V središču

Prekomerna teža


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderator: andreja

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1079

Pridružen: Pe sep 10, 2010 5:59 pm

Odgovor To apr 26, 2011 7:10 pm

Prekomerna teža

Pri nas imamo problem, ker ne moremo shujšati. Don ima idealno težo, celo naša babica Lisa je shujšala, vsaj malo. Z Mini pa je problem, ker ne mara dietnih briketov. Po sterilizaciji se je pričela rediti, kjub manjši količini hrane in nemastno. Zdravje je razen debelosti okej. Ona hoče kuhano in konec. Sem poskusila že, da sem ji dva dni ponujala dietne brikete, zelo je bila lačna ampak je kljub temu vztrajala in ni jedla. Kako to izgleda:
Spodvije zadnji tački pod ritko, skloni glavico in čaka, čaka....da bo dobila piščančka. Njen pogled je tako žalosten, da mi gre na jok, res. Ne počne ničesar drugega, kot da čaka, da dobi piščančka. Ker je lačna tudi na sprehod neče, niti se igrat, samo žalostno sedi, obtožujoče gleda in čaka papico. Sem dietne briketke zamešala med piščančka, pojedla je tiste tri koščke piščanca briketov se ni dotaknila.Seveda je bila še vedno zelo lačna. Pa smo probali Hills, RC, Nutro-seveda dietne, pa nič. Ona hoče kuhano. Ne morem je stradati, zato prosim za nasvet.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To apr 26, 2011 7:19 pm

Re: Prekomerna teža

Kaj pa če bi ji dala normalne brikete ampak manjšo količino od predpisane? Pa da povečaš njeno aktivnost.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor To apr 26, 2011 7:23 pm

Re: Prekomerna teža

Moje osebne izkušnje so mi povedale, da mnogi psi protestrajo glede briketov, ampak če si dovolj vztrajen in te ne ganejo spodvite tačke in žaloste učke in pomaga če ob pogledu na psa vidiš njegove težave zaradi debelosti, potem pač vztrajaj pri shujševanih briketih, poskusi jih zalit z vodo ali pa kakšno malo bolj okusno juho, jih malo namočit, da bodo bolj ješči, definitivno pa ne pustit, da iztrži tistega kuhanega piščančka.

Saj bo, če se le hoče in verjemi, da se (najverjetneje) ne bo izstradala do smrti, kakšen dan brez hrane (pa tudi če iz trme) pa je celo priporočljiv, kaj šele mučenje. Tako da veselo na delo :kiss: 8) 8) .
To err is human, but to get even? THAT is divine.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor To apr 26, 2011 8:01 pm

Re: Prekomerna teža

ojojojoj :girlblush: ....
"šiva", ti pa res nisi nobena softička, etoti da ne ;) :good: 8)

Jaz se pa čisto preberem v Patricijinem postu :girlblush: tko da hvala bogu, da nismo predebeli (čeprav eni, no - ena, vztrajno trdi drugače :devil: ) , ker bi jst shujšala od očk pa tačk pa očitajočih pogledov, ne pesjanka (no ali pa mačkon, saj je isti...isti pes se reče! :lol: )

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1079

Pridružen: Pe sep 10, 2010 5:59 pm

Odgovor To apr 26, 2011 8:14 pm

Re: Prekomerna teža

Vet. je rekla, da z juho ne smem močit, ker ima preveč maščob. Z vodo močenih ne mara. Piščanec pa je kuhan in brez kože ,z žlico riža in malo spasirane zelenjave (drugače se zelenjave ne pritakne), so rekli, da takšen ne redi, ampak očitno pri naši to ne drži.
2 x dnevno dobi v mini obrokih. Dva dni ni jedla, ker sem vztrajala, še tretji dan ne bi, če ne bi dobila kuhano. Ko dobi malo kuhanega zjutraj, potem popoldan poje brikete, sicer pa se briketov sploh ne pritakne in se obnaša tako, kot sem opisala. Tudi, če ji dam mešano, kuhano z briketi poje samo kuhano. Gibanja ima dovolj, vendar, če je lačna je ne pripravim do ničesar. Sedi ali leži negibno in samo žalostne oči sledijo vsakemu mojemu koraku. Na silo je ne morem vlečt na sprehod, ker se dobesedno ukoplje tako, da se uleže. Ne popusti. Samo kadar je lačna je takšna. Zavedam se, da tako naprej ne more iti zato iščem rešitev. Ali se dobijo tudi dietne konzerve? Katere bi smela uživat skupaj z briketi na dolgi rok?
Hvala za nasvete :) .
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6179

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor To apr 26, 2011 8:27 pm

Re: Prekomerna teža

Ne razumem, kako ne shujšate, ko pa noče jesti briketov?

Pri nas požrejo dobesedno vse, tudi papir, les ipd.

Sem pa ničhudega sluteč pomotoma shujšala dva predebela, Olivio in Miška, ker sem dajala tudi na pomlad enako količino briketov kot čez zimo. Očitno je poraba z lepim vremenom občutno zrasla. Zdaj jima dajem skoraj 2 x toliko, kot čez zimo. Ne morem verjet, da je to mogoče.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor To apr 26, 2011 8:32 pm

Re: Prekomerna teža

Saj če kuhaš pusto piščančje meso, potem ta voda v kateri se je kuhal ni mastna. Saj po mojih izkušnjah ne, pa tudi veterinar mi je rekel, da ko kuham piščanca, je važno da ni masten konc mesa. Tako da če vse odrežeš stran, bo ta voda čisto ok. Jaz bi potem to dala čez brikete.

Drugače bi pa mogoče lahko probala ostat na taki hrani, ki jo je normalno jedla, pa bi bila zadovoljna, ti bi jo pa lahko gnala na sprehodih, da malo več pokuri.


Dietna konzerva: RC Obesity

Pa še opcije dietnih briketov:Acana, Arden Grange, Bosch

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1079

Pridružen: Pe sep 10, 2010 5:59 pm

Odgovor Sr apr 27, 2011 8:03 am

Re: Prekomerna teža

Hvala za nasvete. Bomo probali še z dietnimi konzervami namazat dietne brikete, mogoče bo pa šlo v izbirčen gobček. Pa še pomlad in poletna vročina, če sploh bo, bo pomagala, da bo manj apetita.
Bom poročala.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3368

Pridružen: To nov 02, 2010 6:57 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Sr apr 27, 2011 8:21 am

Re: Prekomerna teža

Oaza88: 8)

Patricija: Mislim, da bo šlo, samo če malo bolj vztrajaš. Glede tistega, da po tem sploh noče na sprehod.. To je logično, ker tudi jaz nisem najbolj navdušena nad športom, ko sem sestradana, ampak nekako jo je potrebno zmotivirat. Juha pustega mesa ni nič bolj mastna kot konzerva in se jo lahko komot uporabi za preliv in je tudi zelo ješče vse skupaj po tem. Konzerve so pa bolj tako tako.. So še vedno konzerve in če ti že piščanca zbere ven iz briketov, ti bo tudi to vsekakor. Mi smo imeli psa, ki je vsak briket posebej dal v usta, ga oblizal in ga nato vrgel ven :lol: :D , ampak se nismo dali, namakali smo mu njegove brikete, mu jih zmečkali v pašteto in ko se je navadil njihovega okusa, se je navadil tudi potem trde strukture briketov, ker je vonj in okus že poznal. Poletje bo sigurno dobro delo, ampak ne, če je taka kot jaz, ko me to, da je poletje sploh ne gane :dash: ;) . Skratka srečno in poskušaj čim več stvari, ki ne vključujejo kuhanja, sama pa boš videla katera odgovarja ravno tvoji psički.
To err is human, but to get even? THAT is divine.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Če apr 28, 2011 7:35 am

Re: Prekomerna teža

Da te malo potolažim... pojdi si prebrat našo zgodbo v tole temo: http://www.pomagamo-zivalim.si/viewtopic.php?f=38&t=210 , kako je naš sodček skoraj čez noč shujšal do samih golih kosti.... in potem se boš prec malo manj sekirala če je kužika lepa zaobljena...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Po maj 02, 2011 10:14 am

Re: Prekomerna teža

Kot se jaz spomnim z enega predavanja, je formula za hranjenje takega psa taka: preračunaš, koliko hrane bi moral dobiti pri idealni (t.j. ciljni) teži in živali hraniš 70% te količine.
Meni se je to zdelo preveč radikalno in sem psici dajala 80-90% količine in povečala fizično aktivnost (moja psica je namreč prišla k meni 5 kg predebela). Na idealno težo je prišla v približno 5 mesecih (bi hitreje, pa sem potem postopno povečevala količino hrane). Je tudi bilo tako, da je bila na začetku v zelo slabi fizični kondiciji (polegala je po nekaj sto metrih) in sva zato več hodili -sprva po pol ure, nato urni sprehodi. Bolj so šli kilogrami dol, več je imela tudi energije in rajši se je gibala.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2617

Pridružen: Ne jan 22, 2012 12:56 pm

Odgovor To jan 14, 2014 7:39 pm

Re: Prekomerna teža

Da malo obudimo tole temo... :D Naša psička je "malce" predebela (no, ene 4 kg :blush: ). Zjutraj dobi konzervo in nekaj surovega govejega mesa, zvečer pa brikete. Aktivna je zelo, tudi energije ima še in še, redno hodiva na dolge sprehode, v hribe, tudi z drugimi kužki se dosti druži in teka. Poleti sem jo že poskusili hujšati tako, da sem ji običajne brikete zamenjal z Hills r/d briketi, zjutraj je pa dobivala samo surovo goveje meso. Malo je shujšala, zdaj se je pa zredila nazaj in še je pridobila na teži (me je skoraj kap danes, ko sem jo tehtal).
Tisti, ki imate izkušnje s hujšanjem psa - naj pustim način prehrane kot ga ima in samo zmanjšam obroke, naj jo hranim samo z briketi, naj jo začnem hraniti z light briketi, naj začnemo spet s tistimi "pravimi" briketi za hujšanje - katere svetujete, naj poskusimo kaj drugega...???
“Cats were put into the world to disprove the dogma that all things were created to serve man.” - Paul Gray
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 997

Pridružen: To nov 27, 2012 10:37 am

Odgovor Sr jan 15, 2014 7:46 am

Re: Prekomerna teža

Hills ima kar precej mastne brikete. :(
Ne glede na r/d.
Na tvojem mestu bi šla na kakšno drugo znamko. Imaš ogromno ponudbe.
Jest osebno z light varianto nisem bila zadovoljna.
Hranim z Bosch, ker so premium znamke za moja dva kosmatinca premočne (prebavni problemi). Dobivata 1/2 kuhanega, 1/2 briket. Sicer se je teža na light zmanjšala, vendar ne drastično v primerjavi z navadnimi. Se je pa fejst poznalo na kvaliteti dlake, tako da... :S
Hujšajta na "dolgi rok". Obvezno si izberi "merico" za cel dan.
Stehtaj predvideno količino za težo psa in zmanjšaj za cca 20-30% (vsaj - saj je steriliziranea, ne?), oziroma odvisno od količine dodanega surovega mesa. Če je tega precej, dodatno zmanjšaj količino. Naj ne dobi tudi enega briketa več. Ne glede na to, kako lačne so oči. Je sicer težko za nas, ampak se gre za kvaliteto njenega življenja.
Srečno!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Sr jan 15, 2014 10:40 am

Re: Prekomerna teža

Kakšna pa je njena teža, kolikšen del njene celotne teže so tile štirje kg?
Ker si predstavljam, da psica nima več kot cca. 20 kg, je tole res hujšanje
na dolgi rok, na primer za eno leto.

Treba je najti mero hrane in aktivnosti, po kateri ne pridobiva dodatne
teže in potem vnos hrane še čisto malo zmanjšati. Pa, seveda, všteti
tudi vse potencialne priboljške in dodatke, ki jih občasno dobi.

Kako pa odmerjaš hrano, tehtaš?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2617

Pridružen: Ne jan 22, 2012 12:56 pm

Odgovor Sr jan 15, 2014 12:26 pm

Re: Prekomerna teža

SinM, psička je sterilizirana.

Skuiki, psička tehta (zdaj) 17,7 kg. Po pravici povedano, tehtam ji hrane ne, na začetku sem jo, zdaj pa dajam približno tako količino (seveda pa se je lahko ta "približna količina" s časom oddaljil od tiste prave). Problem je bil tudi hranjenje med obroki - tako od mene kot od drugih, vsak ji je dal "čisto malo", na koncu pa.... No, pri tem smo se zdaj (večinoma) že zdisciplinirali, jaz sem še tisti, ki ji še da kak priboljšek :blush: .
“Cats were put into the world to disprove the dogma that all things were created to serve man.” - Paul Gray
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 997

Pridružen: To nov 27, 2012 10:37 am

Odgovor Sr jan 15, 2014 12:41 pm

Re: Prekomerna teža

Pri steriliziranih se metabolizem spremeni. Pri enih bolj, pri drugih manj.
Vsekakor pa posledično potrebuje manj hrane za isto količino aktivnosti.
Recept je na dlani:
- strogo odmerjaj brikete (označi si plastično posodico na stehtani meri);
- enako velja za meso.
Za priboljške se pri nas obnese, da zjutraj pripravim mero za dan. Vsak lahko da, vendar samo iz odmerjene količine.
Vsekakor pa priboljške odštej od dnevne količine hrane.
Priporočam tudi, da so priboljški dietični. Sušene sardele so njami. Lahko v pečici na peki papirju popečeš/izsušiš koščke pustega mesa. Spravljeni v hladilniku držijo cel teden.
Od začetka bo težko (tebi ;) ), potem pa gre. Sploh, ko vidiš napredek. :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Sr jan 15, 2014 2:05 pm

Re: Prekomerna teža

scarecrow je napisal/-a:.... No, pri tem smo se zdaj (večinoma) že zdisciplinirali, jaz sem še tisti, ki ji še da kak priboljšek :blush: .


Poznam še enega takega, moj mož je isti tak popustljivec pred očki najlepšimi in mahajočim repkom.... :S
Res škoda, da nimam ne enega ne drugega jaz sama! :lol:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2617

Pridružen: Ne jan 22, 2012 12:56 pm

Odgovor Sr jan 15, 2014 8:53 pm

Re: Prekomerna teža

Kaj pa pozimi - ravno toliko aktivni kot poleti nismo, ali takrat zmanjšate količino hrane?

Ja, oaza88, moški se pač težko upiramo prosečemu pogledu lepotic s čudovitimi rjavimi očmi. :D
“Cats were put into the world to disprove the dogma that all things were created to serve man.” - Paul Gray
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2238

Pridružen: Če jan 19, 2012 11:35 am

Odgovor Sr jan 15, 2014 9:28 pm

Re: Prekomerna teža

Bom se vmešala tule. Za našo malo kjut pošast na srečo ne morem rečt, da je predebela. Trenutno ima še lepo idealno linijo.

Sem pa ugotovila naslednje: če dobi kuhano (npr. piščanca+riz+zelenjavo), takrat bi požrla vse, pa tud če že trebuh poka po šivih. Če ji je dobro bo zbasala VSE. :nyam: Briketi pač niso tako slastni in ji gre tudi mal manj v rit.
Midva ji dajeva brikete in vsake kvatre kej kuhanega (recimo 1x na teden) ali konzervico. Ker je v briketih vse kar rabi ne delava drame, če ne poje "priporočene" dnevne doze, ker veva da bo pojedla ko bo lačna in ko bo potrebovala. Brikete ji obvezno umakneva (v škatlo s hrano), če jih ne poje v roku 15 minut in dava ponovno ob naslednjem obroku. Izsiljevanje ob najinih obrokih pa je seveda stalnica. :girlblush: Proseče velike učke, poklapani uheljčki, tačkanje po kolenih, šnoflja vklopljena 100 na uro ... kdo zmaga? mnjah, čist odvisno kaj je na krožniku. :girlblush:
S priboljški med obroki pa tudi ne pretirava, tako da se ne nasiti od njih. :)

Scarecrow morda bi vseeno moral začet dozirat hrano glede na težo psa. Torej manjšo porcijo kolikor je psička težka. Itak je pa SinM že vse povedal/a :good:
Vso srečo pri hujšanju!
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 997

Pridružen: To nov 27, 2012 10:37 am

Odgovor Če jan 16, 2014 7:30 am

Re: Prekomerna teža

scarecrow je napisal/-a:Kaj pa pozimi - ravno toliko aktivni kot poleti nismo, ali takrat zmanjšate količino hrane?

Pozimi izključno notranjim zmanjšaš količino, če se zmanjša njihova aktivnost. ;)
Naslednja

Vrni se na Psi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.