V središču

Zaprtost pri mačkah


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2906

Pridružen: Če sep 26, 2013 8:48 pm

Kraj: Kranj - Tržič

Odgovor Pe avg 22, 2014 3:40 pm

Re: Zaprtost pri mačkah

Aha, torej povečujem, v redu. Upam, da ne bomo ponovili klistiranja. Sicer mi je važno, da bo v redu, ampak če bi ji lahko to prišparala, bi ji z veseljem.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Pe avg 22, 2014 3:48 pm

Re: Zaprtost pri mačkah

Kaj pa jeste? Zrihtaj RC Fiber response brikete, če jih še nimate.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor So avg 23, 2014 3:15 pm

Re: Zaprtost pri mačkah

Portalak na par ur po 2ml
Mi smo enkrat pri enkratnem predoziranju imeli totalno slabost, bruhanje in nekontrolirano mezenje driske - posledično pa vse posračkano in veliko žehto.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2906

Pridružen: Če sep 26, 2013 8:48 pm

Kraj: Kranj - Tržič

Odgovor To avg 26, 2014 1:40 pm

Re: Zaprtost pri mačkah

No tako, da malo poročam.

Danes je bila Ita spet pri veterinarju, tokrat pri prijazni ženski osebi. Tri so bile zjutraj na kliniki, pa vse so bile navdušene nad Itino prijaznostjo (itak <3 ), smo se vse zmenile, kako in kaj, povedala sem ves potek od začetka zaprtja in bruhanja do danes in jo pustila tam, pa seveda rekla, da naj naredijo kar morajo zato, da bo z našo lubico vse okej. In sem šla v službo.

Me kliče veterinarja malo čez 12.00 uro in pove, da je naša nagajivka že 10 minut po mojem odhodu pridelala lepo klobaso, pa do 12.00 ure je tudi že pojedla eno skodelico briketov z okusom ribe (ribe btw ne mara). In valda mi gre na smeh, ker sem ji še včeraj pod smrček dajala najmanj 8 različnih okusov in vrst briketkov, pa različne mokre hrane, tuno, hrano, malce namočeno z oljem ... pa nič. Tudi na wc-ju se je včeraj še napenjala, bruhala pa ni (sumim, da je bruhala izključno zaradi portalaka, ker je bruhala vedno kako uro ali dve po zaužitju portalaka). V nedeljo sem sicer v hiški našla eno 5 cm klobasico, trdo kot kamen, pa nekaj sluzi okrog, tako da vem, da je bilo Itino, pa tudi samo Ita je hodila v hiško ležat te dni, ko se ni dobro počutila.

Danes zjutraj mi je sicer izgledala veliko bolje, tudi malce mokre hrane je pojedla (za eno čajno žličko, je bil Sonček potem toliko bolj vesel :nyam: ). Pa sem rekla, da če sem že dogovorjena za pregled, jo bom peljala, da jo po potrebi še enkrat klistirajo, da se ne bo revica matrala doma, ker ji res ne morem in ne znam pomagat drugače kot z zdravili.

No, nad rezultati sem seveda navdušena, v krvi ima sicer nekaj odstopanj, pa je teta vetka rekla, da je to verjetno zaradi bruhanja zadnje dni. Jo grem čez eno uro iskat. Bomo pa seveda dobili antibiotike še za par dni, da bomo zihr, da bo vse v redu.

V glavnem, to je to. Sem vesela kot radio :girlblush:
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor To avg 26, 2014 1:59 pm

Re: Zaprtost pri mačkah

Ne.

Ne bruha zaradi portalaka ampak zaradi zaprtja.
Bruhanje in izguba apetita sta simptoma hudega zaprtja. Čim naredi klobaso, neha bruhat in začne jest.

Razvoj je tak:
- par dni ne kaka
- začne se napenjat
- potem bruhat
- potem pa renčat, ko ga napenja in črviči po trebuščku.

Mačka ne moreš met skoz na klistiranju.

Če je kronično zaprt, je nujno treba spremenit prehrano in šaltat na veliko vlaknin.
RC Fibre response so super briketi za zaprteže.

Brez spremembe prehrane, jo imaš lahko vsak teden na klistiranju, kar je čist mim.
Lahko pa celo faše megakolon, operacija megakolona pa redko poteka brez komplikacij in je lahko usodna.

Če mačka 3,4 dni ne kaka, ji daj takoj portalak in ne čakat, da začne bruhat in se matrat.

Če po enkratni dozi (2ml) portalaka ne kaka, ji ga dajaj na par ur - se pravi na 3-4 ure.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2906

Pridružen: Če sep 26, 2013 8:48 pm

Kraj: Kranj - Tržič

Odgovor Ne apr 05, 2015 10:43 am

Re: Daj si duška

1. Ker sva morala danes zgodaj vstati zaradi druzinskega zajtrka, sva se odpravila spatokrog 22. ure.
2. Ker sem se s kasljem davila dve uri, ni bilo s spanjem seveda nic.
3. Vmes sem parkrat pospravila Itino bruhanje, ker je gospodicna micna spet zaprta. Je dobila portalac.
4. Ko sem koncno dovolj utrujena od kaslja, da bi zaspala, prismrdi macji drek v spalnico. Grem za vsak slucaj pogledat, kaj je narobe, ker ze predolgo smrdi, pa vidim en kupcek dreka ob steni pri vhodu v pralnico. No ja, ob steni in na steni.
5. Vesela, da se je koncno pokakala, jo grem poiskat, da bi ji obrisala rito in jo pohvalila za narejen kupcek,in ko jo najdem, se tam smrdi. Ker sem sebala, da je kje se kaksen kupcek, pregledam vse okrog nje, pa ne vidim nic. In ugotovim, da smrdi ona. Itak ane.
6. Kaj nama je drugega preostalo, kot da jo greva ob enih ponoci kopat? Nic ane.
7. No, spala sem vsega skupaj kake 3, 4 ure. S Sonckom nad glavo na vzglavniku, jaz sem itak ostala brez vzglavnika.

In danes je Ita kot prerojena. In sem vesela, da je tako.

Tebi, dragi Dusko, se pa priporocam, da se zaprtost ne ponavlja vec ... hvala.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne apr 05, 2015 10:46 am

Re: Daj si duška

Obvezno menjaj hrano, če se ponavlja. K če se tolk matra kakat, da od napora bruha, je to že fejst hudo. Če ne greš eksperimentirat s hrano, ji pa daj vsak dan neko malo vzdrževalno dozo lactecona. Pomaga tudi vsak dan malo strtih lanenih semen v mokri hrani.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Ne apr 05, 2015 11:53 am

Re: Daj si duška

Portalak je isto laktuloza kot Lactecon, samo druga firma. Najbolj učinkovito deluje skupaj s probiotiki.
Kar se tiče prehrane, ne pomaga nič drugega, kot veliko vlaknin, seveda jih mora bit pa maček pripravljen pojest.
Mojemu Pikecu so briketi RC Fibre Response praktično rešili lajf, ker res ni fora, da imaš mačka skoz na klistiranju.
Pa še se mi zaštopa.
Zdajle se mi je od antibiotikov in kljub temu, da je dobival 2-3ml portalaka vsaki 2 uri, se revež ni pokakal.
Tako da smo ga v petek klistirali.
:girlsad:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2906

Pridružen: Če sep 26, 2013 8:48 pm

Kraj: Kranj - Tržič

Odgovor Ne apr 05, 2015 3:41 pm

Re: Daj si duška

A lanena semena tud lahko? Jih je treba prej kej namočit ali se samo zdrobijo in vmešajo v hrano? Ker doma jih imam, samo nisem niti pomislila, da bi ji to vmešala. Hrano menjam in probavam, kaj bi ji(m) pasalo na dolgi rok, pa Sonček in Kushi nimata z nobeno hrano problemov, Ita ima pa očitno neko kronično zaprtost al nekaj podobnega. Kaj pa vem. Tako da poskusim še lanena semena in FR hrano, če jo bom kje dobila, pa upam, da se to porihta. Na srečo to ni velikokrat, ampak ko je, je pa hudo. Ampak saj pravim, sem vesela, da se je sama od sebe pokakala, tudi če je malo steno popleskala. Ji že ni bila všeč bela barva :)
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Ne apr 05, 2015 5:21 pm

Re: Daj si duška

Jaz sem lanena semena dajala nekaj časa mleta, zdaj pa dajem laneno sluz. Eno jedilno žlico semen kuham v 3dcl vode ene pol ure, precedim, ohladim in shranim v steklen kozarček. V hladilniku zdrži dolgo, 10 dni zagotovo. Potem, ko dobi malce kiselkast vonj zavržem in skuham frišno.
Imamo kronično zaprtko tudi pri nas, pa dokler nismo rentgena delali sploh nismo vedeli, da je zaprta, ker je skos kakala. Mogoče ne tako pogosto kot nekatere mačke, ampak v enakomernih intervalih, ki načeloma še spadajo v povsem normalen okvir odvajanja. Tako, da si sploh ne predstavljam kako je, ko že začnejo bruhat, kakšne muke morajo bit to. Če sklepam po svojih zdravstvenih težavah s črevesjem, joj, bolje da ne pomislim. Tale cukr odvajalo se nam pa ne obnese, tudi visoke doze ne, tako da imam naročeno drugo odvajalo, ki ni cukr (hvalabogu). Sicer pa čimveeeeeeeč vode spravit v mačka, magar podkožno, če je treba.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Ne apr 05, 2015 5:38 pm

Re: Daj si duška

Vsa čast vsem, ki uspete mačkom spraviti po grlu vse te "dobrote".
Nam je rešil življenje RC Fibre response. Večno bom hvaležna ravi za namig in testno porcijo. Parkrat smo še poskušali s Portolacom, pa je bil vsakič masaker. Zdaj pa FR stalno mešam z drugo hrano in je relativno v redu. Grozen občutek, ko ne veš več, kako bi živalci pomagal. In potem celo veselje, tudi če najdeš kupček na najbolj neprimernem mestu.
Kar pa ne bi mogla rečt za Eli, ki se mi je ta teden šla posr... na ta novega jabooza :dash: . Pa nima nobenih težav z zaprtostjo. Grrrr
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Ne apr 05, 2015 6:20 pm

Re: Daj si duška

Oh, kaj vse sfutramo ja ... Človek se navadi imeti vse možne plane na zalogi. Vsaj toliko njih kolikor ima abeceda črk, pa še kakšnega za vsak slučaj. Pri nas kar gre, bi lahko bilo slabše. Meni je edina resnična muka (prisilni) dopust. 1x letno me točno 7 dni ni in ... že mesece pred tem mi gre na jok. Kako nekoga drugega naučiti teh, ja no ne morem drugače reči kot veščin, da bo nekdo razmišljal po približno podobnem kopitu in se znašel, ko bo treba vse skupaj prilagajat spreminjajočim se situacijam. Pa da bo sploh prepoznal kdaj je treba kaj ukrenit. To je tista prava je*ba. Jaz že poznam svoje živali, drugi pa vse to jemljejo kot nek nebodigatreba, kompliciranje in pretiravanje. :fool: Evo, to je pa res pasalo Duškotu pojamrat.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Ne apr 05, 2015 6:41 pm

Re: Daj si duška

Moderator, tole bi mogoče bolj sodilo v kakšno temo o mačji prehrani? Da je na takšni lokaciji, da bi bilo mogoče to kasneje najdet in pregledat, če kdo potrebuje (ne pa zgubljeno sredi Duškota...) :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2400

Pridružen: Če sep 23, 2010 6:42 pm

Odgovor Ne apr 05, 2015 8:25 pm

Re: Daj si duška

Mogoče res ja, na Mačkah je že tema Zaprtost pri mačkah, tja bi najbolj pasalo
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Ne apr 05, 2015 10:54 pm

Re: Daj si duška

Portalak jaz dajem obvezno skupaj s probiotiki v prahu.
Brez probiotikov se nam ni izkazal pol tok učinkovit kot z njimi.
V šalci namiksam portalak in probiotik, miks pa dobi z brizgo v gobček.

RC Fibre Response se dobi v Superčombetu - v etrgovini glej pod veterinarskimi dietami :)
http://www.supercombe.si/suha-hrana/223 ... ranje-2_kg

Z vlakninami bogato hrano je mačkom kar težko pripravljat - recimo od kolegice brez problema poje vmešane cukine, moj zlomek kosmati pa samo povoha in odkoraka. Probavala sem z otrobi, rjavim rižem, jogurti, .... se že ne spomnim več, kaj vse sem probala vanj stlačit. Skratka z domačo hrano meni ni uspelo.

Drugače je pa tako, da totalno zaprt maček lahko tudi driska. Moj je driskal in smo že skoraj zdravili drisko, ko so mi pol na VF povedali, da je to paradoksna driska. Kokr jst to laično zastopim je to to, da se nekaj tekočega prebije mimo štofeljca.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6219

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Po apr 06, 2015 8:06 am

Re: Zaprtost pri mačkah

Tudi nam je bil FR ok, samo smo ga lahko na dolgi rok super uspešno nadomestili z Josera Catelux za dolgodlake mačke z visokim deležem vlaknin. Odkar je začela jest to dvoje, nismo več nikoli rabili lactecona/portulaka (ja, vem, da je isto ;-) ). Če samo FR ne zadostuje, potem ima mačka verjetno že megacolon, kar je trajna komplikacija prepozno zdravljene zaprtosti. To pomeni, da mačka nikoli več ne bo zmogla sama kakat brez takšnih in drugačnih pomagal. Zato ne se hecat pa ne čakat na čudež! Če mačka, nagnjena k zaprtju, en dan ne kaka, drugi dan že prenalivaj z lacteconom, na dolgi rok pa poišči hrano, ki vam bo ustrezala.
Pa še tole: meni je ratalo pomagat z glicerinsko svečko za dojenčke, da nismo rabili klistirja.
Uglavnem, ni res, da smo nemočni. Da se pomagat in to na veliko načinov.
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2906

Pridružen: Če sep 26, 2013 8:48 pm

Kraj: Kranj - Tržič

Odgovor Po apr 06, 2015 9:40 am

Re: Zaprtost pri mačkah

FR naročen, pa da vidimo, če bo sploh ješč pri naši Iti. Upam, da bo, pa da se tole umiri. Sicer se na srečo zgodi samo parkrat letno, ampak vseeno, ni prijetno, ne za njo in ne zame, ko ne vem, kako ji še pomagat.
Hvala vsem za nasvete :)
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 535

Pridružen: Sr nov 20, 2013 8:30 pm

Odgovor Po apr 06, 2015 11:36 am

Re: Zaprtost pri mačkah

Pri mojem Pikecu je hudo kronično zaprtje posledica tega, da je bil povožen - vsaj tako pravijo veti.
Zanimivo pa je, da se mu ne zabija na koncu - tam kjer ima precej deformirano medenico - ampak čisto gor nekje pod rebri.

Vedno se zapre po antibiotikih. Tudi zdaj se je, pa sem mu zraven skoz dajala portalak in probiotike. :(
Če še tolk paziš, se pri tako hudo zaprtem mačku še zgodi, da je treba klistirat.

Tnx za tole Josero. Vsekakor bomo probali. Ma to je sranje, če je zanj primerna samo ena vrsta hrane in je dejansko njegovo življenje precej ogroženo oz. drastično zmanjšana kakovost lajfa, če se proizvajalec zmisli, da jo neha delat.

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2906

Pridružen: Če sep 26, 2013 8:48 pm

Kraj: Kranj - Tržič

Odgovor Po apr 06, 2015 12:21 pm

Re: Zaprtost pri mačkah

Ja sej, meni je tudi teta vetka na Veterini rekla, da je to lahko posledica zlomljene medenice, ker še predno je bila posvojena, je imela probleme z odvajanjem, je tudi bila že na klistiranju, tako da to po mojem lahko pričakujem, da se bo ponavljalo. Ampak bom poskusila čimbolj omilit, da če drugega ne, ji ne bo treba na klistiranje takrat, ko se zabaše, ker upam, da tako daleč ne bo prišlo. Bomo videli, če bodo ti briketi pomagali, potem lahko poskusim še te po nasvetu taperverčkov, pa laneno seme v mokro hrano ... nekaj bo moral pomagat, ni hudič da ne.
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 447

Pridružen: To mar 08, 2011 7:36 pm

Odgovor Po apr 06, 2015 12:41 pm

Re: Zaprtost pri mačkah

Jalla je ena tistih mačk, ki se ji je črevesje nepopravljivo razširilo pri neodkriti "zaprtosti". Ni sicer megacolon ampak, če še nekaj časa ne bi ukrepali, bi tudi to stanje nastopilo. Takrat januarja smo klistirali, ker je bilo črevesje tudi na rentgenu videti nabito polno. Veterinarji sicer tega niso pričakovali, ampak Jalla je bila zaštopana z mehkim/normalnim blatom in ne z značilnim izsušenim, trdim. Torej bi morala sama od sebe dovolj izločat, vendar ji peristaltika ne deluje pravilno in se črevo ne prazni dovolj. Njena črevesna stena je zelo verjetno premalo oživčena, kar je mislim da dedno. Ker se blato predolgo zadržuje v črevesju, se preveč napolni in širi, mišice pa se ne krčijo več dovolj in to je začarani krog. Kar je še bolj zanimivo, je to, da Jalla dobiva samo mokro hrano, pri kateri se težave z zaprtjem pojavljajo zelo redko. Govorila sem celo z ameriškim veterinarjem, ki je rekel, da lahko po 30 letih prakse na prste ene roke prešteje resne primere zaprtja na mokri hrani in da je to skoraj nemogoče. Za razliko od nekaterih mačk, Jalli ustreza čim manj vlaknin, ker ji že sam volumen blata hitro povzroči težave. Na žalost so zdravilo, ki je bilo pri mačkah zelo učinkovito za pospeševanje peristaltike, prepovedali v humani uporabi in tako tudi v veterinarske namene ni več dosegljivo. Res škoda, ker je mnogim mačkam pomagalo, do te mere, da črevesja še ni bilo treba odstraniti.

Tistim, ki jim ustreza prehrana z več vlakninami, pogosto ustreza dodajanje luščin indijskega trpotca - psyllium, ki je čisto brez okusa. Večinoma pa pri tistih, ki imajo kronične težave z zaprtostjo, sčasoma vlakninasta prehrana nima več učinka, tako kot tudi "cukr" odvajala.

Sem nalepila link že v temi Dieta, pa mogoče ne bi škodilo, če ga še tu. Tale intervju z veterinarko govori o težavah z zaprtjem. Priporočam!
http://www.floppycats.com/cat-constipat ... hofve.html
PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 27 gostov

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.