V središču

Sladkorna bolezen pri mačkah


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2238

Pridružen: Če jan 19, 2012 11:35 am

Odgovor So nov 23, 2013 10:40 am

Sladkorna bolezen pri mačkah

Pri našem Puhiju sumijo na sladkorno bolezen, saj je imel na pregledu urina povišano glukozo, kri pa mu bodo še vzeli (v ponedeljek). Glede na opisane simptome (povečano pitje vode, povečano uriniranje - na vsako uro).

Zanima me kakšen je postopek zdravljenja mačk, ki imajo sladkorno bolezen (dajanje inzulina, prehrana)? V kakšni obliki vse se lahko da insulin, katera hrana (lahko kar konkretno znamke) se daje takšnim mačkam? Kako se preverja glukoza v krvi? Pri ljudeh vem, da se pač pikne prst za kapljico krvi - kako pa poteka testiranje za mačke? Ali lahko to počnemo sami, ali je nujno da ga vozimo na veterino? Naš gospod Puhek je zelo plašne sorte gospod in seveda se želim izognit vsakemu dodatnemu stresu, ki ni nujno potreben.

V ponedeljek, ko mu bodo vzeli kri, se bo tudi bolj natančno vedelo, ali ima sladkorno ali ne (vendar zaenkrat kaže kar v to smer), zato bi rada bila že vnaprej pripravljena, da vem, kaj vse me čaka, način zdravljenja in vse kar je povezano s tem.
Uporabniški avatar

admin
admin

Prispevkov: 2129

Pridružen: So avg 14, 2010 11:14 pm

Kraj: Maribor

Odgovor So nov 23, 2013 10:59 am

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Za začetek bo verjetno pomagal tale članek.

Hrano za diabetike vem, da ima Royal Canin (veterinarske diete), pa verjetno še kateri proizvajalec. Bo več Helena povedala (če bo videla tole).
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2238

Pridružen: Če jan 19, 2012 11:35 am

Odgovor So nov 23, 2013 11:03 am

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Andreja, hvala. Članek sem že prebrala. Od hrane ima veterinarsko dieto c/d od hill's, ker je imel v preteklosti kamenčke v urinu + dajemo mu redno vitamine, ker je bil 5-6 let nazaj testiran na mačji aids/levkozo - oboje pozitiven. Sedaj je pa star 10 let.
Strah me je, kaj bo pokazal izvid krvi v ponedeljek. :(
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16112

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor So nov 23, 2013 11:55 am

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Če hočeš me pokliči na 040/260-735, pa ti povem podrobnosti v zvezi s sladkorno, je preveč tega, da bi pisala tu.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2238

Pridružen: Če jan 19, 2012 11:35 am

Odgovor So nov 23, 2013 12:35 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Gipsy najlepša hvala za vse informacije! :kiss:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2238

Pridružen: Če jan 19, 2012 11:35 am

Odgovor Po jan 13, 2014 7:10 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Huh spet jst.
Naš Puhi ima sladkorno bolezen. V
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2238

Pridružen: Če jan 19, 2012 11:35 am

Odgovor Po jan 13, 2014 7:22 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Huh spet jst.
Naš Puhi ima sladkorno bolezen. V soboto je imel v krvi zelo visoko vrednost sladkorja (nekaj čez 23)!
Trenutno dobiva dietne brikete, v sredo ima še enkrat testiranje. Veterinarka pravi, da briketi običajno niso dovolj za uravnavanje sladkorja. Hkrati pa je tudi shujšal. :( Testiranje za ledvičke je pokazalo, da so ledvičke zdrave.

Najbolj me skrbi, kako bo dobival inekcije (ki jih bo skoraj zagotovo dobil). Zanj skrbi moja mami, na katero je tudi najbolj navezan, mami pa seveda nanj.

Od vsega skupaj, si pa najbolj očitam, da sem posledično kriva, da je dobil sladkorno. :( Naš gospod rabi umirjeno okolje, brez stresa, ker je že od malega plašen, samosvoj, ne pretirano naročen muc. To smo sprejeli in ga ne silimo v nekaj, kar je očitno da mu ne paše. No... pa imamo psa, sicer samo čez vikend, pa vendarle. :/

Test za levkozo in aids je bil očitno par let nazaj lažno pozitiven. Ponovno testiranje dober mesec nazaj je pokazalo da je negativen na oboje.

A res ni tabletk za sladkorno, tako kot so za ljudi?
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16112

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Po jan 13, 2014 7:29 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Meni so rekli, da tablet ni. Je pa tisto špikanje v primerjavi z "običajnim" zelo enostavno, saj je igla čisto tanka in kratka - muc še čuti ne. Mama naj gre zraven na veterino, kjer vam morajo tako pokazati, kam se insulin pravilno vbrizga.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2238

Pridružen: Če jan 19, 2012 11:35 am

Odgovor Po jan 13, 2014 8:36 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Gipsy, hvala za vse!
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2238

Pridružen: Če jan 19, 2012 11:35 am

Odgovor So feb 01, 2014 6:27 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Evo novice iz mačjega loga.
Puhiju moja mami sedaj vestno 2x na dan daje inzulin. Glede na to, da je gospod včasih tečka in ne ravno naročni muc, ji gre odlično. Guba, pik, inzulin in je opravljeno. Puhi ne čuti nič, niti se ne upira. Vesela zelo.
Prvi teden je dobival 0,02 enote (na inekciji) inzulina (2x na dan), vendar je sladkor v krvi padel komaj kaj (iz 24 na 20 - normalno je od cca 4-9), tako da ima sedaj 0,04 enote (2x na dan), kar pa se tudi opazi, saj ne pije več toliko, prav tako lula v meji normale. Konec tedna imamo ponovno kontrolo merjenja sladkorja.

V hladilniku je inekcija z 20% glukozo, za vsak slučaj - če bi mu sladkor preveč padel. Opazujemo ga tudi. Zaenkrat vse ok in upam, da ostane še naprej ok. Poleg inzulina ima še dietne brikete za diabetike od Royal Canin.

Če nam ga bo uspelo še kaj animirat, da se bo igral - smo pa itak zmagal. :) Je namreč kronični dnevni zaspani lenivec z veselimi raziskovalnimi uricami ponoči, ko vse mirno spi. :)

Evo morala sem poročat. Gipsy, hvala ti za vse nasvete - res so mi prišli prav. :rose:

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Pe sep 04, 2015 8:43 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Mamina Macchia ratuje zvezda raziskovalcev sladkorne bolezni pri mucah pri Royal Veterinary College. Macchia ima sicer akromegalijo, benigni tumor hipofize, čigar posledica (ena od posledic) je sladkorna bolezen. Težko obvladljiv diabetes je lahko ne tako redek znak akromegalije.
https://www.facebook.com/RVC.Diabetic.R ... =1&theater
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 14875

Pridružen: Ne avg 15, 2010 12:11 pm

Odgovor Pe sep 04, 2015 9:11 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

:good:
"Some say I dream too big, I say they think too small." (Esther the Wonder Pig)
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 16112

Pridružen: Pe sep 03, 2010 6:08 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor So sep 05, 2015 7:33 am

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Vesela, da se tako dobro odziva na terapijo. :good: Bravo obe. :clap:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor So sep 05, 2015 9:20 am

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

:good: <3

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Sr jan 20, 2016 8:50 am

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Če kdo od vas uporablja ali pozna koga, ki za svojo žival uporablja insulin Levemir, ga imamo še celo, neodprto škatlo (pet peresnikov).
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2027

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Sr jan 20, 2016 6:57 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Levemir oddan.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 375

Pridružen: So nov 20, 2010 12:46 pm

Kraj: ljubljana

Odgovor Če jan 21, 2016 1:24 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Živjo!

Mi lahko prosim kdo pove kakšni so stroški povezani z diabetesom pri mačkah? Moja pika ima diabetes. Ju3 se slišim z vetko ampak se bojim da preprosto ne bom zmogla stroškov. Berem po tujih straneh in me grabi obup. Seveda bomo za Tač naredili vse mogoče-magari tudi jedla par mesecev ne bom, bi se pa rada psihično pripravila na stroške zdravljenja.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 21699

Pridružen: Pe avg 13, 2010 2:52 pm

Odgovor Če jan 21, 2016 1:39 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Terapija za mačko ni draga in ko se boste navadili nič posebnega za vzdrževanje. Se splača.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2238

Pridružen: Če jan 19, 2012 11:35 am

Odgovor Če jan 21, 2016 1:49 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Iz naših izkušenj:
insulin je bil mislim da okol 6€ (ne me držat za besedo, vem da ni bilo tolk drago), steklenička je za cca 1 mesec, inekcije so pa tud par € in jih imaš za delj časa (so seveda za enkratno uporabo). Na mesec ne več kot 20€. Briketi za diabetike (mačke) je cca 20€ od Royal Canin. Mi smo imeli Hills in od RC, samo našemu gospodu slednji gredo malo lažje v rito.
Od začetka bo verjetno malo večji strošek (pa tudi ne tako zelo), ker boste imeli pogosteje merjenje sladkorja, dokler ne ujamete optimalne doze. Jemanje krvi je najlažje iz ušeska, ker več kot kapljico itak ne rabijo. ;)

Samo dajanje pa ni težko. Mi imamo totalno samosvojega gospoda, ki ni crkljiv, pa mu je moja mami eno leto brez težav dajala v vratno kožno gubo. Mačka ne čuti praktično nič, ker je iglica res čisto tanka.

Na insulinu smo bili 1 leto, sedaj smo samo na dietnih briketih + merjenje sladkorja na pol leta. Zdaj v kratkem bomo spet imeli, tako da kakšna stisnjena šapica ne bo odveč. ;)

Pa srečno! :good:
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 375

Pridružen: So nov 20, 2010 12:46 pm

Kraj: ljubljana

Odgovor Če jan 21, 2016 2:15 pm

Re: Sladkorna bolezen pri mačkah

Joj najlepša hvala za tole info. Mi je zelo odleglo. To pa bomo preživeli. Jaz sem si naredila predstavo o več stotakih na mesec. Glede diete jaz zagovarjam raw food. Tač je že zdej pretežno na piščancu (in seveda briketih in še kaj zraven) Sem se pogovarjala z vetko že tudi o temu in bova naredili plan diete da bo dobila vnos vseh hranil ki jih potrebuje. prav trenirala je ne bom ker ima 19 let ampak bomo spremenili življenjski stil. Sicer za tačko (meso, briketi, kozje mleko, vitamini itd) že sedaj zapravimo precej, ker se mi zdi pomembno da ji pri teh letih nudim vso ugodje ki ji ga lahko omogočim. Bomo pa tudi to preživeli. Sicer je Tač zelo umirjena muca in mi zelo zaupa zato mislim da s špikanjem ne bo težav. Sicer pa kar se mora ni težko. Se bomo že prilagodili. Če smo šli že čez toliko tegob in težav s to muco bomo šli pa še čez to. :good:
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 31 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.