V središču

Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????


Moderatorji: andreja, helena

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 20

Pridružen: To nov 02, 2010 10:11 pm

Odgovor To nov 02, 2010 11:28 pm

Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

Pod oknom in balkonom že leto in pol prihaja muca, ki jo hranim. Iz skrijavoče se plaške je zadni mesec postala muca, ki me pod oknom kliče in se hoče čohati, jesti, čohati, igrati, čohati, jesti, čohati, čohati in tako naprej. Prede, ''grize'' prste, se obrača na hrbet. Išče družbo - mačjo in mojo.
Muca je (vsaj mislim da ž. spola) sterilizirana in označena in izgleda zdrava.
Do pred letom je prihajala skupaj s mojim Tigyjem, ki ima zdaj svoj kavč. Tudi ''ta stari'' maček ima kar rad mačke in je Tigyja lepo sprejel. Pa še leeeepa je ta muca.
Slika
Slika
Slika
No, in ker prihaja zima, sem se je usmilil, in bi jo vzel k sebi. In tu pride problem. Muca se ne pusti ujeti - nikakor (tudi lačna ne) noče dovolj daleč v živolovko - najbrž je bila že ujeta in se je boji kot hudič križa, v boks pa tudi noče. Poskusil že parkrtat - več vrstami hrane, priboljški, baldrijanom - pa nič.
Pozna kdo kakšne trike, finte itd, kako bi jo dalo ujeti - živolovko imam še nekaj dni.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor To nov 02, 2010 11:38 pm

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

Če se ti pusti božati, je tudi ne moreš ujeti?
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Sr nov 03, 2010 6:22 am

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

če se tkole lepo carta, potem jo pač fajn pocartaj, potem pa zagrabi za ovratnik in zbaši v box, pa je :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr nov 03, 2010 8:03 am

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

Čimprej z njo na varno, če je tako, kot praviš in ima možnost svojega doma pri tebi.
Mateja, imaš ti kakšno idejo? Ker imaš resnično muce, ki se popolnoma spremenijo, ko vidijo boks ali živolovko in jih je težko noter spravit.
Zvon mogoče.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Sr nov 03, 2010 8:37 am

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

Jaz bi odsvetovala grabljenje mačke in basanje v boks, ker se večinoma konča z globokimi praskami, mačka pa konča daleč proč in noče več blizu.

Če se pusti božati, bi priporočala uporabo zvona. To je kletka z ročajem, kjer odstraniš spodnje dno. Mački nastaviš hrano pri nogah, da pride čim bližje, nato pa jo hitro pokriješ s kletko, ko pa je ujeta, počasi potisneš še dno pod kletko. Ker je stvar rahlo štorasta, potrebuješ dobre reflekse (priporočam vadbo na lastnih mačkih, vsaj jaz sem :D ) in ker mačka ponori, ko je enkrat ujeta, je dobro, da takoj, ko kletko pritisneš k tlom, stopiš nanjo z eno nogo, da jo fiksiraš.

Iz katerega kraja si (oz. katero zavetišče je pristojno)?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1337

Pridružen: Če sep 09, 2010 4:40 pm

Odgovor Sr nov 03, 2010 8:52 am

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

A v stanovanje se je pa ne da zvabit? En dan naštimaš hrano na balkonu (no zdej ne vem kolk visok je), drugi dan pa že kar notri v stanovanju, potem pa samo vrata zapreš :D

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 20

Pridružen: To nov 02, 2010 10:11 pm

Odgovor Sr nov 03, 2010 3:19 pm

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

Hvala za nasvete.
Bom seveda še poskušal - na take in drugačne načine.
Sem iz Ljubljane ali se da, če bo potrebno, dobiti zvon na gmajnicah?. Jih bom poklical.
V stanovanje ne bo prišla - balkon je previsoko in v stopnišče seveda noče.
Če ima še kdo kakšno idejo, naj jo napiše.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1337

Pridružen: Če sep 09, 2010 4:40 pm

Odgovor Sr nov 03, 2010 3:40 pm

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

savski je napisal/-a:Muca se ne pusti ujeti - nikakor (tudi lačna ne) noče dovolj daleč v živolovko

Sploh ne vem kako naj to razumljivo razložim, škoda pa ker nisem slikala kako smo prilagodili živolovko, ker smo imeli isti problem...muca je bila dovolj firbčna, da je prišla do polovice živolovke, pojedla kupček in šla.
Oki tkole: živolovki se vratca zataknejo za un zatiček, ki se premakne, ko muca stopi na uno podlago. Mi smo na vratca navezali daljšo vrvico, tako da vratca niso bila odprta zaradi zatiča, ampak smo jih mi držali z vrvico. In dokler imaš vrvico napeto, so vratca odprta in ko muca pride nekje do sredine samo spustiš vrvico in vratca se zaprejo. Hrano nastavi na sredini živolovke (itak ne bo šla globje), tako da se malo več časa tam zadrži in da imaš čas spustiti vratca.

Ma najboljše, da kar slikico prilimam, pa ne se smejat tej umetnini :D
Slika
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr nov 03, 2010 3:44 pm

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

Mateja, a ne bi šla ti mal svoje sposobnosti pokazat? :P
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Sr nov 03, 2010 4:35 pm

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

Zvon se dobi na Gmajnicah, ja.

Če imaš kaj več časa (in se ti da, seveda), lahko odstraniš pleksi steklo na živolovki, pustiš vhodni del zaprt in mačko postopno navajaš na hrano v živolovki: prvič nastaviš tako, da bo cel obrok pojedla, ko bo samo glavo imela notri, nato postopno podaljšuješ korake v živolovki, ki jih mora narediti, da pride do hrane. Lahko pa traja tudi par tednov.

Jaz bi ti priporočila zvon, ker je najučinkovitejši, kadar se mačka približa človeku. Nastaviš kakšno pašteto/omako oz. nekaj, da mačka gleda hrano, ko stojiš zraven, zvon držiš v roki za hrbtom, da ga mačka ne vidi in ko je pozorna na hrano, jo hitro pokriješ. Pa paziti moraš, kako pada senca (če je slučajno sonce, ko loviš), ker tudi premik sence lahko opozori mačko na sumljivo dogajanje. :)

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 2

Pridružen: Pe nov 05, 2010 8:39 am

Odgovor Pe nov 05, 2010 9:05 am

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

Zdravo.

Kolikor sem brala hvalite tole gospo Matejo. Jaz imam tud eno čudovito muco pred blokom, ki je plašna in se ne pusti niti božat, vendar je vsak dan pred vrati in čaka, da jo bom nahranila. Čudno mi je, ker je lepa vendar mi ni jasno zakaj je zmeraj zuni in me čaka, da jo nahranim.

Ali lahko kaj pomagate, da bi se jo vsaj ujelo in odneslo veterinarju ali na gmajnice.

Mateja 2
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 455

Pridružen: So sep 11, 2010 9:29 am

Kraj: večinoma Ljubljana

Odgovor Pe nov 05, 2010 10:14 am

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

Če je muca vedno zunaj in se ne pusti pobožati, prijeti - je verjetno prostoživeča (nima lastnika in živi "na cesti"). Prostoživeče muce pa je nujno uloviti (najlaže je z živolovko, ki si jo sposodiš v Gmajnicah) in odpeljati v Gmajnice da jo "porihtajo". Muco potem spustijo nazaj v okolje kjer je bila najdena.

Prostoživečim mačkam se načeloma (seveda so izjeme) ne iše novih domov in tudi Gmajnice (in ostala zavetišča) takih muc ne sprejemajo "dolgoročno" tudi takrat ne, ko kapacitete imajo. Razlog je tudi v tem, da prostoživeči mački zaprtost v majhnem omejenem prostoru predstavlja mnogo večji stres kot življenje v zunanjem okolju, ki ga poznajo, prav tako pa niso navajene na bivanje s človekom. Izjemno težko jih je privaditi na človeka še ko so zelo mlade, ko pa so odrasle je pa skoraj nemogoče (spet, seveda so izjeme).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7574

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:10 pm

Kraj: Kranj

Odgovor Pe nov 05, 2010 2:06 pm

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

Kot jaz zastopim želi, da se jo odpelje na Gmajnice poštimat in ne, da jo namestijo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Pe nov 05, 2010 4:03 pm

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

Torej, možnosti so tri:

1. si v Gmajnicah sami sposodite živolovko, mačko ujamete ter jo odnesete sami na s/k (je najhitreje)
2. Gmajnicam prijavite najdbo živali in zahtevate, da jo pridejo ujeti. V zavetišču se bodo zelo verjetno zgovarjali, da ne bodo prišli ujet mačke ter da morate to storiti sami. Če zahtevate, da odlov opravijo oni, se sklicujete na Pravilnik o pogojih zavetišča za zapuščene živali, 11.člen, ki določa:

Imetnik zavetišča sprejme obvestilo o zapuščeni živali, ga vpiše v evidenco, preveri, ali je žival na seznamu pogrešanih živali in obvesti skrbnika, sicer pa zagotovi ulov in prevoz živali v zavetišče, če najditelj tega ne more storiti sam.

Imetnik zavetišča mora zagotoviti namestitev živali v zavetišče v roku 24 ur po sprejemu obvestila, če gre za poškodovano žival, pa v roku 4 ur.

Torej, povedano drugače: če mačke ne morete ujeti sami, je to dolžno storiti zavetišče. Če tega niso pripravljeni storiti, imate možnost prijave.

Kopiram Marjetino temo (http://www.pomagamo-zivalim.si/viewtopic.php?f=41&t=376):


Najpogostejše kršitve zavetišč glede prostoživečih mačk:
- Zavračanje odlova in veterinarske oskrbe iz različnih razlogov
- Odlov se preveč zavleče, ker zavetišče ne odlovi vseh mačk v nekem razumljivem časovnem obdobju, zato se mačke naprej množijo (več stroškov)
- Zavračanje sterilizacije/kastracije mačk pozimi
- Neoznačevanje steriliziranih/kastriranih mačk

Nadzor nad pravilnim delovanjem zavetišča opravljajo območne enote VURS. Zavetišča, ki ravnajo v nasprotju z 28. členom ZZZiv (ne zagotavljajo odlova, veterinarske oskrbe in namestitve), so v prekršku. Grozi jim globa 2.400 do 84.000 evrov (14. odstavek 1. člena ZZZiv).

Ko najdete zapuščeno živali in pristojno zavetišče zavrne sprejem in oskrbo, se nemudoma obrnite na pristojni OU VURS. Če gre za nujno zadevo (poškodovana ali bolna žival), pokličite dežurnega uradnega veterinarja po telefonu. Telefonsko številko vam posredujejo na 112. Če se ne mudi (žival najdete med tednom), pošljite prijavo pisno, čez nekaj časa pa lahko tudi pokličete (čez nekaj ur ali naslednji dan). V kolikor pristojni urad ne ukrepa, se obrnite na glavni urad VURS gp.vurs@gov.si.

S prijavo:
- seznamimo VURS o najdbi zapuščene živali in o tem, da zavetišče ni ravnalo v skladu s predpisi (zavrnitev sprejema)
- prosimo, da se žival nemudoma sprejme v zavetišče
- predlagamo, da se zoper zavetišče uvede postopek ugotavljanja kršitve


3. Lahko kontaktirate prostovoljke društva Mačjelovka na društveni telefon: 040 212 797


Žal trenutno zaradi obveznosti nisem aktivna na terenu, tako da mačke ne morem odloviti.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 20

Pridružen: To nov 02, 2010 10:11 pm

Odgovor Če nov 11, 2010 10:34 pm

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

Muc in začetka teme (moški spol - glede spola nisem imel prav), je bil danes končno ujet - v transporter.
Na kliniki so žal ugotovili, da je pozitiven na levkozo, in je bil vrnjen na lokacijo. Star je najmanj tri - štiri leta. Upam da se bo kljub prestrašenosti vrnil in živel še čim več zadovoljnih let. Hrano in roko za božanje in čohanje bo pri meni vedno dobil.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Če nov 11, 2010 10:46 pm

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

A ga nisi nameraval vzeti pod svoje okrilje? Ali se je to spremenilo, ker je muc pozitiven?
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 20

Pridružen: To nov 02, 2010 10:11 pm

Odgovor Če nov 11, 2010 10:55 pm

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

AjBeLePu je napisal/-a:A ga nisi nameraval vzeti pod svoje okrilje? Ali se je to spremenilo, ker je muc pozitiven?


Doma imam dva mačka - negativna. Eden ima skoraj 10 let, drugi verjetno slabi dve leti (tudi bivši prostoživeči izpod balkona) . Vseeno bi bil riziko,če bi ga vzel - upošteval sem tudi nasvet veterinarja.
Drugače nimam predsodkov.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Če nov 11, 2010 11:09 pm

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

Ja, sem ravno brala glede levkoze in menim, da je res najbolje, da je vrnjen.. Škoda res :girlsad:
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 20

Pridružen: To nov 02, 2010 10:11 pm

Odgovor Če nov 11, 2010 11:16 pm

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

AjBeLePu je napisal/-a:Ja, sem ravno brala glede levkoze in menim, da je res najbolje, da je vrnjen.. Škoda res :girlsad:

Hvala za odgovor, ker nočem da bi se počitil neodgovornega do mačkov ali mačk. Par tednov je trajalo lovljenje, ustvarjanje ponovnega zaupanja za ponovni lov, neuspešni lovi z živolovko in zvonom.
Navezala sva prijatleljstvo in upam, da bo bo še tarajalo. Jutri ga bom čakal.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1612

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:09 pm

Kraj: Ptuj

Odgovor Pe nov 12, 2010 12:01 am

Re: Kako ujeti prostiživeču mačko - triki, finte?????

Te čisto razumem. Tigy je pa verjetno negativen, a ne? ..glede na to, da sta skupaj prihajala.. Upam, da bo jutri prišel :)
Tudi tigri, tudi črni, tudi tisti in takšni so lahko posebni. Skozi naše oči, skozi naše srce. <3

http://mojizakladi.blogspot.com/
Naslednja

Vrni se na Vprašanja

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.