V središču

Alergija in prehrana


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor So okt 12, 2013 10:17 pm

Alergija in prehrana

Živjo!

S fantom imava doma dve muci. Punčka Alica je povsem zdrava, njen kožušček je krasen, razen tega, da se hitro redi, ni z njo nobenih zdravstvenih preglavic, samček Alvin pa ima ves čas neke zdravstvene težavice; zobki so nekoliko slabši, dlesni se mu vnemajo, težko se poredi in zelo hitro izgublja težo, ima večkrat kakšno drisko, kar pa je predvsem neprijetno zanj, je to, da ima alergije - ne vemo na kaj vse, zagotovo pa ne prenaša piščanca. Tudi če je v hrani le piščančja maščoba, je maček nenadoma ves v ranicah in krastah, ki se počasi celijo. Edini briketi, ki so primerni zanj, so Orijenovi z ribami, ker ti edini nimajo nič piščančjega v sebi, vendar je problem v tem, da so se mu, kljub temu, da je bil na Orijenu, začele po ušescih pojavljati nekakšne bunčice, krastice ... ne vem niti kako jih bi opisala. Veterinarka jih je popraskala in pogledala pod mikroskopom in niso nič posebnega (kožne celice ter nekaj bakterij), pravi, da je tudi to znak alergije. Kakor sva s fantom brskala po internetu, sva ugotovila, da se naj bi tako kazala alergija na pršice pri mačkah. Pršice pa so lahko tudi v briketih, kolikor sem razumela in naj bi jih zamrzovala ... ker ne veva, na kaj točno je morebiti ŠE alergičen, sva se zdaj odločila poskusiti drugače.

Mačku kuhava ribje fileje (aljaški polak), ki jih potem dobiva dvakrat na dan. In zdaj ne vem ... je to okej prehrana? Torej zgolj ribji file? (Riža npr. ne upam dodat, nikoli ni jedel nobene hrane, ki bi kot OH imel kaj drugega kot krompir, krompirja pa zjutraj ne morem kuhat (ribo kuham enkrat v večji količini in za nekaj dni zamrznem) ...) Bi moral prejemati dodatne vitamine/minerale? Predvidevam, da dobi s tako prehrano vsaj dovolj taurina ... Kaj pa z njegovimi zobmi? Mu lahko zgolj sveža hrana škodi? (Zob si ne pusti čistit, veterinarka pa pravi, da še ni za ultrazvočno čiščenje ...) Predvidevam, da bi morala izginit tudi alergija na pršice, če hrano zamrznem? Bi bilo optimalno, če mu dajeva ribo (Uh: je 200g ribe dovolj zanj za en dan? Zdaj ima okoli 3kg, malce je manjši in precej suh ...), plus vitaminsko pasto, plus pasto za zobe? Malce že obupavava ... Aja - mokra hrana za muce pa odpade, ker bi stala odločno(!) preveč in se mu zdi, iskreno rečeno tudi popolno razmetavanje z denarjem ... glede na to, da zdaj prejema hrano, primerno za prehrano ljudi, seveda nič soljeno/začinjeno, stane pa zadeva pol manj ... ampak kolikor sem gledala, je v konzervah itak več škodljivega kot dobrega, poleg mesa ... v Applaws konzervah je denimo olje, predelano jajce (v prahu), riž ... ipd. Huh. Bi naj k ribi še kaj dodala morda? Lahko tudi jaz dam zraven kakšno olje, če je morda to okej in to v bistvu rabi ... hm. Sem se razpisala. :girlblush:

P.S.: Muc nima ne FeLV in ne FIV, testiran je bil dvakrat, star je dve leti.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 10:58 am

Re: Alergija in prehrana

Praskanje ni nujno znak samo alergije na prehrano, temveč tudi na druge alergene v okolici. Praskanje in krastice so ponavadi po glavi, vratu in ušesih, zato iz samega mesta težko karkoli sklepaš.
Testiranje na alergene v hrani ponavadi ne daje relevantnih rezultatov in se bolj splača izločevalna dieta, medtem ko se testiranje na alergene v okolju (pršice, pelodi in podobno) splača. Moja prejšnja muca je bila hud alergik, konstantne driske in praskanje po glavici do krvi. Prebavo smo zrihtali z dietnimi briketi (hill's d/d), praskanje je ostalo. Testiranje je pokazalo alergijo na cvetni prah in dobili smo posebej zanjo pripravljeno zdravilo za desensibilizacijo. Gre za nadzorovano vnašanje alergena z namenom postopnega zmanjševanja alergijske reakcije. Pri naši muci je delovalo in se je reakcija bistveno zmanjšala.

Samo riba je ok za omejen čas, čeprav bi sama rajši izbrala zajca ali divjačino. Riba je zelo alergena. Dolgotrajno hranjenje z ribo vodi v pomanjkanje vitamina b1 (posledica resnega pomanjkanja so napadi, podobni epileptičnim in motnje srčnega ritma!) ter vitamina K. Skratka na kratki rok za preverit teorijo je ok, na dolgi rok pa ni dobra izbira. Tudi sicer je pri izključno doma pripravljeni hrani treba pazit na dovolj kvalitetnih maščob, ki so za mačko glavni vir energije, in na dodajanje taurina, kalcija in ostalih mikrohranil, zlasti če meso kuhaš.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 12:03 pm

Re: Alergija in prehrana

Zadeva se je s spremenjeno prehrano zelo(!) izboljšala in na ribo zelo očitno ni alergičen. Rož nimava, ker sem jaz sama alergična na cvetni prah in čisto iskreno: trenutno si testiranja, ki ga omenjaš ne moreva privoščiti - oba sva študenta, pa tudi veterinarka ga glede na stanje ni priporočala, oz. se ji je zdelo, da bi bilo na tej stopnji to nepotrebno.

Kaj pa dodajanje vitaminov? Tudi to potem ni okej? Strah me je poskusit še katero meso, ker je na ribi vse bp, kar se ranic tiče, samo te bunčice na ušeskih je imel - rane pa prej po repu, tačkah, glavi, vratu ...

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 12:15 pm

Re: Alergija in prehrana

Kaj pa če bi še občasno dobil jajce? Kolikor razumem, je v njem tako vitamin b1, kot tudi vitamin K.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 12:46 pm

Re: Alergija in prehrana

Na spletu je ogromno literature na temo doma pripravljene hrane. Pametno pripravljena domača hrana je sigurno boljša od katerihkoli briketov, samo dobro se je treba izobraziti. Zahteva pa seveda dosti truda. Če je volja, verjamem, da boste uspešni. :good:
Vitamine bi na tvojem mestu dodajala v vsakem primeru, ker se s kuhanjem meso zelo osiromaši. Dober vir maščobe je lososovo olje (ali še boljše dermanorm olje KLIK), vitamine pa dobiš že pripravljene. Npr. teli naj bi vsebovali vse potrebno KLIK.

Testiranje je res zelo drago in dokler niso izčrpane vse možnosti glede prehrane, niti ni smiseln strošek.
A veterinarske diete za alergike vam pa ne ustrezajo? Recimo Hill's d/d ali Flatazor?
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 1:12 pm

Re: Alergija in prehrana

Lososovo olje smo že kupovali - torej je to dober dodatek, kar se tiče maščob? Okej, to res ne bo problem, kar se tiče vitaminov pa hvala za link. :) Bomo še to dodali, takoj ko vidimo, če je v osnovi riba okej (če vsi znaki alergije izginejo).

Na testiranje bi šel, če bi bilo stanje res hudo - jaz sem malce paničarja in v resnici ni tako hudo: nekaj ranic je bilo tu in tam, dokler je dobil vase kaj piščančjega, ampak je zdaj v bistvu čisto okej - ima samo še dve manjši ranici, ki se pa celita. Tole po ušesih sta pa zdaj dve bunčici, dve sta šli pa stran ... ni videt, da bi bil zelo obremenjen s tem, je čisto živahen in radoživ, ni kaj posebej utrujen/ni videti, da ga boli ...

Uh, kar se veterinarskih linij tiče je pa tako, da meni niso všeč te velike firme, ki testirajo na živalih, niti mi niso všeč njihova ''polnila'' v hrani. Bom raje res predelala nekaj literature in se naučila hrano doma naredit tako, da bo res okej za muca. Tako bom tudi res vedela, kaj dobi v hrani in bo po mojem večji nadzor. Je bil pa tudi sicer vedno na hipoalergeni hrani - Acana, Orijen, Meownig heads, Arden Grange, tako da niti nisem prepričana, če bi bilo okej zanj karkoli od tega ...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 1:28 pm

Re: Alergija in prehrana

Pri nas je bila situacija bistveno drugačna kot pri vas, muca je imela celo glavico v krastah in jo je tako srbelo, da niti jest in spat ni mogla nemoteno. Če vam gre že zdaj tako dobro, bo z izpopolnjenim znanjem in sproti pridobljenimi izkušnjami samo še boljše. :good:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 2:57 pm

Re: Alergija in prehrana

Uh, revica. In kako je šlo nato na bolje? Kaj si storila? Upam, da bo pri nas res okej, da ne bo več bulic/ranic/drisk.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 4:14 pm

Re: Alergija in prehrana

Z imunoterapijo se je srbenje bistveno zmanjšalo, vendar smo se žal potem zelo kmalu poslovili zaradi odpovedi ledvičk. :girlsad:

Če se uspete izognit alergenom, bojo težave izginile. Poročaj, kako napredujete.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 5:29 pm

Re: Alergija in prehrana

Sožalje. :(

Je morda še kaj, na kar moram biti pozorna? Lahko k ribam občasno dodam grah (vitamin K), jajčko, kefir ...? Ne k ribi na krožnik - k prehrani pač. :D Lososovo olje imamo še doma. Je tole kar nova stvar za nas ...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 5:55 pm

Re: Alergija in prehrana

V štartu jajca in mleka rajši ne, oba sta zelo alergena. Karkoli je lahko alergen in če dodaš enkrat eno, drugič drugo, ne boš nikoli znala točno določit, na kaj muc reagira. Načeloma se greš izločevalno dieto tako, da vsaj 2 meseca vztrajaš izključno z eno stvarjo (v vašem primeru riba), potem začneš nadzorovano dodajati nov vir beljakovin. Dodaš obvezno samo eno novo stvar naenkrat in daješ vsaj 2 tedna vsak dan po malo. Če ni reakcije, sklepaš, da je ok in probaš nekaj novega po istem postopku.

Grah ne sme bit problematičen in ostala zelenjava tudi ne. Jaz sem k mesu ribala surov korenček, ker ima veliko vlaknin pa še zobke čisti. Izogibaj se žitaricam, sploh pšenica in koruza veljata za dva izmed štirih primarnih alergenov. Če bo zahtevalo preveč truda, pa še vedno ostajajo veterinarske diete kot izhod v sili. ;)
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 6:41 pm

Re: Alergija in prehrana

Okej, torej bomo zaenkrat na ribi, lososovem olju in občasnem korenčku/grahu, pa potem decembra vidimo, če bi se dalo dodati jajca/mleko. Kolikor sem gledala je samo Hill's primeren od veterinarskih diet ... hm.

Sicer pa hvala za vse nasvete. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 7:13 pm

Re: Alergija in prehrana

S hranjenjem samo z mesom, brez OH, pri mačkah ni nič narobe.
Problem pa je, da samo z mesom (tudi če jih jih hranili s surovim), ne pridobijo
vseh potrebnih hranil (jesti bi namreč morali tudi drobovino in kosti).
Mačku, ki bo dlje časa užival samo kuhano meso, bodo začeli manjkati
taurin, kalcij, D vitamin, B vitamin itd.

Na tržišču obstajajo prav pripravki, ki so namenjeni izključnemu
hranjenju z mesom.

Poguglaj Fortan - Catfortan in Felini Tavrin ter Felini Complete.
Vsi navedeni dodatki so namenjeni dodajanju k doma pripravljenim
dietam.

Jaz bi na vašem mestu preverila med njimi, je pa potrebno preučiti,
kakšne so sestavine, da ni med njimi česa, na kar je maček lahko alegričen.

Potem so še ena možnost prav hipoalergene veterinarske diete. Problem
je, če gre res za alergijo na pršice, potem bo jih potrebno zamrzovati.

Seveda je v primeru, da z izključevanjem ne uspete popolnoma urediti stanja,
možno narediti tudi alergijske teste, da boste videli, kaj je pravzaprav problem.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 7:17 pm

Re: Alergija in prehrana

Glede veterinarskih diet z briketi pa poglej
nabor pri Čombetu:
http://www.supercombe.si/245-vet-diete-macke
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 7:50 pm

Re: Alergija in prehrana

Tukaj je zelo zanimiv vir z dietami za pse in mačke,
za pripravljanje domače kuhane hrane (ne surove):

http://www.dogcathomeprepareddiet.com/index.htm

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 8:36 pm

Re: Alergija in prehrana

Hm ... predvidevam, da je vseeno ali je meso zajca/divjačine/ribe? Hočem reči ... če mu riba ugaja, je to okej, kajne? Tudi v eni verziji Orijena je samo riba ... hm. Zdaj sem nekako na temle: kuhan aljaški polak+žlička lososovega olja+plus žlička tegale: http://www.*****.si/shop/macke/zdravje ... ila/237142. Ta dodatek se mi zdi super, ker naj bi vseboval vse potrebno in naj bi bil napravljen posebej za alergike - brez alergenov, pa še dovolj taurina ima. :good:

Ja, kakor sem že omenila, vem, da bi bilo v primeru alergije na pršice brikete zamrznit, poleg tega pa mislim, da mu ustreza samo Orijen. Hill's (veterinarski z divjačino in grahom) je edini, ki se mi zdi res primeren med temi dietnimi hranami, ker imajo vse druge navedene ''živalske beljakovine'' in nobenega zagotovila, da med njimi ni kaj piščančjega, ena hrana celo vsebuje neke kokošje produkte ... plus te velike firme testirajo na živalih in to mi je grozljivo zgrešeno, tako da mi dosti bolj diši ideja o doma pripravljeni hrani. Se pač doda nekaj stvari k mesu in je to to. :) Če bo okej prenašal, bomo čez nekaj časa poskusili dodati malo riža/malo graha, to je pa tudi vse. Kuham lahko pa 1x na teden in zamrznem ...

Ne vem pa, kako je s količino. Mačka bi rada poredila, ker je suhcen ... na spletu sem prebrala, naj bi pojedel muc, težek 4,5kg okoli 130g mesa na dan. Drži to tudi za ribe? Jaz sem mislila, da bi moral dobiti okoli 200g - je to zelo preveč? (Niti ne poje toliko ... hm.)

Hvala tudi za link do tehle diet, bom pobrskala. :)

Okoli testov sem pa že pisala, da mi je trenutno to precej drago in glede na to, da ima muc samo dve majhni ranici in dve bunkici na ušesih, bi najprej poskusila z dieto. Tako je svetovala tudi veterinarka ... če bi se pa zadeva razširila/poslabšala, pa tako ali tako ni izbire in bo testiran, kaj pa drugega ...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 8:58 pm

Re: Alergija in prehrana

Količine so okvirne. Če ne uspe pojesti 200g na dan, mu je verjetno preveč. Prilagodi količino temu, koliko poje. Moraš pa vedeti, da bo muc na domači hrani v vsakem primeru bolj suh kot na briketih, ki vsebujejo cel kup polnil, ki redijo. Pa kakat tudi zna dosti redkeje, ker je enostavno manj odpadka.

Da je primeren samo Hills ne drzi. Hidrolizirane beljakovine imajo umetno spremenjeno strukturo in zato niso alergene. Tudi Flatazor in RC Sensitivity Control bi lahko bila ok.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor Ne okt 13, 2013 9:26 pm

Re: Alergija in prehrana

Hm, če bo pojedel kolikor zmore, bo mogoče vseeno kaj pridobil na teži? Kako je pa s ceno zajčjega mesa in/ali divjačine?

Oh, hvala za to pojasnilo. :) No, v vsakem primeru bi poskusila s kuhano hrano, mi ni problem, ker mi ni všeč politika teh firm, kakor pravim. Ampak seveda - to je še vedno izhod v sili, nenazadnje je tudi občutno ceneje kupit te veterinarske brikete, kakor ribje fileje plus vse dodatke ...

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Po okt 14, 2013 7:07 am

Re: Alergija in prehrana

Štorovka je napisal/-a: Kako je pa s ceno zajčjega mesa in/ali divjačine?


Zajec je nekje med 8-10€ na kilo, medtem ko divjačina 2€/kg - če te zanima pokličeš firmo Nimrod, poveš da bi imela meso za psa/mačka in kakšno količino, potem pa je odvisno od kod si. Vozijo v restavracije po celi Sloveniji in se s šoferjem zmenita kje se dobita (ni dostave na dom), ali pa prevzameš kar pri njih na lokaciji, mislim da je nekje okrog Ljubljane.

Ena je napisala, da se mačkom lahko daje grah, sam za pse so stročnice odsvetovane, kako to da za mačke ne?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Po okt 14, 2013 9:41 am

Re: Alergija in prehrana

Hillsova veterinarska dieta za alergike ima grah dodan kot vir hidratov v suhi in mokri hrani. Kot vemo, mackom OH niso zares potrebni ampak ocitno tudi ne skodujejo.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 30 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.