V središču

Sladkorna bolezen pri mačkah


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Če jan 21, 2016 2:46 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

sarajst, pri nas doma imamo intenzivne izkušnje z diabetično muco. Najpomembnejši nasvet, ki ti ga lahko dam takoj, je da pod nobenim pogojem diabetične muce ne hraniš s suho hrano, niti s tisto, ki jo svetujejo za diabetične muce. Prešaltaj takoj na kvalitetno mokro hrano s čim nižjo vsebnostjo ogljikovih hidratov (pod 5%, idealno okrog 2 - 2,5%). Vsaj v prvem obdobju jemanja inzulina (raje pa doživljenjsko) je nujno potrebno tudi doma meriti glukozo preko dneva - samo tako boš dobila idealno dozo inzulina. Veterinar ti bo najbrž predpisal caninsulin in tudi dozo: lepo prosim, ne sledi mu na slepo, vseeno mu sama meri glukozo. Če so ti merilni lističi predragi, ti jih lahko podarim, kar jih imamo še na zalogi (Wellion). Zna se tudi zgoditi, da mu caninsulin ne bo pomagal (takih primerov je veliko), v takem primeru prešaltaš na drugo vrsto inzulina.
In zdaj se opravičujem, če bom koga prizadela, nikakor ni moj namen, ampak merjenje sladkorja v krvi na pol leta je milo, milo rečeno nerealno. Inzulin ni nekaj, kar se daje ali jemlje po navodilih - nikoli in pod nobenim pogojem.
Sicer pa ti toplo svetujem, da pokukaš na ta forum: diabeticcatcare.com.
Sem na razpolago na zs za dodatne info in ničesar se ne boj: mene je bilo grozno strah tako meritev kot injekcij, pa je vse skupaj mala malica, zato samo korajžno :)
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 375

Pridružen: So nov 20, 2010 12:46 pm

Kraj: ljubljana

Odgovor Če jan 21, 2016 2:57 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Ojla! Najlepša hvala tudi za ta nasvet. Glede briketov mi je že vetka včeraj povedala da niso ok za muce s sladkorno. Jaz sem si predstavljala da moram tako ali tako sama doma meriti sladkor v krvi ali pa da imamo vsaj na zelo kratko obdobje preglede krvi. Sej očitno sem si naredila kar ene predstave iz čiste panike ki se ne skladajo čisto z realnostjo hehe. No jutri bom itak izvedela več o vsem skupaj. Danes bom še pustila tako kot je, le vodo sem ji nastavila na več mest. Aja pa zanimivo pri Tač je to da kljub diabetesu ni nič shujšala ampak se je v zadnjem času lepo poredila. Sem pa opazila da več oziroma preveč pije-to je tudi botrovalo obisku veterinarja. Sicer obiskujemo VET MH ;)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Če jan 21, 2016 3:16 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Super. Muca, o kateri pišem, sicer ni moja, pač pa mamina - jaz sem vskočila, ko so moji bili odsotni, sem si pa po sili razmer nabrala kar veliko izkušenj in povem ti, da res ni frke ne meriti, ne dajati inzulin. In če to reče ena, ki se še pri zdravniku obrne stran, ko ji mora vzeti kri ali cepiti... :rolleyes:
Kakšno vrednost glukoze je pa imela Tač ob pregledu?
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 375

Pridružen: So nov 20, 2010 12:46 pm

Kraj: ljubljana

Odgovor Če jan 21, 2016 3:37 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Previsoko...joj sem pozabila. :( Sej mi je bilo tudi danes rečeno ko so prišli izvidi krvi, pa sem imela preveč stvari za vprašat, da bi si zapomnila ta ključni podatek. :fool: Sej če sem čisto iskrena se niti ne obremenjujem toliko z načinom vnosa zdravila, kot s tem kdaj ji bom to dajala, pa kaj bo ko ne bo nobenega doma itd. Gospodična tudi ni čisto notranja (z nama je šele zadnja 4 leta, saj je bila od sosedov muca ampak so jo precej zanemarjali) in hodi ven na wc (notri je ne morem navadit pa tudi če se na glavo postavim). Skratka skrbi me kaj bo ko bo sama, pa kaj če pade v kakšno krizo itd. Sicer nikoli ni sama več kot 8 ur, tudi ko greva z dragim na morje pride prijateljica ki potem živi v najinem stanovanju in skrbi za Tačko.
Se mi pa zdi da danes pije še občutno več kot prej. Verjetno je k temu doprinesel tudi včerajšnji stres pri vetu. No tako da po drugi strani pa že komaj čakam ta insulin da se gospodična spet začne dobro oz normalno počutiti.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Če jan 21, 2016 4:15 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

V krizo ti itak pade samo s prenizko glukozo, nič bat. Je pa še nekaj: eni od naših seniork so pri vetu izmerili 9,9 (krepko previsoko) in se je izkazalo, da je bila "visoka" zaradi stresa. Po nekaj urah doma je namreč imela popolnoma normalno vrednost, tako da mogoče tudi pri tvoji ni še za skrbet, bi bilo pa vsekakor dobro/nujno tudi zate, da poznaš vrednost. Trajno visoka ali močno nihajoča glukoza+izrazito pitje+(večinoma) hujšanje pa so res zanesljivi znaki diabetesa. Ki pa ni konec sveta :P
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2238

Pridružen: Če jan 19, 2012 11:35 am

Odgovor Če jan 21, 2016 5:18 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

9 je zgornja meja, kar je pa lahko tudi od stresa pri veterinarju. Itak se priporoča merjenje sladkorja doma, ko je mačka umirjena, samo vsi te možnosti nimamo ...
Glede hrane, da bi suha bila slabša od mokre te informacije jaz nisem dobila. Je pa tudi problem pri našem, ker mokre hrane sploh ne je. Nobene. Dietni briketi, ki jih imamo so ok, in tudi vse dosedanje kontrole so potrdile, da je nivo sladkorja ok. Pogostost merjenja - se strinjam, bi bilo fajn merit pogosteje, ampak sta tukaj dva faktorja, ki sta po moje zelo pomembna:
- gospod je popolnoma samosvoj in ni osnovnih šans, da ga jaz ali mami pikava dnevno v uho za eno kapljico krvi, brez da bi bila borba. Borba pa v sekundi pomeni stres.
- na veterino vozit mačka večkrat na teden, ki je stresor na 4 tacah, je pa isto kot da ga kar pokopljem.

Gipsy mi je dala enkrat super nasvet: nujno v hladilniku imet 20% glukozo za primer, če mački sladkor preveč pade.

Vsak ima svoje izkušnje dobre/slabe ... vsekakor pa se pri sladkorni da pomagat, kar je pa na koncu najbolj pomembno. :)

Skratka, sarajst lepo umirjeno, pa vse dobro vaši seniorčici. :)

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Če jan 21, 2016 6:10 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

O hrani z nizkimi OH in diabetičnih mačkah je na internetu ogromno informacij, med ostalim na forumu, ki ga više gor omenjam in v knjigi iz mojega podpisa. Poznam tudi sama nekaj primerov diabetičnih muc, ki so že dlje časa brez inzulina in so to stanje dosegli le s striktno dieto: nizki OH, točno odmerjeni obroki ob vedno istih urah, nobenih priboljškov vmes (to so le glavne smernice).
Izkušnje z našo diabetičarko pravijo, da veterinarji (praviloma, ne velja za vse) o hrani nimajo pretirano veliko znanja, če sploh. Večinoma zaupajo trgovskim potnikom posameznih proizvajalcev in njihovih informacij/podatkov ne preverjajo. Nič bat, scena je bolj ali manj enaka po celem svetu, ne samo pri nas.
Merjenje glukoze: to je osnovno, če tega ni, ga lahko pokronaš do amena, ireverzibilno. Kako npr veš, da je maček v hipoglikemični krizi tudi dejansko v hipoglikemični krizi, če ga ne zmeriš? Ne veš. Oceniš na palec in mu daš pripravljeno glukozo, on pa v tilt, če je hudo visok. Kako veš, da je sladkor previsok in da je zaradi posledično povišanih ketonov njegovo življenje resno ogroženo? Ne veš, ne moreš vedeti, ker ni merjen.
In nenazadnje, kako veš, kakšen odmerek mu dati, če ne slediš meritvam? V resnici ne veš, lahko zgolj slediš ukazanim dozam z vsemi možnimi posledicami. Lahko imaš srečo en mesec, eno leto, tri leta (težko), potem pa - bam!
Skratka, merjenje je štart - od tu dalje sledi vse ostalo. Ko se enkrat navadiš in navadiš se v par dnevih, je to popolna rutina, ki je niti ne zaznaš več. Vse se da, tudi nevrotičnemu mačku meriti glukozo (sprobano), dajati infuzijo živčnemu agresivnežu, nuditi osnovno prvo pomoč boječki in še tako izbirčen maček lahko začne jesti mokro hrano. Težave so, seveda, a največje so ponavadi v nas samih.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Pe jan 22, 2016 7:11 am

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Nekaj povezav na temo povezave med hrano in diabetičnimi (in tudi še zdravimi) mucami:

Reducing dAGE may be especially important for people with diabetes, who generate more endogenous AGEs than those without diabetes (5) and for those with renal disease, who have impaired AGE clearance from the body (14). Recently there has been heightened interest in therapeutic diets that are higher in protein and fat and lower in carbohydrate for weight loss, diabetes, and cardiovascular disease (35–41). This type of dietary pattern may substantially raise dAGE intake and thus contribute to health problems over the long term.

Vir in link do celotnega članka: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3704564/

Dodaten članek, tokrat s področja veterine:

http://healthypets.mercola.com/sites/he ... 1256938603

In še več na temo hrane pri diabetičnih mucah:
http://www.catinfo.org/?link=felinediabetes
(Dr Pierson je ena vodilnih strokovnjakinj na področju diabetičnih muc)

http://feline-nutrition.org/health/feli ... ce-of-diet
http://healthypets.mercola.com/sites/he ... litus.aspx
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 375

Pridružen: So nov 20, 2010 12:46 pm

Kraj: ljubljana

Odgovor Pe jan 22, 2016 12:58 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Tako...sem dobila klic iz veterine. Insulin je naročen-naslednji teden se gremo učit špikanja. Insulin bo dobila ne tisti carni neki ampak mislim da tistega k se za ljudi uporablja. To sem že nekaj brala da pri tem carni dosežejo stanje remisije v cca 30% primerov, pri tem drugem (sintetičnem?) pa celo v 70%. In ne ne bom obubožala :good: Do takrat pa ji bom črtala vse nezdrave stvari z jedilnika in naštudirala tapravo dieto zanjo. Moksa najlepša hvala za linke. Mi je tudi tetka vetka priporočila to stran in še kolegica tako da očitno je res fajn tale www.catinfo.org Sicer sem se že pridno lotila preučevanja zadeve in si pridno izpisujem stvari ki jih je potrebno vedeti. Do srede bi ji rada kupila še kakšno konzervico z veliko vsebnostjo beljakovin in nizko oz praktično nično vsebnostjo OH. Ima katera kakšen namig katera bi bila najbolj primerna. Malo moram pogruntat kaj bo tudi Tački najbolj ustrezalo (tudi po okusu). Sicer ima Tačka zelo povišan cuker 29,5mmol/l in fruktozamina 5,19 enot (ne vem kakšnih). Aja in do srede moram nabavit še merilnik glukoze v lekarni. Imata morda kakšno idejo kateri je najboljši? Sem videla da obstajajo tudi prav lističi za živali ampak vprašanje če ne gre spet za kakšen marketinški trik.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Pe jan 22, 2016 1:04 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Na veterini imamo po novem Power of nature monoproteinske gf konzerve, v Sč pa cel kup takšnih, ki tudi ustrezajo zahtevam. Najbolje, da se kar z dr.Pucovo odločita kako in kaj.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 375

Pridružen: So nov 20, 2010 12:46 pm

Kraj: ljubljana

Odgovor Pe jan 22, 2016 1:36 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Prebrala sem namreč da je potrebno, če mačka še ni na insulinu, hitro spremeniti prehrano-da vidimo če bo že do naslednjega tedna zaradi tega padla raven glukoze v krvi. Upam da sem ugotovila dovolj hitro ker tudi to vpliva na "možnost povratka". Torej se že danes oglasim na veterini.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Pe jan 22, 2016 1:38 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Je dr. Pucova danes ves dan v službi, pa se lahko zmenita.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Pe jan 22, 2016 3:38 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

helena je napisal/-a:Na veterini imamo po novem Power of nature monoproteinske gf konzerve, v Sč pa cel kup takšnih, ki tudi ustrezajo zahtevam. Najbolje, da se kar z dr.Pucovo odločita kako in kaj.


Tudi Alsa je super za sladkorčice ;)

Dva "človeška" inzulina, ki se pri nas najpogosteje uporabljata tudi v veterini sta Lantus in Levemir. Lantus pri naši sladkorčici ni "prijel", Levemir je bil zakon in menda je tako pri večini muc :good: Pri Levemirju (priporočljivo tudi pri Lantusu) moraš imeti malce specialne injekcije (manjše od običajnih insulink), 0.3 ml, s polovičnimi enotami. V prosti prodaji jih pri nas ni, ti pa jih lahko nabavi tvoj vet (imajo jih sicer tudi v IT in AT).
Glede merilnikov: mi imamo Wellion Luna Duo.
29,5 glukoze je hudo visoko - če še niste, ji obvezno dajte pregledati ledvice (s posebnim poudarkom na ketone).
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Pe jan 22, 2016 3:42 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

PS: sarajst, tole prečekiraj: http://diabeticcatcare.com/
Nasveti s tega foruma so naši muci kvalitetno podaljšali življenje za dobri dve leti.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 375

Pridružen: So nov 20, 2010 12:46 pm

Kraj: ljubljana

Odgovor Pe jan 22, 2016 7:21 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Tako....sem kupila Power of nature. Zdej samo še upam da bo Tač tudi za to. Kupila sem tudi različne vrste mesa in bom probala že danes sama ustvarit paštetko-seveda po dietetnem planu. Moksa sem vprašala za ledvice in tiste ketone. So naredili obširnejšo krvno sliko in če bi bilo tako hudo, bi se pokazalo. Baje, kljub temu da je glukoza visoka ni takšne panike ker je še relativno zgodnja faza (mačka se je v zadnjem času zredila-tako da še niti do upadanja teže ni prišlo) Je pa tudi dejstvo da je bila zadnjič v hudem stresu kar je verjetno tudi nekaj doprineslo k takšni meritvi. Kupila sem tudi že aparat Wellion LUNA duo style in sem ga tudi že nekoliko preučila. Ne izgleda niti tako grozno. Kar prijazna napravica. Aja in dr. Pucova (verjetno je to Tačkina vetka) se očitno dobro spozna na te zadeve in ima pod okriljem več diabetičnih muck. Moksa res ti hvala za vse linke in literaturo. Sem že pričela s pregledovanjem in študijem. Sila pametne stvari tudi za nediabetične mačke. Bi si moralo več mačjih lastnikov pregledati te zadeve. Sem že mami sporočila kakšno prehrano mora uvest Lili, ki je precej predebela.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor So jan 23, 2016 9:03 am

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Ne me sovražit...prečekirala sem analitične vrednosti Power of Nature in za diabetične mačke pogojno ustreza le okus piščanec, s 5,3% OH. Pogojno pomeni, da ga že urejen muc lahko dobi vsake toliko, ne pa redno ob vsakem obroku in nikakor ne kot cel obrok.
Če dobim zeleno luč, lahko objavim oz. zainteresiranim pošljem enostaven xls.kalkulatorček za hiter izračun OH, v vsakem primeru pa bom danes ali jutri objavila še eno, "ročno" formulo, kako priti do izračuna OH.
Še majhen nasvet: za diabetike NE ustreza nobena hrana, ki vsebuje žitarice, zelenjavo, sadje.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 375

Pridružen: So nov 20, 2010 12:46 pm

Kraj: ljubljana

Odgovor So jan 23, 2016 2:41 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

aha....potemtakem je potrebno OH preračunat. Jaz sem si pa že belila glavo s tem kje hudiča piše ta podatek na konzervah. Sicer je res da sem vzela na srečo prav piščanca od Power of nature. In ji je tudi všeč. Je pa res tudi da sem ji pripravila home made paštetko iz kuhanega purana in malo kuhanih jetrc in kanček jajčnih lupinic ima tudi to rada. Moram poiskat še kakšne takšne menije. Eno verjetno čisto mimo vprašanje ki me še bega: Tačka je ob večerih dobivala malo kozjega mleka,ki ga ima zelo rada. Trenutno sem ga črtala z jedilnika pa me vseeno zanima kako je s tem. Vem da mačke ne rabijo mleka (takšnega ali drugačnega) ampak me zanima če ji lahko vsaj to razvadico pustimo. Sklepam da v mleku ni OH ali pač? Mater morala bom postat prava nutricionistka. No morda je pa to dobro še zame in druge pripadnike človeške rase okoli mene.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor So jan 23, 2016 3:19 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Mamina diabetičarka je redno dobivala kozje mleko - večinoma malce razredčeno z vodo in po njemu ni imela višjih vrednosti. Tako da - naj ga kar pije :nyam:
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Ne jan 24, 2016 11:36 am

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Na tej povezavi so linki do raznih kalkulatorčkov OH - čisto na dnu sta tudi dve aplikaciji za iPhone in Androide, tako da lahko kar v trgovini na hitro pridemo do izračuna OH: http://sweetkitties.net/Downloads.aspx . Bom objavila tudi v "dietni" temi.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 375

Pridružen: So nov 20, 2010 12:46 pm

Kraj: ljubljana

Odgovor Po jan 25, 2016 1:26 am

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

O super duper. Sicer bom s tole aplikacijo počakala do novega telefona ker za trenutnega bi znala biti "prevelika". Upam da me občutek ne vara ampak zdi se mi da tačka manj pije in je manj zmatrana zadnje dva dni. Sem ji že črtala z jedilnika vse nezdrave razvade. Sedaj dobiva piščanca kot vedno in potem zvečer domačo paštetko (zmiksano pokuhano puranje meso in malo jetrc). Če jo vmes pograbi kakšna huda lakota pa še malo tiste konzervice power of nature. Bom pa kupila tiste ki si jih omenila Moksa-sem videla da jih imajo v SČ. Me zanima če se bo kaj poznalo na glukozi v sredo. Tudi sem prebrala da je fajn hitro spremenit prehrano mački da se vidi kako že to vpliva na padec sladkorja oz da je bolj tvegano spreminjat jedilnik ko je že na inzulinu oz je potem potrebno zelo postopno. Me pa ima da bi ji prvič izmerila glukozo že kar v torek (preden obiščemo veterinarko) da vidim kaj pokaže merilec doma ko je sproščena. Sem gledala raznorazne posnetke kako se to počne in mislim da mi bo uspelo. Vsekakor pa ne bi rada uporabljala sprožilca. Ker na posnetkih izgleda mnogo bolj humano in nestresno če jo človek sam zbode v žilico ob robu ušesa kot da tja izstreli lanceto kot kak pobesneli lovec. Kako pa ste vi merili Moksa?
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 32 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.