V središču

Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali


Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 741

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:11 pm

Kraj: Primorska

Odgovor Če nov 25, 2010 10:56 pm

Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

Prevečkrat žal slišimo, da nekatera zavetišča oddajajo nesterilizirane/nekastrirane živali ali pa nudijo popust. Zavetišče je dolžno pred oddajo vsako žival s/k. Izjemoma lahko gre žival iz zavetišča ne s/k, vendar mora biti izjema utemeljena, poseg pa je potrebno opraviti, čim prenehajo razlogi, ki so onemogočili pravočasno s/k (žival zrase, okreva itd.). Stroške nosi zavetišče v celoti. Kastracija je sicer v določenih občinah še vedno težava, zato v primeru neplačevanja kastracije s strani občin pritisnite nanje.

Prijavo po potrebi spremenite.


Ime, priimek
Naslov
Email

Vurs OU ___
Naslov
Email

Kraj in datum

Zadeva: Prijava zavetišča _______________ zaradi kršitve določb predpisov o zaščiti živali
Spoštovani!
Dne ______ sem iz zavetišča ________, __________ (ime, naslov) posvojila psa/mačko po imenu ________ . Kot dokaz vam prilagam posvojitveno pogodbo, ki sem jo sklenil z zavetiščem in iz katere je razviden datum posvojitve in podatki o živali.

Žival je stara _______ . Zavetišče ni poskrbelo za sterilizacijo/kastracijo živali pred oddajo. Rekli so mi, da ______________________________ (navedbe zavetišča). Stroške posega moram nositi sam.
Pred oddajo se psice praviloma sterilizira, mačke pa sterilizira oziroma kastrira. O izjemah odloča vodja zavetišča, ki mora v kartoteko vpisati utemeljitev svoje odločitve (19. člen Pravilnika o pogojih za zavetišča za zapuščene živali)
Menim, da žival, ki sem jo posvojila, ne spada med izjeme, saj _______________ (npr. je že dovolj stara, da se lahko opravi poseg).
Stroške posega bi moralo v celoti nositi zavetišče, ne pa posvojitelj.

Prosim vas, da preverite:
1. zakaj so mi v zavetišču oddali nekastrirano/nesterilizirano žival
2. pravilnost podatkov moje živali v njegovi kartoteki in evidenčnem listu
3. zakaj moram sam nositi stroške posega
4. ali so oddali več takih živali (z vpogledom v evidence zavetišča – kartoteke in evidenčne liste vseh oddanih živali)


Želim, da me o vaših ukrepih obveščate v skladu s 24. členom Zakona o inšpekcijskem nadzoru in 18. členom Uredbe o upravnem poslovanju, in sicer na elektronski naslov ______.

Priloge:
- Posvojitvena pogodba

Podpis
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Če nov 25, 2010 10:59 pm

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

:good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Pe nov 26, 2010 6:20 am

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

oooooooooo, hvala, Marjeta! ;)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14465

Pridružen: Sr sep 08, 2010 8:29 pm

Odgovor Pe nov 26, 2010 6:22 am

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

aja še eno vprašanje - kaj pa v primeru, ko posvojitvena pogodba ne obstaja? Tole moram sicer še preverit, ampak v enem starem primeru pogodbe ni bilo, samo en list, kdaj je bila žival sprejeta in kdaj oddana oz. posvojena. Zadostuje najbrž izjava oz. informacije posvojitelja - upam... ?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14875

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Pe nov 26, 2010 7:35 am

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

Marjeta, kolk "stare" primere se pa še lahko prijavi?
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16496

Pridružen: Sr sep 08, 2010 9:10 pm

Odgovor Pe nov 26, 2010 9:27 am

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

Mogoče bi zgoraj bilo treba še dodati stavek, da prijavitelj želi, da se ga obvesti o izsledkih ali kako že.
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 741

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:11 pm

Kraj: Primorska

Odgovor Pe nov 26, 2010 12:37 pm

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

Če ni posvojitvene pogodbe ni nič narobe, vendar kakršenkoli papir prav pride. Če posvojitelj ni prejel posvojitvene pogodbe (se itak dogaja) ali drugega dokumenta, se lahko posvojitev dokazuje tudi z drugimi sredstvi:
- pričanje
- vpogled v evidence zavetišča (najbrž so podatke o posvojitelju kam zabeležili, če ne drugega, pa bodo vsaj morali utemeljit, kje se ta pa ta pes iz evidence nahaja)

Renata, ne znam ti ogdovorit, koliko stare primere bi lahko prijavljali - bi morala malo druge zakone prelistat, da vidim, kam to paše. Vendar tudi če gre za fajn staro zadevo, pa je posvojitvena pogodba ali kakšen drug papir še na voljo, velja prijaviti - že zato, da imajo vursovci v evidenci kršitve tega zavetišča.

Sem dodala odstavek za obveščanje - hvala za opozorilo. :)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 4759

Pridružen: Če sep 23, 2010 11:54 am

Kraj: Obala

Odgovor Pe nov 26, 2010 12:46 pm

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

Marjeta je napisal/-a:Prevečkrat žal slišimo, da nekatera zavetišča oddajajo nesterilizirane/nekastrirane živali ali pa nudijo popust. Zavetišče je dolžno pred oddajo vsako žival s/k. Izjemoma lahko gre žival iz zavetišča ne s/k, vendar mora biti izjema utemeljena, poseg pa je potrebno opraviti, čim prenehajo razlogi, ki so onemogočili pravočasno s/k (žival zrase, okreva itd.). Stroške nosi zavetišče v celoti. Kastracija je sicer v določenih občinah še vedno težava, zato v primeru neplačevanja kastracije s strani občin pritisnite nanje.


Ne da se s čim ne strinjam (ravno nasprotno, malo aktivnosti na tem področju bi verjetno koristilo), en mičken popravek pa vseeno. Sicer nisem pravnik, mislim pa da je po pravilniku še vedno tako, da pri psih morajo bit samice praviloma sterilizirane (o izjemah odloča vodja zavetišča), za samce kastracija ni predpisana, medtem ko je pri mačkih za oboje.
You dont know me, you just wish you did. :playboy:
Uporabniški avatar

zvesti pes
zvesti pes

Prispevkov: 741

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:11 pm

Kraj: Primorska

Odgovor Pe nov 26, 2010 1:39 pm

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

Zato pa sem tudi napisala zadnji stavek, da je obveznost kastracije še vedno dokaj v zraku po določenih občinah.

19. člen Pravilnika o pogojih za zavetišča za zapuščene živali
Pred oddajo se psice praviloma sterilizira, mačke pa sterilizira oziroma kastrira. O izjemah odloča vodja zavetišča, ki mora v kartoteko vpisati utemeljitev svoje odločitve.

Dobesedna razlaga:
- mačke se sterilizica oz. kastrira - obveznost za oba spola
- psice se sterilizira - psi niso omenjeni, zato obveznosti kastracije ni

Namenska razlaga:
Namen določbe je, da iz zavetišča ne oddidejo zapuščen živali, katerim ni bila preprečena zmožnost razmnoževanja. Zatorej bi morala veljat tudi obvezna kastracija za pse.
Vem pa, da so bili v času sestavljanja Pravilnika zelo zadržani tako do s, kot do k. Seveda je bilo to 10 let nazaj. Ravno zato kastracija psov ni izrecno določena.

Pravilnik je slab, ker ni jasen in ne ureja vsega, kar bi moral.


"Praviloma" je nasprotje od "izjemoma". Torej živali morajo biti s/k vedno, razen, če pride do izjeme. Izjeme pa se vedno razlaga ozko. Člen vsebuje tudi določbo, da je potrebno vpisati utemeljitev, zakaj določene živali niso s/k. Izjeme so (po moje):
- žival je lastniška - celo pasemska, z vzrejnim dovoljenjem (žival zbeži ipd. in konča v zavetišču, lastnik jo pride iskat)
- bolezen, poškodbe - žival mora pred posegom dobro okrevati
- starost - nekatera zavetišča še vedno ne prakticirajo zgodnje s/k
- drugo?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1168

Pridružen: Če mar 17, 2011 6:56 pm

Odgovor Pe feb 10, 2012 10:25 am

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

Včeraj sem bila v Mariborskem zavetišču, ker bi želela posvojiti psičko. Ko sem vprašala, če so psi s/k, mi je bilo rečeno, da niso. Da ne bi prišlo do nesporazuma, sem še enkrat pogledala zakonodajo (19. člen Pravilnika) ter danes ponovno poklicala in vprašala če so psice pred oddajo sterilizirane. In ponovno sem dobila odgovor, da niso. A je v tem primeru, ko do posvojitve še ni prišlo in ko nimam nič pisnega, možna prijava?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6178

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Pe feb 10, 2012 10:34 am

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

Večina zavetišč sterilizira psico šele, ko je oddana in moraš zato počakati dan, dva, da jo odpelješ - da si ne delajo nepotrebnih stroškov, če bi ne bila oddana in bi jo usmrtili.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1168

Pridružen: Če mar 17, 2011 6:56 pm

Odgovor Pe feb 10, 2012 10:44 am

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

Nič niso omenili te možnosti, rekli so le, da v znesku posvojnine (54 €) zagotovo ni vključen strošek sterilizacije, ker je ta precej dražja.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14875

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Pe feb 10, 2012 12:04 pm

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

Posvojnina nima nobene veze s sterilizacijo psičk, ki jo zavetiščem krije občina.
Tole JE za prijavo, četudi do posvojitve ni prišlo. V prijavi pač opišeš to, kar si tukaj,
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Pe feb 10, 2012 12:56 pm

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

fiore je napisal/-a:Nič niso omenili te možnosti, rekli so le, da v znesku posvojnine (54 €) zagotovo ni vključen strošek sterilizacije, ker je ta precej dražja.


Sterilizacija mačke/mačka ali psice, posvojenih iz zavetišč niso finančna obveznost posvojitelja in nimajo s plačilom posvojnine nobene veze. Plačilo sterilizacije za psico je oobveza lokalne skupnosti (občine) v kateri je bila le-ta najdena. Če gredo iz zavetišča nesterilizirane psice/mačke/(nekastrirani)mački (razen izjem, ki jih mora v kartoteki živali utemeljiti vodja zavetišča) je zavetišče v prekršku in zrelo za prijavo.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1168

Pridružen: Če mar 17, 2011 6:56 pm

Odgovor Pe feb 10, 2012 2:24 pm

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

Najlepša hvala vsem za odgovore. Mogoče bi bilo bolje počakati do naslednjega tedna, ko zavetišče prevzema novi upravljavec :( , pa takrat povprašam še enkrat. V kolikor bodo nadaljevali s takšno prakso, vsekakor sledi prijava.
Ampak je pa res zelo čudno, da bi posvojitelji kar tako brez pripomb posvajali ne s/k živali. :S
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6178

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Pe feb 10, 2012 2:57 pm

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

fiore je napisal/-a:Ampak je pa res zelo čudno, da bi posvojitelji kar tako brez pripomb posvajali ne s/k živali. :S


Ja, mogoče si pa želijo mladičev? :bad:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 3216

Pridružen: Pe jun 10, 2011 7:43 am

Odgovor Pe feb 10, 2012 7:17 pm

Re: Prijava zavetišča zaradi oddaje ne s/k živali

visinnox je napisal/-a:
fiore je napisal/-a:Ampak je pa res zelo čudno, da bi posvojitelji kar tako brez pripomb posvajali ne s/k živali. :S


Ja, mogoče si pa želijo mladičev? :bad:


Mogoče so pa pač lepo po slovensko tiho, ker misljo da zavetišče že ve in kaj se bojo pol oni bunili...

Vrni se na Pravni svetovalec

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.