V središču

striženje mačjih krempljev


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 5

Pridružen: Sr jul 16, 2014 9:08 am

Odgovor Sr okt 29, 2014 11:26 am

striženje mačjih krempljev

Doma imam muco :cat: , ki je bila do nedavnega prostoživečka, zdaj pa je izključno notranja. Ker ne praska po praskalniku, so ji v tem času zrasli že kar veliki kremplji in se bojim, da bi ji preveliki kremplji deformirali tačke (vem, da je tako pri psih). Zdaj ima že problem, da se zatika v tkanine, ker ji kremplji gledajo ven. Mucka težko ali sploh ne sprejme igračke za namen praskanja in zato ne vem kaj naj. :girlsad: Ima kdo podobne izkušnje? Je že kdo moral strižt mačku kremplje? Kako? Je tukaj možna pomoč veterinarja? :girlblush:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7030

Pridružen: To sep 14, 2010 10:04 am

Odgovor Sr okt 29, 2014 12:15 pm

Re: striženje mačjih krempljev

Krajšanje mačjih krempljev ni noben bav-bav - sploh v primerih, kot je tvoj. Na hitro sem našla tale članek: http://www.zverce.si/kako-skrajsati-macje-kremplje
Je pa vprašanje, koliko tvoja mačka dopušča posege na sebi. Pri nas imamo pri eni kar probleme, ker je glede nekaterih zadev huda divjačka.
No, pri nas kremplje po navadi krajšamo tako, da eden drži mačko (če je treba, jo prime za gubo), drugi pa čim hitreje (ampak še vedno previdno) postriže kremplje.
Živiš lahko na dva načina. Lahko se pretvarjaš, kot da ni nič čudežno. Lahko pa imaš vse za čudež. -- Albert Einstein

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Sr okt 29, 2014 12:49 pm

Re: striženje mačjih krempljev

Pri nas ima ena prav mesarske kremplje, kljub temu da redno praska po praskalnikih. Na mojo žalost je to tudi mačka ki na "posege v telo" odreagira zelo burno in grize kot hudič.

Zato njej kremplje strižem tako, da počakam da trdno zaspi. In ji enega po enega strižem takrat, do kolikor pač gre. Ko se zbuja preneham. Ponavadi jo kar s serveto pokrijem čez glavo, da ne vidi kaj se dogaja, ker je to lažje. Delam hitro, previdno. Običajno itak rabim ene par dni, da vse postrižem, ker kot že rečeno ne uspe v enem poizkusu. Pri njej tudi držanje za gubo odpade, ker bi to pomenilo da je budna, in če je budna in znervirana bo grizla.

To je moj nasvet za grizulde. Drugim dvema postrižem tako da ju držim, iztegnem tačko in strižem.

Veterinar bi verjetno lahko pomagal, ampak to odsvetujem. Najprej probat doma. Ker veterinar je en velik stres za mačko, pa tudi ni rečeno da bi lahko kaj veliko naredil. Ene mačke so pri veterinarjih posrane, ene pa podivjajo in se ravno tako težko z njimi dela oz. se še težje kot doma.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Sr okt 29, 2014 12:56 pm

Re: striženje mačjih krempljev

Krajšanje krempljev je pri notranjih mačkah včasih kar neizogibno. Ni pa nič strašnega, mojidve sta se navadili, mamin mačkon se pa kar sam nastavi za striženje. Od mojih Jalla občasno malo dramatizira, na koncu obe dobita priboljške in prec pozabita, da se je kaj zgodilo. Na začetku ti bo verjetno s pomočnikom, ki bo muco pridržal šlo lažje. Tudi če ti uspe samo par krempeljcev postičt je to napredek. Potem počasi stopnjuješ zahtevnost in sčasoma lahko postrižeš vse v eni seansi. Nikoli se ne jezi na muco, tako samo poslabšaš situacijo. Pomaga lahko tudi veterinar, ampak je po moje kaj takega nepotrebno. Če si kdaj strigla pasje kremplje, že vnaprej obvladaš. Mačje težje zastrižeš, ponavadi so lepo prosojni in vidiš do kje sega živi del. Jaz postrižem toliko, da ni zatikanja in ne moreta poškodovat druga druge. Še vedno pa lahko plezata po praskalnikih in se popraskata.

Praskalniki problema (krempljev) sami po sebi ne bodo zadovoljivo odpravili. Sicer pa imajo mačke najraje sisalove praskalnike, narobe obrnjene preproge in kartonaste praskalnike. Praskajo vertikalno in horizontalno, zato lahko ponudiš obe možnosti. Če se muca rada igra z igračami na vrvicah, perjem, poskusi z igro v neposredni bližini praskalnika, da se bo vzpela nanj, takrat tudi rade popraskajo po njem. K praskanju nekatere spodbudi tudi vonj mačje mete. Seveda je pomembna tudi sama namestitev praskalnika v "središče dogajanja", na razgledne točke. Kadar ljudje postavijo praskalnik v nek temen neobljuden del stanovanja, kjer se ne zadržujejo ali pa v bližini ni okna za opazovanje okolice, ponavadi niso uspešni in se tudi mačke tam ne zadržujejo. ;)

eNa

Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 449

Pridružen: Po sep 13, 2010 6:18 pm

Odgovor Sr okt 29, 2014 1:05 pm

Re: striženje mačjih krempljev

Pri nas moj drži muco v sedečem/hrbtnem položaju in ji drži tubo s kako fino pasto, da jo liže. Jaz pa vmes postrižem krempeljce :)

nevidna bolha
nevidna bolha

Prispevkov: 5

Pridružen: Sr jul 16, 2014 9:08 am

Odgovor Sr okt 29, 2014 5:54 pm

Re: striženje mačjih krempljev

Hvala za nasvete. :) Sva nekaj dni nazaj že probala, moj jo je držal, jaz bi ji pa mogla krajšat kremplje. Pa ni šlo, sva jo tok razjezila (pa je drugače zelo nežna in nekonfliktna), da naju je že klofala in poskusila grizt :girlblush: Bova še probala :) Ker nisem nič našla na forumu, sem mislila, da to ni pogosto.

Se igramo okoli praskalnika, pa vseeno nikoli ne gre sama do njega in ji tudi ni všeč, ker sem zatika v sisalovo vrv :S Čeprav je napredek, ker se ga je nekaj časa bala :O

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1249

Pridružen: Po apr 30, 2012 7:22 pm

Odgovor Sr okt 29, 2014 11:26 pm

Re: striženje mačjih krempljev

Praskalnik pomaga, samo ne dovolj. Muci imajo pa na notranji strani sprednjih tack se en krempelj ki pa na praskalniku pac ne more bit zbrusen.
Tule je rutina konice krempljev krajsat nekje vsak drug teden.
Ce je muc pozresen bosta hrana in neznost dalec prisla.
Tule navajam tako da se na kavc usedem, pred sabo prekrizam noge kot da bi hotela jogo ustvarjat, potem pride na vrsto kak priboljsek da muc v narocje pride. Potem je bozanje busija in zgeckanje tack na vrsti. Pac da se muc sprosti. Na zacetku med zgeckanjem tack enega krempeljcka, pa seveda takoj nagrada v obliki priboljska,...
Vse na nezno, vse pocasi, da muca na zacetku ne dobi slabe izkusnje. Lepo pozasi pa bo slo.

Pa zeloooooooo pomembno. Ne poskusat s kako clovesko opremo. Nikar. Bosta mucu kremplje razcepila. Pomembne so klesce za pristrizevanje zivalskih krempljev. Karlie za muce in glodalce na primer.

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 45 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.