V središču

Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?


Moderatorji: andreja, helena

Uporabniški avatar

admin
admin

Prispevkov: 2129

Pridružen: So avg 14, 2010 11:14 pm

Kraj: Maribor

Odgovor So avg 28, 2010 5:51 pm

Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

1.) Poglejte, če ima mačka označeno uho. V praksi se uveljavlja označevanje prostoživečih mačk z rezanjem vrha uhlja, pri čemer v večini zavetišč odrežejo vrh levega, v občini Ljubljana pa vrh desnega uhlja. Če ima mačka označen uhelj, pomeni, da je že bila ulovljena in sterilizirana/kastriran. Takšno mačko je najboje pustiti pri miru, razen, če je bolna oz. poškodovana in potrebuje veterinasko pomoč. Žal je v preteklih letih kljub pozitivnem mnenju Vursa glede označevanja prostoživečih, predvsem pa prostoživečih divjih mačk zelo malo zavetišč vršilo označitev v uho, ki je tudi edini smiselen za mačko, ki je z roko ne morete prijeti. Če mačka nima označenega ušesa to pomeni, da še ni sterilizirana/kastriran, ali pa je označena z mikročipom, kar lahko odčitajo v pristojnem zavetišču ali veterinarski ambulanti pred posegom sterilizacije/kastracije.

2.) Obvestite pristojno zavetišče, ki je dolžno poskrbeti za odlov prostoživeče mačke. Zavetišče mora poskrbeti za sterilizacijo/kastracijo mačke ter vrnitev v okolje, v katerem je bila najdena.
______________________________________________
Pravilnik o pogojih za zavetišča za zapuščene živali
12. člen
Če se najde zapuščene prostoživeče domače mačke, imetnik zavetišča te živali sprejme, jim po potrebi zagotovi ustrezno veterinarsko oskrbo, zagotovi sterilizacijo oziroma kastracijo in jih po okrevanju, če ni interesenta, ki bi jih prevzel v skrbništvo, ustrezno označene vrne v okolje, kjer so bile najdene, če je okolje primerno za vrnitev.

______________________________________________

3.)Če ne veste, katero zavetišče je pristojno, kontaktirajte občino, v kateri se žival nahaja. Po zakonu mora sterilizacijo/kastracijo prostoživeče mačke plačati občina. Če občina zavrača svoje obveznosti glede prostoživečih mačk in njihove oskrbe, primer nemudoma prijavite pristojnem uradu Vursa. Za pomoč se lahko obrnite tudi na nas.(http://www.pomagamo-zivalim.si) v podforumu prostoživeče mačke-vprašanja. Ne nasedajte raznim izgovorom občin, zakaj ne morejo poskrbeti za brezdomne in prostoživeče mačke.
______________________________________________
Zakon o zaščiti živali (98/1999), čl. 27
Zagotovitev zavetišča je lokalna zadeva javnega pomena, ki se vrši kot javna služba.
______________________________________________

4.) Odlov prostoživeče mačke opravi zavetišče, če tega ne more storiti najditelj. Ker so prostoživeče mačke večinoma plahe, jih je brez opreme (živolovke) običajno nemogoče uloviti. Za izposojo opreme se obrnite na zavetišče, v tistih zavetiščih, ki tako možnost predvidevajo. Večinoma zavetišča opreme za odlov ne izposojajo in odlov opravijo sama.
______________________________________________
Pravilnik o pogojih za zavetišča za zapuščene živali
III. SPREJEM ŽIVALI

11. člen

Imetnik zavetišča sprejme obvestilo o zapuščeni živali, ga vpiše v evidenco, preveri, ali je žival na seznamu pogrešanih živali in obvesti skrbnika, sicer pa zagotovi ulov in prevoz živali v zavetišče, če najditelj tega ne more storiti sam.
Imetnik zavetišča mora zagotoviti namestitev živali v zavetišče v roku 24 ur po sprejemu obvestila, če gre za poškodovano žival, pa v roku 4 ur.
Če je zavetišče polno, se imetnik zavetišča lahko dogovori z najditeljem ali drugo zainteresirano osebo, da le-ta skrbi za žival v času, dokler je zavetišče polno, oziroma zaprosi za pomoč drugo zavetišče.
Če je žival poškodovana, imetnik zavetišča zagotovi njen prevoz v veterinarsko ambulanto, po veterinarski oskrbi pa prevoz v zavetišče.
V primeru, da je žival agresivna, najditelj ali imetnik zavetišča obvesti pristojno veterinarsko organizacijo. Enako se postopa v primeru, če se pri živali utemeljeno sumi na steklino.

______________________________________________

5.) Mačka mora biti veterinarsko pregledana v roku 24 ur po sprejemu v zavetišče. Mački se odpravi parazite ter se jo sterilizira/kastrira, ter označi. Edina smiselna označitev je v primeru mačke, ki je ne morete prijeti z roko, označitev v uho, v zelo redkih primerih, ko je prostoživeča mačka prijazna je sprejemljiva tudi označitev z mikročipom. Ker je bivanje v zavetišču za prostoživečo mačko velik stres, se priporoča vrnitev mačke v okolje, čim okreva po posegu, to je v dnevu ali dveh, kar se je tudi v praksi izkazalo za najučinkovitejše. Mačke, pri katerih sumimo, da imajo v okolju svoje sesne mladiče, je potrebno vrniti v okolje čimprej, veterinar mora poskrbeti, da se v okolje vrnejo popolnoma zbujene po posegu.

6.) Pravilnik o pogojih za zavetišča za zapuščene živali

15. člen

Vsako novo sprejeto žival je potrebno namestiti v izolatorij tako, da ne more priti v stik z drugimi živalmi. Do izolatorija ima dostop samo osebje zavetišča in doktor veterinarske medicine, ki opravlja dejavnost zdravstvenega varstva živali v zavetišču (v nadaljnjem besedilu: veterinar).
Pred namestitvijo nove živali mora biti izolatorij razkužen.
Vsako sprejeto žival mora pregledati veterinar najkasneje v 24 urah po namestitvi. Živalim je treba odstraniti notranje in zunanje zajedavce in jih preventivno vakcinirati proti kužnim boleznim.
Osebje zavetišča mora v izolatoriju najmanj dvakrat dnevno preveriti splošno stanje in počutje živali ter o tem voditi evidenčni list, kamor vpiše svoja opažanja in po potrebi obvestiti veterinarja. Vse ugotovljene nepravilnosti (neješčnost, neredno iztrebljanje, apatičnost, agresivnost) mora vpisati v kartoteko živali in po potrebi obvestiti veterinarja.
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 741

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:11 pm

Kraj: Primorska

Odgovor Po jan 17, 2011 5:14 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Glede na to, da večina ljudi ne ve, kako je potrebno ukrepati s prostoživečkami, sem pripravila obrazec za prijavo lokacije prostoživečih mačk in ga odnesla v trgovino Thowra na Kozini (hrana in oprema za konje in male živali, v stavbi marketa Tuš). Sem prav ponosna, saj ga je ena gospa ravno v soboto potrebovala in prijavila 7 mačk. :angel:

Pred tem je lastnica trgovine (ki sicer še ni dolgo odprta) vsakemu razlagala, kaj mora naredit, a bog ve, če je res kaj bilo iz tega. Zdej pa lahko vsakemu ponudi obrazec, v katerega vpiše potrebne podatke (ime, priimek, naslov, lokacija mačk, kontaktna številka) in je. Za občino Hrpelje-Kozina pa v trgovini celo poskrbijo za oddajo prijave. :yahoo:

Na voljo so obrazci za celotno Primorsko.

Če bo še kaj povpraševanja, pa bom seveda pripravila še za ostale občine. Povprašajte v vaših lokalnih trgovinah za male živali, če so zainteresirani za deljenje obrazcev in me kontaktirajte na zs.

Hranitelji in njihovi prijatelji/znanci najbrž prej ali slej zaidejo v trgovino za male živali, zato se mi zdi dobra točka za pomoč z obrazci. Primerna točka se mi zdijo tudi veterinarske ambulante.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Po jan 17, 2011 7:55 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

:clap: Super, res pohvalno. :kiss:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2048

Pridružen: Če sep 09, 2010 9:36 am

Kraj: Ljubljana

Odgovor Če feb 03, 2011 11:04 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Super zadeva!

Jaz imam relativno dobre odnose v kliniki Trstenjak, Zajc, ki mi je pač najbližja. Tam sem pustila tudi že morje letakov (upam, da jih je folk pobral in jih niso vrgli stran :)), tako da bi jim nesla, če bi mi poslala... Pa še v eno trgovinico v bližini kdaj pa kdaj zaidem... Oboje MOL. Pa še komu bi upala rečt, če bi jim mela kaj ponudit, tako da se priporočam.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2315

Pridružen: To jan 11, 2011 8:45 pm

Kraj: Dravograd

Odgovor Če jun 02, 2011 1:30 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Tachek je sedel na okenski polici in gledal ven. Ugotovila sem, da je zunaj muca. Izgleda družabno. Nisem se ji smela preveč približati in je ušla. Kaj naj naredim? Jo sama ulovim? Kličem zavetišče? Hvala.

Edit: muca je bila na zunanji okenski polici
You will always be lucky if you know how to make friends with strange cats.

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Če jun 02, 2011 8:47 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Uloviš in pokličeš v zavetišče, kjer ti dajo nadaljna navodila.

A lahko zavetišče vrača na lokacijo ne-prostoživeče, a vseeno ne-lastniške muce? Torej najdem prijaznega mačka, pridejo iz zavetišče po njega in namesto, da ga oddaja 30 dni mi ga naslednji dan pripeljejo pred vrata na lokacijo?

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 430

Pridružen: Ne sep 12, 2010 11:54 am

Odgovor Če jun 02, 2011 8:49 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Steriliziranega oz. kastriranega (res prekratek čas za urejanje sporočil :blush: )

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Če jun 02, 2011 9:15 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

V Gmajnicah so ulovljenega, nikogaršnjega muca, ki je bil prijazen, zadržali, za vsak slučaj, če ga slučajno kdo pogreša. V tem času ga niso niti kastrirali - če bi se pojavil lastnik.. sem jim težila, da ne smejo izročit nekastriranega, ker bi v tem primeru verjetno zopet pohajkoval na okoli in razmnoževal... No, lastnika ni bilo. Po preteku zakonsko določenega časa za vračilo, so ga začeli oddajati in mu tudi uspeli najti dom.
Pri ulovu se še ni opazilo, da bi bil prijazen, ker je bil itak vznemirjen zaradi odvzema prostosti. Aluminijasta posodica, kjer je bila nastavljena hrana, je bila čisto izmaličena.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Če jun 02, 2011 10:19 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Mogoče najboljš vprašat v zavetišču?

Jaz vem za eno prostoživečko, ki je bila vedno super prijazna, nobenega se ni bala, hrup je ni motil, skratka nič. Potem je enkrat rabila vet. oskrbo in so jo v zavetišču obdržali. Pa je bila tam ene 5 mesecev, zdaj ima pa nov dom.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Če avg 02, 2012 9:03 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Rabim podatke o zonzani zavetišču. Kdaj in kako se lahko obrnem nanje? V mojem kraju že par tednov tava zapuščen muc. Prostoživeč, in je bil na začetku primerno rejen, danes zvečer sem ga pa spet videla in je že čisto suhcen, precej bolj miren, in kaže da je bolan. V kolikor lahko vidim iz razdalje ima izcedek iz noska oči ima pa le bolj napol odprte. Kot bi bile zabuhle. Bi ga šla že danes lovit ampak imam doma muca ki še ni bil cepljen za proti mačji kugi, in se bojim da ga bom s čem okužila če je muc res bolan. Danes sem mu že nesla hrano ki se ji mi upal pribljižati skoraj 15minut.
Sem iz občine iz zagorje ob Savi tako da ga Gmajnice po moje ne bodo sprejele.
Koliko časa traja da ga pride zavetišče Zonzani ulovit? Skrbi me ker mu zdravje peša.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Če avg 02, 2012 9:29 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Za bolne in poškodovane se mora zavetišče odzvat v roku 4 ur.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Pe avg 03, 2012 8:23 am

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Mi kdo posreduje telefonsko številko? Njihova stara spletna stran ne obstaja več, nova pa je še v izdelavi.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16113

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Pe avg 03, 2012 8:30 am

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Stric google ima ti dve številki: 03 749 06 00; 041/725-123.
Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 170

Pridružen: Če jan 13, 2011 8:33 pm

Odgovor So avg 04, 2012 10:08 pm

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Kako pa zavetisce ukrepa, ce ima prostozivecka mladice? Odlov verjetno v tem primeru ne pride v postev (glede na to, da je malo moznosti, da ujamejo mamo + vse mladice naenkrat)?
Forever shall the wolf in me desire the sheep in you!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor Ne avg 05, 2012 10:20 am

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Odvisno od zavetišča oz. njihovih protokolov. V Gmajnciah sterilizacija mačke ni problem, jo pač prineseš dopoldan, poveš, da so še mladiči na terenu in jo hitro sterilizirajo, da gre čimprej nazaj na lokacijo. Treba je samo paziti, da se cel odlov naredi čimhitreje in če mačka še ima sesne mladiče, da ji ne dajo npr. sredstva proti laktaciji. Po mojih izkušnjah ni bilo nobenih težav z mladiči zaradi tega. Mladiče pa potem odloviš, ko so pač dovolj stari za poseg.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 23

Pridružen: To jan 18, 2011 10:50 am

Odgovor Sr avg 07, 2013 6:47 am

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Pozdravljeni, jaz imam pa eno vprašanje oziroma prošnjo. Danes zjutraj, ko sem šla v službo, sem pod mostom v Šentjurju videla malo mačjo družinico, mamo in dva mladička. Zanima me, ali bi bil kdo pripravljen in mi pomagal pri lovljenju te družinice. Če se bo dalo, bi sama pokrila stroške sterilizacije oz. kastracije. Zelo težko mi je, ker vem, da bo mačja mama spet imela mlade in ker je možno, da je kateri od malih tudi samička in se bo to nadaljevalo v nedogled. Mačja mama izgleda bolj mala, tako da je možno, da je še zelo mlada.
Mogoče bi se dalo mala še "udomačiti", da bi jih lahko kdo posvojil.
Hvala za odgovor.
lp
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr avg 07, 2013 7:10 am

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Posodim vam živolovko in transporterje in dam vsa navodila za ravnanje z njo, sem iz Celja.
Uporabniški avatar

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 23

Pridružen: To jan 18, 2011 10:50 am

Odgovor Sr avg 07, 2013 9:54 am

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Helena hvala. Sem se pogovorila z gospo, ki jih hrani in ima namen, da se jih ulovi in da sterilizirati oz. kastrirati. Rekla je, da bi to naredili v oktobru, ker imajo takrat na veterini popust, tako da bom mogoče takrat prosila za živolovko, če se do takrat ne bodo pustile prijeti. Bomo poskusili ujeti vse, da ne bo več mladih. Mama se že pusti prijeti, tamali pa ne.
Se mi zdi, da če sam ne narediš kaj, ni nič narejeno, ker občina in pristojno zavetišče ne naredita nič za prostoživečke. :negative:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Sr avg 07, 2013 10:31 am

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

V akcijo je treba takoj, že danes, ne čakat na oktober, ker bo že nov zarod.
Nihče ne opravi posega tako ugodno kot veterina MH, četudi nudijo popuste.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Sr avg 07, 2013 10:51 am

Re: Kako ukrepati, če je v moji okolici prostoživeča mačka?

Če jih vi ulovite, jih jaz peljem v Ljubljano na poseg. Sterilizacija je 42 eur, kastracija 30 eur. Pa enega mladiča bomo plačali mi.
Naslednja

Vrni se na Kako ukrepati

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.