V središču

Zakaj izključno notranje bivanje?


Muce, ki iščejo dom.

Moderatorji: helena, renata, gipsy, Bela šapa, Trixi

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor So dec 10, 2011 6:17 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

mene pa zanima, zakaj nekatere moje mačke, ki so leta preživele na "prečudoviti" svobodi, nimajo nobene želje, da bi sploh na balkon pokukale, kaj šele skozi vhodna vrata? imamo v spodnjem štuku enega takega (prišel odrasel, od zunaj) in eno pri meni gor (stara nad tri leta, iz štale najverjetneje), ki sta najbolj zadovoljna v človeškem naročju, lahko bi okna pustila odprta pa bi še vedno zadovoljno spala na radiatorju... zanima me, če je tista "svoboda" (pa dajmo enkrat že definirat to svobodo- kaj jo opredeljuje? je to svež zrak, travica, letanje za ptički...) več vredna od tega, kar dobijo pri nas doma- redno hrano, redno božanje, toplo zavetje pa tudi fizično aktivnost, da ne govorim o intelektualnih izzivih :) pa vse tisto, kar sem prej zgoraj opisala- trava, sonce, ptički- to se vse da na en ali drug način poustvariti tudi v stanovanju, samo potruditi se je treba. evo, mogla sem to dat iz sebe.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16113

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor So dec 10, 2011 6:33 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Hehe, te je sprovocirala ona s foruma. Sem se mislila oglasiti, ker je govorila z mano, pa se mi danes ne ljubi pregovarjati se s prepričanimi. Je pa njihova muca, posvojena iz zavetišča, kjer muce uživajo zunaj na sončku, v njihovi prekrasni oskrbi in brezmejni ljubezni uživala cele 3 mesece, preden jo je povozilo. Ampak je pa takrat sijalo sonce. Bi kakšno kletvico dodala, pa se ne sme.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor So dec 10, 2011 7:21 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

:negative: Muc za pod avto ne oddamo, tudi plišastih ne!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor So dec 10, 2011 8:12 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

meni gre na živce, da ponavadi prav ti ljudje, ki nas tako grajajo, nimajo nobenega problema s tem, da bi recimo papagaja imeli zaprtega, če ne v kletki pa v stanovanju. koliko ljudem bi padlo na pamet, da bi papagaja spustili ven iz stanovanja?! a papagaj pa ne rabi "svežega zraka in sonca"?! to se pa ne zdi nobenemu nenaravno...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2600

Pridružen: Pe sep 03, 2010 5:07 pm

Odgovor So dec 10, 2011 8:15 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Ne klicat hudiča, pri nas v naselju ena babura dela točno to: gre v službo in spusti psa po naselju in papagaja zunaj. :negative:
(še iščem njen priimek in naslov, da jo prijavim - zaradi psa, ne zaradi ptiča)

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 5

Pridružen: Pe jan 28, 2011 1:01 pm

Odgovor Ne dec 11, 2011 4:25 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

no, glede kritik pa tako, očitno jih ne znate sprejemati VI, kajti če se kdo ne strinja s tem, da je mačka IZKLJUČNO za notranje bivanje, potem naj se vas izogiba, taki mesidž sem jaz dobila od vas. Je to res vaš cilj? Čim več ljudi odvrniti od mačje hiše? Vsak je posameznik zase, niso vsi takšni kot vi, ampak to še ne pomeni, da smo pa zdaj barabe in ubijalci mačk in ne vem kaj še vse. Posebej si ne dovolim soditi nekomu, ki me sploh ne pozna, ne ve, kako moje muce živijo, naj samo povem, da mojih mačk ni še nikoli nič povozilo in nikoli niso bile zastrupljene-lahko pa bi se zgodilo, na njih pazim kolikor se da, imam pa srečo, da nisem doma v betonarskem naselju- sem pa vse to že videla in doživela in tudi meni se trga srce, ko vidim ali slišim za kaj takega. Ve ste se pač odloćile, da je treba dati mačko noter in pika- kako pa ve veste, da te muce RES ne pogrešajo sončka pa travice, zakaj pa same ne ostanete za štirimi zidi in jeste hrano in kakate v stranišče twenty-four-seven? Ker bi se vam sfuzlalo od toplega naročja in hrane iz konzerve, tudi če bi dočakale 134 let, a ne? E, tako je to. glede plota pa-moja mačka jo preskoči v roku dveh stotink sekunde. plot je za mačko bulšit. Tudi zalezovanje za mačko je isto kot da greste v kino s prijateljicami, za tabo pa vedno stopica mama, da pazi na vsak tvoj korak. Boš uživala? Moja mačka tudi ne. Ker pa ve, da me je strah, ostaja na travniku pred hišo, ob njej sta moja dva psa in tu vem, da se počuti varno. Tudi jaz jim zaupam. No, hipotetično se lahko zgodi, da prileti nemška doga, v dveh minutah raztrga plot in jo poje. Lahko jo tudi ubije strela z jasnega. Hipotetično se lahko zgodi, da mačka, ki živi v stanovanju, pregrize kabel in jo ubije elektrika. Ali pa kratki stik povzroči požar. Ali se obesi na kak štrik. Drage moje, varnega zavetja v tem življenju ni-lahko je samo varnejše. zdaj pa umirite konje ali karkoli pač že, se grem raje igrat s svojo mačko (moja hčerkica se že), ki je bila na SVOJEM polurnem sprehodu po travniku, kjer se je valjala z mojim psom Mikijem. Pa veliko veselja z vašimi ljubljenčki in čimmanj sproščanja frustracij na forumih-za to imate može!:)
Otroci in živali dajejo življenju pravo barvo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14875

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Ne dec 11, 2011 4:36 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Hanamu, kaj bi pravzaprav ti želela s tem pisanjem? Prepričati Mačjo hišo in društva, ki oddajajo muce izključno za notranje bivanje, naj to spremenijo? Naj začnejo oddajati tudi za ven, ker tvojih muc še ni nikoli povozilo in ker ti ocenjuješ, da je tvojim mucam lepo zunaj?

Če meniš, da gre za mučenje živali, podaj prijavo na Vurs. Sezname območnih uradov najdeš v Pravnem svetovalcu na tem forumu, na voljo so tudi "muštri" prijav.

Tukaj težko, da boš koga prepričala, morda boš imela na Vursu več uspeha.
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne dec 11, 2011 4:40 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Končno mi je nekdo odprl oči, hvala hanamu. :kiss: :D

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne dec 11, 2011 4:45 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

hanamu je napisal/-a:Je to res vaš cilj? Čim več ljudi odvrniti od mačje hiše?


Mačja hiša jasno in javno zagovarja notranje bivanje, to je napisano na večih mestih in ni nobena skrivnost. Tisti, ki želi posvajat pri MH, se o tem lahko pozanima in tako tudi izve, da mačke za kam drugam kot za noter ne dobi. Niti ni MH edina, ki oddaja muce samo v notranje okolje. Odvrne/zavrne se samo ljudi, ki jim varnost ni na prvem mestu, takšnih posvojiteljev se pomoje niti ne išče.

Posebej si ne dovolim soditi nekomu, ki me sploh ne pozna

Potem tudi ti ne sodi drugih.

Kaj misliš, da tvoja mačka dobi od polurnega sprehoda zunaj, kot ti temu praviš? Samo toliko ti povem, da ne boš mislila, da so vse mačke željne biti zunaj. 2 moji se ustrašita zvoka avtomobila, če ga slišita skozi okno. Če bi ju nesla ven, bi ju v tak stres spravila, da ti ne znam povedat. Ne pogrešata zunanjega življenja, ker jima zunaj ni bilo lepo. Sonca in trave imata kljub temu dovolj. Tretja moja mačka pa nikoli ne bo hodila enako kot ostale mačke, ker je v tem tvojem super zunanjem svetu okusila kolesje avtomobila, kar ji je pustilo trajne fizične posledice.

Pojdi se igrat s svojo mačko, kar, upam da se boš lahko leta 2022 še vedno igrala z njo.

Sicer pa tudi jaz ne vem kaj točno je point tvojega pisanja, razen obširne razlage kako ti mačko ven spuščaš, ostalim nam se pa zgleda fuzla...
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne dec 11, 2011 4:53 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

hanamu je napisal/-a:Ker pa ve, da me je strah, ostaja na travniku pred hišo, ob njej sta moja dva psa in tu vem, da se počuti varno.


Tole pa je ena fejst obzirna mačka. :D
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Ne dec 11, 2011 4:58 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Ne samo obzirna, ampak nadpovprečno inteligentna vsekakor. Verjetno zna tudi čez semafor ob zeleni in na daleč zavoha strup, kenede??? :lol: :lol:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Ne dec 11, 2011 5:01 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Po vseh teh letih se kar zmeraj še vedno najdejo "pridigarji"... :rolleyes: :dash:
Zakaj je tako težko bit tiho, it stran in pustit ljudi s katerimi se ne strinjaš pri miru da delajo svoje delo dalje?

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 29933

Pridružen: Če sep 09, 2010 7:42 am

Odgovor Ne dec 11, 2011 5:02 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

:clap: Točno tako! :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2856

Pridružen: So okt 09, 2010 11:38 am

Odgovor Ne dec 11, 2011 5:07 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

mislim, da je bilo razlogov za/proti notranjem bivanju napisanih več kot dovolj v tej in še kateri temi. debatiramo seveda lahko v nedogled, ampak posvojitveni pogoji so pač taki in se ne bodo spremenili (lahko pa razpišete referendum :lol: ). če kdo tega ne more sprejeti, naj to preboli in ne travmira na forumih in fb in še čem... Jaz osebno ne obsojam nikogar, ki ima svoje mačke zunaj (sigurno obstajajo primeri, ko drugače ne gre), vsekakor pa takemu ne bi oddala mačka, za katerega sem sama skrbela (pa tudi če je bil samo en dan pri meni...).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2684

Pridružen: Ne okt 17, 2010 9:35 pm

Odgovor Ne dec 11, 2011 5:24 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Mene bi pa samo nekaj zanimalo: pišeš da imaš tudi dva psa.

A psa tudi pustiš, da prosto hodita naokoli in ju ne "zalezuješ", da se ne bi počutila, kot da gresta "z mamo v kino"?
A jima pustiš, da se sama potepata po gozdu in ubijeta kakšnega zajca in preganjata srne? Da na sosedovem dvorišču
počneta, kar jima pač pade na misel?

Če pogledaš po temah na forumu, boš videla, da ima marsikateri posvojitelj doma postavljen mačjak, primerno ograjo
za mačke, ograjene balkone, terase, nekateri mačke vodijo ven na oprsnici ... druge pa imajo notri cela kraljestva z igračami,
drugimi mačkami za družbo, praskalniki itd.

Velik del teh mačk, ki iščejo domove, je prišel iz katastrofalnih zunanjih razmer do prostovoljcev, ki skrbijo zanje do
odhoda v nov dom.

Veliko mačk je bilo zunaj poškodovanih, povoženih, zastrupljenih itd., nekatere bodo imele zato doživljenjske posledice.

Menda bi bilo do kraja neodgovorno do mačk, če bi jih oddajali nekam, kjer ne bi bilo poskrbljeno za njihovo varno bivanje
po najboljših močeh. In prosto gibanje po travi je mogoče mački omogočiti tudi povsem varno, če ti je le v interesu in
si v to pripravljen vložiti trud, čas ali denar.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 5

Pridružen: Pe jan 28, 2011 1:01 pm

Odgovor Po dec 12, 2011 4:28 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

prav, prav imate, sarkazem je tukaj čisto odveč gospa Helena, spoštujem vaše delo in se strinjam z vsem kar ste napisali. Bodite lepo pozdravljene in kar tako naprej,

Hanamu

p.s. se opravičujem, ker sem vas nadlegovala s svojim prispevkom. prijetno prispevkanje med seboj še naprej in zdravo.
Otroci in živali dajejo življenju pravo barvo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Po dec 12, 2011 6:55 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Čisto miroljubno bi še jaz dodala nekaj svojih misli tukajle, če smem. Glede na to, da sem tudi skrbnica, sem se pogovarjala že s kar nekaj interesenti, ki so želeli posvojit tega ali onega mojega mačka ali mucka, ni važna starost (prav tako ni važen spol), pa jim ni bilo kristalno jasno, zakaj izključno notranje bivanje. Čisto lepo, mirno in kulturno, sem jim, vsakemu posebej, po potrebi dvakrat, trikrat, razložila, zakaj jaz osebno vztrajam na tem in kaj si, spet jaz osebno, mislim o čem drugem. Večina jih je ostala tudi samih na kulturni ravni pogovora. Na koncu sem jih pač navižala tja, kjer jim bodo mačka oddajo tudi v pogoje, kot jim jih oni/ona/on lahko nudi in povedala, da tam tudi ne bojo imeli nobenih pomislekov oddat jim mačka pol leta po tistem, ko so jim oddali onega prvega in tako dalje - jaz pa pač oddajam svoje mačke v pogoje, kjer v naslednje pol leta (in tako dalje) posvojijo kvečjemu še kakšnega dodatnega in ne "nadomestilo" za onega prejšnjega.

In po mojih izkušnjah so se čisto vsi, tudi odrasli mački, pobrani direkt s ceste, prav hitro in jako lepo navadili na izključno notranje življenje.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 416

Pridružen: Pe sep 30, 2011 9:38 pm

Odgovor To dec 13, 2011 9:25 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

No naj se še jaz oglasim..sem pravzaprav čisto frišna mačja mama - imam mucke šele 2 meseca. Ko sem se odločala za to, da bi svoji hčerki omogočila stik z živalmi (itak si je želela le psa ali mačko, druge ji nekako niso bile dovolj odzivne) sem se odločila za muco ravno zato, ker jo imam lahko notri.
Meni je po temeljitem razmisleku - pa živimo v prekrasnem urejenem primestnem naselju, kjer na ulici praktično sploh ni prometa, imamo ogrooooomen vrt (ki pa ni ograjen z vseh strani) s prečudovitimi visokimi drevesi, preko sosednje ulice gozd, pa v bližini travnik skratka..idilično. Ampak! Jaz ne želim, da moj muc hodi naokrog, ker vem, da so v tem naselju tudi ljudje, ki muc nimajo radi (itak je spuščenih mačk naokrog ogromno kardelo, ker imajo po eno skoraj pri vsaki hiši) in jim nastavljajo strupe, pa da v bližnjem gozdu nanje preži tudi kakšna divja žival, pa da je skoraj na vsakem vrtu kakšen zeeloooo veeelik kuža, pa da se vsake toliko kakšen kuža tudi potepe in potem dirja po "celi vasi"...In še vedno se spominjam svoje jeze kako mi je smrdelo mačje markiranje, ker je na našem nadstrešku in okrog hiše ponavadi posedalo po 7 spuščenih mačkonov iz okolice še par let nazaj (enkrat je eden celo poginil v naši garaži...najbrž ga je kdo zastrupil!) in kako so se zaradi tega neskončno jezili tudi vsi drugi sosedje brez mačk (no kakšnemu z nizkim pragom tolerance je najbrž tudi počil živec, ker je bil smrad res več kot neznosen!) in ...ne jaz ne želim, da moje živali nadlegujejo moje sosede in povzročajo jezo - jaz sem odgovoren skrbnik zato bom svojim živalim omogočila najboljše pogoje ob tem,da svojim sosedom ne mislim povzročati neprijetnosti, pa da bognedaj mojim živalicam zaradi jeze nanje kdo še kaj naredi! (jih zastrupi, povozi, ...ali pa bognedaj, da se nanje slučajno spravi kakšna horda podivjanih mulcev....).
Tudi ko sem bila še jaz otrok smo imeli doma muce - pred 30 leti...ko je bilo še vse drugače - hranili smo jih z mlekom in smo bili "tamestni" itak "čudni" ker so naše muce hodile tudi posedat na naše kavče, pa smo jih božali in se celooo igrali z njimi z žogicami ;) Pravzaprav smo imeli le dve muci eno za drugo (okolje zelo podobno kot ga opisujem zgoraj, nobenega prometa, slepa ulica, travnik za hišo in pred hišo, nobenih plotov, sadovnjak,...) zato ker...je naši prvi muci kosilnica odrezala tačko!!!!!! Ko je imela mladičke prvič (no takrat je veljala doktirna, da jo daš sterilizirat šele ko ima enkrat mladičke), je veliko lovila naokrog in jh učila vseh mačjih veščin in zato pogosto odhajala na bližnji travnik. Drugače je večinoma posedala na domači terasi, pa hruškah in fižolovih preklah... No pa je prišel lastnik travnik pokosit in ....ni opazil muce, ki se je potuhnila v visoki travi....Muca je preživela in bi najbrž lahko celo še naprej živela vendar smo jo po nasvetu veterinarja dali uspavati (odločitev staršev, danes bi se vsekakor odločila drugače, saj je že takrat vet rekel, da če bi od takrat dalje živela notri pa ne bi imela nobenih problemov...vendar so bili starši, ki so iz drugega obdobja (danes imata preko 70 let) pač prepričani, da mačke potrebujejo "svobodo" in svež luft, vet pa je rekel, da kot invalidko pa bi jo ogrizel prvi pes, ki bi prišel mimo...).. Po času žalovanja smo dobili novo črno muco, ki sicer v začetku nekako ni mogla nadomestit prejšnje (ne glede na enako barvo..), vendar je potem v enakih pogojih lepo živela 18 let... Ampak če pogledamo statistiko je celo v teh "idiličnih" pogojih normalno starost dočakalo le 50% mačk!

Tako da zame ni bilo nobene dileme, da si želim muco imet notri in tudi ko sem začela iskati primerno in sem med drugim kontaktirala tudi MH nisem imela nobenih težav z razumevanjem pogojev posvojitve. Je pa zanimivo koliko ljudi je še vedno prepričanih, da mačke potrebujejo "svobodo"...bo pač preteklo še nekaj vode preden bo osveščenost ljudi dovolj velika, da mucam lahko zagotovimo varnost le na tak način, da ne divjajo naokrog brez nadzora in varnosti. Zanimivo, da se noben ne pritožuje zakaj so papagaji v kletkah, ko pa ja rabijo svoboden zarak za letanje saj so ptice mar ne?, pa zajci npr - a niso namenjeni letanju po travnikih? Pa zakaj pre naokrog vodimo na povodcih ali pa jih ogradimo v pesjake ali vrtove? Poleg tega pa imajo tudi nelastniki mačk pravico, da imajo nesmrdeča vhodna vrata in vogale hiš, mar ne?

Moje osebne izkušnje so me vsekakor prepričale,da muce potrebujejo predvsem varnost in ljubeč dom, ki je za njih največja svoboda kar jim jo lahko damo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor To dec 13, 2011 10:31 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

:good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16113

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor To dec 13, 2011 11:32 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Moje izkušnje, ko se pogovarjam z interesenti za posvojitev in je govor o pogoju "izključno notranje bivanje". Dokaj redki so tisti, ki so jim prednosti notranjega bivanje jasne ne da bi imeli osebne slabe izkušnje. Ti tudi vedo, da je skrb za varnost potrebna tudi pri muci, ki živi samo notri (okna, balkoni...). Večinoma so to ljudje mlajše generacije, ki so pred odločitvijo za posvajanje muca tudi kaj prebrali, se pozanimali, premorejo pa tudi zdravo pamet.
Potem so tu tisti, ki so se mačjih trupel nagledali kot otroci (pri starših, starih starših), v svoji družini pa tega nočejo ponavljati.
Kar precej je takih, ki so domnevno spremenili miselnost zaradi osebne izkušnje. Tu je potrebno skrbno presoditi ali je temu res tako ali samo nakladajo, da bi prišli do določene muce.
Neverjetno veliko pa je takih, ki nočejo dojeti, da se je njihovi muci zunaj nekaj zgodilo - je preprosto izginila, trupla ni, torej jo je nekdo ukradel. Trikrat lahko ugibate, če lahko pri nas posvojijo muco.
Žal pa je še vedno preveč takih, ki imajo za sabo že več mačjih trupel, pa še vedno trobezljajo o ljubi mačji svobodi, ali pa prepričujejo, da ta muca bo pa zdaj samo notri in grda jaz, ki jim tega ne verjamem. Pri slednjih je težko ostati miren in jim kaj pametnega položiti v betico, ker je tam pač beton.
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Muce iščejo dom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 50 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.