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 34 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.