V središču

Lisica kot domača žival.


Moderator: andreja

Uporabniški avatar

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 139

Pridružen: Če sep 16, 2010 6:32 am

Odgovor Ne mar 06, 2011 12:31 pm

Lisica kot domača žival.

Udomačena lisica, prijazna do človeka
Slika

V zadnjem National Geographic-u (marec 2011) je članek o udomačenih lisicah. Leta 1959 so v Novosibirsku začeli selektivno rediti lisice in pri njih vzpodbujali prijaznost do ljudi. Naj bi parili izključno tiste ki so najbolj prijazne do človeka.
Slika

Spremembe po generacijah
VEDENJSKE SPREMEMBE
2. Generacija: Agresivnost proti ljudjem začne izginjati
4. Generacija: Nekateri mladiči začnejo migati z repom ko je človek v bližini in se mu približajo, prav tako mladiči cvilijo in pustijo da jih človek boža in nosi po rokah
6. Generacija: Ko so ven iz kletke določeni mladiči sledijo ljudem in jih ližejo po obrazu.

TELESNE SPREMEMBE:
9. Generacija: Uhlji ostenejo povešeni tudi do 3 meseca starosti, prav tako se spreminja barva, več je lis po telesu in zvezdast vzorec na čelu.
13. Generacija: V bližini človeka začenjo rep postavljati pokoncu.
15. Generacija: Dogaja se da so repna vretenca krajša, debelejša in da jih je manj.

Celoten članek obsega veliko več (ima okoli 20 strani, od tega 50% slik, ostalo text), tudi druge živali med drugim mačke pse itd...

Po eni strani se mi zdi zelo zanimivo da je uspelo udomačiti še tako divjo žival, medtem ko glede na to da spreminja telesne značilnosti me kar malo skrbi... saj 15 generacij ni dosti in da dobiva razlike na repu, uhljih in podobnem ne vem če je glih vredu. So pa neverjetno lepe te lisičke :)

Vir: National Geographic marec 2011
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2315

Pridružen: To jan 11, 2011 8:45 pm

Kraj: Dravograd

Odgovor Ne mar 06, 2011 12:36 pm

Re: Lisica kot domača žival.

Jaz bi jo mela :girlcry: :D
You will always be lucky if you know how to make friends with strange cats.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne mar 06, 2011 12:43 pm

Re: Lisica kot domača žival.

Lisičke so res krasne ja :)

Koliko legel pa ima taka udomačena lisica na leto? Pa če vedo za vse potomce? Da ne bo čez 10 let treba iz cest še lisičke pobirat tako kot mačke, ker za v divjino ne bodo? :scratch:

Če slučajno kaj piše v članku? Si bom šla kar revijo kupit, ampak vseeno prašam kar tukaj. :blush:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne mar 06, 2011 12:53 pm

Re: Lisica kot domača žival.

tudi meni so lisičke res zelo všeč, ampak sem odločno proti udomačevanju divjih živali. to (preko daljšega časa seveda) samo vodi v še nove brezdomčke, ki zaradi svoje privzgojene odvisnosti od človeka same ne bodo več znale funkcionirati. :girlsad:
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14875

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Ne mar 06, 2011 12:58 pm

Re: Lisica kot domača žival.

Meni se to zdi prav grozno. :girlsad:
Namesto da bi se potrudili ohraniti naravno okolje za divje živali in jih pustili divje.
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Ne mar 06, 2011 1:09 pm

Re: Lisica kot domača žival.

Če se ne motim, je po nekih hipotezah tudi lisica možen prednik psa (menda sploh pri polarčkih - če recimo pogledamo obliko kakega huskyja in lisičke, so podobnosti dokaj vidne) ... Mogoče bodo s tole prevzgojo prišli do potrditve? :)
Sicer pa so tudi meni lisičke strašno všeč, verjetno bi lahko rekla, da so to moje najljubše divje živali :) Seveda, ko so divje ;) In ko mi ne skačejo sredi noči pred avto ;)

Tele fizične spremembe so pa najbrž tudi posledica dejstva, da se skoraj gotovo ne gibljejo enako (količinsko in kakovostno) kot v naravi?
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

Vrni se na Ostale živali

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.