V središču

Hranjenje


Moderatorji: andreja, helena

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Po jan 10, 2011 1:17 pm

Hranjenje

Situacija je takšna: obstaja kolonija (recimo temu tako) prostoživečk, ki so začasno (načeloma samo v januarju) izgubile glavni vir hrane. Možno je, da že obstaja nek hranitelj, vendar tega ne morem zares preveriti.

Sem že polo izprašala, kam bi jim lahko nastavila nekaj hrane, ker pozna lokacijo, tu pa sprašujem o ostalem.

Recimo:
1. koliko hrane naj se jim nastavi? (glede na to, da lahko izvem, koliko mačk je načeloma tam, lahko verjetno tudi prilagodim količino)
2. kako pogosto?
3. ali je sploh smiselno jim hrano nastavljat samo en mesec? (na žalost sem najhujši mraz že zamudila, ker sploh nisem opazila, da njihovih glavnih virov hrane ni :( )

Še kakšen nasvet, moram biti na še kaj pozorna?
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1337

Pridružen: Če sep 09, 2010 4:40 pm

Odgovor Po jan 10, 2011 2:07 pm

Re: Hranjenje

Je kakšno zavetje, kjer bi imele mačke stalno brikete na razpolago in pa vodo? Če je zavetje lahko pustiš tudi več hrane in ti ni potrebno hoditi vsak dan. Mi imamo stalno nastavljene brikete, 1x na dan dobijo konzervico. Glede na to, da imajo stalno nastavljene brikete 4 mačke dobijo eno 400g konzervico. Eden od njih je samo brikete.
Kako si to mislila samo 1mesec?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Po jan 10, 2011 2:17 pm

Re: Hranjenje

Samo en mesec, ker bo v februarju njihov glavni vir prehrane nazaj. Jaz bi jih hranila v tem vmesnem obdobju, ker mi jih je grozno gledati, ko iščejo, pa nič ni :girlsad:
Zavetje je načeloma možno (torej: nekakšna streha), se mi zdi. Vsaj za brikete, za vodo pa nikakor ne, ker je vse na prostem, nič ogrevanega ...

Grem danes najbrž nekaj briketov nakupit pa bom pogledala od blizu, kje so in če imajo kaj nastavljeno (ker vseeno je možno, da je nek hranitelj) ...
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1337

Pridružen: Če sep 09, 2010 4:40 pm

Odgovor Po jan 10, 2011 3:31 pm

Re: Hranjenje

Vseeno jim nastavi kakšno šalčko z vodo, da bodo saj takrat lahko pile, ko prideš. Če ti je spotoma, potem jim kar vsak dan nosi zajest, ker če je samo streha, se bodo briketi vseeno navlažili. So pa seveda bolje navlaženi briketi, kot pa nič.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Po jan 10, 2011 3:50 pm

Re: Hranjenje

pa jim lahko vodo pustim tam, ker ne verjamem, da bodo kar prišle, ker me v bistvu ne poznajo? trenutno je relativno toplo, tako da po moje ne bo zmrznila, ko bo bolj mraz, pa ne vem, kako bo ...
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1337

Pridružen: Če sep 09, 2010 4:40 pm

Odgovor Po jan 10, 2011 4:03 pm

Re: Hranjenje

Ne vem kakšna je ta lokacija, naše recimo so navajene, da potolčeš s prazno konzervo po tleh, pa prletijo, zdej če je to med kakšnimi bloki s konzervo ne moreš tolčt :D Čeprou so prostoživečke, pa nimajo tolk stika z ljudmi, niso tok za cajtam, se hitro navadjo na ritem hranjenja in na vse ostalo kar paše zravn. Pa sej voda tudi, če bo ful mraz, bo rabila par ur, da bo zmrznila, stane te nič ne, da prineseš sabo eno plastenko vode.

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 58

Pridružen: Sr sep 15, 2010 1:58 pm

Odgovor Po jan 10, 2011 4:05 pm

Re: Hranjenje

Leia je napisal/-a:Samo en mesec, ker bo v februarju njihov glavni vir prehrane nazaj. Jaz bi jih hranila v tem vmesnem obdobju, ker mi jih je grozno gledati, ko iščejo, pa nič ni :girlsad:
Zavetje je načeloma možno (torej: nekakšna streha), se mi zdi. Vsaj za brikete, za vodo pa nikakor ne, ker je vse na prostem, nič ogrevanega ...

Grem danes najbrž nekaj briketov nakupit pa bom pogledala od blizu, kje so in če imajo kaj nastavljeno (ker vseeno je možno, da je nek hranitelj) ...


Za prostoživečke, ki so navajene na redno hrano je hudo, če dobesedno čez noč ostanejo brez vsega. Ne vem kaj se je zgodilo s hraniteljem. Vsak hranitelj bi moral imeti neko zamenjavo v primeru, da mora nekam odpotovat, ali v primeru bolezni itd...
Tudi, če je še kak hranitelj, preveri, če imajo mačke res hrano. Poznam hranitelje, ki pridejo kadar se jim zdi in že par kapljic dežja je dovolj, da se jim ne da od doma.
Če je le možno pojdi TAKOJ, seveda s hrano, voda danes ni tak problem, ker dežuje, pa tudi temperature so visoke, da voda ne bo zmrznila. Lahko jim pustiš za začetek vsaj 1 kg briketov, potem pa jutri preveriš koliko briketov je še ostalo, oz. zmanjkalo, pa boš videla ali je treba dat več. Če je na takem mestu, kjer se prosto sprehajajo psi probaj dat na tako mesto, da psi ne bodo mogli pojest. Problem so tudi vrane, oz. drugi ptiči ki hitro ugotovijo kje je hrana.
Leia :) res ti polagam na srce, da greš čimprej in da jih hraniš toliko časa, da se hranitelj vrne.
Tudi sama sem hraniteljica in moje so navajena dobit hrano ob določeni uri, in kadar malo zamudim vidim kako tečejo proti meni. Si ne predstavljam, da bi iz dneva v dan zaman čakale kdaj se bom prikazala.

Lp.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Po jan 10, 2011 4:10 pm

Re: Hranjenje

ni hranitelj, ampak je nek drug vir hrane (ne bi želela razlagati podrobnosti, ker ne želim, da bi se jih začelo preganjati, že tako občasno slišim komentarje o njih, da me boli srce :bad: ).

hvala za vse nasvete, gotovo bodo tudi sicer prišle prav komu, ki se spopada s podobno situacijo ... :good:
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 58

Pridružen: Sr sep 15, 2010 1:58 pm

Odgovor Po jan 10, 2011 4:33 pm

Re: Hranjenje

Leia je napisal/-a:ni hranitelj, ampak je nek drug vir hrane (ne bi želela razlagati podrobnosti, ker ne želim, da bi se jih začelo preganjati, že tako občasno slišim komentarje o njih, da me boli srce :bad: ).

hvala za vse nasvete, gotovo bodo tudi sicer prišle prav komu, ki se spopada s podobno situacijo ... :good:


Ne poznam konkretne situacije, da bi lahko komentirala. Lahko rečem samo, da je preganjanje prostoživečk kaznivo, hranjenje prostoživečk pa ni prepovedano. Če gre za prostoživečke so tudi S/K in označene. Občasno imam tudi jaz na lokacijah težave s primitivci, :devil: ki vse sorte komentirajo.
Svetujem ti, da jih hraniš čim bolj diskretno, ne puščaš skodelic, papirja na tleh itd ... in se ne izpostavljaš. Najbolje, da jih hraniš ob taki uri, da naletiš na čim manj ljudi.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Po jan 10, 2011 4:40 pm

Re: Hranjenje

ja, lokacija je preverjeno "poštimana" :good:
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 58

Pridružen: Sr sep 15, 2010 1:58 pm

Odgovor Po jan 10, 2011 5:01 pm

Re: Hranjenje

Leia je napisal/-a:ja, lokacija je preverjeno "poštimana" :good:


:yahoo: Hvala Leia za tako lepo sporočilo!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1337

Pridružen: Če sep 09, 2010 4:40 pm

Odgovor Po jan 10, 2011 5:08 pm

Re: Hranjenje

Megi je napisal/-a:
Leia je napisal/-a:ja, lokacija je preverjeno "poštimana" :good:


:yahoo: Hvala Leia za tako lepo sporočilo!

Jap :yahoo: Pa ne pozabi kij doma za bedne komentatorje, ko jih greš hranit :rolleyes:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor To jan 11, 2011 9:03 am

Re: Hranjenje

Leia, če gre za lokacijo, za katero mislim, da gre, potem (niti v januarju) niso ostale brez vira hrane.In če gre za lokacijo, za katero mislim, da gre, potem je možno, da ena trikolorka še ni poštimana. Bili sta dve, ena ujeta in S, druga lovljena brez uspeha. Eno je menda povozilo :girlsad: , pa niso vedli povedat, katero - lahko, da poštimano.... :girlsad:
Jaz že dolgo nisem videla nobene trikolorke tam, čekiram pa res lahko samo 2-3x tedensko, tko da te prosim, če si lahk pozorna na trikolorko in levi ušesek.
Konkretneje o lokaciji pa lahko na zs, da ugotoviva, če imava isto v mislih - ti začneš :P
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor To jan 11, 2011 9:31 am

Re: Hranjenje

Imaš zs, trikolorka je poštimana ;)
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor To jan 11, 2011 11:09 am

Re: Hranjenje

I_love_u je napisal/-a:Pa ne pozabi kij doma za bedne komentatorje, ko jih greš hranit :rolleyes:

Je šel z mano moj dragi. :good:
Pa dobila sem super informacije o lokaciji, tako da nasploh :good: Zdaj bom pa samo še štela lepotičke in čekirala ušeska - če se je kje kaj novega priteplo ...
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 741

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:11 pm

Kraj: Primorska

Odgovor Pe jan 14, 2011 10:59 pm

Re: Hranjenje

Bom kar to temo ponucala...

Katero hrano hraniti prostoživečkam? Seveda razumem, da je odvisno od števila mačk in zmožnosti hranitelja. Ampak iz moje prespektive, ki nisem hranitelj, pa če bi se šla eno zbiralno akcijo hrane za hranitelje - katero hrano (brikete) naj nabavim?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1337

Pridružen: Če sep 09, 2010 4:40 pm

Odgovor Ne jan 16, 2011 11:54 am

Re: Hranjenje

Jap, res je ful odvisno. Mi sedaj mešamo Sanabelle in manj kvalitetne brikete, da ni ravno samo una čipšit hrana. Pa vem, da Megi tudi daje svojim prostoživečkam Sanabelle, ampak za druge pa ne vem, bodo same povedale. Kateri briketi bi bili pa primerni za kakšno akcijo, pa pojma nimam. Bi bil pa zelo dobrodošel kakšen popust s strani uvoznika pri briketah Sanabelle za hranjenje prostoživečk :angel: :D

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 2

Pridružen: Po jan 17, 2011 3:28 pm

Odgovor Po jan 17, 2011 3:36 pm

Re: Hranjenje

Tudi jaz sem hraniteljica sedaj že 1..2..6..9...15ih muck (na različnih koncih) :rolleyes: . Hrano seveda prilagajam denarnici. Včasih dobijo res kvalitetne konzerve in brikete, včasih malo manj kvalitetne. Za tisto hrane, ki je slabše kvalitete pazim, da so vsaj recimo iz Mullerja, se mi zdi, da so boljše kot konzerve iz Mercatorja.

Pa ratajo ti mačji hudiči zbirčni :) in debeli ampak jaz jim nosim vsak dan 1x ali 2x, odvisno od časa. Po zimi vsekakor več hrane, potrebujejo več energije. V poletnih in vročih mesecih, se jim ne ljubi jesti, pomembno je, da imajo svežo vodo!

Sedaj pa takole: briketi so na voljo čez cel dan, mokro hrano dobijo 1x do 2x na dan, ali kadar jih srečam (kar je tudi vsak dan).

No pa da ne bom jemala sama zaslug, skupaj še z eno gospo skrbiva za vse te silne mucice in muce in mačkone. :rolleyes:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1337

Pridružen: Če sep 09, 2010 4:40 pm

Odgovor Po jan 17, 2011 3:52 pm

Re: Hranjenje

Meni se tudi zdi, da so mullerjeve konzervice super, imajo veliko omake, pa meso izgleda dokaj naravno.
Čeprav vedno bolj razmišljam, da bi jim sama začela kuhat, ampak pojma nimamo kako... :truce:

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 58

Pridružen: Sr sep 15, 2010 1:58 pm

Odgovor Po jan 17, 2011 4:36 pm

Re: Hranjenje

Marjeta je napisal/-a:Bom kar to temo ponucala...

Katero hrano hraniti prostoživečkam? Seveda razumem, da je odvisno od števila mačk in zmožnosti hranitelja. Ampak iz moje prespektive, ki nisem hranitelj, pa če bi se šla eno zbiralno akcijo hrane za hranitelje - katero hrano (brikete) naj nabavim?


Kakšen način zbiranja hrane imaš v mislih? A da posamezniki kupijo hrano? Ali da posamezniki zberejo denar za hrano in se potem s tem denarjem kupi ustrezna hrana?
Če bodo posamezniki kupili hrano bo to različne vrste hrane. Mogoče je bolje, da se zbere denar pa se kupi hrana vsaj srednjega cenovnega razreda. Po možnosti v večji embalaži npr. 15 ali 20 kg, pa se potem lahko prepakira v manjše vreče. Zaželjeno je, da so briketi manjši, da jih lahko jedo tako mladiči, odrasle mačke, in starejše mačke, ki imajo probleme z zobmi. Najbolje je vzet brikete, okus piščanec ali jagnje, ker od rib nekatere mačke dobijo alergijo.
S čim pa hranijo hranitelji je seveda odvisno od števila prostoživečk. Jaz jih imam veliko in jih hranim na vse mogoče načine. Sem probala že vse možne variante, od briketov do konzerv do kuhane hrane. Kar se tiče briketov mešam slabše in boljše brikete v razmerju 2 dela slabših (Lidl, Mieller, Hofer, eurospin itd...) z enim delom boljših Royal Canin, Hills, Sanabelle, tam kjer so lokacije po 10 mačk ali več . Tam kjer sta 2 ali 3 mački pa samo s Sanabelle. Pozimi, ko zmrzuje hranim v glavnem samo z briketi, takrat mešam polovico slabših, polovica boljših. Od teh boljših največ kupujem Sanabelle v 10 kg embalaži, Adult ali pa Sensitive, to so majhni briketki, cena je kar ugodna, Hills kupim samo takrat ko je pred iztekom roka in ga dobim po ugodni ceni, Royal Canin, Sensible 15 kg, kupujem zato, ker ga tudi moje hišne muce jedo. Glede prostoživečk je najbolj važno, da imajo redno hrano, ni nujno, da je to neka vrhunska hrana.
Pred nekaj dnevi mi je nekdo prinesel za probo brikete, Nemškega proizvajalca, ki jih je naročil preko spleta, cena je 26 Eur. Nisem jih še sprobala. Bom sporočila kako bodo moje prostoživečke z njimi zadovoljne.
Naslednja

Vrni se na Prostoživeče mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.