V središču

Označevanje prostoživečk


Moderatorji: andreja, helena

Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 496

Pridružen: Če sep 09, 2010 11:12 am

Kraj: Maribor

Odgovor Po avg 01, 2011 11:47 am

Označevanje prostoživečk

V eni temi sem prebrala, da v Mariboru ne označujejo porihtanih mačk z odrezanim ušesom, pa me zanima, kako se lotit tega problema. To pomeni, da lahko isto mačko uloviš večkrat in jo vedno znova spravljaš v stres, ko jo pelješ na sterilizacijo, kjer ugotovijo, da je le-ta že bila opravljena.

Pa še eno vprašanje: ali zavetišče vse prostoživeče mačke vrne nazaj na lokacijo, četudi se jim ta ne zdi varna ali jih v takšnem primeru evtanazirajo?
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 496

Pridružen: Če sep 09, 2010 11:12 am

Kraj: Maribor

Odgovor Sr avg 03, 2011 7:14 pm

Re: Označevanje prostoživečk

Kaj res nihče ne ve odgovora na zgornje vprašanje?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Sr avg 03, 2011 7:44 pm

Re: Označevanje prostoživečk

Za mariborsko zavetišče ne vem, teoretično pa je evtanazija dopustna, če okolje ne omogoča vrnitve. Koliko se v praksi izvaja, pa ne vem, jaz še nisem imela takega primera.

Glede označevanja v Mb, pa je problem v mariborskem vursu, saj oni tretirajo označevanje ušes za nezakonito in se požvižgajo na priporočila, ki jih je prav vurs pisal zavetiščem. :dash: Priporočila pač niso pravno zavezujoča, očitno pa so nekateri inšpektorji tam hudo konservativni, oz. ne poznajo mednarodnih stališč glede označevanja ušes.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Sr avg 03, 2011 7:47 pm

Re: Označevanje prostoživečk

Še citiram del odgovora vursa glede označevanja mačk:

Glede na dejstvo, da smernice s priporočili niso obvezujoče, OU VURS nima pristojnosti, da bi
zavetišču nalagal upoštevanje le-teh.
...
Upoštevajoč 20. člen Zakona o zaščiti živali (ZZZiv-UPB2, Uradni list RS, št. 43/2007 – uradno
prečiščeno besedilo), s katerim se prepoveduje krajšanje uhljev, se označujejo mačke, če je to
potrebno ali predpisano, v skladu z Uredbo evropskega parlamenta in sveta (ES) št. 998/2003 z
dne 26. maja 2003 o zaht.evah v zvezi z zdravstvenim varstvom živali, in o spremembi direktive
sveta 92/65/EGS (UL L št. 146, 13.6.2003, str. 1) torej z mikročipi. Vsak drug način označitve
štejemo na OU Maribor v inšpekcijskem postopku za kršitev predpisa.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Če avg 04, 2011 8:05 am

Re: Označevanje prostoživečk

pinga je napisal/-a:V eni temi sem prebrala, da v Mariboru ne označujejo porihtanih mačk z odrezanim ušesom, pa me zanima, kako se lotit tega problema. To pomeni, da lahko isto mačko uloviš večkrat in jo vedno znova spravljaš v stres, ko jo pelješ na sterilizacijo, kjer ugotovijo, da je le-ta že bila opravljena.

Pa še eno vprašanje: ali zavetišče vse prostoživeče mačke vrne nazaj na lokacijo, četudi se jim ta ne zdi varna ali jih v takšnem primeru evtanazirajo?


V bistvu bi bilo najboljše, da vprašanja, ki se nanašajo konkretno na Mariborsko zavetišče, nasloviš nanje. Bi moral bit odgovor še najbolj točen in zanesljiv.
Kar se pa evtanazij na splošno tiče pa čisto tako po logiki, predpisih in lastnih izkušnjah naj se mačk ne bi evtanaziralo samo zato, ker okolje ni varno. Lahko, če so bolne, pa ni nikogar, ki bi jih zdravil, ker so ali predivje ali pač prostoživeče. Samo zaradi okolja pa res ne.

Ne vem kaj imaš v mislih z reševanjem problema, ampak še vedno so sterilizacije prostoživečk domena zavetišč, pa bi bilo najboljše, da stopiš z njimi v kontakt, ker se s problemom srečujejo oni. Ker samo oni natančno vejo v čem je problem, pa se je potem reševanja lažje lotit. Luna73 se je nekaj odločla z mariborskim zavetiščem sodelovat in zadeve reševat, pa bi bilo mogoče najboljše, da nekako združite moči in vprašanja, da jih ne sprašuje vsak posebaj nekaj.
:)
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Če avg 04, 2011 8:44 am

Re: Označevanje prostoživečk

Pravilnik o pogojih zavetišča za zapuščene živali:

12. člen
Če se najde zapuščene prostoživeče domače mačke, imetnik zavetišča te živali sprejme, jim po potrebi zagotovi ustrezno veterinarsko oskrbo, zagotovi sterilizacijo oziroma kastracijo in jih po okrevanju, če ni interesenta, ki bi jih prevzel v skrbništvo, ustrezno označene vrne v okolje, kjer so bile najdene, če je okolje primerno za vrnitev.

Ta člen teoretično dopušča tudi selitev kolonije ali evtanazijo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Če avg 04, 2011 8:54 am

Re: Označevanje prostoživečk

Selitev ja, ampak evtanazije pa ne glih, no. Mislim ker mamo tudi člen, ki pravi, da zdravih živali ni dovoljeno evtanazirat. Čeprav... ne vem no. Bi me zanimala razlaga zakonodajalca, ampak moje izkušnje so take, da prošnjo za razlago zakonov pošljejo na vurs, potem pa... pač... :rolleyes:
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Če avg 04, 2011 9:15 am

Re: Označevanje prostoživečk

In potem je večno vprašanje kam seliti. Tam, kjer so že prostoživečke, se otepajo novih. Za mačke pa je selitev približno tako kot smrtna obsodba.

Kakšne zlorabe se dogajajo znotraj tega člena, pa je tudi menda jasno. Meni je enkrat celo inšpektorica predlagala, naj mačke odložim kje drugje, ker se je hranitelj(!) na lokaciji pritožil, da jih on ne bi več imel. In če se inšpektorjem zdi povsem normalno, da mačko odvržeš kot vrečo smeti, pač v eno hosto, potem je jasno, kako delujejo tudi tista zavetišča, ki jim dol visi za dobrobit živali.

Glede na to, da se praktično na vsaki lokaciji najde kdo, ki zahteva, da se mačke odstrani, je jasno, da je situacija za mačke toliko bolj črna, kolikor bolj so upogljivi hrbti inšpektorjev in oskrbnikov v zavetiščih. :girlsad:

In ja, evtanazija je nezakonita, ampak kakor lahko en inšpektor z zaostalimi nazori prepove označevanje ušes, čeprav je v zakonu jasno določeno, da: "je prepovedano rezanje ušes, razen če je v korist živali", potem je pač vsaka interpretacija in s tem tudi zavezanost zavetišča odvisna od stališča inšpektorja. Žal so zakoni in pravilniki napisani tako, da je -sploh pri prostoživečkah- preveč sivine. Kdo je pa pristojen za interpretiranje, pa je tudi jasno.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Če avg 04, 2011 4:26 pm

Re: Označevanje prostoživečk

Ma ja sej... kakorkoli se obrneš maš rit zadaj...

Btw. tisti, ki je pristojen za razlago prepošlje prošnjo tja... kjer pač... čaka... boljše čase najbrž :rolleyes:
You dont know me, you just wish you did. :playboy:

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 300

Pridružen: Sr jul 13, 2011 6:25 pm

Odgovor Če jan 08, 2015 11:54 pm

Re: Označevanje prostoživečk

Na Trubarjevi v LJ sem srečala tri prostoživečke, fanta in dve punci, ki imajo hranilko. Rekla je, da so vsi poštimani, da jih hrani že dolgo in ni mladičev. Bom vsekakor šla nazaj preverit, ker sem pri mačku opazila cela ušesa (rito je pa uspešno skrival), ena mačka pa ima na levem uhlju nekakšno navpično zarezo, za katero je hranilka rekla, da to pomeni, da je sterilizirana. Je to možno? Jaz sem prvič za kaj takega slišala. Meni je izgledalo kot zaceljena bojna rana ali kaj takega. Vem, da Gmajnice označijo desni uhelj, ampak poštimana bi bila lahko tudi drugje.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 526

Pridružen: To jan 28, 2014 1:59 pm

Odgovor Pe jan 09, 2015 12:00 am

Re: Označevanje prostoživečk

Mi smo našo mačko vzeli iz Gmajnic pred 10 leti, kjer je bila tudi sterilizirana. Tudi ona ima na uhlju (mislim, da desnem - trenutno spi pri dvonožcu) navpično zarezo, ki resnično izgleda kot praska.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 300

Pridružen: Sr jul 13, 2011 6:25 pm

Odgovor Pe jan 09, 2015 12:11 am

Re: Označevanje prostoživečk

Aha, hvala. Tale ima levega (zdaj pa nisem več 100 %, mogoče je pa bil desni, je preveč glavo vrtela :blush:), ampak očitno je tudi to praksa. Upam :angel:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Pe jan 09, 2015 9:32 am

Re: Označevanje prostoživečk

standardizacija oznacevanja nebi skodila. da bi recimo bil uhelj (ali vedno povsod levi ali pa pac vedno povsod desni) vedno oznacen na isti nacin. torej ali povsod zareza ali povsod prikrajsana konica.
Takale, nekje tako, nekje drugace, spet drugje sploh ne, samo zmedo povzrocajo. moram tudi jst vcasih ornk bulit da vem kaj vidim, pa se takrat je kdaj dvom (bojna rana ali oznaka).

Samo kaj ko bi pri nas taksni predlogi padli na neplodna tla.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Pe jan 09, 2015 6:31 pm

Re: Označevanje prostoživečk

S tem se pa popolnoma strinjam. In da bi se res vsi veti in vsi, ki pripeljejoprostoživečko na poseg, tega res 100% držali.
Meni se je zgodilo, da sem dobila iz ambulante mačko z označenim napačnim ušesom (hja, če leži pred tabo na hrbtu, potem je tvoja leva njena desna in obratno, ane?! :fool: ) in celo brez označenega ušesa, ker so pozabili... :dash:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16496

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Pe jan 09, 2015 6:55 pm

Re: Označevanje prostoživečk

In ne pozabite na osebka v Veterinarski postaji Ljubljana, ki odpira že sterilizirane muce, ker ne ve, kaj pomeni odrezan uheljček.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor So jan 17, 2015 9:46 pm

Re: Označevanje prostoživečk

Bi sploh bila kakšna opcija za to standardizirat? Si sploh ne predstavljam kako bi se to logistično dalo izpeljat.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor So jan 17, 2015 10:22 pm

Re: Označevanje prostoživečk

Odvisno, kaj je komu standard. Ponekod po svetu pravijo, da je edina in pravilna oznaka v levo, ponekod v desno uho, ponekod še vedno odrežejo trikotnik na vrhu ušesa.
saj če gleda nekdo, ki ne ve zakaj gre, je itak vseeno, kaj je odrezano, če pa gleda nekdo, ki ve, pa pogleda na obe ušesi.
Ne verjamem, da bi bila možnost oblikovati pravilnik s takimi standardizacijami, če je nekaj let nazaj to bilo s strani inšpekcij razlagano kot nedovoljeno in nedopustno. veliko bi že pomenilo, če bi oznako ušesa za prostoživeče mačke sploh vpisali v pravilnik, ker je trenutno to le dogovor, ki je sicer nekje v priporočilih bivšega vursa, ampak si ga tudi tam lahko vsak razlaga kakor mu odgovarja in kakor si ga hoče razložiti.
Bi rekla, da se je trenutno bolj pomembno ukvarjati z obveznim čipiranjem mačk (na dolgi rok seveda) o čemer niso lani niti slišati še hoteli.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Ne jan 18, 2015 5:56 am

Re: Označevanje prostoživečk

Čipiranje uzakonjit bi bil absolutno velik korak na bolje. :)
Pa vpis da se prostoživečke označuje z ušesom v pravilnik tudi. Ampak če bi se to vpisalo v pravilnik, pa bi takrat morda bila mala šansa da bi se v sam pravilnik vpisalo ne samo da se označuje z prirezanim ušesom, ampak tudi kako. Dve muhi v en mah morda.
Seveda pogledaš obe ušesi. Samo pri kateri bi pa bilo lažje na tak način biti za kak procentek bolj prepričan da je oznaka res oznaka in ne bojna rana.

Vrni se na Vprašanja

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.