V središču

Koliko prostora potrebujejo izključno notranje mucke?


Zdravje, nega, vzgoja, hrana, oprema

Moderatorji: andreja, renata

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 181

Pridružen: To nov 13, 2012 9:28 pm

Odgovor Ne feb 24, 2013 9:42 am

Koliko prostora potrebujejo izključno notranje mucke?

Živjo!
S fantom se bova v kratkem selila v stanovanje in eno prvih vprašanj, ki se nama je porajalo je bilo seveda - a lahko imava mucke v tako majhnem stanovanju (1-sobno, 40m2)?
Oba sedaj živiva v velikih hišah in imava zunanjo-notranje mucke, se pa zavedava da bi bilo edino prav, da bi bili izključno notranje. To dopovedati vsem preostalim članom gospodinjstva, pa je čisto svoja zgodba..
Da preidem k bistvu - zanima naju, če ima kdo izkušnj z muckami v tako majhnih stanovanjih? Kako se (če se) to obnese ponoči? Trenutno je v najinem stanovanju prost prehod med kuhinjo in spalno-dnevnim prostorom, tako da bi mucke, če bi bile preveč živahne sredi noči, lahko zaprla samo še na hodnik in kopalnico, ki skupaj meriat kakšnih 6m2. Pri nas imamo mucke v tako majhnih prostorih samo po kakšni sterilizaciji, da čimbolj miruje med okrevanjem... Ko pa jih sredi noči začne "gonit feder" jih jaz preprosto spustim v preostanek hiše (ali ven, če res vztrajata), kjer imata ogroooomno prostora za divjanje, kar pa v najine stanovanju ne bo možno.. Ali mogoče tisti, ki imata mucke v stanovajih opažate, da se navadijo na vaš bioritem, in je tako ta problem rešen?
Najverjetneje moja dilema zveni precej amatersko, kljub temu da imam z živalimi ogromno izkušenj, samo nobenih takih, ki bi vključevala majhno stanovanje. Oba sva veliiiiika ljubitelja živali, tako da bova zagotovo imela kakšno kepico ali dve, samo ne veva še katere vrste bo (mucek, kuža, zajčki, dihurčki...). Najraje bi imela mucke, če pa nama ne bo uspelo zbrati dovolj "garancij", da bi mucek v takih razmerah užival do maksimuma in še več, pa se bova tej ideji raje odpovedala. Prosila bi vas za vaše izkušnje in mnenja, da se bova v naslednjih nekaj mesecih res pravilno odločila.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne feb 24, 2013 10:23 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Meni se zdi prav, da postavljaš vprašanja, preden se odločiš za muco. Jaz imam tri mucke in smo pred selitvijo v hišo živeli na 45m2. Bi lagala, če bi rekla, da je isto. Res so v hiši bolj živahni, ker imajo več prostora za divjanje. Ampak nimam pa občutka, da jim je prej kaj manjkalo. So bili lih tako zadovoljni mucki. Veliko ljudi ima muce v manjših stanovanjih in jim ni nič hudega. V spalnico ponoči moji ne smejo, ker se ponoči radi igrajo in se z njimi ne da spat. Veliko ljudi tukaj pa ima muce navajene, da ponoči pridno spijo zraven na postelji. V vsakem primeru jim ni nič hudega.
Razmisli o tem, da bi mogoče posvojila rajši parček, saj dve muci ne rabita nič več prostora kot ena, saj v skupni igri vseeno dobita veliko več gibanja prostor nekako boljše izkoristita.
Nikar ne odreči muci dobrega doma samo zato, ker je malo manjše stanovanje. Kar pogumno! :)
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Ne feb 24, 2013 10:32 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Moja dva imata ponoči odprta vsa vrata v stanovanju z izjemo kopalnice in spita večinoma oba na postelji, brez kravalov. 40 kvadratov veliko stanovanje ni ovira, zato le pogumno v posvojitev. Kot moja predhodnica, ti svetujem posvojitev para in čisto osebno ti svetujem še posvojitev odraslega para, če te sekira nočni kažin. Dva ali pa tudi en sam mladec prav gotovo prinese(ta) s seboj redno dozo mačjega ponočevanja, vsaj po mojih izkušnjah :)
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Ne feb 24, 2013 11:10 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

K zgornjim postom bi dodala še tole: mačke lahko izkoristijo tudi prostor po stenah in po stropu - če jim namontiraš poličke po steni do stropa in viseče prehode po stropu, se bojo zdivjale tudi vertikalno, vidva pa bosta imela več prostora po tleh. Čez dan jih fajn utrudita z igračkami (pri nas najbolj od vsega pali laser pointer...) tako da bo bolj mir ponoči.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Ne feb 24, 2013 11:13 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Nekaj v tem stilu:

Slika
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 407

Pridružen: Ne mar 18, 2012 8:01 pm

Kraj: Ljubljana

Odgovor Ne feb 24, 2013 12:42 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Midve sva sicer v primerjavi s kakšnimi z daljšo kilometrino pravi amaterki :girlblush: vendar lahko vseeno ponudiva svojih nekaj izkušenj.

Trenutno imava tri mačke, v starosti od enega do petih let (torej so vsi še zelo živahni). Najstarejši od njih je bil najprej v večjem stanovanju (70 kvadratov), vendar se je selil s kužkom in eno od naju, ko se je ta preselila v Lj v precej manjše stanovanje (35 kvadratov). Tam je imel za družbo še cimrino muco, in večji izziv kot manjši teritorij mu je predstavljala selitev sama in sobivanje z njo. Ko se je prilagoditveni stres malo umiril, sta čisto lepo sobivala.

Ko sva se midve vselili skupaj, sta s kužkom najprej sama kraljevala na taki kvadraturi, kot jo imata v načrtu vidva. Ker so lastniki super, sva namontirali nekaj podobnih poličk kot jih je predlagala Mačja mama in Mor je bil izredno zadovoljen. 8) Kužka zdaj ni več, Moru pa sta se pridružila še dva mačka.

Kupili sva nekaj dodatnih praskalnikov (takih, ki jih daš na tla ali pribiješ v steno), postavili dodatnih nekaj ležišč (ter dekic, škatel in eno gajbico :) ), en dodaten wc in super funkcioniramo. Kičasta sta sicer samo tamaledva, ker je starejši prevelik individualist, ampak vsi skupaj sobivajo mirno in zadovoljno. Kar se tiče bioritma, pa naše izkušnje kažejo, da se (sčasoma, ne kar obupat po dveh nočeh) prilagodijo tvojemu. Načeloma gredo spat skupaj z nama in spijo, dokler ne zvoni prva budilka. Ob redkih priložnostih, ko se kateri od njih želi igrati ob petih zjutraj (vstajava pa ob šestih, grrr), pač pobereva igračo, jo spraviva, in spraviva še mačka na eno od ležišč. :D Ponavadi zadostuje.

Sva pa tudi že uporabili zapiranje v kopalnico, ko je bil kateri ponoči predivji. Zelo redko (mogoče nekajkrat), in ne kot vzgojni ukrep (ker nama je vseeno, če se kdaj pa kdaj malo poigrajo), ampak včasih se je treba naspati v štirih urah in takrat ti tistih nekaj minut lovljenja mačka po sobi predstavlja čisto prevelik napor. :P Ne opažava, da bi to pustilo kakšne posledice; zdi se nama, da tega početja ne sprejemajo kot kazen, ampak preprosto zaspijo, ker v kopalnici pač ni igrač (na wc papir se na srečo ne spravljajo :D ).

Po najinih izkušnjah lahko tudi več živali lepo sobiva na taki kvadraturi, samo malo moraš prilagoditi postavitev pohištva, nabavit fajn praskalnik in dovolj ležišč (vsaj eno naj ima razgled na okno, to je super tv). Najinim je zelo všeč tudi to, da imajo dostop na visoko omaro (tisto do stropa) in predalnike, da lahko potem nadzorujejo, kaj se dogaja. Bonus, če ga imata, je zastekljen ali zamrežen balkon, poleti je to pri nas najljubši prostor dveh od treh.

Malo sva se razpisali, upava, da se vama bo dalo vse prebrati :P Za vsak slučaj strneva: da se; kjer je ljubezen, potrpljenje in premišljena odločitev za žival, se ponavadi vse izteče super. :good:
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Ne feb 24, 2013 12:52 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Mačji mladič ima veliko več potreb po gibanju kot kak starejši maček, jih pa tudi mladič lahko izživi na zelo majhnem prostor. Pri meni so 4 mladiči v sobi 12m2, s plezalom in stenskimi visečkami, zvečer pa jih spustim po hiši. Pa tudi pri mladičih so potrebe po gibanju različne. Dva divjata do onemoglosti, da jima jezika visita iz gobčka, dva pa sta večinoma pri miru, se malo sprehodita, pretegneta in to je to.

Za psa pa rabiš še manj prostora, ker itak moraš z njim opraviti toliko sprehodov, kot je za njegove potrebe (starost, pasma) primerno, potem pa doma v glavnem počiva in spi.

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne feb 24, 2013 12:54 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Meni se 40m2 niti ne zdi tako zelo majhno. Pomoje je dovolj prostora, za recimo 2 mačka, mogoče celo za kužka zraven. Je pa na vas to, da mu daste stvari za zaposlitev in da se z mački igrate. Veliko muc ponoči spi in če najdete dober par, ki se med sabo razume, bi pomoje tudi pri vas lahko imeli mir pomoči. Pa tudi jaz predlagam mački, ki nista več mladiča, ali pa sta vsaj tam ene 6 mesecov stari, da ste hitreje čez pubrteto... :D

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 181

Pridružen: To nov 13, 2012 9:28 pm

Odgovor Ne feb 24, 2013 6:13 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Sva že originalno mela v mislih mačji par, definitivno. Naj imajo družbo iz svojih vrst, ne pa same človekote naokoli ;)
Bi seveda tudi stanovanje čimbolj prilagodila in opremila, imava že kar nekaj idej kako in kaj. Samo to me skrbi, da bi bilo prekruto, če bi se v skranji situaciji odločila za to, da jih zapreva v kopalnico in na hodnik. Seveda bi muckom dala tudi na ta mesta igrače in vse ostalo, samo vseeno. Res se želiva v to spustit popolnoma prepričana da bo muckam zeloo lepo pri nama in da bomo čudovito sobivali. Oba sva od doma navajena čistega luksuza (kar se muck tiče) in naju sedaj ljudje strašijo, da v najinem stanovanju lahko na mucke pozabiva (nimava balkona, pa še 9. nadstropje je). Za kužka ne bi bilo problema, bi pa oba raje imela mucke. Vsaj zaenkrat.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6222

Pridružen: Če sep 09, 2010 12:18 pm

Odgovor Ne feb 24, 2013 6:47 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Luksuz je odvisen od tega, kako za muce skrbiš, ne pa od kvadrature. Če bosta ponoči razgrajala, ju boš zaprla v kopalnicom kjer bo na voljo posteljica, sekretek in nobenih igrač. Še bolj verjetno ju boš morala zapreti ločeno, drugače se bo žurka nadaljevala še v kopalnici. Ker bo dolgčas, bosta šla spat. Zraven pa se bosta naučila, da če razgrajata, ju zapreš, torej se ne splača. Saj so brihtni, brez skrbi. ;)
vsaka prava coprnica rabi mačko... ali 3

all

Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 8094

Pridružen: Ne sep 26, 2010 1:29 pm

Odgovor Ne feb 24, 2013 8:30 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

dekristina je napisal/-a:naju sedaj ljudje strašijo, da v najinem stanovanju lahko na mucke pozabiva (nimava balkona, pa še 9. nadstropje je). .

A imajo ti ljudje, ki vaju strašijo, notranje mačke? Če nimajo, jih sploh ne poslušat! Pa nočem bit nesramna, samo včasih mi največ zna povedat tak, ki sploh nima mačke. :rolleyes: V kolikor imajo mačke, pa njihovo mnenje sprejmita kot mnenje, odločita se pa tako kot vidva čutita. In če bi rajši imela mucki, se ne v nič drugega silit. In tudi če bi bili muci omejeni samo na hodnik in kopalnico, to po mojem mnenju ni nič hudega, sploh ponoči. Mačka to sprejme in verjetno bi mirno spala vsak na svojem koncu. Najine 3 mačkonke so ponoči tudi omejene na predsobo in najino spalnico, pa nič ne trpijo. Imajo dostop do svojih wc-jev, ležišč takih in drugačnih je dovolj še za ekstra 3 mačke, vodo in hrano imajo, pa brckote tudi, v kolikor bi katera hotela energijo ven dat. (Pa tudi leta nazaj, ko sem bila otrok, je moja mačka ponoči bila večinoma v moji sobi, hodniku in kopalnici. Pa je večino noči prespala pri meni.)

Jaz res mislim, da je strah odveč. Je pa potreben razmislek pri iskanju parčka, glede na to kar si želita karakterno.

Seveda je vse zgoraj samo moje osebno mnenje.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 6181

Pridružen: Pe sep 24, 2010 1:53 pm

Odgovor Ne feb 24, 2013 8:42 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Če daš mačka v prostor, ki ima 10 ali 100m2, je njemu to ves svet! In zakaj bi žaloval za nečim, kar ne ve, da obstaja? :P

plašen zajček
plašen zajček

Prispevkov: 109

Pridružen: Sr maj 25, 2011 3:43 pm

Odgovor Ne feb 24, 2013 8:52 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

dekristina je napisal/-a: naju sedaj ljudje strašijo, da v najinem stanovanju lahko na mucke pozabiva (nimava balkona, pa še 9. nadstropje je).

S fantom, dvemi mački in manjšim psom sva na 30 kvadratih, brez balkona ;) in nam gre super, tako da brez skrbi - važna je postavitev pohištva :good: - celo konkreten praskalnik sva lepo vključila v prostor, tak da se vse da. Je res sicer, da je to najino enosobno bilo pregrajeno, tako da je spalnica posebej in živali čez noč zapreva v dnevno, kadar pa spimo skupaj, so pa tudi mucke pridne in lepo spijo do jutra - se hitro navadijo na en red, tako da naj vaju nočno dirkanje ne skrbi preveč. Pa glede na to, da sta še v fazi izbiranja družabnikov, vama bodo zagotovo izbrali bolj mirne mucke, tako da za ziher ne bo kakih nočnih razgrajanj :) . Le pogumno, ne bo vama žal ;) .
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 7013

Pridružen: Po feb 07, 2011 7:24 am

Odgovor Ne feb 24, 2013 9:17 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Jaz imam sicer celo bajto, ampak 95% cajta preživimo jaz, tri mačke in pes v dnevni sobi ki je ob enem tudi kuhinja in kopalnici, kar je vse skupaj velikosti ene malo večje garsonjere :D
Mačke kaj dosti drugam itak nimajo dostopa, ker so v spalnici vse rože, nekatere tudi strupene, zato nočem riskirat. Dol pa tudi ne smejo, ker so v spodnjem nadstropju prostoživečkoti ki pridejo vedrit na toplo in kdaj pa kdaj kakšen začasnik.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2617

Pridružen: Ne jan 22, 2012 12:56 pm

Odgovor Ne feb 24, 2013 11:28 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Pri nas na 58 kvadratih živiva dva človeška osebka, štiri mačke in psička, pa se mi zdi, da bi nas bilo brez problema še več. :D Mačke imajo v obeh sobah tudi dostop na omare, kjer so postavljene košare in škatle in to so najslajši kotički za počitek.
Zvečer gredo spat skupaj z mano, vstajanje je pa čisto odvisno odvisno od letnega časa. Poleti, ko je hitro svetlo, vstajajo prej in takrat se jim včasih zazdi, da spim predolgo, pa me pride mucek trepljat po glavi ali pa se en od muc loti lizanja in grizljanja (nežnega) mojega nosu, pozimi pa bi včasih one še kar ležale četudi že jaz vstanem.
Ponoči imajo odprta vsa vrata, zapiranje se ni obneslo, ker so pred zaprtimi vrati mijavkale in skakale vanje, tako, da je bilo kar moteče.
Malo drugače je bilo, ko so bile manjše, takrat se je ponoči zabava šele začela in nemalokrat sem vstajal sredi noči in skrival igrače, da niso mogle ropotati z njimi, pa tudi sam sem bil večkrat tekaška steza; tako, da bi se mogoče odločila za nekoliko večje muce, ne za mladiče.
“Cats were put into the world to disprove the dogma that all things were created to serve man.” - Paul Gray
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2766

Pridružen: Če sep 09, 2010 5:00 am

Kraj: Celje

Odgovor Po feb 25, 2013 9:52 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Tudi jaz vama lahko povem, da smo pred selitvijo v hišo živeli več let v majhnem, sicer dvosobnem stanovanju-45 m2: 2 odrasla, 2 otroka in 2 mačka. Ne spomnim se, da bi bili kakšni večji problemi, smo se imeli vsi zelo radi in vse je bilo zelo uskaljeno in fajn in bi šla kar nazaj tja, v tisti čas in prostor, če bi le lahko imela 20 let manj ;)
Z leti smo se preselili na 3x večje, vendar posledično pridelali večje število kosmatincev :blush: in rezultat je praktično isti, na sedežni spet ni nobenega prostora :truce:
Mislim, da na 40m2 lahko dovolj dobro sobivate, kar pa se zapiranja tiče v kopalnico, je pa povsem odvisno od karakterja mačke; določene muce to sploh ne moti, nekatere se bodo zvečer kar same odpravile, če se bodo navadile, da je tam prostor za prenočevanje, nekatere muce pa sploh ne prenesejo, da jih zapreš v omejen prostor.
Želim vama veliko veselja z novima družinskima članoma, kadar pač prideta :cat:
Ni navadnih mačk

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 2029

Pridružen: Po feb 13, 2012 9:05 pm

Kraj: Koper

Odgovor Po feb 25, 2013 10:03 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Jaz bi dodala edino še to, v zvezi z zapiranjem v kopalnico: niso vse kopalnice enake. Ene so prostorne in z oknom, druge zelo majhne in brez okna in temne ko rog, ko zapreš vrata.
Ne vem, če bi komu pasalo biti zaprt v takem prostoru celo noč.
Your Cat: Simple New Secrets to a Longer, Stronger Life
by Elizabeth M. Hodgkins
Uporabniški avatar

čvekava papiga
čvekava papiga

Prispevkov: 334

Pridružen: Sr jan 30, 2013 12:06 pm

Kraj: Okl.Ljubljane

Odgovor Po feb 25, 2013 10:16 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

visinnox je napisal/-a:Če daš mačka v prostor, ki ima 10 ali 100m2, je njemu to ves svet! In zakaj bi žaloval za nečim, kar ne ve, da obstaja? :P


Poleg tega, po mojih izkušnjah, se rade stiskajo. Manj ko je prostora, bolj se jim zdi varno. Tako kot je napisala riry, malček organizacije je potrebno in boste vsi več kot srečni. 8)
... ko si rečeš: ''vem in smem''.
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1034

Pridružen: Po mar 12, 2012 6:36 pm

Kraj: Ravne na Koroškem

Odgovor Po feb 25, 2013 10:37 am

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

moksa je napisal/-a:Jaz bi dodala edino še to, v zvezi z zapiranjem v kopalnico: niso vse kopalnice enake. Ene so prostorne in z oknom, druge zelo majhne in brez okna in temne ko rog, ko zapreš vrata.
Ne vem, če bi komu pasalo biti zaprt v takem prostoru celo noč.


Tako imamo mi; majhno, temno, brez okna. Si ne predstavljam, da bi mačka noter zaprla :( Sicer smo pa mi v dvosobnem, na 60m2 - jaz, fant in 2 mačka, pa je še komot prostor za kakšni 2 muci pa 1 psa :blush: :D
Uporabniški avatar

udomačen tiger
udomačen tiger

Prispevkov: 1358

Pridružen: Ne dec 12, 2010 9:54 pm

Kraj: Ljubljana/Koroška

Odgovor Po feb 25, 2013 2:38 pm

Re: Zakaj izključno notranje bivanje?

Da še js pristavim lonček: živim v garsonjeri, 27 m2, z dvema mačkoma (7kg in 8,5kg), oba zdrava, stara malo manj kot 4 leta, živahna, nobenih problemov. Igrata se sama, skup, vsak zase, z mano ... ponoči spita z mano/na postelji/na stolu/v svoji postelji/..., če kdaj norita, ju pa zaprem v kopalnico+predprostor, ampak to je redko.

Na kratko povedano: Nič bat, 40+ kvadratov je čez glavo zadost ;) če se z mačko ne ukvarjaš, pa tud 100 kvadratov ni dost, ker ji bo dolgčas. Torej je bolj odvisno od vaju in vajinega odnosa :)
You are nothing until you've been ignored by a cat. :)
Naslednja

Vrni se na Mačke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 47 gostov

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software.