V središču

Vnetje mehurja in prehrana


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor So jan 12, 2013 7:44 pm

Vnetje mehurja in prehrana

Živjo!

Pri mojih starših živi muc (8 let), pozitiven na mačji aids, lani je bil operiran zaradi raka na ušesu. Po operaciji je grozljivo shujšal, domačim se je smilil in zdaj je rezultat en precej predebel maček (Skoraj 7kg). Opozarjala sem, naj pazijo na prehrano, ampak ... ehem ... ni zaleglo. :girlblush:

Pred enim tednom je mama opazila, da je začel lulat povsod v hiši, česar pred tem ni nikoli počel, naslednji dan je lulal krvavo ... muc šel je k dežurnemu veterinarju in dobil antibiotično kuro (injekcije), šlo je za vnetje mehurja. Na vso srečo je šla zadeva lepo nazaj, muc je zdaj spet takšen kot je bil pred boleznijo, vendar se je mama odločila, da bi ga od zdaj naprej hranila s prehrano, ki bi sečilom v celoti kar najbolj odgovarjala.

Zanima me, kaj priporočate. Tole kdo pozna? http://www.supercombe.si/flatazor/1697- ... y-2kg.html Muc je sicer izjemno ješč, še z nobenimi briketi/konzervami ni bilo problema, tako da predvidoma ne bi bilo težav s tem.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor So jan 12, 2013 8:00 pm

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Katerakoli urinary dieta bo ok, tudi flatazor je zelo dober. Če se da, mu dajajte tudi čimveč mokre hrane, lahko dietne urinary vrečke zalite z vodo ali karkoli takega, da zaužije čimveč vode.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor So jan 12, 2013 10:34 pm

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Hvala Helena. :) Kaj pa sol, ki je tako v RC kot tudi v Flatazorju? A to ni problem?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor So jan 12, 2013 10:39 pm

Re: Vnetje mehurja in prehrana

V dietah za urinarce je ziher ni.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 349

Pridružen: Pe sep 23, 2011 7:12 pm

Odgovor So jan 12, 2013 10:52 pm

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Ja je, tole so sestavine Flatazorja Protect Urinary: Sestava: dehidrirano račje meso, riž, tapioka, koruzni gluten, ovsene luščine, račja maščoba, že prekuhan škrob, dehidrirano meso, jajce v prahu, jabolčna vlakna, krompirjeve beljakovine, živalski beljakovinski hidrolizati, rastlinska olja, laneno seme, ribji avtolizati (organolizati 0,6%), pivski kvas, morska sol, frukto-oligosaharidi, planika, jesenska vresa, kanadska hudoletnica, brusnice, kalcijev karbonat, kalijev klorid, citrusi, brestovolistni oslad.

Tole pa še RC Diet Urinary: Sestava: riž, pšenični gluten, perutninska moka, koruzna moka, živalske maščobe, hidrolizirane živalske beljakovine, minerali, ligno celuloza, pesni rezanci, ribje olje, sojino olje, frukto-oligosaharidi, hidrolizirani raki (vir glukozamina), izvleček ognjiča (vir luteina).

Analiza: beljakovine 34,5%, maščobe 15%, surov pepel 7,4%, surova vlakna 2,5%, kalcij 0,8%, fosfor 0,7%, natrij 0,9%, magnezij 0,05%, kalij 1%, klorid 1,9%, žveplo 0,5%, tavrin 0,2%. Snovi za kisanje urina: kalcijev sulfat 0,56%, DL-metionin.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor So jan 12, 2013 11:14 pm

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Sol je v vsaki hrani, saj nekaj je telo tudi rabi, kakor vem. Jaz bi zbrala tisto, ki ima najmanj.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor So jan 12, 2013 11:32 pm

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Fujtofuj RC. Ne bi dala mojim nikoli za jest hrane, ki imajo na prvih dveh mestih stvari, ki jih mački ne potrebujejo. Sestavine so namreč naštete po vrsti po količinah - prvo je tisto, česar je več. Od teh 34% beljakovin jih je večina rastlinskega izvora, s čimer si maček nima kaj pomagat. Skratka za mačke čist neprimerno, vzemi uno prvo.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne jan 13, 2013 7:06 am

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Ne, ne rabi je organizem v taki obliki, da bi bil plus, da je dodana v hrano za živali. No, vsaj prvič slišim kaj takšnega. Če pogledaš napisami sestavi, je kvalitetnejši Flatazor. Kot že rečeno prej, dajte mu probat uturit čimveč tekočine, mogoče bi mu odgovarjala juha v kateri je bilo kuhano meso, neslana in brez začimb seveda.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 20804

Pridružen: So sep 17, 2011 5:37 pm

Odgovor Ne jan 13, 2013 9:39 am

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Štorovka, še dobro, da si načela temo, si zadnje dni tudi sama razbijam glavo s tem. Sem se tudi nagibala k Flatazorju (se sestavine berejo bolj kvalitetno in naravno, razen če so njihovo poimenovanje lepše zapakirali kot pri RC), se mi pa zdi, da je RC "agresivnejši" - topi kristale v mehurju, pri Flatazorju piše več o zaščiti ledvic, dobro, tudi topi sečne kamne ... Je dovolj, če vzamem Flatazor, ali ga za vsak slučaj kombiniram z RC (samega RC-ja ne bi, sem bila očitno v mesecih na tem forumu toliko "indoktrinirana", da se mi ne zdi dovolj kvaliteten, čeprav vem, da ni na listi za odpis :) ).
Tudi pri vrečkah mi ni najbolj jasno, pločevinke / vrečke, ki jih običajno jesta, so v bistvu samo meso (tam nekje okrog 70 % + voda in riž oz. kakšno drugo vezivo in zelenjava), tele Urinary zadeve pa vsebujejo žitarice (nič ne piše, katere), olja, maščobe, jajca ... Ima to vpliv na ph urina, ali na tej dieti maček ne sme "preveč" mesa oz. čemu ta mešanica služi? Če kdo ve, ga prosim za razlago, če ne, me pa preskočite :blush: . Hvala :) .
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 20804

Pridružen: So sep 17, 2011 5:37 pm

Odgovor Ne jan 13, 2013 9:43 am

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Eh, sem šla še enkrat brat razlago vrečk in mi tam vse lepo piše (pametni ima v glavi, tapočasni pa v tipkovnici, očitno :dash: ).
Torej: Dieta Urinary preprečuje nastanek kamnov, saj poleg Ph urina uravnava tudi volumen urina.Tako prepreči koncentracijo kamnov in skrbi za redno uriniranje mačke. Vsebuje malo maščob in veliko lahko prebavljivih snovi, zato skrbi za zdravo prebavo. Ribje olje vzdržuje zdravo kožo in sijočo dlako. Hrana ima želatinasto teksturo in je tako primerna tudi za zelo stare mačke, ki težko žvečijo hrano.

Pa brez zamere, ker morate brat moje nebuloze :) .
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne jan 13, 2013 10:21 am

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Smo malo zašli, zato bi se vrnila na prvotno vprašanje štorovke.
Če prav razumem napisano, gre za vnetje mehurja in ne za kamne ali kristale.
Seveda so lahko vzrok vnetja tudi kamni ali kristali, ni pa nujno.
Torej, če gre za vnetje mehurja, je obvezno antibiotična terapija in primerna prehrana z večjim vnosom tekočine (v akutni fazi je priporočljivo tudi redno dajanje podkožne infuzije). Če ne gre obenem za kamne, lahko po tem, ko vnetja več ni, seveda preventivno pazite na zadostno uživanje tekočine in primerno prehrano, nikoli pa ni priporočljivo hraniti žival zdravo žival z dietno hrano na dolgi rok. Kdor vam svetuje kaj takšnega, naj ponovno preveri svojo strokovnost.
Če gre za vnetje mehurja zaradi kristalov ali struvitnih ali oksalatnih kamnov, je seveda najprej potrebno ugotoviti za kakšno vrsto gre in v kakšni fazi.
Kar se tiče prehrane je včasih dovolj nekaj tednov ali mesecev dietne hrane, zadostnega vnosa tekočine in terapije, ki jo določi veterinar, včasih je potrebna operacija ali več njih, včasih ne pomaga prav nič.
Nekateri žal ostanejo na dieti doživljenjsko, kar prehransko ni optimum, je pač v tistem konkretnem primeru edina možnost.
Torej, če gre za vnetje mehurja, ki ga ni več in ni tudi nobenih drugih posebnosti, lahko sicer preventivno hranite nekaj časa z dieto, ni pa, kot že rečeno to priporočljivo počet na dolgi rok . V poštev pride potem take sorte dieta, ki deluje preventivno ali kvalitetna hrana, v kateri je poudarjeno, da ščiti urinarne poti.
Če izvajate preventivo, se lahko igračkate sami, če pa gre za obolenje, se vsekakor redno posvetujte z dobrim veterinarjem, ki mu zaupate in ki zdravi in spremlja bolezen vaše živali.
Kar se različnih znamk diet tiče, vse delujejo na podoben način, gre bolj za vašo osebno izbiro in za ješčnost hrane pri živali. Z Rc urinary imajo ljudje načeloma dobre izkušnje (posebej dobre z vrečkami s svežo hrano, ki so edini v taki obliki, da se jih lahko zalije z vodo), prav tako do sedaj s Flatazor (jih je pa manj, ker je hrana relativno nova na našem tržišču), tudi z Eukanubo in Trovetom ni nobenih težav. Svojo funkcijo po naših izkušnjah opravijo vse naštete.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne jan 13, 2013 12:21 pm

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Za sol sem mislila, da tisto analizo v procentih delajo tudi tko, da približen izračun naredijo glede soli, ki je že naravno prisotna v hrani,... zgleda samo za dodano napišejo.

Jaz osebno bi za preventivo rajši dajala čist normalno dobro hrano, več mokre hrane, pa uroinfekt pasto. Da mačka vsaj več dobrega ven dobi.

eNa

Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 449

Pridružen: Po sep 13, 2010 6:18 pm

Odgovor Po jan 14, 2013 6:54 pm

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Bom kar tole temo uporabila...naš 11 letni mačkon je tudi danes dobil antibiotike, ker ima očitno neko vnetje :(
Ker je pred nekaj leti že imel probleme s kristali, ga je veterinarka najprej pregledala z ultrazvokom, mu vzela urin (bilo je malo krvi) in ker ni videla kamnov, analiza urina pa je pokazala le malo kristalčkov, mu je naredila še rentgen. Končna diagnoza, kamnov ni, kristalčkov premalo za probleme, torej je vnetje, hkrati pa je bil pH urina 8, kar je po njenih besedah zelo slabo/preveč. Tako je dobil dieto Royal Canin Urinary SO.
Sedaj sem pa na Super Čombetu našla tole uro pet pasto http://www.supercombe.si/paste/634-uro-pet-pasta-120g.html, po opisu sodeč bi mu ravno to lahko pomagalo znižati pH urina. A mislite, da potem nebi potreboval več te RC diete? Drugače je jedel Sanabelle (light/senior/urinary) brikete in Animonda in Miamor vrečke.
Pa še eno, hm, butasto vprašanje...a pH urina lahko določimo z navadnimi lističi za določanje pH, ki se jih dobi v vsaki lekarni, ali imajo na veterini kakšen drugačen postopek :girlblush: Da vem, če lahko doma sama preverjam, če se bo stanje izboljšalo...

Hvala za vsak nasvet oz. informacijo :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Pe mar 08, 2013 7:50 pm

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Aaaa, eden izmed mojih mačkov je pričel danes lulati na plenično podlogo, ki jo imam na košu
za perilo. In v urinu je kri.

Zdaj pa ne morem ugotoviti, kateri je :dash:

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Pe mar 08, 2013 10:42 pm

Re: Vnetje mehurja in prehrana

:(

Najboljš, da opazuješ, če se kateri kaj pretirano liže tam doli... pa hodiš za njimi, ko gredo v wc. :S
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Ne mar 10, 2013 11:41 am

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Pretirano liže se nobeden, sem pa zdaj zasačila Lauško, kako živčno zakopava polulano plenično podlogo
v kopalnici.

Po počutju sicer deluje povsem normalno, je normalno crkljiva, trenutno me skuša na primer prepričati, da se dajva
igrat, ampak dejstvo je, da nekaj ne more biti v redu, ker je v urinu spet kri. Ahjej.

V kolikšnem času moraš dostaviti urin do laboratorija, če ti ga uspe ujeti doma?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 20804

Pridružen: So sep 17, 2011 5:37 pm

Odgovor Ne mar 10, 2013 11:52 am

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Nam je bilo naročeno v pol ure do dveh ur (glede na to, da je zunaj še razmeroma hladno). Upam, da gre za manjšo težavico, ki bo hitro izzvenela.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne mar 10, 2013 12:01 pm

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Urin je možno ujeti zelo redko, živali se običajno blago sedira in jim odvzame urin z urinskim katetrom.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne mar 10, 2013 12:09 pm

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Par urc pomoje Skuiki, pa ko ga ujameš ga hitro zapri, pa daj v hladilnik.

Ujameš ga lahko, če lula recimo v wc brez peska, ali pa v banjo, pa ga lahko preliješ v posodico ali zajameš z injekcijo. Na srečo rabiš majhen vzorec. Enkrat drugič sem pa mačko "zasledovala" in ko je šla v wc, sem šla zraven in ji posodico (tako res malo, v kateri se soda bikarbona v trgovini kupi) dala pod rit in je direkt notr lulala!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14875

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Ne mar 10, 2013 12:13 pm

Re: Vnetje mehurja in prehrana

Urin je lahko star pol ure do dveh za pregled prisotnosti kamnov, za bakteriološki mora pa bit svež. Vsaj meni so tako rekli, pa kar verjamem.
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 28 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.